forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 diferenta intre sexe

In jos 
+3
bilascu5
popovicilaza
razvantac
7 participanți
AutorMesaj
razvantac
membru registrat
membru registrat
razvantac


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Data de inscriere : 28/04/2010

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: diferenta intre sexe   diferenta intre sexe EmptyMier Apr 28, 2010 5:41 am

buna ziua!
as fii recunoscator sa am ajutati in urmatoarea problema:nu reusesc sa fac o diferenta exacta intre femela si masculul de prepelita inafara de culoare si cantec mai cunoasteti alte particularitati ce ne ajuta sa le diferentiem?
Sus In jos
popovicilaza
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/02/2010

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: Re: diferenta intre sexe   diferenta intre sexe EmptyMier Apr 28, 2010 11:09 am

razvantac a scris:
buna ziua!
as fii recunoscator sa am ajutati in urmatoarea problema:nu reusesc sa fac o diferenta exacta intre femela si masculul de prepelita inafara de culoare si cantec mai cunoasteti alte particularitati ce ne ajuta sa le diferentiem?
Dupa circa 3 saptamani de la se pot diferentia masculi de femele in proportie de 99%. Se poate si la 16-17 zile, dupa penaj, dar procentul este undeva la 85%.
Masculul are pieptul roscat iar cloaca prezinta o excrescenta de culoare roz fara penaj.
Femela are pieptul si gatul maro-roscat cu pete inchise si cloaca alungita transversal. De altfel, prepelitele de sex feminin au la baza ciocului inferior pene culoare alba,iar la masculi sunt de culoare neagra sau maro inchis.
Cei neexperimentati le pot sorta in perioada 4-5 saptamani, cand semnele sunt mult mai vizibile.
PS cloaca este sexul lor, cu asta nu dai gres
Sus In jos
razvantac
membru registrat
membru registrat
razvantac


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Data de inscriere : 28/04/2010

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: Re: diferenta intre sexe   diferenta intre sexe EmptyMar Mai 04, 2010 2:50 pm

multumesc mult pentru informatii!!
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: Re: diferenta intre sexe   diferenta intre sexe EmptyMier Mai 05, 2010 1:28 am

eu asa de bine le-am separat pe sexe incat a doua zi in cusca cu cocosi am gasit 2 oua lol! lol! . Cred ca s-au speriat de mine si au inceput si cocosii sa faca oua... sa nu ajunga in oala. lol! lol!
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
razvantac
membru registrat
membru registrat
razvantac


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Data de inscriere : 28/04/2010

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: Re: diferenta intre sexe   diferenta intre sexe EmptyMier Mai 05, 2010 2:57 pm

bilascu5 a scris:
eu asa de bine le-am separat pe sexe incat a doua zi in cusca cu cocosi am gasit 2 oua lol! lol! . Cred ca s-au speriat de mine si au inceput si cocosii sa faca oua... sa nu ajunga in oala. lol! lol!



lol! Laughing
Sus In jos
Cezar
nou pe forum



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 32
Data de inscriere : 07/09/2009

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: Re: diferenta intre sexe   diferenta intre sexe EmptyMar Mai 18, 2010 1:45 am

O mica completare: daca apesi putin, trnsversal pe umflatura la barbatusi va iesi ceva ce seamana cu spuma de barberit. Pe la 4-5 saptamani la gainuse inca nu observi, dar scotand barbatusii, cei care indeplinesc conditiile, vor ramane femelele.
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: ,   diferenta intre sexe EmptyDum Sept 04, 2011 6:41 am

puicuta prezinta o cloaca normala, asemanatoare cu a altor pasari, la mascul se poate observa deasupra cloacai o vezica seminala umflata de culoare rosiatica, iar o usoara apasare cu degetul mare si cel aratator pe vezica duce la iesirea unei paste cremoasa si de culoare alba.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: Re: diferenta intre sexe   diferenta intre sexe EmptyDum Sept 11, 2011 2:53 pm

O sa punem poze explicite (cu diferentierea organelor sexuale) pe site la noi, ca sa se inteleaga mai clar despre ce vorbim. Deocamdata am pus cu diferentele de penaj (click pe poze si se fac mari). Site-ul este in permanenta crestere, o vizita saptamanala e recomandata ca mereu apar chestii noi! valabil pentru mult timp de acum incolo! bounce
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: Re: diferenta intre sexe   diferenta intre sexe EmptyJoi Sept 15, 2011 12:24 pm

De-abia astept, chiar ar prinde bine deoarece inca mai fac unele confuzii.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: Re: diferenta intre sexe   diferenta intre sexe EmptyJoi Sept 15, 2011 1:56 pm

prepelitebv.ro a scris:
O sa punem poze explicite (cu diferentierea organelor sexuale) pe site la noi, ca sa se inteleaga mai clar despre ce vorbim. Deocamdata am pus cu diferentele de penaj (click pe poze si se fac mari). Site-ul este in permanenta crestere, o vizita saptamanala e recomandata ca mereu apar chestii noi! valabil pentru mult timp de acum incolo! bounce

Pozele is pe site, pt fiecare sunt puse poza mascul langa poza femela. Am spus ca facem, am facut Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

diferenta intre sexe Empty
MesajSubiect: Re: diferenta intre sexe   diferenta intre sexe EmptyDum Noi 13, 2011 5:43 am

Multumim.
Sus In jos
 
diferenta intre sexe
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» diferenta intre http://despreprepelite.forumgratuit.ro/ si http://cresterea-prepelitelor.info/forum/
» bătaie intre prepelite
» perioada lunga de timp intre eclozare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: