forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Prepelite in regim ecologic!!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
smok11311
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 41
Data de inscriere : 17/05/2011

Prepelite in regim ecologic!! Empty
MesajSubiect: Prepelite in regim ecologic!!   Prepelite in regim ecologic!! EmptyMar Mai 17, 2011 11:24 am

Am cumparat niste prepelite ouatoare. Acestea s-au ouat pana le-am schimbat alimentatia. Au fost crescute cu furaj(concentrat) iar eu doresc sa-i cresc ecologic adica fara nici un compus chimic. Momaentan le dau oua de gaina fierte, branza de vaci proaspata plus faina de porumb. De ce nu se mai oua? Totusi ele presupun ca in mediul lor salbatic se inmultesc... si sunt sigur de acest lucru. De ce nu se oua atat timp cat ii cresc f. bine natural? Va rog sa ma sfatuiti cum ii pot creste ecologic fara sa le dau furaje? Puii de gaina ii cresc fara starter fara chimicale tot cu oaua proaspete branza de vaci si faina si cresc super!!

Cu respect,
Alex
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Prepelite in regim ecologic!! Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite in regim ecologic!!   Prepelite in regim ecologic!! EmptyMier Mai 18, 2011 1:30 pm

smok11311 a scris:
Am cumparat niste prepelite ouatoare. Acestea s-au ouat pana le-am schimbat alimentatia. Au fost crescute cu furaj(concentrat) iar eu doresc sa-i cresc ecologic adica fara nici un compus chimic. Momaentan le dau oua de gaina fierte, branza de vaci proaspata plus faina de porumb. De ce nu se mai oua? Totusi ele presupun ca in mediul lor salbatic se inmultesc... si sunt sigur de acest lucru. De ce nu se oua atat timp cat ii cresc f. bine natural? Va rog sa ma sfatuiti cum ii pot creste ecologic fara sa le dau furaje? Puii de gaina ii cresc fara starter fara chimicale tot cu oaua proaspete branza de vaci si faina si cresc super!!

Cu respect,
Alex
alex tot respectul pentru tine ca doresti asa ceva insa nu vei reusi niciodata intrucat in mediu natural o prepelita depune maxim 20 de oua pe an iar aici tu vrei sa iti oua in fiecare zi plus ca aici ele mananca ce le dai tu iar in natura au tot ce le trebuie si la discretie. prepelitele ca si noi au nevoie de mai multe cele nu numai de calciu si fier si ce o mai contine branza si oul de gaina FIERT. deci poti sa le cresti si asa cu oua si branza insa daca nu fac vreo boala nu vei avea oua deca cateva iar diferenta dintre gaina si prepelita este faptul ca un ou de gaina este mult mai mic in raportul gaina-ou decat cele de prepelita in raportul prepelita-ou de prepelita , sa nu mai vb de ce elemente contine oul de gaina si CATE elemente contine oul de prepelita plus ca la gaina nu cred ca le cresti toata viata doar cu branza si oua nu? deci daca vrei sa incerci in continuare aceeasi reteta sa ma anunti si pe mine respectiv noi , si cand zic noi ma refer la toti de pe acest forum, cand vei reusi, insa presimt ca va trece o perioada destul de luuunga pana te vei plictisi de asteptat si vei reveni la furaje
deci spor la teste in retete bio si cu rezultate maxime
bafta
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

Prepelite in regim ecologic!! Empty
MesajSubiect: furaje bio   Prepelite in regim ecologic!! EmptyDum Mai 22, 2011 7:13 am

Si eu sunt adepta a tot ce inseamna bio,dar in cazul prepelitelor nu merge.Daca nu le dai mancare speciala pt ele,care sa contina toate elementele de care au ele nevoie ,nu o sa faca oua,sau o sa faca ,dar foarte rar,ca si cele salbatice de altfel.Si eu am incercat cu puii de gaina,am vrut sa ii cresc bio,fara concentrat,doar cu faina de malai,si rezultatul a fost ca dupa doua saptamani au inceput sa moara.Am dus unul la medicul veterinar sa ii faca autopsia si stii e mi-a spus,ca nu are nici o boala,sunt subnutriti,le-a crescut numai ghearele si ciocul si sunt slab dezvoltati pt varsta lor.Adevarul e ca nu le-am dat branza de vaci si oua,numai faina de porumb si vitamine in apa.Ca sa citez medicul veterinar"daca vrei sa cresti pui bio,ii cresti pe gramada de balegar,nu in captivitate,deoarece ei in libertate mai gasesc un vierme,o rama si e cu totul altceva"Cred ca la fel e si cu prepelitele.
Mai cauta pe acest forum,parca la un moment dat cineva a postat un mesaj legat de alimentatia bio la prepelite,ceva cu urzici,daca nu ma insel.
Bafta multa si sa ne anunti si pe noi daca merge.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Prepelite in regim ecologic!! Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite in regim ecologic!!   Prepelite in regim ecologic!! EmptyMar Mai 24, 2011 3:40 pm

LauraB a scris:
Si eu sunt adepta a tot ce inseamna bio,dar in cazul prepelitelor nu merge.Daca nu le dai mancare speciala pt ele,care sa contina toate elementele de care au ele nevoie ,nu o sa faca oua,sau o sa faca ,dar foarte rar,ca si cele salbatice de altfel.Si eu am incercat cu puii de gaina,am vrut sa ii cresc bio,fara concentrat,doar cu faina de malai,si rezultatul a fost ca dupa doua saptamani au inceput sa moara.Am dus unul la medicul veterinar sa ii faca autopsia si stii e mi-a spus,ca nu are nici o boala,sunt subnutriti,le-a crescut numai ghearele si ciocul si sunt slab dezvoltati pt varsta lor.Adevarul e ca nu le-am dat branza de vaci si oua,numai faina de porumb si vitamine in apa.Ca sa citez medicul veterinar"daca vrei sa cresti pui bio,ii cresti pe gramada de balegar,nu in captivitate,deoarece ei in libertate mai gasesc un vierme,o rama si e cu totul altceva"Cred ca la fel e si cu prepelitele.
Mai cauta pe acest forum,parca la un moment dat cineva a postat un mesaj legat de alimentatia bio la prepelite,ceva cu urzici,daca nu ma insel.
Bafta multa si sa ne anunti si pe noi daca merge.
laura tot respectul pentru crescatorii cu experienta insa mare imi e nedumerirea cu urzicile crezi ca acele urzici uscate pe care le toaca si le baga in furaj compenseasa toate elementele necesare prepelitelor chiar daca le da vitamine in apa si face furaj din porumb srot de soia si ce o mai pune eu nu cred k are randament si cei ce posteaza asa ceva cred ca psteaza doar de plictiseala sau nu stiu de ce dar nu am avut incredere in aceste retete BIO pe care unii le considera destul de rentabile pot sa zic ca am incercat si eu ceva asemantor insa rezultatul a fost dezastros ori nu posteaza reteta completa ori ceva e la mijloc, probabil ca la mijloc e un premix si la postarea retetei uita sa il treca. deci sfatul meu catre toti crescatorii incepatori NU MAI PUNETI BOTU LA TOTE PORCARIILE mergeti pe furaje din comert (nu neaparat de prepelite am avut rezultate fb si cu furaje de gaini ouatoatre)sau ceva de calitate facut de crescatorii cu experinta care lucreaza cu medici nutritionisti buni
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
smok11311
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 41
Data de inscriere : 17/05/2011

Prepelite in regim ecologic!! Empty
MesajSubiect: Prepelite in regim ecologic!!   Prepelite in regim ecologic!! EmptyMier Mai 25, 2011 4:27 am

Da e adevarat, prepelitele se oua foarte rar crescute bio in schimb puii de gaina pe care ii am cresc si se dezvolta super. Au murit pt ca nu e de ajuns faina de porumb. Eu le amestec faina de porumb cu branza si oua fierte. Le dau si coji de oua macinate prin masina de cafea....si cresc super. Pana acum din 50 mi-au murit doar 2 si nu din cauza mancarii ci pur si simplu ei se strang intr-un colt cand dorm, deci din cauza ca nu au mai avut aer... Puii nu i-am cumparat de la ferma, sunt de la tara si nu au vazut concentrat deloc (zero nucleu). Cei mai mari au cca 2 luni sunt mari si sanatosi...nici macar antibiotic nu le-am dat...doar diferite ceaiuri (apa de izvor) branza de vaci si de capra, zer de la laptele de capra, branza de vaci si faina. Doar faina nu e de ajuns si de asta probabil au inceput sa moara oricum sunt super... La prepelite in schimb am sa le dau concentrat (doar la cele care le tin pt oua) in schimb cele pe care intentionez sa-i cresc doar pt carne ii voi creste doar bio!!! Succes
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Prepelite in regim ecologic!! Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite in regim ecologic!!   Prepelite in regim ecologic!! EmptySam Sept 10, 2011 7:59 pm

ady a scris:
am incercat si eu ceva asemantor insa rezultatul a fost dezastros ori nu posteaza reteta completa ori ceva e la mijloc, probabil ca la mijloc e un premix si la postarea retetei uita sa il treca. deci sfatul meu catre toti crescatorii incepatori NU MAI PUNETI BOTU LA TOTE PORCARIILE mergeti pe furaje din comert (nu neaparat de prepelite am avut rezultate fb si cu furaje de gaini ouatoatre)sau ceva de calitate facut de crescatorii cu experinta care lucreaza cu medici nutritionisti buni

Se poate face furajare BIO.
Se gaseste si porumb certificat BIO, carbonatul de calciu se obtine din scoici (exista firme specializate...), cu adevarat greu e sa gasesti vitamine si minerale care sa nu fie de sinteza ci BIO... Daca bati Europa bine, gasesti. Una peste alta, costa de vreo 10 ori mai mult decat un furaj obisnuit. Ar trebui sa vand caserola de oua cu 60-80 de lei bucata... Nimic nu este imposibil, doar ca nu e viabil economic.

Daca cineva vine si-mi spuen ca-mi vinde oua BIO cu 10 lei caserola, va zic sincer ca nu-l cred. Exista si site-uri cu prepelite bio. Pentru cine n-a incercat sa faca furajare BIO (adevarata), par chiar credibile... In fine. Suspect
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





Prepelite in regim ecologic!! Empty
MesajSubiect: Re: Prepelite in regim ecologic!!   Prepelite in regim ecologic!! Empty

Sus In jos
 
Prepelite in regim ecologic!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cumpar porumb, cumpar grau, cumpar srot de soia, cumpar srot de floarea soarelui, cumpar calciu furajer, cumpar ulei
» OUA DE PREPELITE
» INCEPUTUL CU PREPELITE
» VAND CUSTI DE PREPELITE LA 30 LEI SI PREPELITE OUATOARE LA 7 LEI/NEG
» Microferma de prepelite Arges vinde prepelite si pui

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: produse :: oua de prepelite-
Mergi direct la: