forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Crescator Incepator

In jos 
+10
Stefan
bebe
b_laur14
ady
razvy82
todi
Pavel_2502
LauraB
nita_anisor
Sasha20
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyLun Feb 28, 2011 11:57 am

Sal
Sunt incepator acuma 3 saptamani am cumparat 40 de prepelite. Nu stiu cand vor oua nu stiu ce se intampla.
Are cineva vreo idee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyLun Feb 28, 2011 12:58 pm

daca sunt fete daca le tii undeva unde sunt 15-20 grade au lumina le dai hrana pentru prepelite outoare si crezi ca au 5-6 saptamani ar trebui sa oua ,vinzatorul ce a spus ce virsta aveau cind le-ai cumparat?
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: ouat prepelite   Crescator Incepator EmptyMar Mar 01, 2011 1:30 am

In primul rand verifica-le sa vezi daca sunt gainuse(eu la inceput am cump de la cineva si am asteptat o luna sa inceapa sa oua si in final mi-am dat seama ca sunt cocosi.Sa aiba caldura si mancare adecvata(adica mancare pt prepelite sau gaini ouatoare,lumina cam 16 ore/zi,fara zgomote sao curenti de aer in incaperea unde le tii.Daca le-ai schimbat mancarea le tb o perioasa pana incep sa faca oua.Si daca ti-a spus ca au 6 sapt si nu incep sa faca oua sa nu te ingrijorezi,ale lele au inceput ouatul abaia pe la 10-11 saptamani.
Ele au nevoie si de o perioada de acomodare cu noul spatiu.
Bafta multa
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyMar Mar 01, 2011 9:04 am

Multumesc de ajutor!
Vanzatorul de la care am cumparat spunea ca au cam 5 saptamani!Caldura si lumina este asigurata!!!!!!!
Mancarea este mancare de pui!!!!!!!!! La noi in Satu Mare nu am gasit mancare de prepelita.
Oare ar trebui sa le dau mancare de gaini ouatoare?????????????????
M-am uitat la ele nu sunt sigur dar chestia cu umflatura de langa cloaca poate nu am inteles bine!!!!!!!!! Eu am numarat 29 de gainuse si 10 cocosi!!!!!!!!
Le-am pus pe toate la un loc intr-o singura cusca, este bine ?????????? vreau sa le inmultesc.
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyMar Mar 01, 2011 9:20 am

Poti sa le dai furaj pt gaini ouatoare....iar daca vrei sa le inmultesti, trebuie 1 masc. la 3 gainuse: deci e bine asa cum le ai in cusca!
Sus In jos
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyMar Mar 01, 2011 9:36 am

Sasha20 a scris:
Multumesc de ajutor!
Vanzatorul de la care am cumparat spunea ca au cam 5 saptamani!Caldura si lumina este asigurata!!!!!!!
Mancarea este mancare de pui!!!!!!!!! La noi in Satu Mare nu am gasit mancare de prepelita.
Oare ar trebui sa le dau mancare de gaini ouatoare?????????????????
M-am uitat la ele nu sunt sigur dar chestia cu umflatura de langa cloaca poate nu am inteles bine!!!!!!!!! Eu am numarat 29 de gainuse si 10 cocosi!!!!!!!!
Le-am pus pe toate la un loc intr-o singura cusca, este bine ?????????? vreau sa le inmultesc.
Bună Sasha20,
Și eu sunt din Satu Mare și aș vrea să cresc prepelițe. Cum pot să iau legătura cu tine?
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: furaje prepelite   Crescator Incepator EmptyMar Mar 01, 2011 11:55 am

Neaparat sa le treci pe furaj pt gaini ouatoare.cu mancare pt pui nu o sa imceapa sa faca oua,iar primele oua de incubat cred ca sunt bune numai dupa varsta de 8 saptamani a cocosilor,cand ajung la maturitate.
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyMar Mar 01, 2011 12:54 pm

Buna todi daca este posibil putem sa vorbim prin telefon.
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyMar Mar 01, 2011 12:56 pm

Va multumesc foarte mult pentru informatii!!!!!!!!!! maine am sa ma duc sa cumpar furaj pentru ouatoare.
Sus In jos
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyMier Mar 02, 2011 7:11 am

Sasha20 a scris:
Buna todi daca este posibil putem sa vorbim prin telefon.
Numărul meu este 0744176869.
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyMier Mar 02, 2011 9:54 am

Sal
nu stiu cum probabil eu mi-am facut grij dar azi a aparut primul ou. Este doar un ou dar eu sunt foarte fericit!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: CRESCATOR INCEPATOR   Crescator Incepator EmptyMier Mar 02, 2011 10:19 am

ASIGURA-LE CONDITII IN CONTINUARE SI VOR VENII SI CELELALTE !SUCCES! cheers
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyVin Mar 04, 2011 10:32 am

Salutare
Am o intrebare la voi cum as putea sa cresc prepelitele cat de cat bio??????????????????
as vrea sa scap de furajare daca este posibil nu stiu daca ouale sunt folositoare daca le dau atatea furaje. As vrea sa le dau vitamine dar nu stiu ce pot sa le dau.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: furaje bio   Crescator Incepator EmptySam Mar 05, 2011 12:35 am

Cam greu e cu furajele bio,daca nu le dai furaje speciale pt ouat nu o sa faca oua,sau o sa faca 1 la saptamana.Cumpara-le furaj concentrat care se amesteca cu faina de porumb,la trei parti faina de porumb se pune o parte de concentrat.Vitamine intrebi la farmacia veterinara si iti da de pus in apa.
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptySam Mar 05, 2011 12:45 am

OK Mersi mult.
sper ca odata si eu sa va pot ajuta pe voi cu ceva
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyDum Mar 06, 2011 2:09 pm

Sal
Nu inteleg ceva de 5 zile imi oua prepelitele in primele 3 zile am avut cate un ou in a patra zi am avut 2 in a cincea zi am avut 3 oua. Nu inteleg!!! nu sau dezvoltat deodata?????? sper ca maine sa am mai multe.
peste cateva zile vreau sa pun oua la clocit daca aveti ceva sfaturi, nu stiu nu am mai facut asa ceva!!!!!!!
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyDum Mar 06, 2011 4:06 pm

Eu am observat ca abia de la 8 sapt. au ouat toate la fel...
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyMar Mar 08, 2011 8:45 am

Fratiilor mai am o problema dupa cum vam spus am 40 de prepelite 30 de gainuse si 10 cocosi azi am observat ca unul dintre cocosi nu isi deschide ochiul nu are piele pe gat.In urmacu cateva zileam mai gasit unul care avea capul spart. L-am pus singur sa vindecat. Nu stiu ce va fii daca-l pun inapoi.Sunt 30 de gainuse si 10 cocosi in acelasi cotet. ce sa fac sa scap de cativa cocosi mai slabuti???????
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: bataie cocosi   Crescator Incepator EmptyMier Mar 09, 2011 1:01 am

Si eu am patit asa,am un cocos care e orb de un ochi,nu mai poate deschide ochiul,probabil ca s-au batut intre ei,in alta cusca am avut un cocos care nu suporta nici un cocos pe lanaga el in aceeasi cusca,era foarte agresiv,ii lovea cu cicul un cap pana le facea rana deschisa.Solutia a fost sa il scot din cusca si nu am mai putut sa il bag in nici o cusca.Trebuie sa ii urmaresti un pic sa vezi care e cel agresiv,daca il bagi inapoi pe cel care s-a vindecat ,iarasi o sa pateasca la fel,tb scos cel care ii bate.
Bafta multa
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Incubator   Crescator Incepator EmptyVin Mar 11, 2011 1:52 pm

Sal mar interesa ceva incubator pentru oua !!!!
Nu este nimeni din Satu Mare care sie unde se poate gasi sau daca este cineva prin zona si are de vanzare ??????????????
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyVin Mar 18, 2011 9:42 am

Sal
Am reusit sa pun vreo 70 de oua la clocit dupa circa 20-24 de ore am avut a pana de curet de vreo 5 ore. Nu stiu ce sa fac oare mai are rost sa la-s ouale la clocit sau nu ???????????
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyVin Mar 18, 2011 4:50 pm

Sasha20 a scris:
Sal
Am reusit sa pun vreo 70 de oua la clocit dupa circa 20-24 de ore am avut a pana de curet de vreo 5 ore. Nu stiu ce sa fac oare mai are rost sa la-s ouale la clocit sau nu ???????????

Stai linistit...eu am patit-o si mai grav!
Ouale nu au nimic...mult succes si sa ne spui cati pui ti-au iesit!
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptySam Mar 19, 2011 2:47 am

data viitoare cand mai este pana de curent si scade temperatura poti face in felul urmator: -pui intr-o oala apa la incalzit, iar cand e aproape de fierbere o iei de pe foc si pui incubatorul deasupra.Dar sa urmaresti constant temperatura sa nu urce peste 39.5-40 grade
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptySam Mar 19, 2011 5:45 am

Fratiilor imi pace forumul acesta. Am cuparat si carte despre cresterea prepelitelor dar multe lucruri ce mi-ati spus voi nu se gasesc in carti multumesc frumos pentru ajutor.
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator EmptyLun Mar 21, 2011 7:32 am

o intrebare inlegatura cu clocitul!
nu stiti careva daca pot sa pun ouale de prepelita cu alte specii de oua de exemplu cu oua de gaina la clocit??????????? in acelasi incubator???????
Sus In jos
Continut sponsorizat





Crescator Incepator Empty
MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Crescator Incepator Empty

Sus In jos
 
Crescator Incepator
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: