forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 am unde sa vand en-gros oua

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
valucsx
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 42
Data de inscriere : 09/05/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyLun Mai 09, 2011 4:07 pm

salutare,
intentionez sa pun la incubat in jur de 80 oua de prepelita[din care sper sa ramana 40 de puicute] pt consum propriu rude si prieteni.
dupa ce voi vedea cum sta treaba cu pasarile , ma gandeam sa cresc mai multe, in jur de cateva sute, de pe urma carora sa scot niste bani din vanzarea oualor.
sincer, imi e teama ca nu am cui sa le vand si nici cu taraba in piata nu intentionez sa ma duc.
tocmai de aceea va intreb. exista vreo firma care colecteza oua?

sunt din arges, di apropierea pitestiului.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyMar Mai 10, 2011 8:12 am

Or fi fost pe vremea regimului anterior, cand se lucra centralizat. Acum exista cativa samsari de oua dar e un scenariu deosebit de riscant si pagubos pentru aproape toata lumea si uneori chiar pentru toata lumea, pe care nu-l recomand nimanui.

Economic vorbind, este un "lose-lose scenario" pentru toti stakeholder-ii, sau aproape toti [poate diferi de la caz la caz, in functie de bolile transmise si/sau retururile de oua].
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
valucsx
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 42
Data de inscriere : 09/05/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyMar Mai 10, 2011 12:40 pm

deci nu prea exista persoane care sa cumpere en gros. n
nasol, pt ca alta metoda de a vinde nu stiu sa mi se potriveasca.

dar vreo asociatie a crescatorilor de prepelite exista?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyMar Mai 10, 2011 2:14 pm

Exista persoane care cumpara en-gros si oua de prepelita si prepelite. Exista si asociatii de crescatori de prepelite, si oficiale (inregistrate juridic) si ca asocieri de crescatori de prepelite. Noi avem cativa crescatori in jurul nostru care ne-au ajutat sa crestem puternic si pe care i-am ajutat sa faca acelasi lucru, si am oferit gratuit posibilitatea ca toti crescatorii interesati sa faca acest lucru in zonele lor, pentru ca stim cat de benefica este munca in echipa - de la schimbul de informatii de calitate, la achizitii comune de materii prime pentru furaje, imprumuturi de incubatoare etc. Nu e o asociatie, ci o asociere - nu ne intereseaza sa facem o chestie cu statut, membri, cotizatii si alte hartii, ci ne-a interesat sa ne gasim mijloace de a creste impreuna eficient. Ma mandresc cu prietenii pe care i-am castigat, ma onoreaza prietenia lor si mi-ar fi placut sa fim mai multi in zona noastra care sa gandeasca asa cum gandim noi si sa ni se alature. bounce
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptySam Sept 10, 2011 5:41 pm

valucsx a scris:
salutare,
intentionez sa pun la incubat in jur de 80 oua de prepelita[din care sper sa ramana 40 de puicute] pt consum propriu rude si prieteni.

Fii mai optimist Laughing
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptySam Sept 10, 2011 8:15 pm

kJean a scris:
valucsx a scris:
salutare,
intentionez sa pun la incubat in jur de 80 oua de prepelita[din care sper sa ramana 40 de puicute] pt consum propriu rude si prieteni.

Fii mai optimist Laughing

Nu-i asa simplu, in Arges a fost o problema mare si multi vorbesc singuri in zona aia de vreo 2-3 luni incoace... Sad Cine e istet si stie sa se miste repede si sa se adapteze la noua situatie va rezista si va creste, cine nu...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyJoi Sept 15, 2011 12:35 pm

kJean a scris:
valucsx a scris:
salutare,
intentionez sa pun la incubat in jur de 80 oua de prepelita[din care sper sa ramana 40 de puicute] pt consum propriu rude si prieteni.

Fii mai optimist Laughing
Din proprie experienta nici eu n-as fi mai optimist de atat.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyJoi Sept 15, 2011 1:22 pm

gabrielbalc a scris:
kJean a scris:
valucsx a scris:
salutare,
intentionez sa pun la incubat in jur de 80 oua de prepelita[din care sper sa ramana 40 de puicute] pt consum propriu rude si prieteni.

Fii mai optimist Laughing
Din proprie experienta nici eu n-as fi mai optimist de atat.

Din 80 de oua, 40 de femele mature sau 40 de prepelite mature? Puicute ma duce cu gandul la femele... Caz in care mai degraba ii dau dreptate lui gabrielbalc, desi poti scoate o surpriza! afro
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyJoi Sept 15, 2011 1:27 pm

Am scos 2 ture de pui anul asta. in ambele ture au fost masculi mai multi ca femele.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyJoi Sept 15, 2011 2:18 pm

gabrielbalc a scris:
Am scos 2 ture de pui anul asta. in ambele ture au fost masculi mai multi ca femele.

Noi am scos mai multe femele, de regula 40-45 masculi la 55-60 de femele. Exista o posibila explicatie, dar nu s-a confirmat la tentativa de verificare pe care am facut-o si nu am gasit studii concludente stiintifice in acest sens, deocamdata.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyJoi Sept 15, 2011 2:19 pm

Va referiti la o temperatura mai ridicata?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyJoi Sept 15, 2011 2:33 pm

gabrielbalc a scris:
Va referiti la o temperatura mai ridicata?

Cica la crocodili e verificata si functioneaza (am vazut pe Discovery, parca) - temperatura mai scazuta = mai multe femele. Am testat noi la prepelite; nu se confirma.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua EmptyJoi Sept 15, 2011 9:15 pm

Ar fi frumos sa se poata selecta astfel.
Sus In jos
Continut sponsorizat





am unde sa vand en-gros oua Empty
MesajSubiect: Re: am unde sa vand en-gros oua   am unde sa vand en-gros oua Empty

Sus In jos
 
am unde sa vand en-gros oua
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» unde vindeti ouale?
» microcrescatorie - flux de productie / sacrificare
» prepelite de vanzare
» vand prepelite,pui si oua
» [b]VAND PUI DE PREPELITA[/b]

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: