forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Vis vs Realitate.

In jos 
+23
ipeeati
Szabi
aura.m
Tavy
bebetm
massurr0o
geluionut
boticelina
karol71
razvy82
sorin.surcel
gabrielbalc
george.m
Sorina
mihain2010
ady
vyryausiasis
minicu
nita_anisor
b dorin
Vexx
sorin1sipos
Ioo Francisc
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Urmatorul
AutorMesaj
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyMier Apr 18, 2012 11:39 am

Hristos a inviat! In legatura cu faina de peste.Am cumparat acum doua saptamani de la G& M GRUP furaj de prepelita faza I 0-4 saptamani si are in compozitie si faina de peste .Am observat cand am ajuns acasa cu sacul de 30 kg (eram in criza de timp si nu am citit bine eticheta), prepelitele mele implinesc maine 30 de zile . Sper sa fie in regula cu ele . Ieri le-am cumparat de la Agroland
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyMier Apr 18, 2012 10:34 pm

floraye a scris:
Hristos a inviat! In legatura cu faina de peste.Am cumparat acum doua saptamani de la G& M GRUP furaj de prepelita faza I 0-4 saptamani si are in compozitie si faina de peste .Am observat cand am ajuns acasa cu sacul de 30 kg (eram in criza de timp si nu am citit bine eticheta), prepelitele mele implinesc maine 30 de zile . Sper sa fie in regula cu ele . Ieri le-am cumparat de la Agroland


Dar cum se comporta cu dieta asta care are in compozitie si faina de peste ? Ai observat ceva probleme in comportamentul pasarilor , sunt mai calme una cu cealalta sau mai agresive ?
Se dezvolta fizic mai incet sau mai repede ?
Multumim pt. raspuns daca se poate.
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyJoi Apr 19, 2012 12:53 am

Comportamentul lor este acelasi , au mancat in doua saptamani 30 kg ( am 37 de femele ,43 masculi si 10 tuxedo pe care deocamdata nu ii pot deosebi . Total 90 de capete ), au crescut ametitor de repede . Nici o deosebire ... Cineva scria ca este interzisa faina de peste , se pare ca uni producatori o mai folosesc . Dar eu nu am sa mai cumpar ...
Sus In jos
DRAGSV
membru registrat
membru registrat
DRAGSV


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 46
Data de inscriere : 10/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyJoi Apr 19, 2012 1:17 am

floraye a scris:
Comportamentul lor este acelasi , au mancat in doua saptamani 30 kg ( am 37 de femele ,43 masculi si 10 tuxedo pe care deocamdata nu ii pot deosebi . Total 90 de capete ), au crescut ametitor de repede . Nici o deosebire ... Cineva scria ca este interzisa faina de peste , se pare ca uni producatori o mai folosesc . Dar eu nu am sa mai cumpar ...
Dupa cate am inteles, proteina animala este riscanta , de aceea a fost intrezisa.Proteina animala este purtatoare de boli care se pot transmite mai departe in prepelite si in ouale acestora.Eadevarat ca se dezvolta mai repede si oamenii care mananca carne se dezvolta mai repede decat vegetarienii, dar nu si mai sanatos.
"Parerea mea"
Sus In jos
http://dragos_petrescu2005@yahoo.com
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyJoi Apr 19, 2012 11:58 am

Eu nu am gasit ca ar fii interzisa , nu vorbii din auzite , ca asa se propaga zvonul. Ca nimeni nu citeste , doar a auzit de la cineva care cunoaste pe ......
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyJoi Apr 19, 2012 12:06 pm

bebetm, tot nu esti convins ca nu e buna?
atunci spune-mi si mie ce gust are carnea si oul ...e ca berea,sau cafeaua,are alt gust sa sti(mai naspa) Evil or Very Mad

raule...
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyJoi Apr 19, 2012 12:27 pm

Eu , Sorina , sunt convins ca schimba gustul oualelor si carnii , dar nici premixurile astea nu sunt " curate " , asta vreau sa spun .
Si ca lumea accepta ceva , daca spun multi , fara sa verifice .
Sus In jos
DRAGSV
membru registrat
membru registrat
DRAGSV


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 46
Data de inscriere : 10/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyJoi Apr 19, 2012 12:42 pm

DRAGSV a scris:
floraye a scris:
Comportamentul lor este acelasi , au mancat in doua saptamani 30 kg ( am 37 de femele ,43 masculi si 10 tuxedo pe care deocamdata nu ii pot deosebi . Total 90 de capete ), au crescut ametitor de repede . Nici o deosebire ... Cineva scria ca este interzisa faina de peste , se pare ca uni producatori o mai folosesc . Dar eu nu am sa mai cumpar ...
Dupa cate am inteles, proteina animala este riscanta , de aceea a fost intrezisa.Proteina animala este purtatoare de boli care se pot transmite mai departe in prepelite si in ouale acestora.Eadevarat ca se dezvolta mai repede si oamenii care mananca carne se dezvolta mai repede decat vegetarienii, dar nu si mai sanatos.
"Parerea mea"
Am purtat aceasta discutie, referitoare la proteina animala, cu mai multi producatori de premixuri.A avut loc o exozitie agricola la Suceava si atunci am vorbit cu mai multi producatori care mi-au spus ca nu mai au voie sa foloseasca proteina animala.Mai stiu , de asemenea, pentru am avut contacte cu avicole de gaini, ca nici ei nu mai au voie sa hraneasca pasarile cu " apte pasari moarte".Daca o mai fac sau nu, nu am cum sa stiu.
Sus In jos
http://dragos_petrescu2005@yahoo.com
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyJoi Apr 19, 2012 1:09 pm

Unde este art. de lege scris ?
Vreau sa il citesc .
Sa ma lamuresc si eu de ce este interzis .
Pana atunci , ca am fost , am vorbit , am ... stiu eu ce , nu are nici o valoare .
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyJoi Apr 19, 2012 1:14 pm

intra aici si citeste tot ce te intereseaza...iti spun eu ai sa gasesti...

http://www.ansvsa.ro/
Sus In jos
DRAGSV
membru registrat
membru registrat
DRAGSV


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 46
Data de inscriere : 10/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyJoi Apr 19, 2012 1:56 pm

bebetm a scris:
Unde este art. de lege scris ?
Vreau sa il citesc .
Sa ma lamuresc si eu de ce este interzis .
Pana atunci , ca am fost , am vorbit , am ... stiu eu ce , nu are nici o valoare .
Smile

http://www.justice.gov.md/file/Centrul%20de%20armonizare%20a%20legislatiei/Baza%20de%20date/Materiale%202009/Legislatie/32002R1774-Ro.PDF" border="0" alt=""/>
Sus In jos
http://dragos_petrescu2005@yahoo.com
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyJoi Apr 19, 2012 3:25 pm

Scuze ca mi-a luat asa de mult dar au fost 185 de pagini .
Nu scrie niciunde ca este interzisa , din contra , se dau normele in care este admisa folosirea lor la animalele in crestere .
Articolul 6
Materiile prime de categoria 3
(1) Materiile prime de categoria 3 cuprind subproduse de origine
animală care corespund următoarei descrieri sau orice material care
conține astfel de subproduse:
litera h . aici face prima referire la faina de peste
urmatoarea este :
la pagina 32 punctul 24
aici este o lista cu materii admise iar la punctul 24 este mentionata - faina de peste -
urmatoarea este :
pagina 64 - CAPITOLUL II
Cerințe specifice privind proteinele animale prelucrate -
norme la care trebuie supuse materile prime . Punctul 3 e specificat - faina de peste -
urmatoarea este :
pagina 72 - CAPITOLUL II
Cerințe privind hrana pentru animale de companie și produsele de mestecat
pentru câini
asta nu ne intereseaza
Deci , te rog , unde ai gasit tu , ca eu nu am gasit nimic ???????????????
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyVin Apr 27, 2012 10:44 am

Duminica , luni , iese tura 2 , sa vedem ce ne-a dat furnizorul , sunt luate din alta parte .
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptySam Apr 28, 2012 3:39 am

Inca , nici o miscare . Ziua 16-a.
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyVin Mai 04, 2012 12:09 pm

cati puisori te-au iesit?
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyVin Mai 04, 2012 2:08 pm

floraye a scris:
cati puisori te-au iesit?

103 dar 1 a murit. Nici unul cracanat . Azi am avut primul ou de la cele 12 prepelite . Total am 188. Dar am mai pus 370 de oua in 4 incubatoare ( 3 cu dispozitiv de intoarcere si unul fara ) sper sa iasa in tot asa , fara cracanati .
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyVin Mai 04, 2012 2:31 pm

Felicitari pentru puisori. Sa iti traiasca. La mine nu stiu de ce mor puii in ou. Temperatura o am 38,5 si apa in alveole. PRimele 2 zile si ultimele 2 zile nu le intorc. le stropesc cu apa din ziua a 15a de 3 ori pe zi iar de cand incep sa ciocneasca le stropesc odata la 2 ore. Dc oare mor in ou? din 160 oua am gasit doar 19 oua clocite ( limpezi) si am doar 100 pui. iar restul morti in oua Sad
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyVin Mai 04, 2012 9:39 pm

vyryausiasis a scris:
Felicitari pentru puisori. Sa iti traiasca. La mine nu stiu de ce mor puii in ou. Temperatura o am 38,5 si apa in alveole. PRimele 2 zile si ultimele 2 zile nu le intorc. le stropesc cu apa din ziua a 15a de 3 ori pe zi iar de cand incep sa ciocneasca le stropesc odata la 2 ore. Dc oare mor in ou? din 160 oua am gasit doar 19 oua clocite ( limpezi) si am doar 100 pui. iar restul morti in oua Sad

Mersi .
Eu i-am ajutat , cu ajutorul celui de la care am luat ouale ( ii mutumesc ) , altfel pateam ca tine ,era ziua 18 si aveam doar 70 de pui . Am inceput sa ii ajut pe cei care au inceput sa sparga dar nu au reusit sa iasa indiferent cat de putin sau de mult au reusit sa sparga , dupa care am trecut la ouale care nu erau deloc ciocanite . Am zis ca fie ce o fii . Dar se pare ca asa trebuia . Erau 8 spre sfarsit la care nu l-am dat deloc speranta ca vor reusi sa traiasca pana dimineata , dar , dimineata nu i-am mai recunoscut care au fost ultimii , asa de bine au recuperat , iar de atunci a murit doar unul. E o munca murdara , dar merita . Si eu am udat foarte des , dar se pare ca mai si trebuie ajutati .
Succes si tie in continuare .
Eu asa am facut.
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptySam Mai 05, 2012 11:29 am

Nici u nu i-am ajutat si am avut 17 morti in coaja; sunt incpatoare si crescatorul de la care le-am luat, mi-a spus sa nu ii ajut ca vor muri.Dar, am pus la incubat 15 oua de gaina brahma (am cumparat 3 gaini si un cocos de 10 luni si am pus ouale de la ele).Surprise au iesit 12 pui, din care doi i-am ajutat destul de mult si traiesc toti , acum au 5 zile . Asa ca putem sa-i ajutam
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptySam Mai 05, 2012 12:33 pm

floraye a scris:
Nici u nu i-am ajutat si am avut 17 morti in coaja; sunt incpatoare si crescatorul de la care le-am luat, mi-a spus sa nu ii ajut ca vor muri.Dar, am pus la incubat 15 oua de gaina brahma (am cumparat 3 gaini si un cocos de 10 luni si am pus ouale de la ele).Surprise au iesit 12 pui, din care doi i-am ajutat destul de mult si traiesc toti , acum au 5 zile . Asa ca putem sa-i ajutam


Daca tot sunt sortiti sa moara , atunci poate ii ajutam si intoarcem soarta . Oricum , ce avem de pierdut , nu ?
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptySam Mai 05, 2012 1:59 pm

bebetm a scris:
floraye a scris:
Nici u nu i-am ajutat si am avut 17 morti in coaja; sunt incpatoare si crescatorul de la care le-am luat, mi-a spus sa nu ii ajut ca vor muri.Dar, am pus la incubat 15 oua de gaina brahma (am cumparat 3 gaini si un cocos de 10 luni si am pus ouale de la ele).Surprise au iesit 12 pui, din care doi i-am ajutat destul de mult si traiesc toti , acum au 5 zile . Asa ca putem sa-i ajutam
da si eu am ajutat vreo 10 dar au murit 3 procentul este bun
acum am 117 nu 110 Laughing


Daca tot sunt sortiti sa moara , atunci poate ii ajutam si intoarcem soarta . Oricum , ce avem de pierdut , nu ?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptySam Mai 05, 2012 4:06 pm

buna seara colegi cheers visam si realizam Laughing
am pus la incubat 135 de oua, 120 din constanta si restul din productia propie...sunt notate ca atare sa le pot deosebi...vom vedea ce iese...din pacate incubatorul meu (puisor)nu se poate regla la temperatura si am o temperatura de 38,7,suplimentar am pus un termometru in interior ce-mi arata 35 si suplimentar un higrometru, acum sper sa nu-mi iasa cracanati Very Happy

sa aveti o noapte placuta!
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptySam Mai 05, 2012 10:37 pm

Sorina a scris:
buna seara colegi cheers visam si realizam Laughing
am pus la incubat 135 de oua, 120 din constanta si restul din productia propie...sunt notate ca atare sa le pot deosebi...vom vedea ce iese...din pacate incubatorul meu (puisor)nu se poate regla la temperatura si am o temperatura de 38,7,suplimentar am pus un termometru in interior ce-mi arata 35 si suplimentar un higrometru, acum sper sa nu-mi iasa cracanati Very Happy
al meu este cu etaj si il tin la 38,5 -38 ,8 si ies destul de bine

sa aveti o noapte placuta!
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptySam Mai 05, 2012 11:44 pm

si eu am incubator puisor;la un moment dat mi-a aratat temp. 40,1 si nu am avut decat 2 cracanati(ultimi)din 93 de pui.Cred ca poti sta linistita
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 EmptyDum Mai 06, 2012 12:15 am

floraye a scris:
si eu am incubator puisor;la un moment dat mi-a aratat temp. 40,1 si nu am avut decat 2 cracanati(ultimi)din 93 de pui.Cred ca poti sta linistita
ies si cracanati da nu ai ce face asta e viata
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty
MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vis vs Realitate. - Pagina 16 Empty

Sus In jos
 
Vis vs Realitate.
Sus 
Pagina 16 din 18Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: