forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 pui naparliti

In jos 
+3
ady
LauraB
razvy82
7 participanți
AutorMesaj
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

pui naparliti Empty
MesajSubiect: pui naparliti   pui naparliti EmptySam Feb 05, 2011 5:46 pm

am si eu o problema si nu ii dau de capat.Am niste pui in varsta de 2 saptamani si sunt foarte golasi! Au portiuni pe ei fara pic de pene, doar pielea goala. Stie careva care ar fi problema?
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

pui naparliti Empty
MesajSubiect: pui naparliti   pui naparliti EmptyDum Feb 06, 2011 12:52 am

Urmareste sa vezi daca nu isi ciugulesc ei penele intre ei.Eu am patit asa ,dar aveau puii cam 6 saptamani.medicul veterinat mi-a dat ceva sa le pun in apa.MAi au puf sau au deja pene?AI mei dupa o saptamana parca erau toti uzi cu apa,dar de fapt se schimba puful in pene.
Sa auzim de bine
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

pui naparliti Empty
MesajSubiect: nevoie de un sfat    pui naparliti EmptyMar Apr 12, 2011 5:51 am

am pui de circa 3 saptamani si am cativa care au rani pe spate am incercat sa ii urmaresc si am vazut ca se tot ciugulesc in locurile unde au ranile plus ca nu au nici pene pe acele zone
daca ma poate cineva ajuta dau un ceai
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
44axa
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 69
Data de inscriere : 28/10/2010

pui naparliti Empty
MesajSubiect: Re: pui naparliti   pui naparliti EmptyDum Mai 01, 2011 8:57 am

ady a scris:
am pui de circa 3 saptamani si am cativa care au rani pe spate am incercat sa ii urmaresc si am vazut ca se tot ciugulesc in locurile unde au ranile plus ca nu au nici pene pe acele zone
daca ma poate cineva ajuta dau un ceai

Puii la doua saptamani isi schimba penele .De aceea este plin de puf si pene locul unde ii cersteti .ESTE UN FENOMEN ASEMANAROR CU SCHIMBATUL DINTILOR DE LAPTE LA COPIII NOSTRI. Informatia o detin din cartea pe care am cumparat-o deoarece si eu aveam anumite intrebari la care nu le gaseam raspuns.
Ranile de pe spare apar de obicei la femelele mature din cauza cocosilor care le zgarie cu ghiarele in timpul procesului de fecundare.La cei mici poate din cauza spatiului redus , comparetiv cu nr. de pasari. Au obiceiul de a calca unul peste altul fara menajamente situatie in care cei calcati in picioare pot fi zgariati pe spate foarte usor pentru ca nu au pene.
Sus In jos
http://hobyella.blogspot.com/
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

pui naparliti Empty
MesajSubiect: Re: pui naparliti   pui naparliti EmptyLun Mai 02, 2011 3:25 am

44axa a scris:
ady a scris:
am pui de circa 3 saptamani si am cativa care au rani pe spate am incercat sa ii urmaresc si am vazut ca se tot ciugulesc in locurile unde au ranile plus ca nu au nici pene pe acele zone
daca ma poate cineva ajuta dau un ceai

Puii la doua saptamani isi schimba penele .De aceea este plin de puf si pene locul unde ii cersteti .ESTE UN FENOMEN ASEMANAROR CU SCHIMBATUL DINTILOR DE LAPTE LA COPIII NOSTRI. Informatia o detin din cartea pe care am cumparat-o deoarece si eu aveam anumite intrebari la care nu le gaseam raspuns.
Ranile de pe spare apar de obicei la femelele mature din cauza cocosilor care le zgarie cu ghiarele in timpul procesului de fecundare.La cei mici poate din cauza spatiului redus , comparetiv cu nr. de pasari. Au obiceiul de a calca unul peste altul fara menajamente situatie in care cei calcati in picioare pot fi zgariati pe spate foarte usor pentru ca nu au pene.
mercii mult la asta m-am gandit si eu insa am vrut sa ma conving iar cu puii care au rani pe spate ce sa zic intradevar in spatiiul pe care il detin pentru crestere este putin cam mic oricum mercii mult
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

pui naparliti Empty
MesajSubiect: Re: pui naparliti   pui naparliti EmptySam Sept 10, 2011 7:25 pm

ady a scris:
44axa a scris:
ady a scris:
am pui de circa 3 saptamani si am cativa care au rani pe spate am incercat sa ii urmaresc si am vazut ca se tot ciugulesc in locurile unde au ranile plus ca nu au nici pene pe acele zone
daca ma poate cineva ajuta dau un ceai

Puii la doua saptamani isi schimba penele .De aceea este plin de puf si pene locul unde ii cersteti .ESTE UN FENOMEN ASEMANAROR CU SCHIMBATUL DINTILOR DE LAPTE LA COPIII NOSTRI. Informatia o detin din cartea pe care am cumparat-o deoarece si eu aveam anumite intrebari la care nu le gaseam raspuns.
Ranile de pe spare apar de obicei la femelele mature din cauza cocosilor care le zgarie cu ghiarele in timpul procesului de fecundare.La cei mici poate din cauza spatiului redus , comparetiv cu nr. de pasari. Au obiceiul de a calca unul peste altul fara menajamente situatie in care cei calcati in picioare pot fi zgariati pe spate foarte usor pentru ca nu au pene.
mercii mult la asta m-am gandit si eu insa am vrut sa ma conving iar cu puii care au rani pe spate ce sa zic intradevar in spatiiul pe care il detin pentru crestere este putin cam mic oricum mercii mult

@44axa: ce spui e corect dar nu se aplica la ady. Puii nu isi schimba penajul la 3 saptamani! Ca sa fac o comparatie, ady spune ca are niste pustani de 14 ani cu dureri teribile de dinti si tu raspunzi ca e normal, copii isi schimba dintii. Teoretic corect, dar la 14 ani? Nu cred!
La fel, ii raspunzi de femele mature si cocosi si el are problema lipsei penajului la prepelite de 3 saptamani!

@ady: deficiente de penaj la tineret, de regula, e de la deficit de aminoacizi (mai ales metionina). Alimentatie gresita! Ia masuri urgente! La fel si pentru canibalism! De curiozitate, poti detalia cu ce le hranesti?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
ghiulosu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 17
Varsta : 36
Data de inscriere : 04/04/2012

pui naparliti Empty
MesajSubiect: Re: pui naparliti   pui naparliti EmptySam Apr 07, 2012 3:22 pm

eu le dau in furaj cam tot ce le trebuie dar si ai mei in varsta de 2 saptamani sunt fara pene pe spate.
in rest au pene mari.
o fi de la densitatea marita si de la faptul ca le e un pic prea cald?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

pui naparliti Empty
MesajSubiect: Re: pui naparliti   pui naparliti EmptyDum Apr 08, 2012 3:57 am

ghiulosu a scris:
eu le dau in furaj cam tot ce le trebuie dar si ai mei in varsta de 2 saptamani sunt fara pene pe spate. in rest au pene mari. o fi de la densitatea marita si de la faptul ca le e un pic prea cald?

Mai degraba o fi de la un deficit de (anumiti) aminoacizi (...si nu numai, raspunsul complet e ceva mai complex). Pot fi si alte cauze, ca inginer zootehnist sigur mai ai si alte variante potential explicative decat ce ai scris in mesaj. Legat de furajare: ce inseamna "tot ce le trebuie"?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

pui naparliti Empty
MesajSubiect: Re: pui naparliti   pui naparliti EmptyDum Apr 08, 2012 9:03 am

are in furaj CAM tot ce le trebuie... Suspect
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

pui naparliti Empty
MesajSubiect: Re: pui naparliti   pui naparliti EmptyDum Apr 08, 2012 5:04 pm

Am avut aceeasi problema cu mult timp in urma cand lucram cu niste premixuri mai ieftine dar mai slabe si care nu aveau parametrii necesari astfel incat sa fie compatibili cu furajarea prepelitelor. Acum ca am prins sublinierea colegei de forum, pot zice ca pe vremea aceea si eu ca incepator le dadeam "cam" tot ce le trebuie... vorba vine. Din greseli invatam si mereu ne perfectionam; unde am ajuns acum e rezultatul a foarte multa munca si incercari, si suntem mereu deschisi sa devenim si mai buni. La noi tot timpul va fi ultimul racnet in materie, sau asa ne straduim... study
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





pui naparliti Empty
MesajSubiect: Re: pui naparliti   pui naparliti Empty

Sus In jos
 
pui naparliti
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: