forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 primi pasi cu fruntea sus

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
florentin barbulescu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 38
Data de inscriere : 20/12/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyMar Dec 20, 2011 1:02 pm

Salutare tturor crescatorilor de pe forum!Din primavara lui 2012 urmeaza sa ma mut undeva in apropierea Bucurestiului acolo beneficiez si de ceva teren mostenit de la bunici am intrat pe zeci de forumuri despre prepelite,crescatori de prepelite carti,etc.Acest forum mi se pare un pic mai "pe subiect".Deocam data culeg informatii si sfaturi pentru a realiza o microferma ca la carte din toate punctele de vedere.Surprinzator dar in acest domeniu"cresterea prepelitelor"toti oameni par foarte prietenosi si foarte optimisti in sansele de reusita ale acestei "afaceri".Doresc mult succes tuturor si poate in viitor la eventuale colaborari o sa incep chiar de luna viitoare sa mi achizitionez din custi si alte lucruri utile astept sfaturi si recomandari va multumesc si sarbatori fericite!!! Very Happy
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyMier Dec 21, 2011 10:05 am

florentin barbulescu a scris:
Salutare tturor crescatorilor de pe forum!Din primavara lui 2012 urmeaza sa ma mut undeva in apropierea Bucurestiului acolo beneficiez si de ceva teren mostenit de la bunici am intrat pe zeci de forumuri despre prepelite,crescatori de prepelite carti,etc.Acest forum mi se pare un pic mai "pe subiect".Deocam data culeg informatii si sfaturi pentru a realiza o microferma ca la carte din toate punctele de vedere.Surprinzator dar in acest domeniu"cresterea prepelitelor"toti oameni par foarte prietenosi si foarte optimisti in sansele de reusita ale acestei "afaceri".Doresc mult succes tuturor si poate in viitor la eventuale colaborari o sa incep chiar de luna viitoare sa mi achizitionez din custi si alte lucruri utile astept sfaturi si recomandari va multumesc si sarbatori fericite!!! Very Happy

SUCCES DEPLIN!
Sus In jos
florentin barbulescu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 38
Data de inscriere : 20/12/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyJoi Dec 22, 2011 11:17 am

VA MULTUMESC!!!
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyVin Dec 23, 2011 12:53 pm

Bine ai venit printre noi. E timpul sa pui teoria in practica. Smile
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptySam Ian 07, 2012 2:28 pm

florentin barbulescu a scris:
Salutare tturor crescatorilor de pe forum!Din primavara lui 2012 urmeaza sa ma mut undeva in apropierea Bucurestiului acolo beneficiez si de ceva teren mostenit de la bunici am intrat pe zeci de forumuri despre prepelite,crescatori de prepelite carti,etc.Acest forum mi se pare un pic mai "pe subiect".Deocam data culeg informatii si sfaturi pentru a realiza o microferma ca la carte din toate punctele de vedere.Surprinzator dar in acest domeniu"cresterea prepelitelor"toti oameni par foarte prietenosi si foarte optimisti in sansele de reusita ale acestei "afaceri".Doresc mult succes tuturor si poate in viitor la eventuale colaborari o sa incep chiar de luna viitoare sa mi achizitionez din custi si alte lucruri utile astept sfaturi si recomandari va multumesc si sarbatori fericite!!! Very Happy

Hehe, o sa fiti incantat de cum se invarte pamantul in zonele rurale... se simte in aer diferenta!
O microferma ca la carte? Indraznet obiectiv! Un prim sfat e sa vizitezi macar doua asemenea stabilimente, sa vezi cu ce se "mananca" activitatea aceasta [popular: sa "furi meserie"]. Partea tehnica e relativ simpla: ambient, furajare, biosecuritate si igiena sunt cele 4 mari capitole distincte la care trebuie sa ai lectiile facute perfect; partea de management (obiective, resurse, strategii, plan de afaceri, plan de investitii, analize cost-beneficiu, optimizari de costuri etc.) - aici putini se pricep si mai nimeni nu are deschiderea sa ti le spuna, dar daca stii sa cauti gasesti si microferme care te pot ajuta nu doar sa pleci la drum bine, ci sa si cresti durabil ulterior.

Sa ne tii la curent!

Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: primi pasi cu fruntea sus    primi pasi cu fruntea sus EmptyJoi Ian 12, 2012 12:52 pm

Ieri am vizionat un mic filmulet , cum ies puisorii din incubator. din pacate toate se intampla in spania, iar eu ...limba lor, am vazut ouale din care au iesit puisorii avea o dunga albastru /mov, atat si pe puisorii .Ce sa insemne , sa fie stropit ouale ultimele zile apa in amestec cu ceva? side ce?dezinfectant?
Sus In jos
florentin barbulescu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 38
Data de inscriere : 20/12/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptySam Ian 21, 2012 1:25 pm

Va multumesc pentru incurajari in curand urmeaza sa ma apuc de "constructia" spatiului in care voi baga bateriile cu prpelite l as face acum dar nu pot din cauza vremi vreau sa fac un spatiu cam de 20 m2 voi turna o mica fundatie jos platforma de beton apoi o sa pun gresie restul structurii il voi construi din lemn (OSB) apoi izolat cu polistiren la exterior iar la interior vata minerala apoi rigips bineinteles ii voi lasa ferestrele necesare as vrea sa stiu daca este ok o astfel de incapere asa cum am descriso mai sus.MULTUMESC PREPELITEBV SI SPER LA COLABORARI IN VITOR!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptySam Ian 21, 2012 4:54 pm

Adauga scurgere in pardoseala, si suprafete pe care poti utiliza fara probleme apa sau, dupa caz, dezinfectant (gresie, faianta, lambriu din plastic etc).
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
florentin barbulescu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 38
Data de inscriere : 20/12/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyDum Ian 22, 2012 9:06 am

ok. Spuneti mi si mie cum i mi recomandati sa incep, prin a cumpara oua de incubatie prin a cumpara tineret, prepelite ouatoare sau sa iau si oua sa le pun la incubator si prepelite ouatoare? chiar va rog sa mi faceti si o oferta pentru a mi "echipa" ferma de ex: incubator maternitate custi baterie rastel furaje etc. eventual poate va facem o vizita la ferma dumneavoastra.MULTUMESC!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyDum Ian 22, 2012 10:47 am

Discutia o dirijati catre o zona care nu mai este publica; cel mai bine este sa ne contactati direct (telefonic, mail, messenger) pentru a putea gasi impreuna cea mai buna modalitate de a va atinge obiectivele propuse. Vom discuta comparativ / alternativ si despre avantajele si dezavantajele unui start cu prepelite versus start cu oua de incubat (o sa vedeti ca raspunsul nu este nici universal transant nici simplu si exista factori specifici care pot influenta decizia intr-o parte sau alta). Sunteti binevenit in vizita oricand, desigur! la fata locului putem discuta, analiza si explica mult, mult mai multe detalii si informatii specifice din cele mai diverse.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
florentin barbulescu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 38
Data de inscriere : 20/12/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyDum Ian 22, 2012 11:40 am

Am inteles.sper ca pana la sfarsitul lunii sa facem o plimbare pana la Brasov unde vom face o vizita si pe la ferma dumneavoastra. O sa va contactatam intai telefonic.VA MULTUMIM!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyDum Ian 22, 2012 11:52 am

Cu cea mai mare placere Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
florentin barbulescu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 38
Data de inscriere : 20/12/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyVin Feb 03, 2012 9:09 am

Buna seara am si eu o intrebare de curand am facut rost de niste plasa nichelata care arata foarte ok are dimensiunile de 1m pe 25 cm dar ochiurile plasei sunt de 20mm sunt suficient de mari incat prepelita sa se poata hrani in siguranta?intentionez ca din aceste plase sa fac fetele si lateralele custi podeaua am sa o fac din plasa plastifiata iar restul peretilor custi ii voi face dintr o plasa asemanatoare celei cu ochiuri de 2cm pe 15 cm.
Sus In jos
florentin barbulescu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 38
Data de inscriere : 20/12/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyDum Feb 05, 2012 12:28 pm

Buna seara am si eu o intrebare de curand am facut rost de niste plasa nichelata care arata foarte ok are dimensiunile de 1m pe 25 cm dar ochiurile plasei sunt de 20mm sunt suficient de mari incat prepelita sa se poata hrani in siguranta?intentionez ca din aceste plase sa fac fetele si lateralele custi podeaua am sa o fac din plasa plastifiata iar restul peretilor custi ii voi face dintr o plasa asemanatoare celei cu ochiuri de 2cm pe 15 cm.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus EmptyDum Feb 05, 2012 1:01 pm

Ce grosime si ce rezistivitate [daca e mentionata pe lot de material] au fiecare? Cand veniti pe la noi aduceti cate o mostra din fiecare si discutam la fata locului.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





primi pasi cu fruntea sus Empty
MesajSubiect: Re: primi pasi cu fruntea sus   primi pasi cu fruntea sus Empty

Sus In jos
 
primi pasi cu fruntea sus
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: