forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Vis vs Realitate.

In jos 
+23
ipeeati
Szabi
aura.m
Tavy
bebetm
massurr0o
geluionut
boticelina
karol71
razvy82
sorin.surcel
gabrielbalc
george.m
Sorina
mihain2010
ady
vyryausiasis
minicu
nita_anisor
b dorin
Vexx
sorin1sipos
Ioo Francisc
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Urmatorul
AutorMesaj
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 11:51 am

ACuma ma duc sa fac poza la maternitati si le uploadez
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 11:53 am

Asteptam cu drag:)
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 11:56 am

Si pana uploadezi pozele poate imi dati si mie un sfat.
In ce sa pus mancarea?
M-am gandit ca in prima zi sa pun pe jos, dupa care sa le pun in "cofrag" din acela pt bomboane de ciocolata, ca sa se joace si sa poata sapa in el.
Oare m-am gandit prost?
Astept niste idei si niste poze ar fi si mai bune. Macar una Razz
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 12:00 pm



Ultima editare efectuata de catre Vexx in Mar Mar 06, 2012 12:05 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 12:04 pm

Nu`s cam mari pt atatia pui? Smile
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 12:07 pm

am avut 2 , intrunu din primu incubator cam 60 stau bine dar in al2 lea erau 94 si erau prea multi si am mai facut si acuma sunt bine .... daca ii prea cald desfac un bec daca ii prea frig il pun la loc ... am termometru inauntru ii intre 34-36
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 12:09 pm

Am inteles Smile Eu vreau sa o fac din polistiren din ala tare( extrudat) si ca adapatori si hranitori nu stiu ce sa folosesc Sad
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 12:12 pm

in primele 3 zile am pus in mancare in capac de borcan dinala mic vreo 3 si vreo 3 dinastea pentru apa http://postimage.org/image/s36hp24y7/ capace de sticla prinde pe CD ... si dupa vreo 3-4 zile cand se fac unpic mai mari le-am facut astea [azi ] pentru apa si mancare dar dupa vreo 3-4 ca aia nu incap prin gauri aia de o zi de ieri imi intra prin gauri http://postimage.org/image/89udwcrkf/
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 12:15 pm

Frumos Smile Imi place .Tino tot asa
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 1:07 pm

Mersi frumos pentru raspunsuri si poze si felicitari pt cele realizate.
O seara buna.
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 2:57 pm

1. Referitor la temperatura: da sunt acele intrerupatoare cu rotita. Sunt si mai scumpe si mai ieftine. Personal, in general merg pe o varianta de mijloc: nici cele mai ieftine, nici cele mai scumpe (nici fite dar nici cele mai proaste).

2. Pentru apa gasiti la magazinele de specialitate adapatori speciale pentru pasari de curte. Cele mai mici au 1,5 litri. In primele zile (cam o saptamana) puneti in "santul" in care sta apa niste pietricele. Vor bea apa printre pietre dar nu se vor uda. Apoi treptat mai rariti pietrele. Daca sunt pui multi, cand cresc se pot pune adapatori mai mari (urmatoarea dimensiune, de 3 litri). La fel, cand cresc puii, puneti ceva sub adapatoare, pentru a avea permanent canalul cu apa la nivelul umerilor puilor (aproximativ). Alta varianta pentru puii mici: adapatori pentru papagali: exista si o varianta mai mare (cred ca de vre-o 150-200 ml. Pot fi puse mai multe, in functie de numarul de pui.
Exista si adapatorile profesionale, prezentate foarte bine pe site-ul domnului Muresan (Brasov - Microferma de prepelite).

3. Pentru mancare, mai ales cand sunt mici, se pot face dintr-o chestie care se cheama "pat de cablu". E din plastic si se trec prin ea (adica mascheaza firele) ce trec printr-o incapere. Sunt tot felul de dimensiuni. Poate gasiti pe la prieteni, mesteri niste resturi/capete... Dezavantaj: cand mai cresc, mai scurma si fac o oarecare risipa de mancare. Mentiune: personal in prima/ a doua zi pun mincare si direct pe jos, printre pui (nu foarte multa), pentru a o gasi mai usor pana se orienteaza in spatiu...
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyMier Mar 07, 2012 12:52 am

mihain2010 a scris:
1. Referitor la temperatura: da sunt acele intrerupatoare cu rotita. Sunt si mai scumpe si mai ieftine. Personal, in general merg pe o varianta de mijloc: nici cele mai ieftine, nici cele mai scumpe (nici fite dar nici cele mai proaste).

2. Pentru apa gasiti la magazinele de specialitate adapatori speciale pentru pasari de curte. Cele mai mici au 1,5 litri. In primele zile (cam o saptamana) puneti in "santul" in care sta apa niste pietricele. Vor bea apa printre pietre dar nu se vor uda. Apoi treptat mai rariti pietrele. Daca sunt pui multi, cand cresc se pot pune adapatori mai mari (urmatoarea dimensiune, de 3 litri). La fel, cand cresc puii, puneti ceva sub adapatoare, pentru a avea permanent canalul cu apa la nivelul umerilor puilor (aproximativ). Alta varianta pentru puii mici: adapatori pentru papagali: exista si o varianta mai mare (cred ca de vre-o 150-200 ml. Pot fi puse mai multe, in functie de numarul de pui.
Exista si adapatorile profesionale, prezentate foarte bine pe site-ul domnului Muresan (Brasov - Microferma de prepelite).

3. Pentru mancare, mai ales cand sunt mici, se pot face dintr-o chestie care se cheama "pat de cablu". E din plastic si se trec prin ea (adica mascheaza firele) ce trec printr-o incapere. Sunt tot felul de dimensiuni. Poate gasiti pe la prieteni, mesteri niste resturi/capete... Dezavantaj: cand mai cresc, mai scurma si fac o oarecare risipa de mancare. Mentiune: personal in prima/ a doua zi pun mincare si direct pe jos, printre pui (nu foarte multa), pentru a o gasi mai usor pana se orienteaza in spatiu...


Si eu mi-ai luat 4 adapatori de papagali de 100-150 ml cred.
Le pun in fiecare colt cate una, dar ma tot intreb daca ajung sa bea apa din ele Very Happy
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyVin Mar 09, 2012 2:08 am

Doamne ce mici sunt Shocked astept si eu pe 24 sa-mi iasa primi pui si chiar ma gandeam in primele zile cum sa le pun apa...ideile voastre sunt bune...dar am o intrebare,le dati vitamine in primele 3 zile?daca da ce fel,mancarea de care trebuie sa fie?am inteles ca merge si cea de pui de curca...
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyVin Mar 09, 2012 2:09 am

da, eu le-am dat 10 zile ceva supliment polivitaminic de la Purina.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyVin Mar 09, 2012 2:14 am

Sorina a scris:
Doamne ce mici sunt Shocked astept si eu pe 24 sa-mi iasa primi pui si chiar ma gandeam in primele zile cum sa le pun apa...ideile voastre sunt bune...dar am o intrebare,le dati vitamine in primele 3 zile?daca da ce fel,mancarea de care trebuie sa fie?am inteles ca merge si cea de pui de curca...

Eu le dau mancare speciala pentru pui de prepelita, facuta dupa reteta de la microferma Brasov. Este reteta facuta de profesionisti si cred ca e mai potrivita decat cea pentru curci, pui, struti sau alte inaripate Very Happy
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyVin Mar 09, 2012 2:16 am

sorin1sipos a scris:
da, eu le-am dat 10 zile ceva supliment polivitaminic de la Purina.

Si eu le dau la fel.
Ajunge daca le dam 10 zile oare? Nu trebuie pana ajung la maturitate?
Am mai citit undeva dar nu mai stiu, si nici n-am timp sa caut Smile
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyVin Mar 09, 2012 4:02 am

Ioo Francisc a scris:
sorin1sipos a scris:
da, eu le-am dat 10 zile ceva supliment polivitaminic de la Purina.

Si eu le dau la fel.
Ajunge daca le dam 10 zile oare? Nu trebuie pana ajung la maturitate?
Am mai citit undeva dar nu mai stiu, si nici n-am timp sa caut Smile

cati puii au iesit omu ???
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyVin Mar 09, 2012 4:32 am



cati puii au iesit omu ???[/quote]

Am avut parte de o intarziere.
A iesit primul pui in ziua 17 seara, in ziua 18 mi-au iesit inca vreo 50, si azi dimineata am mai scos 23 (ziua 19), si inca astept sa mai iasa. Very Happy
Ma panicasem ca nu o sa iasa nici unul.
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyVin Mar 09, 2012 6:03 am

asta inseamna ca nu e problema ,macar au iesit,doar ca nu ai asigurat tu niste conditii minime de incubat sa ii ai la zilele normale de ecloziune,una e sa pui incubatorul intr-o camera cu cateva grade Celsius si una e in alta cu minim 18 grade,plus umiditatea asigurata si caldura de asemenea
parerea mea
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyVin Mar 09, 2012 9:20 am

Ioo Francisc a scris:


cati puii au iesit omu ???

Am avut parte de o intarziere.
A iesit primul pui in ziua 17 seara, in ziua 18 mi-au iesit inca vreo 50, si azi dimineata am mai scos 23 (ziua 19), si inca astept sa mai iasa. Very Happy
Ma panicasem ca nu o sa iasa nici unul.[/quote]
Felicitari!
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyVin Mar 09, 2012 10:52 am

Eu le dau 5 - 7 zile Oxivit, in apa. (oxitetraciclina parca si cu vitamine). Este OK (inclusiv la pret, nu stiu cat costa altele).
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyVin Mar 09, 2012 11:17 am

chiar astazi am fost si eu de am cumparat o punga de oxivit
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyDum Mar 11, 2012 1:26 am

Ioo Francisc a scris:


cati puii au iesit omu ???

Am avut parte de o intarziere.
A iesit primul pui in ziua 17 seara, in ziua 18 mi-au iesit inca vreo 50, si azi dimineata am mai scos 23 (ziua 19), si inca astept sa mai iasa. Very Happy
Ma panicasem ca nu o sa iasa nici unul.[/quote]

Buna revin cu rezultatele finale.
Nu sunt dintre cele mai bune insa eu sunt incantat si multumit dupa prima incercare.
Sunt convins ca am invatat din greselile pe care le-am facut, si data viitoare o sa fie mult mai bine.
Rezultatele sunt:
Oua limpezi: 55
Pui morti sau embrioni subdezvoltati: 103
Pui iesiti din oua: 131

Au mai iesit vreo 2 cracanati care nu au rezistat.

SA aveti o zi buna.
Sus In jos
sorin.surcel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 05/11/2011

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyDum Mar 11, 2012 3:00 am

Felicitari!
Este loc de mai bine.
De unde ai luat oua? ... 55 oua limpezi nu prea imi suna bine!

Succes in continuare!
Sus In jos
http://www.bioprepelita.ucoz.ro
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 EmptyDum Mar 11, 2012 3:47 am

eu cred ca e destul de bine ,
daca nu ma insel francisc a pus intr-un incubator etajat
si procentul e cum nu se poate mai bun si cum zicea si el din experienta(greseli) invatam
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Vis vs Realitate.
Sus 
Pagina 2 din 18Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: