forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 INCUBATIAA

In jos 
+2
Pavel_2502
nita_anisor
6 participanți
AutorMesaj
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyVin Feb 25, 2011 12:55 pm

MULTUMESC PAVEL ASA CUM M-AI SCRISEI INCEPURA SA IASA DDE JA CRED CA AM MAS MULTA TREABA DAR SUNT TARE BUCUROS CA AU INCEPUT SA APARA CRED CA GREUL ABIA INCEPE CA-S MICUTI TARE DAR SIMPATICI FOC .NUMAI BINE !
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyVin Feb 25, 2011 1:05 pm

nita_anisor a scris:
MULTUMESC PAVEL ASA CUM M-AI SCRISEI INCEPURA SA IASA DDE JA CRED CA AM MAS MULTA TREABA DAR SUNT TARE BUCUROS CA AU INCEPUT SA APARA CRED CA GREUL ABIA INCEPE CA-S MICUTI TARE DAR SIMPATICI FOC .NUMAI BINE !

Grija la temperatura, si presara-le prin cusca pe sub ei furaj...ca au sa inceapa sa ciuguleasca de pe jos...
daca i-ati scos din incubator...si, sa nu fiti curios sa deschideti de multe ori incubatorul...
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyMier Mar 02, 2011 2:40 am

nita_anisor a scris:
MULTUMESC PAVEL ASA CUM M-AI SCRISEI INCEPURA SA IASA DDE JA CRED CA AM MAS MULTA TREABA DAR SUNT TARE BUCUROS CA AU INCEPUT SA APARA CRED CA GREUL ABIA INCEPE CA-S MICUTI TARE DAR SIMPATICI FOC .NUMAI BINE !


Cum stam nita_anisor? cati pui au iesit si cum te lauzi?
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyMier Mar 02, 2011 9:44 am

salut pavel asa cum am mai scris si anterior in prima zi credeam ca aia-s toti 25 dar asteptid pina ziua urmatoare au mai iesit28 total 53 din 87 ;doi cracanati i-am 'ajutat' 14 au murit in ou 20 'limpezi'si seci unele din ele .eu sunt multumit pt ca ; e prima recolta ,s-a luat curentul si am gasit 36 de grade intr-o zi ,matca am avut-o din 19 fete si 6 baieti la un loc.aseara l-am pus din nou cu 87 plus 89.sa vedem ce rezulta acum pt ca m-am asigurat pt penele de curent.succes tuturor!
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyMier Mar 02, 2011 9:46 am

ERA SA UIT; PE TOATA PERIOADA AM AVUT IN INCUBATOR APA IN AMBELE ALVEOLE !
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptySam Mar 19, 2011 2:19 pm

CINE STIE ?CUI I-SA-NTIMPLAT ?AU CIOCNIT INTR-UN SINGUR LOC SI ATIT ,NU AU IESIT NICI UNUL .TEMPERATURA A FOST ZIC EU BUNA 37,5 38,5 UMIDITATE IN AMBELE ALVEOLE TOT TIMPUL . IL PUN DIN NOU.ARE CINEVA O EXPERIENTA ASEMANATOARE SI CE CREDE CA S-A-NTIMPLAT .MULTUMESC MULT SI SUCCES VOUA! affraid No No
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: incubare   INCUBATIAA EmptyDum Mar 20, 2011 2:54 am

Puii au fost morti in oua?Poate ca nu a fost suficienta umiditate si nu au putut sa sparga coaja si sa iasa,si atunci au murit in oua.Trebuia sa ii ajuti putin,in momentul cand ai vazut ca incep sa ciocneasca ,trebuia sa pui apa calda intr-un pulverizator pt spalat geamurlile si sa pulverizezi apa peste ele.Trebuie umiditate mare cand iasa din oua si poate ca nu ai pus suficienta apa in alveole.Eu bagam cu o siringa cu ac apa fara sa deschid incubatorul.Incubatorul meu cred ca e Cleo,clasic si are niste gauri mici in partea de jos in exterior prin care se poate pune apa.Pe perioada incubarii nu cred ca tb pus apa in ambele alveole,doar in una singura,dar nu mai stiu exact in care,dar daca puii s-au dezvoltat si au ciocnit ,dar nu au putut sa iasa,inseamna ca nu au avut putere sa sparga coaja.
bafta multa si sa nu te descurajezi.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyDum Mar 20, 2011 7:06 am

ce am gasit pe internet.Temperatura de incubare este de 37,5 grade Celsius, si umiditatea de 60% in primele 14 zile.Din ziua a 14-a, pana la iesirea din oua, temperatura ramane intre aceleasi limite ca in perioada anterioara, dar umiditatea trebuie ridicata la 80%.din cate imi amintesc nici eu nu puneam apa in amandoua alveolele acum am pus in alveola de pe exterior(nu stiu daca este bine)sunt destui inscrisi pe forum care au scos pui dar sunt ocupati
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyDum Mar 20, 2011 2:23 pm

nita_anisor a scris:
CINE STIE ?CUI I-SA-NTIMPLAT ?AU CIOCNIT INTR-UN SINGUR LOC SI ATIT ,NU AU IESIT NICI UNUL .TEMPERATURA A FOST ZIC EU BUNA 37,5 38,5 UMIDITATE IN AMBELE ALVEOLE TOT TIMPUL . IL PUN DIN NOU.ARE CINEVA O EXPERIENTA ASEMANATOARE SI CE CREDE CA S-A-NTIMPLAT .MULTUMESC MULT SI SUCCES VOUA! affraid No No
DA AU MURIT IN OUA AU CIOCNIT SA ZIC O TREIME CIT AR FI LOVIT O SINGURA DATA .CEILALTI NU AU SPART ERAU IN OU AZI IN A 19 A ZI L-AM OPRIT L-AM CURATAT SI L-AM PUS DIN NOU .NU STIU CE S-A-NTIMPLAT NU-MI VINE SA CRED NICI MACAR UNUL!AM AVUT 177 ,DIN ELE 40 ERAU "LIMPEZI" DAR 137 AU AVUT PUI IN ELE.MA TOT GINDESC; LE-AM ADMINISTRAT NISTE ANTIBIOTIC PENTU CEVA PROBLEME PE LA OCHI ;SA FI FOST OARE ASTA PRICINA ?NICI DE ASTA NU SUNT CHIAR SIGUR PT CA NU MI-AM NOTAT .AR FI BINE DE STIUT.NU-MI VINE SA CRED; DATA TRECUTA CU ACELASI INCUBATOR,SI PT PRIMA DATA AM SCOS 60 LA SUTA AM AVUT SI PANA DE CURENT ,INTR-O ZI AM GASIT IN INCUBATOR 36 DE GRADE SI TOT A SCOS .ACUM MI-AM PUS UPS SA NU MAI RAMIN FARA CURENT, AM AVUT TEMPERATURA BUNA, LE-AM INTORS SI ....IATA REZULTATUL.DAR MERGEM MAI DEPARTE ,MA INTREB DACA AS FI CUMPARAT OUA CE INTREBARI IMI PUNEAM LEGAT DE CEL DE LA CARE LE-AM CUMPARAT IATA DECI CA NU INTOTDEAUNA TRBUIE ACUZAT CEL CE TI-A VINDUT OUALELE.ASTA DACA NU O FI DI CAUZA ANTIBIOTICELOR .STIE CINEVA IMI SPUNE MULTUMESC ANTICIPAT SI SUCCES MULT VOUA ! No
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: pui morti   INCUBATIAA EmptyLun Mar 21, 2011 2:05 am

Nu cred sa fie din cauza antibioticelor<eu le-am dat vaccin si nu mi-a spus medicul sa nu consum ouale o perioada sau sa nu le pun la incubat.Daca era din cauza asta nu se dezvoltau puii in oua.Ori au murit din cauza temperaturii prea mici cand a fost pana de curent,dar mai mult ca sigur nu au avut suficienta umiditate sa sparga coaja si sa iasa,ei numa au ciocnit ,dar coaja a fost prea tare ca sa poata sa iasa si atunci au murit in oua.S-ar putea sa fie coaja la oua prea tare(acum imi dau si eu cu parerea),le-ai dat calciu ,poate prea mult,nu stiu,poate ca cineva mai cu experienta sa isi dea cu parerea.
Le-ai stropit ouale cu apa cand au inceput sa ciocneasca?
Cat timp a fost pana de curent?a fost in ultimele zile?
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyLun Mar 21, 2011 5:15 am

eu din proprie experienta m-am invatat sa nu mai stropesc ouale cu 2 zile inainte de eclozare.Le-am stropit cu pulverizator cu apa calduta, insa puii nu au putut iesi deaorece coaja a devenit moale si nu au putut-o sparge.Ea trebuie sa fie casanta
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptySam Apr 30, 2011 7:13 pm

nita_anisor a scris:
CINE STIE ?CUI I-SA-NTIMPLAT ?AU CIOCNIT INTR-UN SINGUR LOC SI ATIT ,NU AU IESIT NICI UNUL .TEMPERATURA A FOST ZIC EU BUNA 37,5 38,5 UMIDITATE IN AMBELE ALVEOLE TOT TIMPUL . [...] AU MURIT IN OUA AU CIOCNIT SA ZIC O TREIME CIT AR FI LOVIT O SINGURA DATA .CEILALTI NU AU SPART ERAU IN OU AZI IN A 19 A ZI L-AM OPRIT L-AM CURATAT SI L-AM PUS DIN NOU .NU STIU CE S-A-NTIMPLAT NU-MI VINE SA CRED NICI MACAR UNUL!AM AVUT 177 ,DIN ELE 40 ERAU "LIMPEZI" DAR 137 AU AVUT PUI IN ELE.

Rugaminte: nu mai scrie cu caps lock (caractere mari), se considera tipat. Sper ca nu zbiri la bietii cititori Very Happy

Din nefericire ti-ai omorat singur puisorii. Uneori, nu stiu inca de ce, puii nu eclozeaza la 16-17 zile ci la 21-23. Am intalnit doua asemenea cazuri, prima oara la un colaborator apoi am patit si noi. Am spart un ou, cand am vazut ca puiul e acolo dar nu e inca format complet am mai asteptat si cu cateva zile (ne)bune intarziere, am avut o puzderie de pui sanatosi care apoi s-au dezvoltat perfect. Cazuri extrem de rare, dar se intampla. Temperatura de 36 de grade nu duce la pierderea puilor. Nici macar daca coboara la 35 sau nu mult mai jos nu mult timp. Temperaturile mai coborate genereaza incubari mai lungi, e posibil sa se fi luat curentul cand n-am fost acasa sau noaptea si asta sa fi generat intarzierea... sau o fi o alta cauza, nu stiu. Oricum cauza a fost una locala, pentru ca intarzierea a afectat toate ouale, nu au iesit unele la 16-17 zile si altele la 21-23 de zile, si am folosit oua de la aceleasi prepelite in acelasi incubator ca si inainte si dupa incident si nu s-a mai manifestat anomalia - singura explicatie la care ma pot gandi a fost un deficit temporar de caldura.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA Empty

Sus In jos
 
INCUBATIAA
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: