forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 feedback clienti

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
karol71
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 52
Data de inscriere : 08/02/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: feedback clienti   feedback clienti EmptyMier Mar 14, 2012 12:17 am

Cred ca ar fi interesant ca aici sa povestim de reactiile clientilor la tratamentele si care sunt bolille tratate cel mai eficient cu oua de prepelita.De asemenea cred ca ar fii interesant, daca aveti stiinta de studii medicale care demonstreaza calitatiile deosebite ale tratamentului cu oua de prepelita,sa ni le impartasiti si noua

O sa incep cu mine prin a va spune ca folosesc ouale de prepelita in tratamentul hiperaciditatii gastrice cu rezultate bune ,iar tatal meu s-a vindecat de ulcer cu tratament de oua de prepelita
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyJoi Mar 15, 2012 6:16 am

Eu i-am facut pana acum copilului (3 ani si 8 luni) doua cure de 60 de oua in 30 de zile, prima in noiembrie, a doua in februarie si sunt foarte multumita de evolutia ei vis-a-vis de boli anul acesta. Este al doilea an de mers la gradinita, primul an a fost un cosmar, facea cel putin o otita pe luna, a avut afectari majore ale auzului, ma rog, toate bubele alea rele, fix in fundul babei mele pale

Anul asta: nicio otita, si doar 2 episoade scurte de muci. Total zile lipsa de la gradinita in 5 luni: 3. Sunt convinsa ca e un cumul de factori, unu la mana ea e mai mare si rezistenta, dar cred ca si outele au avut rolul lor. Nu a primit nimic altceva anul asta pentru imunitate, spre deosebire de anul trecut, doar mancare corecta, fructe, legume si oute de la pasarelele noastre.

Sanatate tuturor!
Sus In jos
karol71
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 52
Data de inscriere : 08/02/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyLun Mar 19, 2012 4:36 pm

boticelina a scris:
Eu i-am facut pana acum copilului (3 ani si 8 luni) doua cure de 60 de oua in 30 de zile, prima in noiembrie, a doua in februarie si sunt foarte multumita de evolutia ei vis-a-vis de boli anul acesta. Este al doilea an de mers la gradinita, primul an a fost un cosmar, facea cel putin o otita pe luna, a avut afectari majore ale auzului, ma rog, toate bubele alea rele, fix in fundul babei mele pale

Anul asta: nicio otita, si doar 2 episoade scurte de muci. Total zile lipsa de la gradinita in 5 luni: 3. Sunt convinsa ca e un cumul de factori, unu la mana ea e mai mare si rezistenta, dar cred ca si outele au avut rolul lor. Nu a primit nimic altceva anul asta pentru imunitate, spre deosebire de anul trecut, doar mancare corecta, fructe, legume si oute de la pasarelele noastre.

Sanatate tuturor!

Cred ca copii nostri merita cei mai bun si ceea ce ne relatezi demonstreaza faptul ca ouale de prepelita sunt benefice nu numai in tratarea unor boli ci si la mentinerea sanatatii si incresterea si dezvoltarea armonioasa a copiilor
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

feedback clienti Empty
MesajSubiect: SFAT MEDICAL    feedback clienti EmptyMar Mar 20, 2012 7:28 am

nu abuzati de proprietatile oului de prepelita la copiii de pana la 10 ani
daca se depaseste un anumit numar de oua consumate crude pe an si mai mult de 2 cure cu oua pe an (tot crude) exista riscul sa provoace alergii sau sa deregleze metabolismul si sa genereze niste probleme cu ficatul de nu stim cum sa scapam de ele si asa cadem din lac in put
DECI ATENTIE MARE CUM ADMINISTRAM ACESTE BENEFICII ALE OULUI DE PREPELITA
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyMar Mar 20, 2012 7:41 am

Ady poti sa dezvolti te rog subiectul? Eventual si cu niste surse (daca ai)...

Intreb nu ca se te combat sau ca sa intru in polemica ci pentru ca sunt direct interesata. Copilul meu refuza cu obstinatie ouale de gaina, nu vrea decat din astea de prepelita, i-am facut 2 cure de 60 de oua in 30 de zile pana acum (in ultimele 5 luni, deci o luna cura, doua luni pauza), dar de obicei sambata sau duminica cere la micul dejun omleta/oute fierte facute sub forma de frigarui reci (jumatati de ou+cascaval+un cruton infipte pe scobitori) si manaca minim 6 odata.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyMar Mar 20, 2012 8:07 am

ideea e in felul urmator
nu prea conteaza daca mananca zilnic 4-5 oua de prepelita preparate din contra este chiar indicat deoarece prin modul de preparare se mai distruge din concentratia oualor insa cand incepi sa dai la copii oua crude exista posibilitatea ca ficatul lui sa nu reziste la un numar prea mare de oua, gen cura de 120 sau mai mare, si sa il dai peste cap cunosc un caz la care parintii au inceput sa dea oua crude deoarece si ei consumau si au crezut ca nu e nimic rau in ai face si copilului lor cura de 240 de oua pe care o faceau ei iar cand au ajuns pe la jumatate au trebuit sa il interneze pe pustiulica deoarece a facut nu stiu ce toxiinfectie alimentara sau ceva de genul asta oricum pe baza consumului prea mare de oua de prep i-au aparut niste pete pe corp de care inca mai trag cu toate ca a trecut circa un an de atunci plus ca a ramas cu o intoleranta mare la oua sau la nu stiu ce chestie din ou
tin sa precizez ca pustiulica are varsta de 9 anisori acum si chiar daca facea cura de oua parintii ii mai dadeau si omleta si chesti din oua preparate(DECI MANCA MIULTE OUA cu preponderenta de prepelita)oricum chestie tare naspa iti spune unul care a trecut si inca trece prin asa ceva cu toate ca am varsta de 27 de ani daca maninc mai mult de 3-4 oua (de gaina)la o masa imi apar pe corp pete gen soriazis care dispar dupa 7-8 zile de la sine (amintiri din copilarie de la bunica care sa scape de un nebun ii facea toate poftele si cum imi placeau ouale se inctelege cate mancam)
p.s. tin sa precizez ca ma impac bine cu cele de prep insa sa nu depasesc masura pe care inca nu am reusit sa o ating stiind ce patesc de la cele de gaina
deci
ATENTIE
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyMar Mar 20, 2012 8:23 am

Ady, iti multumesc pentru raspuns, ca de obicei moderatia (in toate) este sfanta! Cool

Din ce am citit eu, oul de prepelita contine mai multa proteina decat oul de gaina si intr-adevar, mai ales la copiii cu fond alergic si sub 3 ani mai ales pot aparea intolerante la proteina din ou, sau la albumina (din albus).

Sa stii ca si inginerul cu care colaborez eu m-a atentionat asupra acestui lucru si m-a rugat sa nu exagerez cu ouale crude.

Deocamdata sunt "on the safe side", nu exagerez nici cu curele si nici cu consumul de oua in general, nu depasim in medie 6 oua/persoana/saptamana.
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyMar Mar 20, 2012 9:00 am

De asemenea exista si alte scheme (grafice) de tratament, in functie de varsta si - de ce nu - de recomandarile medicului curant. Este foarte important sa se consume oua proaspete:

a. Cura de 60 de oua in 30 de zile, pentru copii intre un an si trei ani:
Se pot administra cate doua oua zilnic.

b. Cura de 60 de oua in 20 de zile, pentru copii intre 4 si 7 ani:
Se adminsitreaza cate trei oua zilnic.

c. Cura de 90 de oua in 30 de zile, pentru copii intre 8 si 10 ani:
Se pot administra cate trei oua zilnic.
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyMar Mar 20, 2012 9:01 am

Exista si o reteta pentru impiedicarea calvitiei (chelirii) si a regenerarii firelor de par slabite:
Se iau 10 galbenusuri de ou de prepelita si se amesteca pana la omogenizare cu laptisor de matca (doua fiole), o lingurita de miere de albine si putina drojdie (un varf de cutit). Se lasa la dospit, intr-o incapere bine incalzita, timp de 24 de ore. Se spala parul in fiecare seara si, dupa uscare, se pensuleaza pielea capului pe carari formate cu pieptenele din cinci in cinci milimetri, daca nu ne permitem sa ne tundem de tot. Peste noapte, capul se acopera cu un prosop curat. Dimineata se spala, de preferinta cu ceai de musetel. Solutia ramasa poate fi pastrata la rece, in frigider, pana la consumare.
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyMar Mar 20, 2012 12:45 pm

Eu am mai oferit colegelor mele oute pentru o reteta de regenerare a parului: 5 galbenusuri de prepelita se amesteca cu zeama de la jumate de lamaie, se adauga 3 picaturi de ulei de ricin (de la Plafar), se amesteca si se aplica la radacina parului. Se lasa cateva ore si apoi se clateste parul doar cu apa sau ceai de musetel.

Erau doamenele de la mine de la munca foarte multumite de rezultate Surprised
Sus In jos
karol71
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 52
Data de inscriere : 08/02/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyJoi Mar 22, 2012 11:41 pm

boticelina a scris:
Eu am mai oferit colegelor mele oute pentru o reteta de regenerare a parului: 5 galbenusuri de prepelita se amesteca cu zeama de la jumate de lamaie, se adauga 3 picaturi de ulei de ricin (de la Plafar), se amesteca si se aplica la radacina parului. Se lasa cateva ore si apoi se clateste parul doar cu apa sau ceai de musetel.

Erau doamenele de la mine de la munca foarte multumite de rezultate Surprised
imi place proiectul tau big bird
succes la ele sa iti creasca mari si sa iti faca oua multe
spune-mi din ce ai facut maternitatea ptr pui?,am pus si eu oua la incubat si trebe sa le confectionez o maternitate
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyVin Mar 23, 2012 1:01 am

Karol, maternitatea e facuta de tatal meu dupa o schema care circula pe net. E pe schelet de cornier de aluminiu, peretii laterali si spatele sunt din lambriu de PVc de 28-30 cm, in fata sunt 2 bucati de geam (ca sa pot manipula si pe acolo puii/sa umplu hranitoarea). Capacul e un trunchi de piramida din table zincata care adaposteste pe o tija centrala o placa pe care sunt montate 2 dulii ceramice legate in paralel. Fundul e din placaj dar o sa-l inlocuim cu o bucata de policarbonat ca sa fie usor de igienizat.

Inauntru am legat si un termometru de acvariu, pe jos le pun pet pads, sunt niste aleze absorbante de 60x60 (maternitatea mea are 50x60, e pt 50 de puisori, eu nu am intentii de dezvoltare fulminanta, ma tin in zona hobby la scara mica si f mica).

Proiectul urmeaza a fi rafinat, a cumparat tatal meu si un modul cu termostat ca cel de la incubator, va monta si un variator de tensiune si atunci o sa am si "panou de comanda", acum deocamdata fac combinatii intre becuri de diferite puteri, dar merge si asa. pirat

Spor la lucru si sa ai noroc de puisori! sunny
Sus In jos
karol71
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 52
Data de inscriere : 08/02/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyDum Mar 25, 2012 10:51 pm

boticelina a scris:
Karol, maternitatea e facuta de tatal meu dupa o schema care circula pe net. E pe schelet de cornier de aluminiu, peretii laterali si spatele sunt din lambriu de PVc de 28-30 cm, in fata sunt 2 bucati de geam (ca sa pot manipula si pe acolo puii/sa umplu hranitoarea). Capacul e un trunchi de piramida din table zincata care adaposteste pe o tija centrala o placa pe care sunt montate 2 dulii ceramice legate in paralel. Fundul e din placaj dar o sa-l inlocuim cu o bucata de policarbonat ca sa fie usor de igienizat.

Inauntru am legat si un termometru de acvariu, pe jos le pun pet pads, sunt niste aleze absorbante de 60x60 (maternitatea mea are 50x60, e pt 50 de puisori, eu nu am intentii de dezvoltare fulminanta, ma tin in zona hobby la scara mica si f mica).

Proiectul urmeaza a fi rafinat, a cumparat tatal meu si un modul cu termostat ca cel de la incubator, va monta si un variator de tensiune si atunci o sa am si "panou de comanda", acum deocamdata fac combinatii intre becuri de diferite puteri, dar merge si asa. pirat

Spor la lucru si sa ai noroc de puisori! sunny
merci ptr informatii,dupa cita grija ai de ele mie mi se pare ca joci in liga mare nu la hobby
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti EmptyLun Mar 26, 2012 2:44 am

Karol, da' de unde liga mare? Am 7 pasarele senioare, 20 de faraoance din care vreau sa fac matca si alti 46 de pui din care vreau sa selectez 12 femele si sa le ofer cadou nasei mele, ca i-au placut ale mele si ar cam vrea si ea (am cumparat deja o cusca de la Bistrita pt ele de 40x40). Restul le voi taia si o sa-mi vad doar de hobby-ul cu adusul lor la greutati cat mai mari pt carne si evident si oua mai mari.

Asta nu-i deloc rentabil dpdv economic, pasarile mari mananca mai mult, ouale le vinzi cu acelasi pret ca pe cele mai mici, deci clar e hobby alien
Sus In jos
Continut sponsorizat





feedback clienti Empty
MesajSubiect: Re: feedback clienti   feedback clienti Empty

Sus In jos
 
feedback clienti
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: diverse :: de toate pentru toti-
Mergi direct la: