forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 ce facem cu gainatul?

In jos 
+3
PrepeliteBrasov
gabrielbalc
robotboy
7 participanți
AutorMesaj
robotboy
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 53
Data de inscriere : 20/02/2011

ce facem cu gainatul? Empty
MesajSubiect: ce facem cu gainatul?   ce facem cu gainatul? EmptyLun Mar 07, 2011 8:59 am

voi ce faceti cu gainatul de la prepelite? nu putem gasi o modalitate de al valorifica? producatori de ingrasaminte pt flori eventual ? vazand cat am strans de la 25 de prepelite in doua saptamani imi dau seama ca se strang cantitati importante mai ales la un nr mare de pasari .
am putea sa-l uscam , depozitam si poate gasim sa-l vindem cuiva . mai scoatem o parte din baii pe care ii dam pe furaje.
ce parere aveti?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

ce facem cu gainatul? Empty
MesajSubiect: Re: ce facem cu gainatul?   ce facem cu gainatul? EmptyVin Iun 24, 2011 12:36 am

Daca ai o gradina e bun acolo. Daca nu poate gasesti la cine sa il dai dar tot in agricultura.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

ce facem cu gainatul? Empty
MesajSubiect: Re: ce facem cu gainatul?   ce facem cu gainatul? EmptyMier Oct 05, 2011 3:27 pm

robotboy a scris:
voi ce faceti cu gainatul de la prepelite? nu putem gasi o modalitate de al valorifica? producatori de ingrasaminte pt flori eventual ? vazand cat am strans de la 25 de prepelite in doua saptamani imi dau seama ca se strang cantitati importante mai ales la un nr mare de pasari .
am putea sa-l uscam , depozitam si poate gasim sa-l vindem cuiva . mai scoatem o parte din baii pe care ii dam pe furaje.
ce parere aveti?

- costuri de uscare si sterilizare
- costuri de ambalare
- costuri de depozitare
- costuri de transport
- riscuri (foarte mari) de biosecuritate
Cu cat poti sa-l vinzi incat sa acoperi aceste costuri?

Daca ai o gradina si ai guano de prepelite, cel mai probabil o sa ai o gradina si mai frumoasa! (efectele sunt extraordinare)
Poti lua in calcul mai degraba o mica instalatie de biogaz, daca tot vrei sa investesti bani...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteOlt
membru registrat
membru registrat
PrepeliteOlt


Numarul mesajelor : 12
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/04/2012

ce facem cu gainatul? Empty
MesajSubiect: Re: ce facem cu gainatul?   ce facem cu gainatul? EmptyDum Mai 06, 2012 12:13 am

Eu folosesc guano-ul de prepelita in gradina. Am facut o groapa unde il depozitez pentru macerat si cand vine vremea il imprastii ca ingrasamant.Este foarte bun mai ales in solar
Sus In jos
http://prepeliteolt.sunphoto.ro
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

ce facem cu gainatul? Empty
MesajSubiect: Re: ce facem cu gainatul?   ce facem cu gainatul? EmptyDum Mai 06, 2012 12:19 am

PrepeliteOlt a scris:
Eu folosesc guano-ul de prepelita in gradina. Am facut o groapa unde il depozitez pentru macerat si cand vine vremea il imprastii ca ingrasamant.Este foarte bun mai ales in solar
la mine nu apuca sa se macereze il mananca porcii si din cate am inteles le face bine
Sus In jos
banzay
membru registrat
membru registrat
banzay


Numarul mesajelor : 14
Varsta : 36
Data de inscriere : 27/03/2012

ce facem cu gainatul? Empty
MesajSubiect: Re: ce facem cu gainatul?   ce facem cu gainatul? EmptyDum Mai 06, 2012 4:36 am

PrepeliteBrasov a scris:

Daca ai o gradina si ai guano de prepelite, cel mai probabil o sa ai o gradina si mai frumoasa! (efectele sunt extraordinare)
Poti lua in calcul mai degraba o mica instalatie de biogaz, daca tot vrei sa investesti bani...
Dvs. ce faceti cu el, banuiesc ca aveti un numar maricel de exemplare si cantitate destul de insemnata? Noi avem un teren maricel unde am putea folosi pe post de compost/ingrasamant, dar este ok dpdv al cerintelor/legislatiei? Multumesc anticipat!
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

ce facem cu gainatul? Empty
MesajSubiect: Re: ce facem cu gainatul?   ce facem cu gainatul? EmptyDum Mai 06, 2012 4:40 am

banzay a scris:
PrepeliteBrasov a scris:

Daca ai o gradina si ai guano de prepelite, cel mai probabil o sa ai o gradina si mai frumoasa! (efectele sunt extraordinare)
Poti lua in calcul mai degraba o mica instalatie de biogaz, daca tot vrei sa investesti bani...
Dvs. ce faceti cu el, banuiesc ca aveti un numar maricel de exemplare si cantitate destul de insemnata? Noi avem un teren maricel unde am putea folosi pe post de compost/ingrasamant, dar este ok dpdv al cerintelor/legislatiei? Multumesc anticipat!
Se spune ca cel mai bun ingarasamant natural e al prepelitelor.Pe teren se poate pune,eu asa stiu ca iarna e interzisa punerea pe zapada,pentru ca odata cu topirea zapezii intra in ape si nu in pamant. Dar dak vrei sa fii sigur in treaba suna la APIA,acolo pot sa iti spuna 100% Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





ce facem cu gainatul? Empty
MesajSubiect: Re: ce facem cu gainatul?   ce facem cu gainatul? Empty

Sus In jos
 
ce facem cu gainatul?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» am o intrebare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: diverse :: de toate pentru toti-
Mergi direct la: