forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 caderea penelor

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
ladislau_tm
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 48
Data de inscriere : 01/04/2012

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: caderea penelor    caderea penelor  EmptyDum Apr 01, 2012 1:02 pm

Buna, de curand am achizitionat 20 (16 + 4)de prepelite de 7 saptamani. Am citit mai multe articole si am inteles ca de la aceasta perioada ar trebui sa faca zilnic oua. De la cele 16 puichite nu am strans niciodata mai mult de 7 oua intr-o zi si nu stiu exact care e cauza. Posibil sa fie temperatura prea mica? Unde le tin sunt in jur de 14 - 15 grade intr-o cusca cu 2 compartimente pentru 50 de pasari de la societatea din Bistrita (am inteles ca sunt cele mai bune). Am observat ca si penele le cad destul de mult. Poate cineva sa ma ajute cu cateva raspunsuri referitoare la cele descrise? Multumesc
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: caderea penelor    caderea penelor  EmptyDum Apr 01, 2012 1:25 pm

dl. ladislau,temperatura este mica, sa aiba pe putin 22,de la 22 - 25 o sa aveti multe oua. Aveti grija la mancarea pe care le dati, eu am patit urat de tot. daca aveti cocosi , 1 cocos la 3 gainuse, nu va faceti probleme, se iubesc Smile
Sus In jos
ladislau_tm
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 48
Data de inscriere : 01/04/2012

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: Re: caderea penelor    caderea penelor  EmptyLun Apr 02, 2012 10:24 am

Multumesc pt raspuns. astazi am achizitionat un bec cu infrarosu de 100w si sper sa inbunatatesc temperatura. Revin cu detalii.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: caderea penelor    caderea penelor  EmptyLun Apr 02, 2012 12:55 pm

constructia mea este de 4 mp si am in jur de 200-250 prepelite, daca nu mai mult, nu imi place sa le numar. Incape in constructia asta mult mai mult. Multe ganduri, cu bec, se ardea becul, asa ca am cumparat un panou radiant si priza cu termostat.A costat dar a meritat.Asa ca au caldura constanta si nu ma mai streseaza la diferenta de temperatura de afara.
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: Re: caderea penelor    caderea penelor  EmptyLun Apr 02, 2012 1:02 pm

rozalia a scris:
constructia mea este de 4 mp si am in jur de 200-250 prepelite, daca nu mai mult, nu imi place sa le numar. Incape in constructia asta mult mai mult. Multe ganduri, cu bec, se ardea becul, asa ca am cumparat un panou radiant si priza cu termostat.A costat dar a meritat.Asa ca au caldura constanta si nu ma mai streseaza la diferenta de temperatura de afara.
dar cu plata de curent cum stai?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: caderea penelor   caderea penelor  EmptyLun Apr 02, 2012 1:04 pm

bine,fata de un bec de 100 , care merge incontinuu
Sus In jos
ladislau_tm
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 48
Data de inscriere : 01/04/2012

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: Re: caderea penelor    caderea penelor  EmptyLun Apr 02, 2012 1:45 pm

spatiul unde am asezat cusca cu prepelite este de 7mp si 2m inaltime si ma gandeam ca as avea nevoie de un panou radiant de putere mare care ar depasi consumul unui astfel de bec. am luat in calcul si montarea unei sobe in incapere dar din cele studiate pe forum am inteles ca nu este prea recomandata solutia.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: caderea penelor   caderea penelor  EmptyMar Apr 03, 2012 12:06 am

problema cu soba ca nu puteti sa stiti cand ce putere de caldura da. asta inseamna ca variaza, ce nu este bine pentru ei. Eu foarte mult m-am chinuit, am cumparat panoul radiant ( nu este din china) si sa stiti ca sunt foarte multumita. Normal ca consuma , orice consuma. Aveam de gand la un moment dat sa fac racordul la centrala mea ermica. da multe ori nici nu dau drumul la centrala termica mai nou.

Delphi Electric SRL

Mobil: 0731 335 744

Tel: 0258 811 977
Fax: 0358 814 226


lucian@del.ro www.del.ro
de la firma asta am procurat panoul radiant.

Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: caderea penelor   caderea penelor  EmptyMar Apr 03, 2012 12:08 am

becul de 100 , nu cred ca face fata la cei 7 mp,iar cand temperatura de afara variaza, sa va ganditi ce o sa faceti.O sa fiti cu ochii permanent la diferenta de temperatura
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: Re: caderea penelor    caderea penelor  EmptyMar Apr 03, 2012 7:18 am

La ce pret e un panou radiant.
Vazusem la Carrefour la un moment dat cu 100 lei parca, reducere de la 200 cica.
Oare e acelasi lucru sau aveti ceva mai profi?
O zi buna.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: caderea penelor   caderea penelor  EmptyMar Apr 03, 2012 8:46 am

a mea este mai profi, intrati pe www.....si sa vedeti diferenta
Nu este din china a mea.
Sus In jos
ladislau_tm
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 48
Data de inscriere : 01/04/2012

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: Re: caderea penelor    caderea penelor  EmptyMar Apr 03, 2012 1:33 pm

multumesc pentru recomandare. am studiat oferta de pe site si am gasit cateva produse care cred ca vor rezolva problema. e bine ca ne indreptam catre temperaturi mai ridicate natural si voi avea timp sa aleg solutia cea mai buna mai ales ca doresc sa cresc numarul de pasari. poate e doar o coincidenta dar numarul de oua adunate zilnic a crescut la 9 bucati. nu stiu totusi care este cauza caderii penelor deoarece in tava pentru dejectii inca gasesc destul de multe pene. este o problema sau doar un proces natural?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: caderea penelor   caderea penelor  EmptyMier Apr 04, 2012 4:52 am

dl. Ladislau, nu va faceti probleme din cauza penelor, ei ca si gainile au o periada cand schimba penajul. Sa nu uitati sa le dati vitamine , este bine, sa tineti legatura ori cu un medic veterinar ori cu farmacista vetr. A mea este medic vetrinar si are si farmacie. Mai duc cate o prepelita, pe la ea.
Sus In jos
ladislau_tm
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 48
Data de inscriere : 01/04/2012

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: Re: caderea penelor    caderea penelor  EmptyJoi Apr 05, 2012 2:20 pm

nu am stiut ca mai trebuie sa le administrez vitamine si pentru perioada cand incep sa faca oua. persoana de la care le-am cumparat mi-a spus ca le-a dat toate vaccinurile si vitaminele si ca nu mai trebuie sa fac nimic in aceasta privinta. la ce interval ma sfatuiti sa le dau vitamine si ce recomandati.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

caderea penelor  Empty
MesajSubiect: caderea penelor   caderea penelor  EmptyVin Apr 06, 2012 8:01 am

vaccinuri????
Nici nu am auzit de ele, posibil,
Eu le dau vitamine in fiecare luna/1,5 saptamani.
Mai completam cu calciu, dar decand fac alimentatia eu dupa reteta de la ferma brasov, nu mai suplizez cu calciu.
Depinde cate aveti, daca aveti mai putine prepelite, puteti sa le dat coaja de la mere...fructe, oua fierte cand sunt mici,( 2 saptamani), salata, verdeturi.
Recomandare,eu va propun sa va cautati o farmacie veterinara si este bine sa va sfatuiti cu ei, pentru ca sunt multe vitamine si depinde cine ce aduce.
Bafta flower
Sus In jos
Continut sponsorizat





caderea penelor  Empty
MesajSubiect: Re: caderea penelor    caderea penelor  Empty

Sus In jos
 
caderea penelor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: