forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Costul oului

In jos 
+4
mihain2010
rares
minicu
unu
8 participanți
AutorMesaj
unu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 59
Data de inscriere : 14/04/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Costul oului   Costul oului EmptyLun Apr 16, 2012 1:45 am

Deschid o provocare din dorinta de a gasi adversari care sa demonstreze ca n/am dreptate si sa ma convinga ca trebuie sa ma apuc de ingrijit inaripate.Nu/mi lua/ti nimic in nume de rau,va spun de la inceput ca eu nu am pus mana macar pe o prepelita.Vad pe aici ca 25 kg de furaj de calitate e 85 de lei.Adica papa pt.1000 de zburatoare.Daca eu ma duc sa cumpar sacul plus sa desfac{presupun ca am unde}700 de oua,consum benzina de 30 de lei.Am inteles ca le place apa,caldura,racoarea,curatenia si pt curent,dezinfectant,apa etc.le mai dau in buget la mia de ouatoare inca 5 lei.Daca muncesc astea pt ele inseamna ca nu/s bugetar si cer de la ele 30 de lei salar pe zi ca le tin in viata.Toate fac 170 de lei care impart la 700 de oua si da 0,24 lei.Ma apuca frica sa mai pun amortismente la investeala,mortalitate,etc.Simplu fapt ca dau 4 lei pe un pui si tot atat iau ca sa/l vand mare de carne ma face sa ma intreb cine plateste curatarea gainatului si de ce nu tin eu banii la depozit pe dobanda?Si atunci intreb///Unde este rentabilitatea?Eu ma tem ca este in cifra de afaceri a supermarketului si in buzunarul cumparatorului pt.ca pe consumator il costa mai ieftin sa cumpere oul decat sa/l produca pt.consum propriu.Sunt bucuros sa fiu contrazis.Astept practicienii cu experienta.
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyLun Apr 16, 2012 2:28 am

unu a scris:
Deschid o provocare din dorinta de a gasi adversari care sa demonstreze ca n/am dreptate si sa ma convinga ca trebuie sa ma apuc de ingrijit inaripate.Nu/mi lua/ti nimic in nume de rau,va spun de la inceput ca eu nu am pus mana macar pe o prepelita.Vad pe aici ca 25 kg de furaj de calitate e 85 de lei.Adica papa pt.1000 de zburatoare.Daca eu ma duc sa cumpar sacul plus sa desfac{presupun ca am unde}700 de oua,consum benzina de 30 de lei.Am inteles ca le place apa,caldura,racoarea,curatenia si pt curent,dezinfectant,apa etc.le mai dau in buget la mia de ouatoare inca 5 lei.Daca muncesc astea pt ele inseamna ca nu/s bugetar si cer de la ele 30 de lei salar pe zi ca le tin in viata.Toate fac 170 de lei care impart la 700 de oua si da 0,24 lei.Ma apuca frica sa mai pun amortismente la investeala,mortalitate,etc.Simplu fapt ca dau 4 lei pe un pui si tot atat iau ca sa/l vand mare de carne ma face sa ma intreb cine plateste curatarea gainatului si de ce nu tin eu banii la depozit pe dobanda?Si atunci intreb///Unde este rentabilitatea?Eu ma tem ca este in cifra de afaceri a supermarketului si in buzunarul cumparatorului pt.ca pe consumator il costa mai ieftin sa cumpere oul decat sa/l produca pt.consum propriu.Sunt bucuros sa fiu contrazis.Astept practicienii cu experienta.

La cele 1000 de "zburatoare" mai adaogi 200 faci cerere pt ajutor ferme subzistenta primesti 1500 euro timp de 5 ani daca te tii de treaba te"joci" putin la costurile de furajare (adica le faci singur)si nu vinzi oul degeaba(adica mai pui ceva la el) si ti-ai cam amortizat investitia ,cei drept in cativa ani!!
Sus In jos
unu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 59
Data de inscriere : 14/04/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyLun Apr 16, 2012 3:21 am

Pai cunosc apicultori care pt.fondu UE au imprumutat stupii intre ei pt foto la dosar.Eu daca dau blitz de 2 ori la o cusca cu prepe oare se mai oua?Cheltuielile minime per dosar sunt cam 600 oficial,spaga bate cam 1000 de eurasi,ca sa ai conditiile impuse tre sa te muti cu ferma unde a intarcat mutu pisica si pisica intarcata manca prepe de unde tu pt.fond tre sa ai nu stiu cate,probabil 7000 in 3 ani.Asa ca indemnul cu 20 de mp pt mii de prepe,25gr.hrana,mii de euro pe luna profit,etc.suna a manipulare a asociatiilor de comersanti.Apoi eu nu imi propun sa fac furaje pt.ca nu e treaba tamplarului sa sadeasca copacul,sa/l ude,curete,sape,taie si dupa 17 ani sa faca un scaunel.Astept idei mai productive nu sa fiu pus sa amestec taratze.De ex as putea sa scad costurile daca produc caserole pt ambalaj ca sa nu le platesc.In tehnologia de injectie a maselor plastice dotarea nu costa decat cateva zeci de mii de euro ca sa faci pungi de hartie cu maner de plastic.
Sus In jos
rares
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 45
Data de inscriere : 09/04/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyLun Apr 16, 2012 5:03 am

Smile
unu a scris:
Deschid o provocare din dorinta de a gasi adversari care sa demonstreze ca n/am dreptate si sa ma convinga ca trebuie sa ma apuc de ingrijit inaripate.Nu/mi lua/ti nimic in nume de rau,va spun de la inceput ca eu nu am pus mana macar pe o prepelita.Vad pe aici ca 25 kg de furaj de calitate e 85 de lei.Adica papa pt.1000 de zburatoare.Daca eu ma duc sa cumpar sacul plus sa desfac{presupun ca am unde}700 de oua,consum benzina de 30 de lei.Am inteles ca le place apa,caldura,racoarea,curatenia si pt curent,dezinfectant,apa etc.le mai dau in buget la mia de ouatoare inca 5 lei.Daca muncesc astea pt ele inseamna ca nu/s bugetar si cer de la ele 30 de lei salar pe zi ca le tin in viata.Toate fac 170 de lei care impart la 700 de oua si da 0,24 lei.Ma apuca frica sa mai pun amortismente la investeala,mortalitate,etc.Simplu fapt ca dau 4 lei pe un pui si tot atat iau ca sa/l vand mare de carne ma face sa ma intreb cine plateste curatarea gainatului si de ce nu tin eu banii la depozit pe dobanda?Si atunci intreb///Unde este rentabilitatea?Eu ma tem ca este in cifra de afaceri a supermarketului si in buzunarul cumparatorului pt.ca pe consumator il costa mai ieftin sa cumpere oul decat sa/l produca pt.consum propriu.Sunt bucuros sa fiu contrazis.Astept practicienii cu experienta.
[i]


cu parere de rau cam tre sa-ti dau dreptate,si eu tocmai fac un studiu in a ma apuca sau nu de prepe,dar dupa cum ceteri tu .....cam asa e.
vreau sa ma insel dar tare ma tem ca nu .
astept si eu sfaturi
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyLun Apr 16, 2012 8:13 am

Un calcul fara prea mult studiu:

De la 1000 prepelite ar trebui sa ai macar 800 oua, la 30 bani bucate fac 240 lei pe zi.

Mancarea (la pret rezonabil) face cam 55 - 60 lei/zi. Plus, cum zici tu, 30 lei transport, 30 lei salar, 5 lei diverse face cam 120 - 125 lei pe zi. Scazand din 240, tot mai raman vre-o 100 lei/zi.

Plus ca mai vinzi pui, carne, oua de incubat...

Chiar si un coeficient de eroare la calculul meu rapid si tot e ok.

Apoi cei 30 de lei care ii vrei ca salar nu-i iei in calcul? Si aia iti raman in buzunar si oricum trebuie sa muncesti ptr. ei: la prepelite sau in alta parte. Sau iti da cineva 30 lei pe zi ca sa stai degeaba?! In acest caz ferice de tine!
Sus In jos
rares
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 45
Data de inscriere : 09/04/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyLun Apr 16, 2012 8:42 am

mihain2010 a scris:
Un calcul fara prea mult studiu:

De la 1000 prepelite ar trebui sa ai macar 800 oua, la 30 bani bucate fac 240 lei pe zi.

Mancarea (la pret rezonabil) face cam 55 - 60 lei/zi. Plus, cum zici tu, 30 lei transport, 30 lei salar, 5 lei diverse face cam 120 - 125 lei pe zi. Scazand din 240, tot mai raman vre-o 100 lei/zi.

Plus ca mai vinzi pui, carne, oua de incubat...

Chiar si un coeficient de eroare la calculul meu rapid si tot e ok.

Apoi cei 30 de lei care ii vrei ca salar nu-i iei in calcul? Si aia iti raman in buzunar si oricum trebuie sa muncesti ptr. ei: la prepelite sau in alta parte. Sau iti da cineva 30 lei pe zi ca sa stai degeaba?! In acest caz ferice de tine!

Uite domle un om serios.
zice cum sta treaba
cam asa zic eu ca este un care poate ajuta incepatorii

respectele mele...............
Sus In jos
rares
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 45
Data de inscriere : 09/04/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyLun Apr 16, 2012 8:47 am

minicu a scris:
unu a scris:
Deschid o provocare din dorinta de a gasi adversari care sa demonstreze ca n/am dreptate si sa ma convinga ca trebuie sa ma apuc de ingrijit inaripate.Nu/mi lua/ti nimic in nume de rau,va spun de la inceput ca eu nu am pus mana macar pe o prepelita.Vad pe aici ca 25 kg de furaj de calitate e 85 de lei.Adica papa pt.1000 de zburatoare.Daca eu ma duc sa cumpar sacul plus sa desfac{presupun ca am unde}700 de oua,consum benzina de 30 de lei.Am inteles ca le place apa,caldura,racoarea,curatenia si pt curent,dezinfectant,apa etc.le mai dau in buget la mia de ouatoare inca 5 lei.Daca muncesc astea pt ele inseamna ca nu/s bugetar si cer de la ele 30 de lei salar pe zi ca le tin in viata.Toate fac 170 de lei care impart la 700 de oua si da 0,24 lei.Ma apuca frica sa mai pun amortismente la investeala,mortalitate,etc.Simplu fapt ca dau 4 lei pe un pui si tot atat iau ca sa/l vand mare de carne ma face sa ma intreb cine plateste curatarea gainatului si de ce nu tin eu banii la depozit pe dobanda?Si atunci intreb///Unde este rentabilitatea?Eu ma tem ca este in cifra de afaceri a supermarketului si in buzunarul cumparatorului pt.ca pe consumator il costa mai ieftin sa cumpere oul decat sa/l produca pt.consum propriu.Sunt bucuros sa fiu contrazis.Astept practicienii cu experienta.

La cele 1000 de "zburatoare" mai adaogi 200 faci cerere pt ajutor ferme subzistenta primesti 1500 euro timp de 5 ani daca te tii de treaba te"joci" putin la costurile de furajare (adica le faci singur)si nu vinzi oul degeaba(adica mai pui ceva la el) si ti-ai cam amortizat investitia ,cei drept in cativa ani!!

poti sa primesti bani si daca stai in zona care nu este defavorizata????
eu stau intr-un cartier limitrof si zic astia ca nu dau bani ca esti la oras.
Sus In jos
unu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 59
Data de inscriere : 14/04/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyLun Apr 16, 2012 10:21 am

La un calcul rapid fara studiu din 1000 de inaripate care fac oua de incubat 800 la numar din care 300 sunt baieti inteleg ca mihain2010 are de vanzare baieti ouatori.Treaba cu salariul sau afacerea nu prea o inteleg pt.ca nu prea am vazut afaceristi care sa curete gainatz pt.30 de lei pe zi.Vanzarea de carne e ok dar daca mai moare cate un cocosel cine mai oua?In afara ca lacomia mea de afacerist cu 30 de lei pe zi la buzunar ma stimuleaza sa ma dezvolt sa ajung la fondu de la Europa.Oare nu e mai rentabila pasiunea pt.bere la PET?Achizitorul de deseu da 0,75 lei/kg.
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyLun Apr 16, 2012 3:06 pm

la un calcul rapid nu iese treaba lasate ca nu sti sa calculezi simplu nu ?
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyMar Apr 17, 2012 3:09 am



poti sa primesti bani si daca stai in zona care nu este defavorizata????
eu stau intr-un cartier limitrof si zic astia ca nu dau bani ca esti la oras.[/quote]

Banii nu sunt pentru zone defavorizate.Sunt fonduri europene la care nu-ti trebuie cine stie ce dosar,pentru ajutorarea fermelor de subzistenta ,in care te incadrezi daca ai minim 1200 prepe. Nu sunt asa zisele fonduri europene nerambursabile pt investitii in agricultura unde iti trebuie 1001 documente.Trebuie sa te constitui intr-o persoana juridica faci cerere la primaria locala la consilierul agricol. Primesti 1500 euro anual timp de 5 ani daca te tii de treaba. Sunt sanse sa ai controale prin care sa dovedesti in fiecare an ca nu ti-a scazut efectivul de pasari.
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyMar Apr 17, 2012 3:17 am

unu a scris:
La un calcul rapid fara studiu din 1000 de inaripate care fac oua de incubat 800 la numar din care 300 sunt baieti inteleg ca mihain2010 are de vanzare baieti ouatori.Treaba cu salariul sau afacerea nu prea o inteleg pt.ca nu prea am vazut afaceristi care sa curete gainatz pt.30 de lei pe zi.Vanzarea de carne e ok dar daca mai moare cate un cocosel cine mai oua?In afara ca lacomia mea de afacerist cu 30 de lei pe zi la buzunar ma stimuleaza sa ma dezvolt sa ajung la fondu de la Europa.Oare nu e mai rentabila pasiunea pt.bere la PET?Achizitorul de deseu da 0,75 lei/kg.

Daca cresti prepelite esti afacerist dupa ce ai depasit un nr foarte mare de pasari nu 1000 poate de 10 ori mai mult.Nefiind afacerist la 1000 buc nu ti se stirbeste orgoliul daca ,cureti gainat.Sunt crescatori care curata din pasiune.Si cu "fondu de la Europa" pt pet-uri incearca doar sa-ti faci dosarul si o sa-ti treaca!!!
Sus In jos
rares
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 45
Data de inscriere : 09/04/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyMar Apr 17, 2012 3:51 am

minicu a scris:


poti sa primesti bani si daca stai in zona care nu este defavorizata????
eu stau intr-un cartier limitrof si zic astia ca nu dau bani ca esti la oras.

Banii nu sunt pentru zone defavorizate.Sunt fonduri europene la care nu-ti trebuie cine stie ce dosar,pentru ajutorarea fermelor de subzistenta ,in care te incadrezi daca ai minim 1200 prepe. Nu sunt asa zisele fonduri europene nerambursabile pt investitii in agricultura unde iti trebuie 1001 documente.Trebuie sa te constitui intr-o persoana juridica faci cerere la primaria locala la consilierul agricol. Primesti 1500 euro anual timp de 5 ani daca te tii de treaba. Sunt sanse sa ai controale prin care sa dovedesti in fiecare an ca nu ti-a scazut efectivul de pasari.[/quote]

Mare domn..
ms de raspuns
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyMar Apr 17, 2012 6:52 am

Stimate domn "unu", vad ca esti si destept si glumet nevoie mare...

Treaba sta cam asa: matematica si carnea de porc nu-s pentru toata lumea... lol!

Revenind la calculul nostru:

1. pentru a vinde oua pentru consum / tratament, nu ai nevoie de cucosi! cheers

2. daca vrei sa ai oua de incubat doar pentru tine, vei tine cativa cucosi (depinde cat de mult vrei sa incubezi), dar in nici un caz 300 de cucosi. Si in acest caz am precizat ca exista variatii in calcul, de la caz la caz,

3. teoretic, daca tii 300 de cucosi si ai piata pentru oua de incubat, atunci raman 700 de prepelite, care vor face undeva peste 500 de oua. Insa, un ou pentru incubat nu mai e 30 de bani ci 60 de bani. Deci la un minim de 500 oua fac 300 lei, deci mai mult de 240 din primul calcul... Mai departe vezi si tu: aceeasi mancare, acelasi salar... Daca te-ai pierdut pe drum ia un creion si o hartie...

4. oricum, daca nu vrei sa te apuci, mai bine: mai multa piata, si mai libera pentru cei care vor sa miste ceva!

5. Inteleg ca nu ai vazut afaceristi care sa curete gainat. Nu-i nimic! Bine ca ai vazut afaceristi care strang PET-uri din gunoaie.... Pasiunea ta pentru bere la PET, asa de multa incat sa faci o afacere din vanzarea lor, explica oarecum ceea ce ai scris pe aici...

6. Cer scuze celor care sunt intr-adevar interesati de problema. Calculul poate varia destul de mult in functie de multele aspecte ale problemei (mancare, incalzire, desfacere, numarul de pasari cu care incepi, etc).
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyMar Apr 17, 2012 11:27 am

nu ai luat in calcul risipa care o fac inaripatele, plus faptul ca daca cumperi pui la 4 lei (2 saptamani aprox) jumatate vor fi cocosi Laughing Laughing Laughing Laughing
eu am investit aprox 6500 lei si inca mai investesc fara sa mi fac griji cat am sa scot si cand, decat sa i bag in bere ,jocuri,roata, 0 spil, si asa mai departe, macar nu duc lipsa de carne si oua in familie si rudenii Laughing Laughing Laughing
17 orfan uuuuuuuu hai de un 0 bounce bounce bounce 31 Twisted Evil Twisted Evil b..........a
Sus In jos
unu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 59
Data de inscriere : 14/04/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyJoi Apr 19, 2012 5:01 am

Tot n/am inteles cat costa un ou pe producator.Si imi e ciuda pt ca am piata pt cateva sute pe zi in timpul serviciului la locul de munca.Puccini nu compunea pana nu vedea banu pe masa,eu macar pe hartie de as vedea.
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyJoi Apr 19, 2012 5:54 am

unu a scris:
Tot n/am inteles cat costa un ou pe producator.Si imi e ciuda pt ca am piata pt cateva sute pe zi in timpul serviciului la locul de munca.Puccini nu compunea pana nu vedea banu pe masa,eu macar pe hartie de as vedea.
calculeaza frate ce este asa de greu vezi cat mananca o pasare, inmulteste cu cate vrei sa cresti, aflii costul mancarii, adauga caldura iarna si lumina timp de 18 ore si afliii la cat iti iese un ou +custile si incaperea unde vei tine inaripatele
Sus In jos
Tudor20
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 48
Data de inscriere : 14/04/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyJoi Apr 19, 2012 6:21 am

daca esti "gospodar" si "calculat" il scoti la 10 bani, daca NU , s-ar putea sa te coste mai mult decat e in supermarket Laughing !!!
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului EmptyJoi Apr 19, 2012 10:41 am

unu a scris:
Tot n/am inteles cat costa un ou pe producator.Si imi e ciuda pt ca am piata pt cateva sute pe zi in timpul serviciului la locul de munca.Puccini nu compunea pana nu vedea banu pe masa,eu macar pe hartie de as vedea.

vin si eu cu o propunere...nu mai bine ei tu banii inainte... banii pe cele cateva sute de oua pe zi care le-ai avea tu comanda si apoi vezi daca mai investesti ceva si vezi si ce mai ramane,ca tot Puccini te inspira...aa ce zici? Twisted Evil
Sus In jos
Continut sponsorizat





Costul oului Empty
MesajSubiect: Re: Costul oului   Costul oului Empty

Sus In jos
 
Costul oului
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: