forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 a 15-a zi de incubare

In jos 
+4
incubatoare
ionutz82
ady
Dados
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptySam Feb 25, 2012 4:30 am

Da aveti perfecta dreptate spunand ca fiecare este specializat pe meseria lui. Nu contest aceasta realitate pana la urma. Si eu am o meserie pe care nu o poate face nimeni fara o pregatire severa si indelungata.
Acum ca si incepator nu am de unde sa stiu toate datele acestui domeniu si probabil trebuie sa dau si eu cu capul unde au mai dat si altii pentru a invata ceva. Oricum e tarziu acum, ouale avand deja 6 zile de cand sunt la incubat. O sa vad la final cand trag linia si mai apoi sper sa fiu in stare sa iau cea mai buna decizie.
Va multumesc pentru raspunsuri. Cu siguranta o sa apelez la dumneavoastra la nevoie rabbit
Va doresc un weekend placut si cat mai multe incubatoare reglate corect.
Sanatate.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptySam Feb 25, 2012 4:43 am

Si totusi o intrebare:
Ar merge incubatorul cleo 5 cu etaj folosit:
1. la etajul de sus cu sistem de intoarcere
2. la etajul inferior pe gratar?
Astfel ar ajunge mai bine caldura si jos nu?
Cate oua ar intra in felul asta daca merge?
Multumesc anticipat.
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptySam Feb 25, 2012 1:12 pm

Ioo Francisc a scris:
Si totusi o intrebare:
Ar merge incubatorul cleo 5 cu etaj folosit:
1. la etajul de sus cu sistem de intoarcere
2. la etajul inferior pe gratar?
Astfel ar ajunge mai bine caldura si jos nu?
Cate oua ar intra in felul asta daca merge?
Multumesc anticipat.

Aici ai raspuns http://www.electrounivers.aaz.ro/prezentare/45739/incubator+mecanism+extensie+termometru
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptySam Feb 25, 2012 1:50 pm

Ioo Francisc a scris:
Si totusi o intrebare:
Ar merge incubatorul cleo 5 cu etaj folosit:
1. la etajul de sus cu sistem de intoarcere
2. la etajul inferior pe gratar?
Astfel ar ajunge mai bine caldura si jos nu?
Cate oua ar intra in felul asta daca merge?
Multumesc anticipat.
NU CRED K MERGE
Am incercat ceea ce zici u la punctul 1 si 2 primele trei zile de incubatie pana am modificat un termometru pentru a reusii sa aflu temperatura din etajul inferior si am constatat ca acolo temperatura era mai mica cu 3 grade motiv pentru care am mutat ouale de sus in alt incubator, mentionez ca acel incubator etajat a stat la o temperatura exterioara de 20 de grade masurata la nivelul locului unde era asezat insa fara a fi acoperit cu ceva, si ce sa vezi acum 2 zile au inceput puii sa iasa iar din incubatorul in care ouale au fost in etajul superior au iesit cam toti in aceeasi zi iar din etajul de jos inca mai iese cate unu doi pe zi si aia vai de iei deci parerea mea e k mai bine sa mergeti pe 2 incubatoare decat pe unul cum am facut eu.
poate gresala mea a fost k nu l-am acoperit(cred) dar la cele doua incubatoare cand am mers separat am avut procentaj de eclozare de 60/70% iar cand am mers pe unul etajat si neacoperit procentajul a fost sub 40%
REZULTATE
INCUBATORUL 1= ETAJ SUPERIOR procentaj de eclozare 62,3% din care 3pui cracanati
INCUBATORUL 2= ETAJ INFEROR procentaj de eclozare 22% pana acum inca mai ies dar vai de iei
DE AICI TRAGETI VOI CONCLUZIILE
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptyDum Feb 26, 2012 12:32 am

Ufff Shocked

Nu e bine. Si totusi de ce mai fac incubatoare cu etaj daca nu fac fata?
Eu am pus tot unul cu etaj dar fara sisteme de intoarcere. Pe ambele etaje am pus pe gratare. Il tin invelit intr-o patura groasa si schimb etajele intre ele (adica gratarele), la 12 ore, cand intorc si ouale.
Eu mai am de asteptat pana pe 6-7 martie pana sa pot trage concluziile. Smile
O sa le scriu si eu la momentul respectiv.
Si eu speram la 60 procente macar Razz
Asta este, invatam din greselile noastre si ale altora.Asa ca daca mai ai ceva greseli pe care iti dai seama ca le-ai facut astept sa le citesc, poate nu le mai fac si eu Razz
O zi buna.
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptyLun Feb 27, 2012 1:25 am

[quote="ady"][quote="Ioo Francisc"]
.............

Eu am aratat care este reglajul necesar sa iasa si jos, aici la http://www.electrounivers.aaz.ro/prezentare/45739/incubator+mecanism+extensie+termometru
La mine au iesit ok cu acest reglaj, pune ceva sub incubator si lateral daca temperatura in camera este sub 20 grade, nu scoate din priza incubatorul in perioada incubarii, multi scot din priza in timpul intoarcerii si atunci normal ca dureaza pana se incalzeste rezistenta, capacul se pune doar lateral fara a fi intors, peste oua se da rapid cu degetele umezite, nu se iau fiecare in parte la intors, deci in practica sunt multe de spus si nu puteti trage concluzii despre un produs care repet a fost expetimentat si testat cu succes respectindu-se intocmai toate recomandarile. Conteaza sa nu se ia curentul in perioada incubarii, verificati contactul in priza a fisei de alimentare a incubatorului, atentie la fluctuatiile de tensiune toate acestea influienteaza negativ incubarea, de exemplu daca la priza astazi ai 230 v si 4 , 5 zile ai 175v normal ca doar ouale de sus mai au temperatura minima incubarii, sa sti ca multi factori influienteaza reusita incubatiei.
Noi am testat in conditii normale de lucru , deci cei care constata aceste fluctuatii in retea sunt sfatuiti sa cumpere un stabilizator de tensiune si atunci unul din acest neajuns dispare. Nu este asa simplu sa dam vina doar pe incubator fara sa tinem seama de acesti factori si situatii care influienteaza incubarea.
Deci nu trageti concluzii gresite.
Incubatoarele noastre sunt bune daca sunt folosite corespunzator.
----------------
De aproape 20 de ani distribui incubatoarele electrice pentru oua de incubat tip Cleo si prestez service reparatii in garantie si post garantie pentru aceste incubatoare. Ofer preturi bune la incubatoare, care sunt livrate cu termometru electronic si mecanism mecanic semiautomat de intoarcere a oualor de gaina, ca accesorii livrez mecanisme de intoarcere oua de prepelita. Trimit piese de schimb, rezistente, module, motoare ventilator. www.electrounivers.aaz.ro tel. 0744507642
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptyLun Feb 27, 2012 2:04 pm

[quote="incubatoare"][quote="ady"]
Ioo Francisc a scris:

.............

Eu am aratat care este reglajul necesar sa iasa si jos, aici la http://www.electrounivers.aaz.ro/prezentare/45739/incubator+mecanism+extensie+termometru
La mine au iesit ok cu acest reglaj, pune ceva sub incubator si lateral daca temperatura in camera este sub 20 grade, nu scoate din priza incubatorul in perioada incubarii, multi scot din priza in timpul intoarcerii si atunci normal ca dureaza pana se incalzeste rezistenta, capacul se pune doar lateral fara a fi intors, peste oua se da rapid cu degetele umezite, nu se iau fiecare in parte la intors, deci in practica sunt multe de spus si nu puteti trage concluzii despre un produs care repet a fost expetimentat si testat cu succes respectindu-se intocmai toate recomandarile. Conteaza sa nu se ia curentul in perioada incubarii, verificati contactul in priza a fisei de alimentare a incubatorului, atentie la fluctuatiile de tensiune toate acestea influienteaza negativ incubarea, de exemplu daca la priza astazi ai 230 v si 4 , 5 zile ai 175v normal ca doar ouale de sus mai au temperatura minima incubarii, sa sti ca multi factori influienteaza reusita incubatiei.
Noi am testat in conditii normale de lucru , deci cei care constata aceste fluctuatii in retea sunt sfatuiti sa cumpere un stabilizator de tensiune si atunci unul din acest neajuns dispare. Nu este asa simplu sa dam vina doar pe incubator fara sa tinem seama de acesti factori si situatii care influienteaza incubarea.
Deci nu trageti concluzii gresite.
Incubatoarele noastre sunt bune daca sunt folosite corespunzator.
----------------



daca sunt 175 v si totusi incubatorul functioneaza si este afisata temperatura de 38 de grade e OK?

De aproape 20 de ani distribui incubatoarele electrice pentru oua de incubat tip Cleo si prestez service reparatii in garantie si post garantie pentru aceste incubatoare. Ofer preturi bune la incubatoare, care sunt livrate cu termometru electronic si mecanism mecanic semiautomat de intoarcere a oualor de gaina, ca accesorii livrez mecanisme de intoarcere oua de prepelita. Trimit piese de schimb, rezistente, module, motoare ventilator. www.electrounivers.aaz.ro tel. 0744507642
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptyLun Feb 27, 2012 3:17 pm


daca sunt 175 v si totusi incubatorul functioneaza si este afisata temperatura de 38 de grade e OK? [/quote][/quote]

Tu ce crezi ? Question ....cred ca am dat destule detalii, curs on line nu cred ca este cazul sa fac Basketball
-------------
Service, reparatii, distributie incubatoare tel. 0744507642
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 7:02 am

Daca tot e topicul cu "a 15 zi de incubare", va scriu ca am ajuns si eu la asta.
Defapt diseara se implinesc 16 zile.
Tin sa marturisesc ca am emotii in privinta rezultatelor deoarece am tot ascultat si nu se aude si nu se vede nimic. Sad

Am sa scriu in 2-3 zile si parerile de dupa Razz
Sper sa nu imi fie rusine sa postez cele mai dezastruase rezultate de pe forum. Very Happy
O zi buna sa aveti "colegi de forum, afaceri si pasiuni" cheers
Sus In jos
CATA B
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/03/2012

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptyMier Mar 07, 2012 3:07 am

Dados a scris:
Salutare domnilor, am 150 de oua intr-un incubator Cleo 5, azi ar fi a 15-a zi si nu le-am mai intors, ce ma ingrijoreaza este ca nu am vazut nici un semn ca ar vrea sa iasa! Cu incubarea am procedat in felul urmator: am pus 150 oua, primele 48 ore nu le-am intors, apoi le-am intors la 12 ore (dimineata si seara) tempereatura a oscilat intre 38.0 si 38.6 grade iar umiditatea intre 60% si 70% asta pana acum cand i-am ridicat umiditatea peste 90%, iar ouale sunt luate dintr-o baterie in care raportul este de 1 mascul la trei femele, ouale le-am pastrat 8 zile cu capul in jos (capul=varful ascutit) la o temp de 16 - 20 grade......deci, de ce nu a ciocnit nici unul?
noi din ziua a 14 le stropim in permanenta cu apa calda. de 4-5 ori pe zi.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 EmptyMier Mar 07, 2012 3:30 am

noi din ziua a 14 le stropim in permanenta cu apa calda. de 4-5 ori pe zi.[/quote]

Eu le-am stropit din ziua 15 cu apa calduta cam la 2 ore.
Sus In jos
Continut sponsorizat





a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: a 15-a zi de incubare    a 15-a zi de incubare  - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
a 15-a zi de incubare
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: