forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 INCUBATIAA

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyVin Mar 11, 2011 1:25 pm

salutare.domnu BILASCU asteptam vesti; cum e cu eclozionatu ?ce procent ati obtinut? AM O INTREBARE PRIMA SERIE MINE FACE DOUA SAPTAMINI. OARE AS PUYEA SA-I TREC IN RINDUL CELOR ADULTE IN SENSUL CA SA NUI MAITIN LA 25 27DE GRADE CI LA 16 20 .MA AJUTA CINEVA CU UN SFAT?
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: PUISORI NOI   INCUBATIAA EmptyVin Mar 11, 2011 1:30 pm

DE CITE ORI LE DATI VITAMINE LA PUISORII CEI NOI LE-M DAT IN PRIMELE 4-5 ZILE SI AM ZIS SA LE MAI DAU SI ACUM LA 2 SAPTAMINI .M-A AJUTA CINEVA CU O IDEE?
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyVin Mar 11, 2011 1:34 pm

SAPTAMINA VIITOARE PE 16 17 AR TREBUI SA-MI IASA A DOUA SERIE .DAR NU STIU CE O SA FAC CU CEI DIN PRIMA SERIE AR TREBUI SA MAI CUMPAR O CUSCA DOUA SI AS ZICE SA II SCOT PE ASTIA PRIMII CA SAU MARIT SI NU MAI INCAP IN CUTIE DAR OARE REZISTA LA 16 20 DE GRADE CU ADULTELE?
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptyVin Mar 11, 2011 1:38 pm

nita_anisor a scris:
SAPTAMINA VIITOARE PE 16 17 AR TREBUI SA-MI IASA A DOUA SERIE .DAR NU STIU CE O SA FAC CU CEI DIN PRIMA SERIE AR TREBUI SA MAI CUMPAR O CUSCA DOUA SI AS ZICE SA II SCOT PE ASTIA PRIMII CA SAU MARIT SI NU MAI INCAP IN CUTIE DAR OARE REZISTA LA 16 20 DE GRADE CU ADULTELE?
PS O OFERTA BUNA LA CUSTI IN BUCURESTI ARE CINEVA ?
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: pui prepelita   INCUBATIAA EmptySam Mar 12, 2011 2:06 am

Nu cred ca e indicat sa ii treci la 2 saptamnai la 16-20 grade,eu i-am mutat cand au crescut,pe la 2 saptamani intr-o cutie de carton mai mare si mai inalta,ca ei deja incearca sa sara si sa zboare si le-am lasat becul ca sa aiba caldura(grija mare cum pui becul in cutie),pt ca ei deja sunt mari si pot sa imburde borcanul sau in ce le pui becul.Ei totusi mai au nevoie de caldura.Si eu am incercat sa ii mut in cusca si sa pun becul deaspura custii sa le dea caldura,dar nu a mers,ei se inghesuiat sub bec ,ceea ce insemna ca le era frig.Eu iti sugerez sa ii pui intr-o cutie mare,gen cutii de Tv,dar sa pui deaspura plasa din sarma,ca sa nu poata zbura si deaspura poti sa acoperi partial cutia cu ceva daca nu au suficienta caldura,vezi numai sa aiba aer.vitamine cred ca poti sa le dai,ele nu au ce rau sa le faca
bafta
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptySam Mar 12, 2011 11:31 am

multumesc de sfat laura caut o cutie mai mare ca nu mai au loc parca ii umfla cineva cu pompa .doamne ajuta sa fie sanatosi .si voi sa aveti parte de ai vostri SUCCES!
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptySam Mar 12, 2011 4:04 pm

nita_anisor a scris:
salutare.domnu BILASCU asteptam vesti; cum e cu eclozionatu ?ce procent ati obtinut? AM O INTREBARE PRIMA SERIE MINE FACE DOUA SAPTAMINI. OARE AS PUYEA SA-I TREC IN RINDUL CELOR ADULTE IN SENSUL CA SA NUI MAITIN LA 25 27DE GRADE CI LA 16 20 .MA AJUTA CINEVA CU UN SFAT?

cu procentul nu ma laud deloc Sad... cred ca a fost cam frigut pentru oua pina le-am pus in incubator. Procentul este de 61% si am vreo 7 pui "aviatori" pe care ii voi pierde. Asa ca a sunt putin dezamagit... dar asta este. Peste vreo 2-3 zile am sa dau verdictul de pui ramasi si cu sperante mari sa ramana in viata.


primul pui a iesit in noaptea de marti spre miercuri si azi au iesit ultimii 4 pui. Am mai lasat incubatorul desi am ascultat toate ouale ramase si nu se aude nici un rontait.

In ce priveste puii tai.... in nici un caz nu vor rezista la 16 gr. Sa faci cum spune Laura ca asta e solutia.
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA EmptySam Apr 30, 2011 6:58 pm

nita_anisor a scris:
salutare.domnu BILASCU asteptam vesti; cum e cu eclozionatu ?ce procent ati obtinut? AM O INTREBARE PRIMA SERIE MINE FACE DOUA SAPTAMINI. OARE AS PUYEA SA-I TREC IN RINDUL CELOR ADULTE IN SENSUL CA SA NUI MAITIN LA 25 27DE GRADE CI LA 16 20 .MA AJUTA CINEVA CU UN SFAT?

DE CITE ORI LE DATI VITAMINE LA PUISORII CEI NOI LE-M DAT IN PRIMELE 4-5 ZILE SI AM ZIS SA LE MAI DAU SI ACUM LA 2 SAPTAMINI .M-A AJUTA CINEVA CU O IDEE?

SAPTAMINA VIITOARE PE 16 17 AR TREBUI SA-MI IASA A DOUA SERIE .DAR NU STIU CE O SA FAC CU CEI DIN PRIMA SERIE AR TREBUI SA MAI CUMPAR O CUSCA DOUA SI AS ZICE SA II SCOT PE ASTIA PRIMII CA SAU MARIT SI NU MAI INCAP IN CUTIE DAR OARE REZISTA LA 16 20 DE GRADE CU ADULTELE?

PS O OFERTA BUNA LA CUSTI IN BUCURESTI ARE CINEVA ?

Pot raspunde si eu? Sper sa iti fiu de ajutor:
- Pot fi trecuti in custi de tineret (ca si custile de adulte, doar ca necesita ochiuri mai mici si fara fanta care duce la colectorul de oua - ca sa nu iasa din cusca), cu precizarea sa le pui neaparat becuri incandescente.
- Se poate administra ca adjuvant un complex polivitaminic buvabil, noi il dam in primele 3 saptamani de viata. Este foarte important sa le administrezi un furaj optimizat pentru pui de prepelita, altfel adjuvantul e frectie la picior de lemn. Daca folosesti furaj cu coccidiostatic, e bine sa nu il dai peste varsta de 3 saptamani ca se lasa cu jale mare, coccidiostaticul daca ajunge in mancarea adultelor te lasa fara oua, o sa le ai de decor. Mare grija (la tranzitie spala hranitorile, spatula de hranire, mainile etc.). Daca se administreaza hrana pentru adulte de la 3-4 saptamani nu e nicio problema, cu conditia sa fie de calitate (optimizata special pentru prepelite).
- Custi iti pot trimite eu la Bucuresti. Daca doresti, iti pot trimite o cusca de prepelite mature cu kit optional de transformare in cusca pentru tineret (inclusiv sursa de caldura si lumina semiredundanta). La pretul custilor pentru mature de pe site se adauga 35 de lei pentru kitul de tineret pentru custile de 15 si 25 de prepelite si 65 de lei pentru kitul de tineret pentru custile de 50, 66 si 80 de prepelite. Kitul este reutilizabil, prin urmare vei avea o cusca pe care o poti folosi oricand si la tineret (de la schimbarea completa a penajului pana la maturizare) si la maturitate (scotand kitul optinal). Contacteaza-ma pentru detalii.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





INCUBATIAA Empty
MesajSubiect: Re: INCUBATIAA   INCUBATIAA Empty

Sus In jos
 
INCUBATIAA
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: