forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 de ce mor puii ???

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyDum Feb 05, 2012 11:38 am

buna seara ! sunt un proaspat"mare crescator" a 8 spre 7 pui de prepelita care de fapt au fost mai multi ce au murit inecati ,dar nu mai conteaza. problema mare e ca imi mor puii in cadenta de 1 pe zi. simptome; incep sa tipe cam cu 20 ...15 ore inainte sa moara ,incep sa-si piarda echilibrul din ce in ce mai des se intind si tremura {precizez ca nu le e frig am aprox.32grade c si lumina non stop.iar ceilalti pui nu se grupeaza }si cei mai trist deja mai am unul care tipa.le dau sa manance un starter pt pui de gaina concentratie 1/9 amestecat cu malai apa de la robinet intr-o adapatoare de papagali . as dori sa stiu daca poate cineva sa ma ajute cu relatii,sau sa-mi spuna cu ce gresesc.va multumesc!!!!
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyDum Feb 05, 2012 11:56 am

ce va mai place sa primiti totul mura in gura
unde esti tu adminuleeeeeeeeeee? sa stergi toate topicurile inutile
ca rasar ca ciupercile dupe ploaie
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyDum Feb 05, 2012 12:59 pm

george.m a scris:
ce va mai place sa primiti totul mura in gura
unde esti tu adminuleeeeeeeeeee? sa stergi toate topicurile inutile
ca rasar ca ciupercile dupe ploaie


imi cer scuze ca umplu cu topicul dar de cand am pus ouale la incubat tot citesc .am citit pe forum si dupa ce au iesit puii dar tot ce se poate sa fiu mai greu de cap. nu-i cu suparare ma duc la o farmacie eram curios si cum la noi ninge de nu poti iesi de cateva zile am zis sa intreb
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyDum Feb 05, 2012 1:04 pm

minicu a scris:
buna seara ! sunt un proaspat"mare crescator" a 8 spre 7 pui de prepelita care de fapt au fost mai multi ce au murit inecati ,dar nu mai conteaza. problema mare e ca imi mor puii in cadenta de 1 pe zi. simptome; incep sa tipe cam cu 20 ...15 ore inainte sa moara ,incep sa-si piarda echilibrul din ce in ce mai des se intind si tremura {precizez ca nu le e frig am aprox.32grade c si lumina non stop.iar ceilalti pui nu se grupeaza }si cei mai trist deja mai am unul care tipa.le dau sa manance un starter pt pui de gaina concentratie 1/9 amestecat cu malai apa de la robinet intr-o adapatoare de papagali . as dori sa stiu daca poate cineva sa ma ajute cu relatii,sau sa-mi spuna cu ce gresesc.va multumesc!!!!

Da, le dai super-prostii de mancare si care nu moare de la mancare se ineaca. O sa scada mortalitatea in curand, in ritmul asta. Mad
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyDum Feb 05, 2012 1:09 pm

george.m a scris:
unde esti tu adminuleeeeeeeeeee? sa stergi toate topicurile inutile

- Ai [cel putin partial] dreptate in ceea ce spui.
- Ti-am inteles punctul de vedere, te rog sa nu-l mai repeti. Daca o mai faci, devii exact ceea ce le reprosezi altora: un om care posteaza inutil. Daca ai raspunsuri UTILE cresterii prepelitelor, te ascultam. Referitor la organizare, ai fost auzit. [ajunge]
- Daca nu te poti adapta la forum, nu te astepta sa se adapteze forumul la tine. Daca crezi ca nu te poti adapta, ia masurile care se impun in ceea ce te priveste; nu esti obligat sa scrii si nici macar sa citesti ceea ce nu doresti.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyDum Feb 05, 2012 1:50 pm

prepelitebv.ro a scris:
minicu a scris:
buna seara ! sunt un proaspat"mare crescator" a 8 spre 7 pui de prepelita care de fapt au fost mai multi ce au murit inecati ,dar nu mai conteaza. problema mare e ca imi mor puii in cadenta de 1 pe zi. simptome; incep sa tipe cam cu 20 ...15 ore inainte sa moara ,incep sa-si piarda echilibrul din ce in ce mai des se intind si tremura {precizez ca nu le e frig am aprox.32grade c si lumina non stop.iar ceilalti pui nu se grupeaza }si cei mai trist deja mai am unul care tipa.le dau sa manance un starter pt pui de gaina concentratie 1/9 amestecat cu malai apa de la robinet intr-o adapatoare de papagali . as dori sa stiu daca poate cineva sa ma ajute cu relatii,sau sa-mi spuna cu ce gresesc.va multumesc!!!!

Da, le dai super-prostii de mancare si care nu moare de la mancare se ineaca. O sa scada mortalitatea in curand, in ritmul asta. Mad

cu inecatul am rezolvat-o cred,le-am pus o adapatoare de colivie si s-au invatat sa bea din ea .hrana am luat-o de la un magazin specializat si mi s-a garantat ca merge cu malai .se numeste neovita-demaraj 10% fabricat de o firma din iasi contine vitaminele a,d,e,b si ca,mg,p,fe,cu,zn, se si inca ceva nu mai inteleg ce scrie
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyDum Feb 05, 2012 4:46 pm

Intrebarea adevarata este in ce cantitati sunt acele vitamine si minerale, sunt in raporturi echilibrate pentru pui de prepelita sau pentru pui de gaina sau pentru vitei? Nu de alta, dar sunt valori cu totul diferite. Doi la mana, este exclus sa ai un produs calitativ care sa contina in cei 10% suficienta proteina buna pentru puii de prepelita. Compara o reteta profesionala de furaj pt. pui de prepelita (dedicata) cu ce parametri nutritionali spune prospectul acela ca se face cu 90% malai si 10% concentrat ca sa intelegi de ce am dubii serioase ca e ok. Mai degraba cineva cu dureri in cot, nepasare si interesat sa mai faca o vanzare ti-a recomandat produsul din raft care era cel mai apropiat (vorba vine) din ce putea sa-ti ofere pe moment pentru ce aveai tu nevoie si ti-a zis sa-l cumperi.

Tare as vrea sa vad cum au reusit sa faca un concentrat dedicat pentru pui de prepelita care sa fie redus la doar 10% (concentratele sunt nimic altceva decat amestecuri de premixuri si sroturi, gata amestecate; la ele mai trebuie sa adaugi doar cerealele - practic in concentrat e toata reteta de pui de prepelita dar fara cereale). Is aproape sigur ca nu e ok... dar sa vedem ce ne spui mai concret, ca tu ai eticheta produsului Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyLun Feb 06, 2012 2:52 pm

prepelitebv.ro a scris:
Intrebarea adevarata este in ce cantitati sunt acele vitamine si minerale, sunt in raporturi echilibrate pentru pui de prepelita sau pentru pui de gaina sau pentru vitei? Nu de alta, dar sunt valori cu totul diferite. Doi la mana, este exclus sa ai un produs calitativ care sa contina in cei 10% suficienta proteina buna pentru puii de prepelita. Compara o reteta profesionala de furaj pt. pui de prepelita (dedicata) cu ce parametri nutritionali spune prospectul acela ca se face cu 90% malai si 10% concentrat ca sa intelegi de ce am dubii serioase ca e ok. Mai degraba cineva cu dureri in cot, nepasare si interesat sa mai faca o vanzare ti-a recomandat produsul din raft care era cel mai apropiat (vorba vine) din ce putea sa-ti ofere pe moment pentru ce aveai tu nevoie si ti-a zis sa-l cumperi.

Tare as vrea sa vad cum au reusit sa faca un concentrat dedicat pentru pui de prepelita care sa fie redus la doar 10% (concentratele sunt nimic altceva decat amestecuri de premixuri si sroturi, gata amestecate; la ele mai trebuie sa adaugi doar cerealele - practic in concentrat e toata reteta de pui de prepelita dar fara cereale). Is aproape sigur ca nu e ok... dar sa vedem ce ne spui mai concret, ca tu ai eticheta produsului Smile


pe eticheta nu am gasit cantitatile dar am cautat pe net si am gasit:un kg de pulbere contine
vitamina a acetat 120000 ui
vitamina b1 mononitrat 20 mg
b2 60 mg
b6 30 mg
d3 20000 ui
e 300 mg
clorura de sodiu 30 mg
carbonat de calciu 64 g
cupru 7 mg
fe 7 mg
mn 5 mg
zn 3 mg
fainuri proteice vegetale pana la 1 kg
ACŢIUNE FARMACOTERAPEUTICÃ
VitamineleACŢIUNE FARMACOTERAPEUTICÃ
Vitaminele participă la diferite procese metabolice, stimulând troficitatea ţesuturilor şi exercitând o acţiune de potenţare a enzimelor celulare.
Completarea raţiilor cu săruri minerale (Ca, Na) este necesară deoarece conţinutul acestora în nutreţurile furajere este scăzut.

INDICAŢII
Produsul se administrează la pui de peste 14 zile.
Datorită conţinutului de săruri minerale produsul este recomandat pentru prevenirea unor afecţiuni specifice (anemie, tetanie, osteodistrofie).
Aportul de vitamine stimulează creşterea poftei de mâncare şi puterea de asimilare a furajului, prin aceasta scăzând până la 20% consumurile. Vitaminele contribuie şi la refacerea mai rapidă în perioadele de stres şi de convalescenţă a păsărilor.
Făinurile de origine vegetală sunt utilizate datorită conţinutului în proteine şi minerale precum şi ca suport pentru celelalte componente.
NOTÃ: Produsul nu conţine proteine de origine animala.

MOD DE ADMINISTRARE ŞI DOZE
Produsul se administrează preventiv şi curativ.
1 kg de produs se amestecă cu uruieli de cereale în proporţie de 10%.

PERIOADA DE AŞTEPTARE
Nu are.

PREZENTARE
Pungi x 1 kg; vrac

PĂSTRARE
Produsul se păstrează în locuri uscate, întunecoase, răcoroase

VALABILITATE: 270 zile


ideea e ca avem un magazin foarte specializat cu hrana si medicamente pentru animale dar e inchis pe timpul iernii si am cautat un magazin de piata unde mi s-a recomandat acest aliment.daca puteti sa-mi recomandati ceva sa-i salvez pe cei care mi-au ramas. precizez ca am un pui care agonizeaza de 2 zile se ridica mananca bea apa dupa care cade tremura se ridica iar si tipa si...de la capat dar pare un pic mai intremat ca acu 2zile cand a inceput agonia
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyLun Feb 06, 2012 3:02 pm

Cum ii spune produsului si de cine e fabricat? (exact)

Intreb pentru ca pare mai degraba un zeofort / un supliment nutritiv generic [nu specific prepelitelor] (asemanator cu suplimentul vitaminic buvabil) si nu un premix dedicat. Adica n-are nici in clin nici in maneca cu furajarea propriu-zisa... E ca si cum ati da niste suplimente de vitamine si minerale unor copii: sunt adjuvanti buni, dar nu inlocuiesc felul principal de mancare! Nu intru in detalii sa va spun ca va lipsesc aminoacizii, fosfatul etc. pentru ca presupun ca a compara chestia asta cu premixurile dedicate e ca si cum ai compara o masina de jucarie de-aia pe baterii cu una adevarata... au roti, usi, se deplaseaza etc., dar in realitate fac lucruri cu totul diferite.

Atentie se administreaza la pui (pui de... prepelita? strut? gaina? curca? sau e asa cum cred eu, o "chestie" generica pentru diverse specii, ca si complexul vitaminic buvabil cu rol adjuvant?) de peste 14 zile, puii dvs. ce varsta aveau cand ati inceput administrarea?

Probabil utilizati ceva de genul acesta:
http://www.romvac.ro/p/ROMZEOFORT-2KG
2. DENUMIREA PRODUSULUI MEDICINAL VETERINAR
romzeofort, pulbere pentru păsări, porcine şi ecvine.
7. SPECII ŢINTĂ
Păsări (găini, curci, bibilici, prepeliţe, fazani, păuni, gâşte, raţe şi porumbei), porcine (tineret, porci supuşi îngrăşării) şi ecvine.
8. DOZE PENTRU FIECARE SPECIE, CĂI ŞI MOD DE ADMINISTRARE
Se încorporează în furaje, în proporţie de 1 kg Romzeofort în 10 kg de furaj.

Tin sa ingros anumite cuvinte ca sa nu existe confuzii: se incorporeaza 10% in FURAJ, nu in urluiala. Furajul de pui contine pe langa cereale si premix dedicat, sroturi, ulei etc. si spre diferenta de zeofort care e generic, furajul este special pentru rasa, varsta si sexul respectiv.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyMier Feb 08, 2012 2:28 am

o sa incerc sa caut ceva furaje poate am noroc, findca la noi e blocat cam tot.va multumesc pt rabdare !!
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyMier Feb 08, 2012 2:32 am

minicu a scris:
o sa incerc sa caut ceva furaje poate am noroc, findca la noi e blocat cam tot.va multumesc pt rabdare !!
scuze uitam ,produsul se numeste NEOVITA-DEMARAJ,si este fabricat de sc.vanelli srl iasi
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyMier Feb 08, 2012 2:46 am

Gata, m-am lamurit. Asa cum am banuit, e un supliment alimentar generic (de altfel e si incadrat in linia medicamentelor, ca si suplimentele vitaminice buvabile, nu in linia furajelor propriu-zise). Puteti tine cate o cura cu asa ceva o saptamana in conditii de stres (de ex. mutari de pasari), de boala / recuperatoriu, la prepelite de peste un an-doi in cure de o saptamana la 6-8 saptamani, dar nu ca furaj permanent sau inlocuitor de furaj.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyDum Feb 12, 2012 10:55 am

ati avut dreptate mai am un pic si rezolv cu mortalitatea la pasari mai am 6 . acum le dau un mix de cereale "tot de la piata"grau porumb srot de floarea soarelui si orz. par sa se simta mai bine. oricum m-am resemnat cu seria asta si mai incerc o serie la clocitoare dar cand se mai incalzeste vremea ca acu e jale la noi. cand ma hotarasc o sa va sun.va multumesc!!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyDum Feb 12, 2012 4:05 pm

Puii de prepelita n-au voie srot de floarea soarelui, scrie la noi pe site la furajare de ce. Si ce va lipseste din furajare ca sa nu va mai moara puii. Oricum lotul e compromis, sunt genul de pasari care nu s-au dezvoltat corect si vor fi urmari pe intraga lor viata (cata le-o mai fi ramas, ca nu-s prepelite care sa ajunga la 3 ani in ritmul acesta).

Sfatuiesc lumea sa isi faca lectiile inainte apoi sa creasca animale, nu sa invete pe pielea si sufletelele lor cum trebuie facut. Mi-ar place sa vad aici pe forum discutii interminabile despre bunastarea prepelitelor, nu de metode tot mai perfectionate de economie cu orice pret (incaperi tot mai minimizate ca sa nu mai ramana in ele aer de incalzit, deci sa nu mai necesite incalzire etc.) Chiar totul se rezuma la economii cu orice pret?

V-ati gandit vreodata serios la faptul ca punand accentul pe calitate nu pe pret (economii de costuri extreme) aveti mai mult de castigat, si voi si prepelitele? affraid Zic si eu, asa...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyLun Feb 13, 2012 2:35 am

prepelitebv.ro a scris:
Puii de prepelita n-au voie srot de floarea soarelui, scrie la noi pe site la furajare de ce. Si ce va lipseste din furajare ca sa nu va mai moara puii. Oricum lotul e compromis, sunt genul de pasari care nu s-au dezvoltat corect si vor fi urmari pe intraga lor viata (cata le-o mai fi ramas, ca nu-s prepelite care sa ajunga la 3 ani in ritmul acesta).

Sfatuiesc lumea sa isi faca lectiile inainte apoi sa creasca animale, nu sa invete pe pielea si sufletelele lor cum trebuie facut. Mi-ar place sa vad aici pe forum discutii interminabile despre bunastarea prepelitelor, nu de metode tot mai perfectionate de economie cu orice pret (incaperi tot mai minimizate ca sa nu mai ramana in ele aer de incalzit, deci sa nu mai necesite incalzire etc.) Chiar totul se rezuma la economii cu orice pret?

V-ati gandit vreodata serios la faptul ca punand accentul pe calitate nu pe pret (economii de costuri extreme) aveti mai mult de castigat, si voi si prepelitele? affraid Zic si eu, asa...

aveti foarte mare dreptate dar nu le hranesc asa din economie ci doar din simplul motiv ca la noi(cam de cand a iesit aceasta serie de pui)ninge aproape neincetat si chiar nu am de unde sa iau furaje.asa ca prefer sa mai prind un pic de experienta stiind ca o sa raman fara,decat sa le las sa moara de foame toate odata.asta e tot ce am reusit sa gasesc pe piata .greseala mea ca nu m-am aprovizionat si documentat inca de cand erau in stadiul de incubatie
Sus In jos
nouabv
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 12
Varsta : 75
Data de inscriere : 15/01/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: furaj pentru pui starter   de ce mor puii ??? EmptyLun Feb 13, 2012 8:09 am

furaj pentru pui starter , pui crestere si prepelite outoare gasi-ti la I.B.N.A Balotesti si la preturi f. bune
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyLun Feb 13, 2012 9:48 am

minicu a scris:
[nu le hranesc asa din economie ci doar din simplul motiv ca la noi(cam de cand a iesit aceasta serie de pui)ninge aproape neincetat si chiar nu am de unde sa iau furaje.asa ca prefer sa mai prind un pic de experienta stiind ca o sa raman fara,decat sa le las sa moara de foame toate odata.asta e tot ce am reusit sa gasesc pe piata .greseala mea ca nu m-am aprovizionat si documentat inca de cand erau in stadiul de incubatie

Tare rau cu vremea asta... Ei, macar aveti timp sa va informati, internetul (inca) merge.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyVin Feb 17, 2012 2:06 am

ma macina o intrebare intrebare:se pot creste prepelite la sol?
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyVin Feb 17, 2012 2:52 am

sigur ca se pot creste si la sol
numai ca sunt de o serie de dejavantaje in primul rand cu asigurarea temperaturii ,asternutului in cazul in care vrei sa le tii intr-o voliera afara,prepeleitele nu se oua in cuibar ca gainile situatie ce duce la o atentie mai sporita la colectarea oualelor,plus inca multe altele
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyVin Feb 17, 2012 2:58 am

george.m a scris:
sigur ca se pot creste si la sol
numai ca sunt de o serie de dejavantaje in primul rand cu asigurarea temperaturii ,asternutului in cazul in care vrei sa le tii intr-o voliera afara,prepeleitele nu se oua in cuibar ca gainile situatie ce duce la o atentie mai sporita la colectarea oualelor,plus inca multe altele
da .la o voliera ma gandeam si doar pe durata verii se intelege,cat despre oua nu-i problema pot sa fiu atent .
si sunt constient ca productia de oua nu va fi asa de mare ca in baterii dar ma incanta ideea de a consuma oua de la prepelite|"sportive"
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyVin Feb 17, 2012 3:04 am

am vazut pe net niste filmulete cu prepelite tinute in voilere la - 10 grade,iti dai seama ca de ouat nici nu se mai pune vorba
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptyVin Feb 17, 2012 4:52 pm

Noua ne-a interzis medvet-ul sa folosim asemenea sisteme de crestere, sau orice sisteme de crestere care nu au separator intre oua si dejectii.
Am incercat impreuna cu un ONG specializat in bunastarea animalelor sa gasim o solutie de crestere a prepelitelor cat mai natural, in orice altceva decat in custi, prin bunavointa lor s-a apelat si la un specialist din Germania si pana la urma totul a cazut pentru ca nu au reusit sa vina cu nicio solutie viabila economic si care sa permita atingerea parametrilor de biosecuritate de la care nu se poate face rabat.

Suntem deschisi in continuare la solutii, mereu vrem sa evoluam si investim in bunastarea pasarilor pe care le crestem. Dati-va pareri, dar cu lectiile bine facute sa nu pierdem vremea Wink
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? EmptySam Feb 18, 2012 3:11 pm

prepelitebv.ro a scris:
Noua ne-a interzis medvet-ul sa folosim asemenea sisteme de crestere, sau orice sisteme de crestere care nu au separator intre oua si dejectii.
Am incercat impreuna cu un ONG specializat in bunastarea animalelor sa gasim o solutie de crestere a prepelitelor cat mai natural, in orice altceva decat in custi, prin bunavointa lor s-a apelat si la un specialist din Germania si pana la urma totul a cazut pentru ca nu au reusit sa vina cu nicio solutie viabila economic si care sa permita atingerea parametrilor de biosecuritate de la care nu se poate face rabat.

Suntem deschisi in continuare la solutii, mereu vrem sa evoluam si investim in bunastarea pasarilor pe care le crestem. Dati-va pareri, dar cu lectiile bine facute sa nu pierdem vremea Wink

am vazut chiar ieri pe descovery la o emisiune de genul
"cum functioneaza" (nu prea am avut timp sa ma uit ,mi-a atras atentia doar)o crescatorie de curci cea mai mare din america cu tot cu incubatoare un sistem petru curcile ouatoare .intrau singure intr-un anumit locas si dupa ce ouau erau impinse usor afara . cand o sa am timp o sa caut pe youtube si o sa ma documentez mai bine .mi s-aparut o solutie buna ,dar ma intreb cum invat prepe sa oua la"locul de ouat'??. ideea cu cresterea prepelitelor la sol a fost doar pt consumul propriu nicidecum pt comercializare.pentru comercializare,pana la proba contrarie,cresterea in baterii este ideala
Sus In jos
Continut sponsorizat





de ce mor puii ??? Empty
MesajSubiect: Re: de ce mor puii ???   de ce mor puii ??? Empty

Sus In jos
 
de ce mor puii ???
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: