forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 intrebari de incepator:I

In jos 
+4
PrepeliteBrasov
kJean
gabrielbalc
geluionut
8 participanți
AutorMesaj
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyVin Sept 09, 2011 2:08 pm

Neutral salutare tuturor
daca stie cineva de ce acte este necesar pt vinderea oualor si de unde se obtin? asta e primul lucru care pot sa zic ca ma nelinisteste... ms
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptySam Sept 10, 2011 1:07 pm

Salut si bine ai venit. In legatura cu actele nu te pot lamuri pe deplin dar sunt multi membri pe acest forum care o pot face. Mult succes.
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: .   intrebari de incepator:I EmptySam Sept 10, 2011 2:57 pm

Bine ai venit pe forum.
Pentru a vinde ouale la prieteni si vecini nu ai nevoie de firma, sau sa platesti impozite. Este suficient sa iei un certificat de producator de la primarie si aviz de la medicul veterinar din localitate.
Pentru a vinde catre magazine, trebuie sa fii persoana juridica inregistrata, si sa respecti mult mai multe conditii, care sa asigure sanatatea si calitatea produselor.
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: .   intrebari de incepator:I EmptySam Sept 10, 2011 3:25 pm

Este important marimea fermei.
Daca ferma depaseste nivelul unei ferme de semisubzistenta,atunci inainte de orice,mergeti si discutati subiectul la ANSVSA si Mediu. Vor veni pe urma institutiile statului pentru a va controla si constata daca respectati legislatia in materie. Mai sunt si alte avize,dar in situatia dvs acestea sunt cele mai importante.Daca ei va dau acordul de principiu,demarati celelalte cheltuieli: infiintare firma, constructii etc.
De asemeni,solicitati certificat de urbanism de la Primarie sa vedeti daca nu sunt restrictii pe acel amplasament pentru astfel de investitii.
De altfel,mai intai solicitati certificatul de urbanism si apoi mergeti la ANSVSA si Mediu.
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyDum Sept 11, 2011 4:05 am

multumesc pt informatii nu doresc sa mi fac o ferma mare in toata regula si nu cred ca mi as dori sa vand in marketuri.. vreo 400 sau 500 de pasari mi ar fi suficient pt familie si apropiati
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyDum Sept 11, 2011 8:20 am

geluionut a scris:
multumesc pt informatii nu doresc sa mi fac o ferma mare in toata regula si nu cred ca mi as dori sa vand in marketuri.. vreo 400 sau 500 de pasari mi ar fi suficient pt familie si apropiati
Cu placere, oricand .
Daca te putem ajuta, cu cea mai mare placere.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyDum Sept 11, 2011 2:55 pm

Un certificat de producator si un contract cu un veterinar bun ar fi suficiente. Tuturor crescatorilor care trec de 300 - 500 de prepelite le recomand sa tina strans de macar un medic veterinar bun!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyLun Sept 12, 2011 1:45 pm

geluionut a scris:
multumesc pt informatii nu doresc sa mi fac o ferma mare in toata regula si nu cred ca mi as dori sa vand in marketuri.. vreo 400 sau 500 de pasari mi ar fi suficient pt familie si apropiati
400-500 de pasari e mai mult decat iti trebuie pentru familie si apropiati. Trebuie sa te gandesti ce faci cu ouale care nu le consumi.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyLun Sept 12, 2011 2:57 pm

gabrielbalc a scris:
geluionut a scris:
multumesc pt informatii nu doresc sa mi fac o ferma mare in toata regula si nu cred ca mi as dori sa vand in marketuri.. vreo 400 sau 500 de pasari mi ar fi suficient pt familie si apropiati
400-500 de pasari e mai mult decat iti trebuie pentru familie si apropiati. Trebuie sa te gandesti ce faci cu ouale care nu le consumi.

Discutabil... sunt care au 100 de prepelite si nu stiu ce sa faca cu ouale, si altii au 1.500 de prepelite si plang cu lacrimi de crocodil ca n-au oua si programeaza livrari ca n-au incotro. Tine de organizare, de implicare, de calitate oferita, de investitie in promovare locala etc.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyJoi Apr 12, 2012 12:57 pm

acum 6 luni nu stiam c ce se mananca prepelitele si mi se parea greu sa incubez sa cresc si sa vand ouale, acum am 300 prepelite si in continua dezvoltare, 500 nu s multe si nici putine
e mult de lucru la ele deocamdata inca investesc sa vedem cand incep sa mai si acopar din cheltuieli bounce bounce bounce bounce bounce bounce
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyMier Apr 18, 2012 6:07 am

Salutare tuturor Smile Am s eu o intrebare : Pentru a vinde oua la magazin trebuie neaaparat Pfa? sau pot vinde si doar cu certificat de producator si certificat de calitate? Very Happy
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyMier Apr 18, 2012 6:42 am

vyryausiasis a scris:
Salutare tuturor Smile Am s eu o intrebare : Pentru a vinde oua la magazin trebuie neaaparat Pfa? sau pot vinde si doar cu certificat de producator si certificat de calitate? Very Happy
Si inca ceva Very Happy Cine are aviz de la medicu veterinar poate sa faca o poza,s-au ceva de fel ca sa stiu ce sa cer de la medicu..
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyMier Apr 18, 2012 11:01 am

eu am cerut si o zis daca ma intreaba cineva de el sa ma duc sa-mi dea da nu crede ca o sa am nevoie
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyMier Apr 18, 2012 4:11 pm

Szabi a scris:
vyryausiasis a scris:
Salutare tuturor Smile Am s eu o intrebare : Pentru a vinde oua la magazin trebuie neaaparat Pfa? sau pot vinde si doar cu certificat de producator si certificat de calitate? Very Happy
Si inca ceva Very Happy Cine are aviz de la medicu veterinar poate sa faca o poza,s-au ceva de fel ca sa stiu ce sa cer de la medicu..

@Szabi: Daca medvet-ul tau nu stie / nu intelege ce document(e) trebuie sa-ti dea si care sunt cerintele pe care trebuie sa ti le impuna ca sa atingi standardele necesare pentru a primi acel(e) document(e), cauta alt medvet, acela probabil nu are nicio treaba cu meseria in care e "pregatit".

@Vyryausiasis: Teoretic nu e obligatorie organizarea juridica, dar nu se complica nimeni cu tine cu borderouri de achizitii, comerciantii iti vor cere facturi. Daca ajungi suficient de mare incat sa poti "duce" magazine, oricum probabil esti de ceva vreme PJ. De asemenea, ai nevoie de autorizatie DSVSA pt comercializarea de oua de consum.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyVin Apr 20, 2012 9:08 am

Multumesc pentru raspuns . nici nu ma gandesc sa ajung mare de acuma Smile Eu am intrebat daca pot vinde la magazine dar nu din alea mari. MI-a zis cineva (de la vreo 2 "magazine de colt" ) ca ar vrea sa ia oua. SI nu are pretentie de factura, doar ca vroiam sa stiu eu daca sunt in legalitate doar cu borderou de achizitie Smile
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: intrebari de incepatori   intrebari de incepator:I EmptyVin Apr 20, 2012 12:04 pm

Cum spuneai ca esti sofer si lipsest foarte mult draga vyryausiasis,. Te intrebi cine se va ocupa cu prepelitele , mai ales scriai undeva pe aici ca bunica ta ce minune a facut. pe de alta parte intrebai daca la 50 prepe ajung 1 buc.adapatoare automate. ai scris ca ai 150 - inseamna 3 buc , mai scriai ca ai 300 in incubator. Stii ce inseamna , vine vara, caldura, apa mai se evapora, chiar daca este inchis bidonasul. Uite, eu nu plec su sotul meu si fiica mea in luna mai in Elvetia din cauza prepelitelor. daca era iarna , poate. Deci gandeste bine. Daca vrei sa intri foarte serios cu ouale in comert, te vor manca sacalii Smile
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I EmptyVin Apr 20, 2012 12:24 pm

De lucru mai am cam o luna. PE urma o sa fiu mai pe aproape.Smile
Adapatori vreau sa imi iau pentru toata bateria adica 6 nivele , Vreau sa ma ocup mai mult de prepelite . Nu vreau sa vand la magazine mari doar ca ma intrebat cineva de la niste magazine micute( buticuri) ca ar vrea sa ia sa vanda si vroiam sa stiu daca sunt in legalitate doar cu certificat de producator de calitate si sa fac borderou de achizitie Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





intrebari de incepator:I Empty
MesajSubiect: Re: intrebari de incepator:I   intrebari de incepator:I Empty

Sus In jos
 
intrebari de incepator:I
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: