forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 specie faraon-japoneze

In jos 
5 participanți

care specie sunt mai usor si respectiv convenabil de crescut?
specia
specie faraon-japoneze Bar_left100%specie faraon-japoneze Bar_right
 100% [ 4 ]
avantaj
specie faraon-japoneze Bar_left0%specie faraon-japoneze Bar_right
 0% [ 0 ]
Total voturi : 4
 

AutorMesaj
kokolino86
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 38
Data de inscriere : 28/04/2010

specie faraon-japoneze Empty
MesajSubiect: specie faraon-japoneze   specie faraon-japoneze EmptyMier Apr 28, 2010 12:20 pm

buna tuturor.Vreau sa ma fac un incepator in cresterea prepelitelor...insa nu stiu care specie dintre faraon si japoneze ar fi mai usor si mai convenabil in acelasi timp de crescut...rog daca poate sa ma scoata cineva din aceasta dilema.Va multumesc.
Sus In jos
lucky30
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 15
Varsta : 46
Data de inscriere : 27/04/2010

specie faraon-japoneze Empty
MesajSubiect: Re: specie faraon-japoneze   specie faraon-japoneze EmptyMier Apr 28, 2010 2:35 pm

depinde pt ce le cresti: pt oua sunt mai bune japonezele,pt carne faraon
Sus In jos
kokolino86
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 38
Data de inscriere : 28/04/2010

specie faraon-japoneze Empty
MesajSubiect: Re: specie faraon-japoneze   specie faraon-japoneze EmptyLun Mai 03, 2010 12:24 pm

insa in ceea ce priveste conditiile necesare si gradul lor de gingasie?
Sus In jos
lucky30
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 15
Varsta : 46
Data de inscriere : 27/04/2010

specie faraon-japoneze Empty
MesajSubiect: Re: specie faraon-japoneze   specie faraon-japoneze EmptyDum Mai 16, 2010 10:11 am

conditiile sunt aceleasi,cat despre gingasie...
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

specie faraon-japoneze Empty
MesajSubiect: intrebare intrebatoare   specie faraon-japoneze EmptyJoi Ian 20, 2011 10:01 am

cumpot sa deosebesc prepelta faraon de cea japoneza. HELP
SI DACA SE POATE POZE SAU EXEMPLE Question
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
razvantac
membru registrat
membru registrat
razvantac


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Data de inscriere : 28/04/2010

specie faraon-japoneze Empty
MesajSubiect: Re: specie faraon-japoneze   specie faraon-japoneze EmptyJoi Ian 20, 2011 4:09 pm

principalul caracter de diferentiere este marimea prepelitei adulte.prepelitele faraon sunt mult mai mari fata de cele japoneze. Very Happy
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

specie faraon-japoneze Empty
MesajSubiect: Re: specie faraon-japoneze   specie faraon-japoneze EmptyVin Ian 21, 2011 2:03 pm

corect asta stiam dar sincer nu stiu ce rasa am.cel de la care am cumparat ouale mi-a zis ca sunt faraon, un prieten ca sunt japoneze iar altul care creste asa ceva zice ca sunt corcituri
DECI NU STIU CE SA CRED affraid
HELP ME!!!!
macar cat cantareste una si cat cantareste alta
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

specie faraon-japoneze Empty
MesajSubiect: Re: specie faraon-japoneze   specie faraon-japoneze EmptyLun Mar 07, 2011 4:26 pm

Nu cred ca o sa gasesti faraon in Romania de vanzare, cel putin nu rasa pura, eventual cel mult hibrizi. Masculii sunt deosebit de agresivi unii cu altii, zice-se. (Nu am si n-am avut - vezi prima afirmatie, ma incadrez si eu). Sunt atat de agresivi incat nu merita efortul, plus ca ouatul este sensibil mai redus. Restaurantele cer animale mai mici nu balauri care cantaresc mult si au pret mare, deci nu sunt usor vandabili. Din cum simt ca merge treaba, faraon sunt de regula cerute de regula de cei care sunt incepatori si cred ca mai mare inseamna precis mai bine... Nu stiu sa existe crescatori cu experienta care sa fie profilati pe faraon si nu pe alte rase de prepelite, si cu asta cred ca am spus sentialul. Daca ma tenteaza ideea cu faraon pur ar fi cel mult ca moft, sau de mascote ca prepelitele californiene care sunt intr-adevar superbe (si total diferite de celelalte).

Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

specie faraon-japoneze Empty
MesajSubiect: Re: specie faraon-japoneze   specie faraon-japoneze EmptyLun Mar 07, 2011 4:31 pm

ady a scris:
corect asta stiam dar sincer nu stiu ce rasa am. [...]
macar cat cantareste una si cat cantareste alta

Japonezele mature sunt la cca 180-220 grame in viu, cca 150 grame taiate tip grill.
Faraon pleaca de la 350 de grame, deci dublu, diferenta este una tactil-vizuala evidenta.

Daca poti sa ne trimiti pe mailul microferma@prepelitebv.ro cateva poze clare cu o prepelita pozata langa un instrument gradat metric (ruleta, liniar...) sa putem estima corect talia pasarii, putem sa incercam sa iti dam un raspuns, daca doresti.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





specie faraon-japoneze Empty
MesajSubiect: Re: specie faraon-japoneze   specie faraon-japoneze Empty

Sus In jos
 
specie faraon-japoneze
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» oua de prepelita faraon si japoneze
» vand pui de prepelite faraon si japoneze
» Vind prepelite japoneze
» Vind pui prepelite japoneze
» Vind prepelite japoneze

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: