forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 inca un incepator

In jos 
+3
boticelina
Szabi
monika2403
7 participanți
AutorMesaj
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

inca un incepator Empty
MesajSubiect: inca un incepator   inca un incepator EmptyMier Mar 28, 2012 3:13 pm

Buna, tuturor!
Studiez de ceva vreme acest forum, dar pana acum doar m-am documentat. Vreau sa cumpar, pentru inceput, 50 prepelite, pentru oua, si o singura cusca. Functie de modul in care vor evolua lucrurile ulterior, este posibil sa cresc efectivul de pasari ulterior. As avea cateva intrebari, daca imi puteti confirma niste lucruri, pentru siguranta:
- dintr-un efectiv de 50 capete, pt oua de consum, cate femele si cati masculi trebuie sa am? Pasarile trebuie sa fie vaccinate? La ce varsta se face vaccinarea? Cum poate fi ea verificata?
- m-am gandit sa le cumpar la varsta de 4 saptamani (+/-). Avand in vedere ca nu am experienta, pentru inceput, ar fi mai bine sa folosesc hrana gata preparata? (As putea procura ingredientele necesare pentru hrana, dar ma gandesc ca poate nu reusesc omogenizarea corecta). Ar trebui in prima faza (pana pe la 6 saptamani) sa folosesc hrana pt tineret si apoi hrana pt prepelite ouatoare? Ce fel de hrana imi recomandati? De la ce firma?
- pentru a putea valorifica ouale catre terti, in afara gospodariei proprii (atat catre persoane fizice, cat si catre restaurante/magazine), care ar fi forma cea mai avantajoasa (persoana fizica detinatoare de certificat de producator, persoana fizica autorizata, asociatie familiala)?
Deocamdata atat, nu vreau sa va plictisesc cu intrebarile mele, probabil voi mai reveni cu altele, daca mai apar.

Va multumesc si sper sa gasesc si eu sprijin de la persoane cu experienta, dispuse sa ii invete si pe "cei mai mici".


Ultima editare efectuata de catre monika2403 in Vin Mar 30, 2012 1:23 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

inca un incepator Empty
MesajSubiect: Re: inca un incepator   inca un incepator EmptyMier Mar 28, 2012 11:17 pm

monika2403 a scris:
Buna, tuturor!
Studiez de ceva vreme cu acest forum, dar pana acum doar m-am documentat. Vreau sa cumpar, pentru inceput, 50 prepelite, pentru oua, si o singura cusca. Functie de modul in care vor evolua lucrurile ulterior, este posibil sa cresc efectivul de pasari ulterior. As avea cateva intrebari, daca imi puteti confirma niste lucruri, pentru siguranta:
- dintr-un efectiv de 50 capete, pt oua de consum, cate femele si cati masculi trebuie sa am? Pasarile trebuie sa fie vaccinate? La ce varsta se face vaccinarea? Cum poate fi ea verificata?
- m-am gandit sa le cumpar la varsta de 4 saptamani (+/-). Avand in vedere ca nu am experienta, pentru inceput, ar fi mai bine sa folosesc hrana gata preparata? (As putea procura ingredientele necesare pentru hrana, dar ma gandesc ca poate nu reusesc omogenizarea corecta). Ar trebui in prima faza (pana pe la 6 saptamani) sa folosesc hrana pt tineret si apoi hrana pt prepelite ouatoare? Ce fel de hrana imi recomandati? De la ce firma?
- pentru a putea valorifica ouale catre terti, in afara gospodariei proprii (atat catre persoane fizice, cat si catre restaurante/magazine), care ar fi forma cea mai avantajoasa (persoana fizica detinatoare de certificat de producator, persoana fizica autorizata, asociatie familiala)?
Deocamdata atat, nu vreau sa va plictisesc cu intrebarile mele, probabil voi mai reveni cu altele, daca mai apar.

Va multumesc si sper sa gasesc si eu sprijin de la persoane cu experienta, dispuse sa ii invete si pe "cei mai mici".
Buna! Smile Si eu nu de mult am inceput cu prepelitele,si in cea mai mare parte de aici am cules informatiile. Sunt topicuri interesante si poti sa inveti multe din ele. Wink Eu cum am inteles de la Domnu Muresan ( www.prepelitebv.ro ) cel mai bun e dak dai furajucorespunzator varstei.Si da, de la 3pana la 6 saptamani e furaj pentru tineret( si pt masculi care o sa fie sacrifiati...) Eu furjau prepar dupa reteta de pe site-ul www.prepelitebv.ro ,si cumpar materiile prime de la ei. In legatura cu restaurante, cred ca iti trebuie cam multe hartii,si pe mine mar interesa tema... Eu cu atat am putut sa te ajut ,dak mai e ceva incerc sa raspund Smile
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

inca un incepator Empty
MesajSubiect: Re: inca un incepator   inca un incepator EmptyJoi Mar 29, 2012 1:35 am

Monika, bine ai venit!

Sfatul meu, daca vrei sa incepi incetuc, e sa cumperi o cusca (care are 2 compartimente) si sa iei 20-25 de prepelite doar, ca sa vezi cum va acomodati cu ele si cu rutina ingrijirii lor, sa iti pui la punct aspectele cele mai importante - furnizorul de furaje si eventual sa gasesti cumparatori pt oua. De la 25 de prepelite (care pot fi toate femele, daca nu iti propui sa te apuci repede de inmultitul efectivului) vei lua min 20 de oua pe zi = 140-150 oua/saptamana = 1000 oua luna, deci trebuie sa le si dai/vinzi ca te ingropi in oua...

2. E ok sa iei pasarile la 4 saptamani dar te sfatuiesc sa le iei de la un crescator cunoscut, cinstit, despre care stii/vezi cum isi creste pasarile, ca sa fii sigura ca sunt gainuse si sunt sanatoase, au fost crescute in conditii de igiena etc.

3. Daca asiguri igiena impecabila nu e nevoie sa vaccinezi prepelitele (preferabil ar fi sa nu mai ai si alte pasari in curte (gaini, porumbei, curci - astea sunt cele mai sensibile si mai mari purtatoare de boli care ar face necesare vaccinurile)

4. Hrana - ideal pt prepelite de 4 saptamani e sa le dai furaje de crestere tineret prepelite (care nu se gaseste la pet shop, trebuie preparata sau cumparata de la un crescator care prepara). Pt 20 de pasarele e nerentabil sa-ti faci tu furajele (parerea mea), ele ar consuma cca 15 kg de furaj/luna = 30-37 lei in total. Daca stai pe langa Bucuresti gasesti furaje la Crevedia, foarte bune.

5. Cel mai rentabil e sa vinzi "din poarta" (pe persoana fizica Cool ) dar poti vinde si la magazine tip plafar, cu certificat de producator si un buletin de analiza a oualor (il obtii contra cost de la DSV). Impozitarea se face la sursa (adica iti opreste impozit 2% din valoare direct la magazinul care iti preia ouale, pe care ii vireaza ei direct statului, dar trebuie sa te mai interesezi, asta e o info mai veche peste care am dat eu pe avocat.net)

Sper ca te-am ajutat putin si iti recomand sa-ti iei si o carticica, doua de crestere a pasarilor, iti va raspunde la multe intrebari...
Sus In jos
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

inca un incepator Empty
MesajSubiect: Re: inca un incepator   inca un incepator EmptyJoi Mar 29, 2012 7:41 am

Multumesc amandurora pentru sfaturi. Voi tine cont de ele.
Sus In jos
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

inca un incepator Empty
MesajSubiect: autorizatii DSV   inca un incepator EmptyVin Mar 30, 2012 6:27 am

Pentru a putea vinde si a promova produsele, m-am gandit ca trebuie autorizatie DSV. Am fost pana acolo si m-am interesat si, pe langa dosarul si documentele care trebuie pregatite, mi s-a spus ca trebuie sa fiu inregistrata ca PFA sau SC. Voi ce stiti despre asta? Voi aveti autorizatii DSV, pentru cresterea pasarilor si pentru valorificarea oualor? Se pot vinde oua catre magazine/restaurante in alta forma decat PFA sau SC, fara aceste autorizatii?
Multumesc.
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

inca un incepator Empty
MesajSubiect: Re: inca un incepator   inca un incepator EmptyVin Mar 30, 2012 6:35 am

Autorizatia e o treaba, buletinul de analiza a oualor e alta treaba. Poti obtine un buletin de analiza a produsului (oua/carne) de la DSV si in calitate de persoana fizica si costa in jur de 50 de lei.

E ca atunci cand cumperi o carcasa de porc si-i faci analiza de trichineloza, nu tre sa fii firma ca sa fii sigur ca ce mananci e curat.
Sus In jos
dorel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 62
Data de inscriere : 25/03/2012

inca un incepator Empty
MesajSubiect: Re: inca un incepator   inca un incepator EmptyVin Mar 30, 2012 6:48 am

monika2403 a scris:
Pentru a putea vinde si a promova produsele, m-am gandit ca trebuie autorizatie DSV. Am fost pana acolo si m-am interesat si, pe langa dosarul si documentele care trebuie pregatite, mi s-a spus ca trebuie sa fiu inregistrata ca PFA sau SC. Voi ce stiti despre asta? Voi aveti autorizatii DSV, pentru cresterea pasarilor si pentru valorificarea oualor? Se pot vinde oua catre magazine/restaurante in alta forma decat PFA sau SC, fara aceste autorizatii?
Multumesc.
stimata doamna,
din mesaj se intelege ca nu aveti inca prepelite, urmeaza sa le achizitionati. daca doriti un sfat, obisnuiti-va mai intai sa le cresteti, inmultiti, iar promovarea... desfacerea, autorizatii...cand veti considera ca puteti creste si inmultii citeva zeci sute de prepelie
mult succes, dorel
Sus In jos
dinu
membru registrat
membru registrat
dinu


Numarul mesajelor : 47
Varsta : 59
Data de inscriere : 23/03/2012

inca un incepator Empty
MesajSubiect: Re: inca un incepator   inca un incepator EmptyVin Mar 30, 2012 8:28 am

poti apela telefonic la cei de la micro ferma bv sant foarte deschisi,eu am discutat cu doamna si doar cuvinte de lauda ,apucate fara resentimente ,eu am inceput de curand cu 520 buc nu regret ,sa vedem cum va fi si cu incubatul din experienta va spun [ putina ]ca vinzi usor 500-600 oua cu o singura conditie sa nu fiti comozi ,un marcheting bun si o reclama in cofrag,o tinuta decenta in institutiile in care vindeti oameni va studiaza ,si daca va mai ramane oua in pietele agro alimentare actualmente va spun concret 2-3 ore se vand 11-15 cofraje dar exclus comoditatea
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

inca un incepator Empty
MesajSubiect: Re: inca un incepator   inca un incepator EmptyVin Mar 30, 2012 9:27 am

dinu mare dreptate ai la fel si antevorbitorii,eu am inceput mica mica,30 de fetite zdravene de la tara din imprejurimi,asa ca pentru familie,cand prieteni au auzit Razz au vrut si ei si fiindca aveam surpus am inceput sa le vand si lor,apoi din gura in gura Razz la ora acctuala nu mai am nici un ou pentru acasa Very Happy e adevarat sunt putine dar acum mi=am ridicat evectivul cu inca 80 de soldatei neinstruiti si abia astept sa treaca perioada de crestere sa intre pe ouat bounce bounce ...eu nu pot creste multe pe balcon dar sunt putine si sanatoase(le=am facut analize)si mai ales fericite cheers ,deci in concluzie chiar daca nu ai piata de desfacere,incet incet se aude si se duce vestea si vorba ta "excus comoditatea"

deci dragi mei,spor cu soldateii !!!! cheers
Sus In jos
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

inca un incepator Empty
MesajSubiect: Re: inca un incepator   inca un incepator EmptyVin Mar 30, 2012 12:15 pm

boticelina a scris:
Autorizatia e o treaba, buletinul de analiza a oualor e alta treaba. Poti obtine un buletin de analiza a produsului (oua/carne) de la DSV si in calitate de persoana fizica si costa in jur de 50 de lei.

E ca atunci cand cumperi o carcasa de porc si-i faci analiza de trichineloza, nu tre sa fii firma ca sa fii sigur ca ce mananci e curat.

Asta ma gandeam si eu, ca le poti verifica si comercializa fara sa fii inregistrat la ORC. Aceasta verificare se face periodic? E necesara? Poti vinde la terti fara aviz DSV?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

inca un incepator Empty
MesajSubiect: Re: inca un incepator   inca un incepator EmptyDum Apr 01, 2012 1:31 pm

Din cate stiu eu e necesar controlul din 3 in 3 luni. Gresesc?
Sus In jos
Continut sponsorizat





inca un incepator Empty
MesajSubiect: Re: inca un incepator   inca un incepator Empty

Sus In jos
 
inca un incepator
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: