forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 i-si mananca penele

In jos 
+2
ady
kcostica
6 participanți
AutorMesaj
kcostica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Data de inscriere : 04/01/2011

i-si mananca penele Empty
MesajSubiect: i-si mananca penele   i-si mananca penele EmptyMar Ian 04, 2011 3:11 pm

Nu stiu ce sa le mai fac se ciugulesc si nu prea au pene pe spate, vreun remediu ceva?
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

i-si mananca penele Empty
MesajSubiect: Re: i-si mananca penele   i-si mananca penele EmptyLun Ian 10, 2011 2:16 am

incearca sa mai scoti din masculi
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
ovidiu_tkd
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 36
Data de inscriere : 09/01/2011

i-si mananca penele Empty
MesajSubiect: Re: i-si mananca penele   i-si mananca penele EmptyLun Ian 10, 2011 4:16 pm

Din cate exemplare se formeaza o familie de prepelite? masc/femela
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

i-si mananca penele Empty
MesajSubiect: Re: i-si mananca penele   i-si mananca penele EmptyMier Ian 12, 2011 4:47 am

3:1 cand strangi oua pentru incubat
5:1 cand strangi oua pentru consum

Asa scrie la carte. Dar....
eu de exemplu de 2luni am pus cocosii separati de puicute si productia de oua nu a scazut. Sa vedem ce se va intimpla cand pun cocosii inapoi pentru oua de incubat.
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
kcostica
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Data de inscriere : 04/01/2011

i-si mananca penele Empty
MesajSubiect: Re: i-si mananca penele   i-si mananca penele EmptySam Ian 22, 2011 12:05 pm

bilascu5 a scris:
3:1 cand strangi oua pentru incubat
5:1 cand strangi oua pentru consum

Asa scrie la carte. Dar....
eu de exemplu de 2luni am pus cocosii separati de puicute si productia de oua nu a scazut. Sa vedem ce se va intimpla cand pun cocosii inapoi pentru oua de incubat.
Salut,
Cred ca o sa ai razboi eu asa am patit nu stiu ce sa fac sa le amestec iar, cum bag masculii incepe macelul pale
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

i-si mananca penele Empty
MesajSubiect: Re: i-si mananca penele   i-si mananca penele EmptySam Sept 10, 2011 6:51 pm

kcostica a scris:
Nu stiu ce sa le mai fac se ciugulesc si nu prea au pene pe spate, vreun remediu ceva?

Posibila hipoproteinemie si insuficienta de aminoacizi, in speta de metionina (nu folosesti un premix corect (adecvat pentru prepelite) sau nu in combinatia corecta!). Nu ai precizat daca nu au pene pe spate de cand au fost mici si s-a format penajul sau e de la reproductie... Daca isi fac rani: da cu apa oxigenata, apoi cu spray cu antibiotic (Terramycin) si baga-le la izolator pana la vindecare.

Sfatul colegului ady este valabil doar daca e din cauza reproductiei, nu (si) a furajarii defectuoase. Cel mai probabil daca ai cazuri de canibalism prepelitele sufera de hipoproteinemie, deocamdata e greu de zis in lipsa mai multor informatii...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
sladarumarian
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 38
Data de inscriere : 27/04/2012

i-si mananca penele Empty
MesajSubiect: Re: i-si mananca penele   i-si mananca penele EmptyVin Mai 18, 2012 5:21 am

Aceeasi problema o am si eu, isi mananca penele dupa spate si sa presupunem ca hrana nu este buna (iar eu nu am posibilitatea sa o fac acasa ) Ce ar trebui sa caut mai exact in comert sau cum as puea sa stopez aceasta boala?
Sus In jos
Continut sponsorizat





i-si mananca penele Empty
MesajSubiect: Re: i-si mananca penele   i-si mananca penele Empty

Sus In jos
 
i-si mananca penele
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: