forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 INCUBATIAA

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyJoi Feb 24, 2011 9:56 am

multumesc am luat POLIVIT de la farmacia veterinara dar sunt incordat astept sa vad care e rezultatul incubatiei!
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyVin Feb 25, 2011 12:00 am

nita_anisor a scris:
multumesc am luat POLIVIT de la farmacia veterinara dar sunt incordat astept sa vad care e rezultatul incubatiei!

Polivitul pe care l-ai cumparat contine antibiotic?

Te intreb pt ca eu am fost "educat" ca de la 1 zi si pana la 3-a zi sa le dau vitamine+antibiotic (exista la firma Romva - OXIVIAT; sau la FarmaVet - OXICRID; la cel din urma trebuie adaugat vitamine pt ca nu contine numai antibiotic).

Dupa o pauza de cateva zile, reiau tratamentul....si tot asa pana la cand dau primul ou. Apoi trec doar la apa curata si din cand in cand mai pun si vitamine...

Pt mai multe, Pavel_2502@yahoo.com
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: medicatie pui   INCUBATIAA EmptyVin Feb 25, 2011 12:49 am

Cel mai sigur e sa intrebi la farmacia veterinara.Toata lumea zice ca prepelitele sunt pasari rezistente la boli si nu trebuie vaccinate ca si gainile,dar din documentatia pe care o am eu(carti)rezulta ca trebuie sa le faci vacinuri ca si la gaina.
Eu le-am dat in primele 3 zile vitamine si nu am avut probleme cu puii pana pe la 5 saptamani cand au paralizat 2 pui si au murit.Atunci medicul veterinar mi-a dat vaccin(cred ca impotriva bursitei infectioase,o boala a pasarilor)pe care l-am pus in apa,ca sa le le stresez intepandu-le cu acul pe fiecare in parte.
Cel mai bine e sa mergi la farmacia veterinara si sa te consulti cu un medic veterinar,el poate sa iti dea sfaturi in aceasta privinta,ca sa nu ai surprize mai tarziu.
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyVin Feb 25, 2011 4:29 am

Eu unul sunt c-am satul de medicii veterinari (cel putin de cel din zona mea) , asa ca din informatiile ce le-am cules de pe net + informatiile de la alti crescatori + cartea cumparata de Rudolf Kiwitt + experienta pe care am acumulat-o pe parcurs, astazi ma descurc destul de bine.

Prepelitele daca sunt tratate de mici cum trebuie, si intretinute cum trebuie cand sunt mari...nu au nevoie de nici o interventie a medicului...

Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: medicatie prepelite   INCUBATIAA EmptyVin Feb 25, 2011 6:51 am

da,ai dreptate,problema este ca daca esti incepator nu prea stii ce sa faci.Intr-adevar medicii veterinari nu pre se pricep la prepelite(in sensul ca nu au studiat in facultate problema prepelitelor),dar eu tot am o nedumerire,pe net scrie ca nu trebuie vaccinate ,iar in carti scrie ca da.Pana la urma nu e mai sigur sa le vaccinezi ca sa fii sigur ca nu ai probleme mai tarziu?
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyVin Feb 25, 2011 12:40 pm

Sincer , chestia cu vaccinatul o aud acum pt prima data (eu credeam ca le stiu pe toate).
Ce fel de vaccin le faci?

Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyVin Feb 25, 2011 2:14 pm

LauraB a scris:
Pana la urma nu e mai sigur sa le vaccinezi ca sa fii sigur ca nu ai probleme mai tarziu?

In cartea lui Rudolf despre cresterea prepelitelor Dr. vet. Heinz Wangner in Radevormwald spune: "Specia prepelita poseda probabil o imunitate din nastere, deci impamantenita genetic si asfel mostenibila, impotriva mai multor virusi. Un vaccin pentru prepelita nu este intotdeauna indicat".

...deci , totusi exista si posibilitatea vaccinarii...
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: vaccin prepelite   INCUBATIAA EmptySam Feb 26, 2011 2:07 am

Nu stiu ce sa zic.In cartea pe care o am eu(scrisa de un profesor,crescator de prepelite de 8 ani)scrie de mai multe boli pe care le pot face prepelitele,ca si gainile.Eu nu le-as fi vaccinat pe ale mele,numai ca au inceput sa paralizeze,nu se puteau tine pe picioare,se rostogoleau ca un balon.Am adus medicul veterinar acasa sa le vada si mi-a recomandat sa le fac vaccin,dar ca sa nu le intepe cu acul pe fiecaare in parte mi-a dat un vaccin pe care l-am pus in apa.
Nu mai stiu exact cum se cheama,ca eu am avut numai ghinioane cu ele,le0am dat si vitamine si selevit(a zis ca au penele zbarlite) si acum le dau vitaminaK3(antihemoragica)pt ca au murit 3,au facut hemoragie interna.
Le-am asigurat toate conditiile posibile,am o camera numai pt ele,caldura in jur de 20 grade,noapte le las sa se odihneasca ,nu le tin becul aprins,si totusi pui au inceput sa faca oua la 2 luni jumate.
Asa ca nu stiu ce sa zic referitor la vaccinuri,cred ca cel care l-am facut eu a fost impotriva bursitei infectioasa.
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyDum Feb 27, 2011 10:20 am

De ce nu le dai vitamine care sa contina Vitamina K3?...
Dar bec, de ce nu le tii?
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: VITAMINE PREPELITE   INCUBATIAA EmptyDum Feb 27, 2011 1:14 pm

Le dau acum vitamina K3,impotriva hemoragiilor interne.
Noaptea le las sa doarma,mi se par suficiente 16 ore lumina/zi(asa indica si cartile),am mai auzit ca daca le lasi 24 ore lumina atunci pot sa faca si 2 oua/zi,dar le scade perioada de ouat de la 1 an la 8 luni. asta inseamna sa le exploatezi la maxim
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptySam Apr 30, 2011 6:14 pm

LauraB a scris:
In cartea pe care o am eu(scrisa de un profesor,crescator de prepelite de 8 ani)scrie de mai multe boli pe care le pot face prepelitele,ca si gainile.Eu nu le-as fi vaccinat pe ale mele,numai ca au inceput sa paralizeze,nu se puteau tine pe picioare,se rostogoleau ca un balon.Am adus medicul veterinar acasa sa le vada si mi-a recomandat sa le fac vaccin,dar ca sa nu le intepe cu acul pe fiecaare in parte mi-a dat un vaccin pe care l-am pus in apa.
Nu mai stiu exact cum se cheama,ca eu am avut numai ghinioane cu ele,le0am dat si vitamine si selevit(a zis ca au penele zbarlite) si acum le dau vitaminaK3(antihemoragica)pt ca au murit 3,au facut hemoragie interna.
Le-am asigurat toate conditiile posibile,am o camera numai pt ele,caldura in jur de 20 grade,noapte le las sa se odihneasca ,nu le tin becul aprins,si totusi pui au inceput sa faca oua la 2 luni jumate.
Asa ca nu stiu ce sa zic referitor la vaccinuri,cred ca cel care l-am facut eu a fost impotriva bursitei infectioasa.

Analizele la probele prelevate de medic ce rezultat au avut? A fost bursita infectioasa? Cum s-a rezolvat? Da-ne detalii! A facut si analize din care sa reiasa daca au hipervitaminoza? (da, nici excesul de vitamine nu e bun, daca nu dai dozajul corect sau / si il dai mult prea mult timp nu e bine... cine are dubii, sa ia cate 3 pastile de multivitamine si minerale de 3 ori pe zi vreme de 6 saptamani zi de zi si sa ne spuna cum se simte). Ajuta-ne sa tragem concluziile si sa invatam ceva din experienta ta! (cele mai importante sunt rezultatele analizelor probelor recoltate si daca tratamentul prescris in urma rezultatelor analizelor a fost sau nu eficient si in ce a constat).
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA Empty

Sus In jos
 
INCUBATIAA
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: