forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 UN INCEPATOR

In jos 
+7
ionutedi09
rozalia
sorin.surcel
vyryausiasis
ares2007
Tavy
inger_si_demon
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
vyryausiasis
membru platin
membru platin
vyryausiasis


Numarul mesajelor : 316
Varsta : 32
Data de inscriere : 05/12/2011

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptySam Apr 14, 2012 12:57 pm

Multumesc si din partea mea. Si eu va doresc Paste fericit alaturi de cei dragi si de prepelite Smile
Sus In jos
inger_si_demon
membru registrat
membru registrat
inger_si_demon


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 49
Data de inscriere : 07/04/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptySam Apr 14, 2012 2:20 pm

sunt inger in fiecare zi doar atunci cand unii imi gresesc sunt demon. toti suntem asa. dar in seara asta jur voi fi un inger.
da langa cei dragi si langa prepelite, dar eu inca nu am, dar Doamne Doamne o sami dea si mie.
PASTE FERICIT.
Sus In jos
miuli74
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 49
Data de inscriere : 09/04/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyDum Apr 15, 2012 4:58 am

inger_si_demon a scris:
pai stiti cum este toti suntem ingeri si demoni dar cu cine trebuie una si cu cine nu cealalta parte.sunt inscris pe mai multe site si de tuning auto si navomodele etc deoarece eu ma ocup cu fibra si pe toate site ma stiu toti de inger si demon. de lovit sper si imi doresc sa nu ma lovesc de prea multe deoarece am un prieten foarte bun care ma ajuta sa construiesc casutele[custile] pentru copilasi care si el la randul lui a avut prepelite dar din cauza ca nu mai are timp a renuntat. el a crescut vreo patru ani prepelite. dar nu voi ezita nici o clipa sa va intreb daca am vre-o nelamurire si de ce nu sa va tin la curent cum merg lucrurile.multumesc inca odata. respect pentru ceea ce faceti.
Salutare , unde ai cont la navo ?? pe hobby sau 2rc?
Da-mi si mie un usernames.
Sus In jos
inger_si_demon
membru registrat
membru registrat
inger_si_demon


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 49
Data de inscriere : 07/04/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyDum Apr 15, 2012 1:11 pm

salut. pe rhc.ro si nikname e tot inger si demon. pe toate site am nikname asta si pe 1 tuning si 4tuning si multe alte site.
Sus In jos
inger_si_demon
membru registrat
membru registrat
inger_si_demon


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 49
Data de inscriere : 07/04/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyLun Apr 16, 2012 5:04 am

scuze. pe rhc am nicname inger_si_demon si ma gasesti la sectiunea vanzari accesorii modelism. acolo eu vand rasina si fibra. si am si cateva poze cu masina mea si unele lucrari cu fibra.

Sus In jos
inger_si_demon
membru registrat
membru registrat
inger_si_demon


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 49
Data de inscriere : 07/04/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyLun Apr 23, 2012 10:51 pm

[quote="sorin.surcel"]Salut,

Eu le cresc pe Botosani 13. Strada vis a vis de Petrom. Ne auzim dupa Pasti la un tel. SI ca mine mai sunt multi... dar stau ascunsi!!!

salut. ieri am fost pe botosani 13 si lam gasit pe fratele tau la curte. am vazut puiutii sunt superbi. iti vine sai mananci cat sunt de frumosi. sa va traiasca si la multe multe oute.
Sus In jos
inger_si_demon
membru registrat
membru registrat
inger_si_demon


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 49
Data de inscriere : 07/04/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyMier Apr 25, 2012 12:42 pm

buna seara buna seara. in seara aceasta am reusit sa pun clocitoarea cu oute. datorita domnisoarei din craiova si pe aceasta cale imi cer mii de scuze ca nu iam retinut numele si as dori daca vede acest comentariu sa lase un mesaj, de la care am cumparat outele.aceste oute sunt primul meu pas in inceperea cresterii de prepelite.imi doresc sa fie intr-un ceas bun. sunt atat de fericit de nu mai puteam de dragul outelor cand le asezam in clocitoare.
am mari emotii care trebuie neaparat sa le traiesc pana ies primii puiuti si nu numai.. o seara buna va doresc tuturor.
Sus In jos
ionutedi09
membru registrat
membru registrat
ionutedi09


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 39
Data de inscriere : 16/03/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyMier Apr 25, 2012 12:55 pm

inger_si_demon a scris:
numele meu este paul.va salut cu respect si va respect pentru ceea ce faceti. vreau doar sa va prezint intentiile mele in ceea ce priveste cresterea de prepelite. sunt abia la faza de documentatie si in construirea custilor.urmand ca dupa terminarea construirii acestora sa achizitionez ceva capete.sunt un iubitor de pasari si animale. le ador. deaceea mai am si iepuri cap de leu si cap de berbec, crapi koi de iaz, papagali si caini iar acum doresc sa imi maresc numarul de vietati din proprietate chiar daca stau in oras in bucuresti dar la o scara mult mare si sa o iau ca si o mica afacere.sper ca nu am facut o impresie proasta si nici nu vam plictisit. acum study scratch . sa auzim numai de bine.
crezi ca este asa ceva bun pentru prepelite
oxid de calciu - 32,02%
oxid de magneziu - 20,27%

ACŢIUNE FARMACOTERAPEUTICĂ

Calciul şi magneziul sunt două dintre cele mai importante minerale pentru sănătatea animalelor. Ele sunt implicate în procesele de creştere şi dezvoltare ale acestora, precum şi în menţinerea echilibrului acido-bazic, în activarea enzimelor, în moderarea excitabilităţii musculare şi intervin în fenomenele de transfer de energie.

Astfel, calciul este necesar pentru ca fiecare organ şi celulă să poată funcţiona. El este implicat în majoritatea activităţilor metabolice şi este esenţial pentru asimilarea tuturor celorlalte minerale şi substanţe nutritive. Carenţa de calciu influenţează funcţia de reproducţie la taurine, ovine etc. Trebuie menţionat faptul că pentru sinteza laptelui o mare parte din calciu este preluată din oase, ceea ce impune asigurarea unui aport corespunzător de calciu în hrană. În plus, la găinile ouătoare calciul este utilizat şi pentru formarea cojii oului. O producţie ridicată de ouă implică şi o bună aprovizionare a organismului păsărilor cu calciu din furaje. Magneziul participă la metabolismul proteinelor, glucidelor, lipidelor şi acizilor nucleici şi este indispensabil pentru metabolizarea substanţelor minerale (Ca, P, Na, K), precum şi pentru asimilarea vitaminei C. Magneziul creşte rezistenţa organismului la infecţii şi este implicat în procesele de eliberare şi consum a energiei.
Calciul si magneziul au o importanţă deosebită în menţinerea unei mineralizări adecvate a structurilor osoase şi sunt implicate în procesele de contracţie musculară şi de transmitere a impulsurilor nervoase. O sursă bună de calciu şi magneziu este crucială pentru menţinerea la valori normale a procentului celor două macrominerale din organismele animalelor (sânge, ţesuturi, muşchi, oase).
Dolomita de Delniţa este o sursă naturală de calciu şi de magneziu care asigură un suport nutritiv pentru animale şi păsări.

INDICAŢII
Vaci de lapte - asigurarea necesarului de calciu indispensabil sintezei laptelui. De asemenea, se recomandă în cazurile de hipocalcemie, tetanie, toxicoze, rahitism, osteomalacie, acetonurie, anemie.
Tineret taurin – îmbunătăţirea performanţelor de creştere.
Tineret aviar – creşterea performanţelor, îmbunătăţirea răspunsului imun.

MOD DE ADMINISTRARE
Produsul se administrează în furaj (nutreţ combinat, tărâţe, făinuri), după cum urmează:
vaci de lapte – 175 g /zi;
tineret taurin (5 - 15 luni) – 120 g /zi;
tineret taurin (dupa înţărcare până la 5 luni) – 50 g/zi;
interzis a se administra la viţei sugari.


pui de fermă - primele 10 zile de viaţă: 1.8 g %;
........................- intervalul 11-22 zile: 1.66 g %;
........................- intervalul 23-42 zile: 1.51 g %.

pui de ţară - intervalul 1-150 zile: 2g/zi.

CONTRAINDICAŢII
Nu există contraindicaţii şi efecte adverse.

PREZENTARE
Pungi x 5 kg, saci din polipropilena (PP) x 40 kg, x 50 kg, saci big bag x 1 to.

CONSERVARE
Produsul se păstrează la loc uscat, sub 25°C.

Produs avizat de către Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor. Click aici pentru autorizatie!

--------------------------------------------------------------------------------

Mai multe informaţii cu privire la calitatea şi eficienţa produsului comercializat de către societatea noastră le puteţi citi în cele două studii prezentate mai jos:


Studiu destinat bovinelor, cu rezultate deosebite în creşterea producţiei de lapte, creşterea grăsimii laptelui şi creşterea în greutate a tineretului bovin emis de către Institutul de Cercetare – Dezvoltare pentru Creşterea Bovinelor Baloteşti.

Sus In jos
inger_si_demon
membru registrat
membru registrat
inger_si_demon


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 49
Data de inscriere : 07/04/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyMier Apr 25, 2012 1:01 pm

ionutedi09 parerea mea e sa nu risti cu asa ceva. eu zic ca totusi trebuie macar sa respectam ceea ce fac colegii nostri pe forum. eu unul nu a risca sincer.
dar asta e numai parerea mea.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyVin Apr 27, 2012 5:22 am

uaua, asa o experinta mai rar. Shocked
Sus In jos
florinBuc
nou pe forum



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 39
Data de inscriere : 27/04/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyVin Apr 27, 2012 4:57 pm

Salutare tuturor,numele meu este florin am 28 de ani, sunt tot din bcucuresti,sectorul 5,mai exact pe salaj si sunt incantat ca am ceva vecini crescatori cu timpul sper sa pot discuta cu fiecare.
Acum daca tot mi-am facut aparitia am si o mica intrebare.Cat de mare ar trebui sa fie spatiul pentru o maternitate de aproximativ 600pui deoarece am 900oua la incubat, multumesc anticipat.


Ultima editare efectuata de catre florinBuc in Lun Apr 30, 2012 12:32 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
inger_si_demon
membru registrat
membru registrat
inger_si_demon


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 49
Data de inscriere : 07/04/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptySam Apr 28, 2012 2:44 pm

florinBuc a scris:
Salutare tuturor,numele meu este florin am 24 de ani, sunt tot din bcucuresti,sectorul 5,mai exact pe salaj si sunt incantat ca am ceva vecini crescatori cu timpul sper sa pot discuta cu fiecare.
Acum daca tot mi-am facut aparitia am si o mica intrebare.Cat de mare ar trebui sa fie spatiul pentru o maternitate de aproximativ 600pui deoarece am 900oua la incubat, multumesc anticipat.
salut florin. eu sunt paul si stau pe abatajuluiunde e magazinul.poate stii. eu am si veri in slaj pe nivelarii. poate ne stim. bafta cu puiutii ai inceput in forta. eu am pus 140 si in seara asta leam intors prima oara.
bafta si sa ne auzim cu bine.
Sus In jos
florinBuc
nou pe forum



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 39
Data de inscriere : 27/04/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyDum Apr 29, 2012 5:40 am

sal,Paul daca esti pasionat cu pasari cred k ne stim din vedere cel putin eu de mic am umblat cu porumbei pe la piata rohova.
Imi poate da cineva un sfat ce marime ar tr sa fie o maternitate cam pentru 600de puiuti?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 EmptyDum Apr 29, 2012 9:13 am

florinBuc a scris:
sal,Paul daca esti pasionat cu pasari cred k ne stim din vedere cel putin eu de mic am umblat cu porumbei pe la piata rohova.
Imi poate da cineva un sfat ce marime ar tr sa fie o maternitate cam pentru 600de puiuti?

bine ai venit florin...eu am avut maternitatea intr-o cusca de 50 prepelite adulte,deci un spatiu de 90-50 pentru 80 de puiuti pe care nu poti sa-i ti acolo decat 2 saptamani apoi ii transferi in custile normale...

bafta la soldatei !!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UN INCEPATOR   UN INCEPATOR - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
UN INCEPATOR
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: