forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 deosebirea oualelor

In jos 
+6
minicu
gabrielbalc
sorin.surcel
rozalia
Vexx
iuly1980
10 participanți
AutorMesaj
iuly1980
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 33
Varsta : 43
Data de inscriere : 03/04/2012

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyVin Apr 06, 2012 2:53 pm

am cumparat de la un crescstor de prepelite oua cu specificatia pt incubat 340 oua. le-am pus in 2 incubatoare cleo 5 temp a fost intre 37,5- 38,5 in perioada de incubatie,le-am intors de 4 ori pe zi iar din a 14 zi nu le-am mai intors si am inceput sa le stropesc si peretii incubatorului. In a15 zi au ieit 4 pui iar resul au inceput in 16 zi si 17 zi . Rezultatul dezastruos 110 pui, 30 pui handicaati,58 pui morti in oua neciocnite si 142 oua limpezi.

Am inteles ca cei handicapati sunt de la intoarcerea oualelor necorespunzatoare

cei morti de la inceputul prea tarziu la stropitul oualelor ,dar cele 142 de oua limpezi ce s-au intamplat? sa ma fi pacalit cu oua de consum?{o parte din ele} si cum se dosebesc cele de incubat de cele de consum?

Mentionez ca apa in incub. am mers primele 14 zie in amandoua alveole pana la nivelul santului iar apoi pline ochi pana la orificu
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptySam Apr 07, 2012 12:41 am

tzeapa de la vanzator Cu ouale limpezi
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptySam Apr 07, 2012 4:01 am

pe viitor sa va faceti familii si folositi de la d-voastra.Eu asa procedez si din cand in cand mai cumpar de la altii ca sa fac o noua generatii.
Sus In jos
sorin.surcel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 05/11/2011

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptySam Apr 07, 2012 10:54 am

Salut,

Ne pori spune macar pe privat, pe cine intereseaza, de la cine ai cumparat.
Sa nu se mai friga si altii...

Multumim anticipat...

sorin.surcel@yahoo.com
Sus In jos
http://www.bioprepelita.ucoz.ro
iuly1980
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 33
Varsta : 43
Data de inscriere : 03/04/2012

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: raspuns   deosebirea oualelor EmptySam Apr 07, 2012 1:51 pm

ms pt raspuns
Pe crescator il cheama Olaru si locuieste in sect 4 prin spate la Spitalul Budimex la case.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyDum Apr 08, 2012 4:10 am

iuly1980 a scris:
am cumparat de la un crescstor de prepelite oua cu specificatia pt incubat 340 oua. le-am pus in 2 incubatoare cleo 5 temp a fost intre 37,5- 38,5 in perioada de incubatie,le-am intors de 4 ori pe zi iar din a 14 zi nu le-am mai intors si am inceput sa le stropesc si peretii incubatorului. In a15 zi au ieit 4 pui iar resul au inceput in 16 zi si 17 zi . Rezultatul dezastruos 110 pui, 30 pui handicaati,58 pui morti in oua neciocnite si 142 oua limpezi.

Am inteles ca cei handicapati sunt de la intoarcerea oualelor necorespunzatoare

cei morti de la inceputul prea tarziu la stropitul oualelor ,dar cele 142 de oua limpezi ce s-au intamplat? sa ma fi pacalit cu oua de consum?{o parte din ele} si cum se dosebesc cele de incubat de cele de consum?

Mentionez ca apa in incub. am mers primele 14 zie in amandoua alveole pana la nivelul santului iar apoi pline ochi pana la orificu
Ma tem ca ai intors ouale prea des. Le-ai intors de 4 ori pe zi si ouale s-au racit prea mult. Se intorc de 2 ori pe zi.
Sus In jos
iuly1980
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 33
Varsta : 43
Data de inscriere : 03/04/2012

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyDum Apr 08, 2012 2:13 pm

intoarcerea oualelor nu dura mai mult de 2 min pt ca treceam cu mana peste ele si nu aveau cum sa se raceasca.

sau exista alta metoda de intoarcere si nu o cunosc eu
Sus In jos
sorin.surcel
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 05/11/2011

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyDum Apr 08, 2012 4:02 pm

iuly1980 a scris:
intoarcerea oualelor nu dura mai mult de 2 min pt ca treceam cu mana peste ele si nu aveau cum sa se raceasca.

sau exista alta metoda de intoarcere si nu o cunosc eu
Salut,

Eu am avut succes cu:
Marcarea ousoarelor ci x si o pe o parte si alta, x dimineata , o seara.
Dupa ce le marchezi... da cu mana peste ele si ... surpriza... nu este acelasi lucru'

Succes in continuare!

PS: Iti va lua la inceput 10 minute... intr-o saptamana de intarceri... maxim 5 minute cu totul...
Sus In jos
http://www.bioprepelita.ucoz.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyLun Apr 09, 2012 1:03 am

iuly1980 a scris:
intoarcerea oualelor nu dura mai mult de 2 min pt ca treceam cu mana peste ele si nu aveau cum sa se raceasca.

sau exista alta metoda de intoarcere si nu o cunosc eu
Daca nu ai sistem de intoarcere automata a oualor, ouale se intorc de 2 ori pe zi. Ouale se intorc bucata cu bucata. Le marchezi pe o parte cu x cum zicea si colegul si dimineata le intorci cu x in sus iar seara cu x in jos (sau invers Very Happy ).
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyLun Apr 09, 2012 5:44 am


Ma tem ca ai intors ouale prea des. Le-ai intors de 4 ori pe zi si ouale s-au racit prea mult. Se intorc de 2 ori pe zi.[/quote]

Eu am intors ouale de trei ori pe zi si tot asa am trecut mana pe deasupra lor dupa ce in prealabil am udat-o si am avut procent bun de eclozare. 21 pui din 30 oua iar din cele care nu au iesit au fost multe limpezi.Cred ca vina e tot a celui care a vandut ouale.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyLun Apr 09, 2012 7:01 am

minicu a scris:

Ma tem ca ai intors ouale prea des. Le-ai intors de 4 ori pe zi si ouale s-au racit prea mult. Se intorc de 2 ori pe zi.

Eu am intors ouale de trei ori pe zi si tot asa am trecut mana pe deasupra lor dupa ce in prealabil am udat-o si am avut procent bun de eclozare. 21 pui din 30 oua iar din cele care nu au iesit au fost multe limpezi.Cred ca vina e tot a celui care a vandut ouale. [/quote]

La 140 si ceva de oua limpezi nu te prea poti invinovatii de nimic.
E destul de clar. Smile
Bafta pe viitor.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyLun Apr 09, 2012 1:57 pm

Eu tot asa am intors oualele trecand cu mana este ele cu o manusa din aia medicinala.(de cauciuc). Problema mea a fos cu curentul am avut curentul luat 3-4 ore chiar cand au inceput sa iasa( Ghinion pt mine) din 500 de oua am doar 120 de pui. Sad Crying or Very sad Evil or Very Mad iesiti au fost vreo 150 dar ramasi mana acum la 4 saptamani doar 120,
Deci. Am gasit in oua 246 pui morti in oua si 114 limpezi ( de care stiam in proportie de 80% ca sunyt verchi) Deci am avut un procent de mai mare rusinea si ghinion:( asta e. maine pun iar la incubat vreo 300 de oua sper ca de data asta sa am mai mult noroc .Succes tuturor si oua sanatoase si prepelite pe masura cheers
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyLun Apr 09, 2012 2:26 pm

daca se nimere sa se mai opreasca curentul,pune repede cateva sticle de apa foarte calda in jurul incubaturului si dedesubt,si vreo 2 pe capac,scimbandu-le des si nu esti singurul la care sau intamplat nenorociri,cuiva i s-a ars rezistenta peste noapte s-a gandit dimineata cand le-a gasit ca nu mai are nici o sansa,a schimbat repede capacul si tot a avut o rata de peste 60% eclozare,asa a fost sa fie la tine...

spor la sodatei!!!
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyLun Apr 09, 2012 2:34 pm

Si am uitat sa zic ca mi le-a luat bunicamea si a dat capacul jos la incubator si a pus incubatoarele cu oua la soare:)) si a iesit umezeala din ele. Le-am gasit uscate de tot Sad
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyLun Apr 09, 2012 2:38 pm

asta a fost greseala,daca puneai sticlele de apa de jur imprejur,nu deschideai capacul,se pastra temperatura ridicata si umezeala cat era...dar oameni suntem si din greseli invatam...buni a crezut ca face bine.

la mai bine sa fie pe viitor!!!
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyLun Apr 09, 2012 2:42 pm

Multumesc la fel Smile Maine seara pun 2 incubatoare cu vreo 300 de oua Smile sper ca acum sa am mai mult noroc. cel putin cu curentul nu o sa mai am probleme ca mi-am cumparat generator. Acum sa vad ce se mai intampla Smile
Sus In jos
logovy
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 56
Data de inscriere : 10/04/2012

deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor EmptyMar Apr 10, 2012 10:33 am

eu insemnez oule cu marcarul pe o parte si le intorc dimineata si seara
Sus In jos
Continut sponsorizat





deosebirea oualelor Empty
MesajSubiect: Re: deosebirea oualelor   deosebirea oualelor Empty

Sus In jos
 
deosebirea oualelor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: