forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 termen de valabilitate oua

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

termen de valabilitate oua Empty
MesajSubiect: termen de valabilitate oua   termen de valabilitate oua EmptyMar Apr 17, 2012 6:56 am

Hristos a Inviat!
De cateva zile ma tot documentez referitor la termenul de valabilitate al oualor de prepelita, in functie de destinatia acestora. Am gasit informatii diferite. As vrea sa imi spuneti ce stiti si voi despre acest subiect?
Eu am gasit asa: pentru tratament, ouale ar trebui sa fie de o zi, de pana la 4 zile sau de pana la 7 zile (informatia difera, in functie de sursa). Pentru consum, pana la 30 zile de la data producerii lor.
Suplimentar, inca o intrebare: la ce temeperatura pot/trebuie tinute in frigider? Avand in vedere faptul ca au coaja mai subtire decat cele de gaina, o temeperatura prea ridicata poate duce la pierderea calitatilor lor.
Astept raspunsurile voastre.

Multumesc.
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

termen de valabilitate oua Empty
MesajSubiect: Re: termen de valabilitate oua   termen de valabilitate oua EmptyMar Apr 17, 2012 11:13 am

Adevarat a inviat,
pt cura ar trebui sa fie proaspete aste depinde ce intelegi tu prin proaspat dar mai important e sa le consumi crude, iar pt consum ca si ouale de gaina pot fi tinute pana la o luna in frigider la temperatura care o ai in frigider 7 sau 8 grade cam asa, oricum evita sa le consumi dupa 4 saptamani de tinut in frigider cumpara mai putine si mai des
bafta bounce bounce bounce
Sus In jos
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

termen de valabilitate oua Empty
MesajSubiect: Re: termen de valabilitate oua   termen de valabilitate oua EmptyMar Apr 17, 2012 11:25 am

Tocmai asta e problema, ce se intelege prin "proaspat"? Asa cum am scris initial, am gasit 3 termene - o zi, patru si pana la 7 zile. Avand in vedere ca sunt folosite intr-o cura, crude, care ar fi termenul optim de consum? M-ar interesa un raspuns de la persoane care vand oua pentru tratament.
Multumesc,
Sus In jos
monika2403
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 44
Data de inscriere : 28/03/2012

termen de valabilitate oua Empty
MesajSubiect: Re: termen de valabilitate oua   termen de valabilitate oua EmptyJoi Apr 19, 2012 2:50 pm

Mai are cineva vreo parere?
Sus In jos
Continut sponsorizat





termen de valabilitate oua Empty
MesajSubiect: Re: termen de valabilitate oua   termen de valabilitate oua Empty

Sus In jos
 
termen de valabilitate oua
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ATTENTIE LA NUME DE MEMBRU - TERMEN 01.03.2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: