forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 documentare incepator

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
dyno
nou pe forum



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 53
Data de inscriere : 30/12/2011

documentare incepator Empty
MesajSubiect: documentare incepator   documentare incepator EmptyMar Ian 17, 2012 3:22 am

Salutare tuturor,

sunt la inceput si incerc sa invat mai mult din teorie...sa ma documentez mai intai de cum stau lucrurile in aceasta bransa.Ce vreau sa aflu in acest moment este cum fac diferenta intre ouale de consum si cele de incubat?Am inteles cu se face repartitia in custi...la 3 femele un mascul...dar asta trebuie sa se intample in toate custiele sau doar in cele care produc oua de incubat?In custile cu prepelite care fac oua ptr consum trebuie bagati si masculi?

Va multumesc si mult succes!
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

documentare incepator Empty
MesajSubiect: Re: documentare incepator   documentare incepator EmptyMar Ian 17, 2012 11:57 am

dyno a scris:
Salutare tuturor,

sunt la inceput si incerc sa invat mai mult din teorie...sa ma documentez mai intai de cum stau lucrurile in aceasta bransa.Ce vreau sa aflu in acest moment este cum fac diferenta intre ouale de consum si cele de incubat?Am inteles cu se face repartitia in custi...la 3 femele un mascul...dar asta trebuie sa se intample in toate custiele sau doar in cele care produc oua de incubat?In custile cu prepelite care fac oua ptr consum trebuie bagati si masculi?

Va multumesc si mult succes!
nu femelele oricum fac oua cu sau fara masculi in cusca insa cele de incubat beneficiaza de masculi pentru a fecunda ouale ca si la regnul animal trebuie mascul si femele Laughing pentru a se inmulti. acum fara suparare dar fa un efort si citeste mai mult topicurile deoarece ai fi surprins sa gasesti raspuns le cele mai multe intrebari eu asa as proceda si asa procedez
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
dyno
nou pe forum



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 53
Data de inscriere : 30/12/2011

documentare incepator Empty
MesajSubiect: Re: documentare incepator   documentare incepator EmptyMier Ian 18, 2012 2:34 am

MErci mult de raspuns...am citit aproape toate topicurile de aici si dat fiind faptul ca nu am gasit un raspuns am pus si eu intrebarile astea.Mi-am comandat si 2 carti si poate voi gasi acolo si mai multe detalii in ceea ce ma intereseaza


mult succes!


ady a scris:
dyno a scris:
Salutare tuturor,

sunt la inceput si incerc sa invat mai mult din teorie...sa ma documentez mai intai de cum stau lucrurile in aceasta bransa.Ce vreau sa aflu in acest moment este cum fac diferenta intre ouale de consum si cele de incubat?Am inteles cu se face repartitia in custi...la 3 femele un mascul...dar asta trebuie sa se intample in toate custiele sau doar in cele care produc oua de incubat?In custile cu prepelite care fac oua ptr consum trebuie bagati si masculi?

Va multumesc si mult succes!
nu femelele oricum fac oua cu sau fara masculi in cusca insa cele de incubat beneficiaza de masculi pentru a fecunda ouale ca si la regnul animal trebuie mascul si femele Laughing pentru a se inmulti. acum fara suparare dar fa un efort si citeste mai mult topicurile deoarece ai fi surprins sa gasesti raspuns le cele mai multe intrebari eu asa as proceda si asa procedez
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

documentare incepator Empty
MesajSubiect: Re: documentare incepator   documentare incepator EmptyDum Feb 05, 2012 1:38 pm

dyno a scris:
Mi-am comandat si 2 carti si poate voi gasi acolo si mai multe detalii in ceea ce ma intereseaza
ady a scris:
dyno a scris:
Salutare tuturor, sunt la inceput si incerc sa invat mai mult din teorie...sa ma documentez mai intai de cum stau lucrurile in aceasta bransa.Ce vreau sa aflu in acest moment este cum fac diferenta intre ouale de consum si cele de incubat?Am inteles cu se face repartitia in custi...la 3 femele un mascul...dar asta trebuie sa se intample in toate custiele sau doar in cele care produc oua de incubat?In custile cu prepelite care fac oua ptr consum trebuie bagati si masculi? Va multumesc si mult succes!
nu femelele oricum fac oua cu sau fara masculi in cusca insa cele de incubat beneficiaza de masculi pentru a fecunda ouale ca si la regnul animal trebuie mascul si femele Laughing pentru a se inmulti. acum fara suparare dar fa un efort si citeste mai mult topicurile deoarece ai fi surprins sa gasesti raspuns le cele mai multe intrebari eu asa as proceda si asa procedez

@dyno: atentie mare la carti, tot ce am prins pana acum (inclusiv carti din 2011!) sunt - in cel mai fericit caz! - un amalgam de informatii bune cu informatii doar partial corecte si informatii complet eronate si daca pentru mine e usor sa sesizez diferenta, pentru un incepator e un risc foarte mare, ca poate pierde bani frumosi mergand pe sfaturi / informatii proaste. Si asta referitor la cartile mai de Doamne-ajuta, ca sunt si "pocnitori" de carti despre prepelite...

Oua: morfologic nu poti diferentia ouale fecundate de cele nefecundate. Daca vrei doar oua de consum, poti sa nu pastrezi deloc masculi (dar la fel de bine le poti tine nesortate sau in rapoarte 2 masculi la 5-6 femele sau in oricare alta combinatie). Standard este 1 mascul la 3 femele, iar daca pui accent pe incubat, poti merge si pe 2 masculi la 5 femele desi sporul nu este fabulos, cateva procente. Noi tinem masculi cu toate femelele, iar ouale in functie de necesitate pleaca la consum sau le bagam la incubat. E mai simplu si nu necesita evidente suplimentare.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
simetrie
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 48
Data de inscriere : 06/04/2012

documentare incepator Empty
MesajSubiect: Re: documentare incepator   documentare incepator EmptySam Apr 07, 2012 12:09 am

buna ziua.am si eu o itrebare la voi.am cumparat niste prepelite 50 buc.38 gaini si 12 cocos.in prima zi au facut 24 oua a 2 zi 10 oua a 3 zi decit 3 oua.de ce????temperatura au 18-20 grade,furaje am cumparat de la un crescator de prepelite.prepelita vesela.intradevar mia vindut binevoitorulsi vreo 10 gaini batrine,dar totus.asa putine oua??ajutatima si pe mine.multumesc.
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

documentare incepator Empty
MesajSubiect: Re: documentare incepator   documentare incepator EmptySam Apr 07, 2012 12:44 am

Si eu acum 2 zile am mutat prepelitele in alta camera si ieri mi-au facut numai vreo 8 oua din cate am ... eu zic ca de la stres cum le-au mutat
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

documentare incepator Empty
MesajSubiect: Re: documentare incepator   documentare incepator EmptyDum Apr 08, 2012 8:01 pm

simetrie a scris:
buna ziua.am si eu o itrebare la voi.am cumparat niste prepelite 50 buc.38 gaini si 12 cocos.in prima zi au facut 24 oua a 2 zi 10 oua a 3 zi decit 3 oua.de ce????temperatura au 18-20 grade,furaje am cumparat de la un crescator de prepelite.prepelita vesela.intradevar mia vindut binevoitorulsi vreo 10 gaini batrine,dar totus.asa putine oua??ajutatima si pe mine.multumesc.

Probabil stres de la mutare. Trece; ai rabdare. Daca faci confuzia obisnuita "am prepelite cu penaj lipsa, deci sunt batrane" s-ar putea sa te inseli; iti trebuie ceva experienta sa deosebesti prepelitele batrane (peste 1,5 - 2 ani) de cele tinere (sub 5-6 luni) si deja depenate de masculi. Daca dai peste careva care tine doar femele, poti sa te trezesti cu batranet cu penaj impecabil si habar sa n-ai! affraid
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





documentare incepator Empty
MesajSubiect: Re: documentare incepator   documentare incepator Empty

Sus In jos
 
documentare incepator
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: