forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 boli de ochi la pui de prepelita de 2-3 saptamani

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
cornel 53
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 3
Varsta : 71
Data de inscriere : 16/04/2010

boli de ochi la pui de prepelita de  2-3 saptamani Empty
MesajSubiect: boli de ochi la pui de prepelita de 2-3 saptamani   boli de ochi la pui de prepelita de  2-3 saptamani EmptyVin Mai 14, 2010 5:19 pm

Am procurat 80 de pui de prepelita de 4-6 zile au crescut bine pana la 11-12 zile apoi au inceputa sa aiba ochii inchisi ,acoperiti de o membrana au inceput sa moara din ei cate 2-4 pe zi. Ca furaje le-am dat starter pentru pui de gaina o parte amestecat cu trei parti furaj realizat din 50% porumb 25%grau si 25% orz. preventiv le-am introds in apa o singura data un varf de cutit de antibiotic in 2 litri apa. Antibioticul a fost procurat de la farmacia veterinara anume penru pasari la indicatia veterinarului Am separat pui bolnavi de cei sanatosi la inceput dar au incepui si cei sanatosi sa se imbolnaveasca. Ii cresc intr-o cusca tip acvariu la caldura 35-36 oc la inceput ,iluminat 24 ore , ventilatie naturala intr-un hol mic . Stie cineva care este cauza acstei boli si cum se pot salva cei care mai sunt sanatosi.
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

boli de ochi la pui de prepelita de  2-3 saptamani Empty
MesajSubiect: Re: boli de ochi la pui de prepelita de 2-3 saptamani   boli de ochi la pui de prepelita de  2-3 saptamani EmptySam Mai 15, 2010 9:35 am

sigur sunt bolnavi la ochi? Si puii mei cand erau mici aveau ochii inchisi din cauza faptului ca se uda pe cap cum beau apa dupa care ciugulesc mancarea si le ramane pe ochi, dupa cateva minute aceasta intarindu-se....Pentru aceasta am fost la farmacia veterinara si mi s-a dat o crema speciala pentru ochi cu care ii ungeam pe cei cu ochii lipiti in fiecare zi ( o data sau de doua ori/zi)
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

boli de ochi la pui de prepelita de  2-3 saptamani Empty
MesajSubiect: .   boli de ochi la pui de prepelita de  2-3 saptamani EmptySam Sept 03, 2011 3:52 pm

poti sa ne spui cum se numeste crema?
Sus In jos
Continut sponsorizat





boli de ochi la pui de prepelita de  2-3 saptamani Empty
MesajSubiect: Re: boli de ochi la pui de prepelita de 2-3 saptamani   boli de ochi la pui de prepelita de  2-3 saptamani Empty

Sus In jos
 
boli de ochi la pui de prepelita de 2-3 saptamani
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» prepelite de vanzare
» Cumpar 100 pui de prepelita de 2-3 saptamani
» boli si tratamente
» prepelite ouatoare
» 5 Preplițe moarte in 3 săptămâni

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: