forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?

In jos 
+2
Sorina
ionutedi09
6 participanți
AutorMesaj
ionutedi09
membru registrat
membru registrat
ionutedi09


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Data de inscriere : 16/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 12:28 pm

Buna seara,
Numele meu este ionut si am si eu 21 de prepelite,dar am o problema cu ele.cusca lor este 90cm lungime,40cm inaltime si latime de 55cm.
Le am de doua saptamani si imi oua doar un ou pe zi,femeia de unde le-am luat mi-a spus ca sunt 3 masculi si 18 femele,temperatura la ele este de 26-28 grade.folosesc un bec de 60 care merge non-stop.ce temperatura ar trebui sa aiba si cate pasari intra in cusca respectiva,iar becul trebuie sa mearga zi si noapte aprins sau trebuie sa il sting pe timp de noapte?
PS..este normal sa faca doar un ou pe zi?...iar in apa le dau polivit asa mi sa spus ca trebuie.
...le-am luat pentru baietelul meu de 2 ani si 3 luni,am inteles ca sunt foarte bune pentru copii.
Va multumesc
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 12:56 pm

-ai o temperatura foarte mare la ele...19-22 grade eu zic ca e suficient
-prepelitele fac un ou pe zi...
-lumina la ele e de ajuns 18 ore...si noi ne odihnim noaptea Very Happy
-in acea custa iti pot intra pana la 50 de bucati...

sper ca te-am ajutat putin
spor la oua!!
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 1:14 pm

trebuie sa mai ti cont si de alte lucruri:
-hrana sa le fie adecvata
-le trebuie cateva zile sa se adapteze la noua locuinta
-sa fie 3 masculi si nu cumva mai multi
-temperatura optima intre 18-25 grade etc.
Parerea mea ca hrana lor este cea mai importanta, deci incearca sa le dai mancare speciala pentru prepelite
Sus In jos
ionutedi09
membru registrat
membru registrat
ionutedi09


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Data de inscriere : 16/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 1:33 pm

Sorina a scris:
-ai o temperatura foarte mare la ele...19-22 grade eu zic ca e suficient
-prepelitele fac un ou pe zi...
-lumina la ele e de ajuns 18 ore...si noi ne odihnim noaptea Very Happy
-in acea custa iti pot intra pana la 50 de bucati...

sper ca te-am ajutat putin
spor la oua!!
Mersi pentru raspuns. Dar din toate 18 prepelite gasesc doar un ou. Sad
Sus In jos
ionutedi09
membru registrat
membru registrat
ionutedi09


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Data de inscriere : 16/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 1:37 pm

razvy82 a scris:
trebuie sa mai ti cont si de alte lucruri:
-hrana sa le fie adecvata
-le trebuie cateva zile sa se adapteze la noua locuinta
-sa fie 3 masculi si nu cumva mai multi
-temperatura optima intre 18-25 grade etc.
Parerea mea ca hrana lor este cea mai importanta, deci incearca sa le dai mancare speciala pentru prepelite
Am mancare speciala pentru ele,le am deja de doua saptamani ar trebui sa se acomodeze deja.de unde le-am cumparat asa mi-a spus ca sunt doar 3 masculi,cum imi dau seama daca sunt mai multi? Mersi pentru rapuns
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 1:45 pm

-femela are puncte maronii pe piept de la gat in jos,masculul nu si e putin mai roscat(pe piept)
-ar fi trebuit sa se acomodeze
-de la 6 saptamani fac oua

cam asta stiu eu...

succes la prepe!!
Sus In jos
ionutedi09
membru registrat
membru registrat
ionutedi09


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Data de inscriere : 16/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 1:49 pm

Sorina a scris:
-femela are puncte maronii pe piept de la gat in jos,masculul nu si e putin mai roscat(pe piept)
-ar fi trebuit sa se acomodeze
-de la 6 saptamani fac oua

cam asta stiu eu...

succes la prepe!!
mai este o problema cred eu am gasit excremente de soarice
Sus In jos
karol71
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 52
Data de inscriere : 08/02/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 1:58 pm

ionutedi09 a scris:
Sorina a scris:
-femela are puncte maronii pe piept de la gat in jos,masculul nu si e putin mai roscat(pe piept)
-ar fi trebuit sa se acomodeze
-de la 6 saptamani fac oua

cam asta stiu eu...

succes la prepe!!
mai este o problema cred eu am gasit excremente de soarice

mai trebuie sa fii atent la un aspect sa aiba apa din belsug
Sus In jos
ionutedi09
membru registrat
membru registrat
ionutedi09


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Data de inscriere : 16/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 2:01 pm

karol71 a scris:
ionutedi09 a scris:
Sorina a scris:
-femela are puncte maronii pe piept de la gat in jos,masculul nu si e putin mai roscat(pe piept)
-ar fi trebuit sa se acomodeze
-de la 6 saptamani fac oua

cam asta stiu eu...

succes la prepe!!
mai este o problema cred eu am gasit excremente de soarice

mai trebuie sa fii atent la un aspect sa aiba apa din belsug
are 4l de apa zilnica proaspata mancarea la fel dar eu le mai pun si polivit
Sus In jos
ionutedi09
membru registrat
membru registrat
ionutedi09


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Data de inscriere : 16/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 2:09 pm

Sorina a scris:
-femela are puncte maronii pe piept de la gat in jos,masculul nu si e putin mai roscat(pe piept)
-ar fi trebuit sa se acomodeze
-de la 6 saptamani fac oua

cam asta stiu eu...

succes la prepe!!
noaptea cand le opresc lumina temperatura scade pana la 15:18 grade
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 2:31 pm

ionutedi09 a scris:
Sorina a scris:
-femela are puncte maronii pe piept de la gat in jos,masculul nu si e putin mai roscat(pe piept)
-ar fi trebuit sa se acomodeze
-de la 6 saptamani fac oua

cam asta stiu eu...

succes la prepe!!
noaptea cand le opresc lumina temperatura scade pana la 15:18 grade

-atentie la soareci!!!! affraid
-asigura noaptea o temperatura de minim 20 de grade
-apa nu trebuie sa depaseasca temperatura camerei(preventiv pune-ti un bidon de 5 litri in camera cu o zi inainte de a umple adapatorile)vei fi uimit de ce se strage pe fundul lui
-sau daca stai la curte(sigur stai,ca ai soareci)monteaza-ti un rezervor de wc undeva sus si monteza de el adapatorile automate Very Happy vei avea apa in permanenta la tempereatura camerei...

-si astupa urgent gaurile de soareci(pe primul plan e igiena la ele)
Sus In jos
karol71
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 52
Data de inscriere : 08/02/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyVin Mar 16, 2012 2:34 pm

ionutedi09 a scris:
Sorina a scris:
-femela are puncte maronii pe piept de la gat in jos,masculul nu si e putin mai roscat(pe piept)
-ar fi trebuit sa se acomodeze
-de la 6 saptamani fac oua

cam asta stiu eu...

succes la prepe!!
noaptea cand le opresc lumina temperatura scade pana la 15:18 grade
trebuie sa gasesti o solutie sa le oferi o temperatura constanta intre 20-22 grade si verifica daca furajul corespunde dpdv nutritional pe pagina microferma bv ai reteta ptr prep ouatoare
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyDum Mar 18, 2012 7:30 am

mancarea daca o cumperi sa fie de la acelasi furnizor. soarecii ii prinzi cu lipici gasesti la farmacii veterinare sau magazine agicole.lumina pe timp de noapte o poti asigura cu un bec economic si o priza digitala programabila dorm si cu lumina aprinsa fac si oua te asigur .apa sa fie la temp camerei.mancare in permanenta.daca nu se oua cumpara pui la 4-5 saptamani <ca idee)
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyDum Mar 18, 2012 12:25 pm

ionutedi09 a scris:
Sorina a scris:
-femela are puncte maronii pe piept de la gat in jos,masculul nu si e putin mai roscat(pe piept)
-ar fi trebuit sa se acomodeze
-de la 6 saptamani fac oua

cam asta stiu eu...

succes la prepe!!
noaptea cand le opresc lumina temperatura scade pana la 15:18 grade
ok fi atent
cred k e o problema ca mancarea , inteaba de unde le-ai luat ce mancare le dadadea ce marca? si incearca sa faci rost de ea daca nu o sa treaca ceva timp pana se vor acomoda cu noua reteta de mancare dupa care dak este ok vor incepe sa oua normal
iar ca sa distingi masculii de femele cel mai bine ii cauti la fund, fara nici un misto, te uiti la fundul lor iar masculii deasupra orificiului anal au o unflatura rozalie de care daca strangi iese o spuma alba (sperma) asta e cel mai sigur si simplu mod de a distinge femelele de masculi la femele lipsind acest lucru
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
ionutedi09
membru registrat
membru registrat
ionutedi09


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Data de inscriere : 16/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: ionutedi09   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyMar Apr 10, 2012 12:50 pm

buna seara Sorina am si eu o mica intrebare se intampla ceva dale le pun in apa zi de zi vitamina C sa sa ce continui cu polivit poti sa imi recomanzi un orar de tratament pt ele cu vitamine
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? EmptyMar Apr 10, 2012 1:01 pm

ionutedi09 a scris:
buna seara Sorina am si eu o mica intrebare se intampla ceva dale le pun in apa zi de zi vitamina C sa sa ce continui cu polivit poti sa imi recomanzi un orar de tratament pt ele cu vitamine

buna seara ionutedi09, ma onoreaza increderea ta ,dar te dezamagesc,eu nu cunosc atat de multe ,sunt un prepelitar mic,mic si nou nout...doar am strans informatii de aici si am folosit ce am crezut eu de cuviinta pentru soldateii mei...
...dar sa revenim...

nu folosesc vinamine decit pana la 5 zile la cei proaspat iesiti din ou, reiau apoi la 1 luna,tot pana in 5 zile...nu am suplimentat cu nimic(vitamina c sau alceva tocat, maruntit sau pisat) folosesc doar reteta de la cei de la brasov care pana acum mi-a dar rezultate excelente...0-21 de zile sau tineret sau ouatoare,deci toate cele 3 faze...
...sfatul meu e sa treci pe faza a doua macar doua saptamani(acelas sfat l-am primit si eu de acolo si a dat roade)adica furaj de tineret si apoi poti sa le dai de ouatoare...

iti doresc bafta la soldatei!!!

Sus In jos
Continut sponsorizat





Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty
MesajSubiect: Re: Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?   Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati? Empty

Sus In jos
 
Salut,sunt nou pe acest forum,puteti sa ma ajutati?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: