forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 vand pui de prepelita

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
gabriella
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 34
Varsta : 38
Data de inscriere : 18/06/2009

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: vand pui de prepelita   vand pui de prepelita EmptyVin Iun 19, 2009 4:53 am

vand prepelite si pui de prepelita la preturi rezonabile.0726431507
Sus In jos
kllaus_34
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 49
Data de inscriere : 03/02/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: kllaus_34 timisoara   vand pui de prepelita EmptyMier Feb 03, 2010 4:08 am

cine ma poate ajuta cu informatii despre cum se ancepe o mica microferma de prepelite sant la anceput si nu am ideie de unde sa ancep , am spatiu la parinti mei an apropiere de timisoara si nu stiu de ce sa ma apuc mai antai va rog mult sa ma ajutatii daca se poate multumesc mult
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: si eu acum incep   vand pui de prepelita EmptySam Feb 27, 2010 3:47 pm

si eu am de gand sa incep acum. si am facut deja citiva pasi cred eu f necesari si importanti:
1. am comandat o carte (tre sa vina sapt viitoare)
2. am cautat un crescator de la mine din oras, la care am facut o vizita si am comandat 30 de pui de 4 sapt
3. fac primii pasi pentru o cusca facuta de mine

Deocamdata... cam atat. Poate faci si tu la fel... poate nu.

Sa ne auzim cu bine
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: am mai facut un pas .. chiar daca e mic   vand pui de prepelita EmptyJoi Mar 04, 2010 1:44 pm

Azi mi-a venit cartea "Crestere prepelitelor" - Rudolf Kiwitt. Am platit 10 lei + 8 lei taxe postale. Deja mi-am notat cu markerul multe lucruri principale.
Azi am vorbit si cu crescatorul care imi va livra pasarile. In 10 martie vor iesi din oua. cand vor avea vreo 3-5 zile voi merge sa-i vad si sa mai invat amanunte de care dai in practica.
La sfarsitul lunii ii voi aduce acasa..... vor avea cam 3 saptamani.
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: doresc sfaturi   vand pui de prepelita EmptyDum Mar 14, 2010 3:40 pm

Buna, ma numesc Pavel si sunt nou pe forum. Am inceput pasiunea pt cresterea prepelitelor. Am la incubat 60 de oua si saptamana asta trebuie sa iasa (la 16 zile am inteles.
Intrebarile mele ar fi multe:
1) Ce mancare sa le dau?
2) In apa de baut trebuie sa administrez ceva?
3) Care este temperatura ceruta la pui de o zi?
4) Densitatea puilor/m2?
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: am prepelite   vand pui de prepelita EmptyMar Mar 30, 2010 4:40 am

am primit ieri prepelitele. 32 la numar si au 19zile. Am intrat in casa cu cutia de carton am inlaturat capacul iar un puiutz a zburat pina la tavan, de acolo in perete , apoi a cazut pe podea. Ca norocul ..... nu a patit nimik. Dar am ramas gura casca cind am vazut ca un pui asa de mic asa de bine zboara.

www.szekely.webgarden.ro

aici veti putea vedea si poze cu ele si de asemenea voi posta si cusca facuta de mine
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: vand pui de prepelita   vand pui de prepelita EmptyVin Apr 02, 2010 7:10 am

Pavel_2502.... nu mai dai nici un semn de viata? Ti-au iesit puii? astept vesti de la tine.
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: vand pui de prepelita   vand pui de prepelita EmptyVin Apr 02, 2010 7:13 am

kllaus_34 timisoara
te-ai razgandit in ce priveste cresterea prepelitelor? Eu nu. am 32 de pui de 3.5 saptamani. Au suportat bine transferul si schimbarea conditiilor. intra pe www.szekely.webgarden.ro si acolo poti vedea prima prepelita tinuta de mine in mana, in viata mea
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: vand pui de prepelita   vand pui de prepelita EmptyMier Apr 14, 2010 1:56 pm

de luni 12 aprilie mi-am mutat prepelitele in doua custi facute de mine. Pina azi sint bine si sint in efectiv complet de cand le-am adus.
Si de azi intr-o saptamana o sa fiu cu ochii pe colectorul de oua. Sant foarte nerabdator. Din 32 de pui deocamdata am separat vizual 12 puicute. Se poate sa mai fi gresit... dar am sa mai inspectez cloaca Smile)
Va tin la curent...... desi e cam kiiste pe aici

Intra la mine pe site www.szekely.webgarden.ro acolo poti vedea poze cu ele si cu celelalte "pasiuni" ale mele.
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
popovicilaza
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/02/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: vand pui de prepelita   vand pui de prepelita EmptyLun Apr 19, 2010 7:24 am

Si eu am inceput sa cresc de anul asta prepelite,dar am cumpara oua si le-am pus la incubat.Din 200 de oua mia scos 65 de pui in 10 martie,si la 38 de zile mi-au facut primul ou, dar nu inteleg de ce asa devreme eu stiam ca scot oua dupa 2 luni.
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: vand pui de prepelita   vand pui de prepelita EmptyLun Apr 19, 2010 12:51 pm

bilascu5 a scris:
Pavel_2502.... nu mai dai nici un semn de viata? Ti-au iesit puii? astept vesti de la tine.

Imi cer scuze ca nu am mai intrat pe forum cu informatii despre mica mea ferma de prepelitze.
Din cele 60 de oua mi-au iesit 45 de puisori. Chiar daca n-am mai avut pana acum asa ceva, vreau sa spun ca toti puii imi traiesc, sunt de aproape 5 sapt.
Chiar am ramas surprins citind pe unele forumuri ca la altii le mor puii pe capete. Eu nu am avut parte de asa ceva! Am mai cumparat apoi 85 de oua, insa cu 2 zile de a iesi din ou, s-a luat curentul... au iesit 43 de puisori (in peste 20 de oua au fost puii morti), din care mi-a murit unul singur...era defect din nastere. Acum sunt de apropape 2 saptamani si sunt foarte dragalasi.

Nu am cumparat nici un manual pt cresterea prepelitzelor, secretul?... e sa ai dragoste ca sa lucrii cu ele.

In prezent am 41 de prepelitze de peste 6 saptamani care au inceput sa faca oua (nu toate, ca aproape jumatate sunt masculi- Laughing )...45 de peste 5 sapt si 42 de peste i sapt.

O intrebare pt cunoscatori: De la cate saptamani de cand incep sa se oua prepelitzele, sunt bune ouale pt incubat?...ca vreau acum sa incubez oua de la mine..
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: vand pui de prepelita   vand pui de prepelita EmptyLun Apr 19, 2010 12:58 pm

popovicilaza a scris:
Si eu am inceput sa cresc de anul asta prepelite,dar am cumpara oua si le-am pus la incubat.Din 200 de oua mia scos 65 de pui in 10 martie,si la 38 de zile mi-au facut primul ou, dar nu inteleg de ce asa devreme eu stiam ca scot oua dupa 2 luni.

Inca nu au avut a mele 6 saptamani si au facut primul ou... cred ca daca sunt intretinute bine si in conditii adecvate, ce le-ar impiedica acest lucru.
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: vand pui de prepelita   vand pui de prepelita EmptyLun Apr 19, 2010 1:00 pm

popovicilaza a scris:
Si eu am inceput sa cresc de anul asta prepelite,dar am cumpara oua si le-am pus la incubat.Din 200 de oua mia scos 65 de pui in 10 martie,si la 38 de zile mi-au facut primul ou, dar nu inteleg de ce asa devreme eu stiam ca scot oua dupa 2 luni.
De ce ti-a iesit asa putini pui? Nu au fost ouale bune, sau pana de curet, sau...?
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: inca nu mi-au facut oua   vand pui de prepelita EmptyLun Apr 19, 2010 11:18 pm

Azi prepelitele mele au 6 saptamani si inca nici un ou, desi au conditii bune de mancare si apa, iluminat si liniste. Astept cu nerabdare.
Primul ou am sa-l pun in vitrina.
Very Happy Very Happy Smile Laughing Very Happy
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Asteptare...   vand pui de prepelita EmptyMar Apr 20, 2010 12:31 am

bilascu5 a scris:
Azi prepelitele mele au 6 saptamani si inca nici un ou, desi au conditii bune de mancare si apa, iluminat si liniste. Astept cu nerabdare.
Primul ou am sa-l pun in vitrina.
Very Happy Very Happy Smile Laughing Very Happy

Eu stiam ca dupa 6 sapt se oua, iar dupa 8-9 intra normal in ouat.

Ieri, mi s-a ouat una ou moale... am inceput sa le administrez vitamine in apa, cred ca nu o fi problema?
Sus In jos
popovicilaza
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/02/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: vand pui de prepelita   vand pui de prepelita EmptyMar Apr 20, 2010 7:49 am

Pavel_2502 a scris:
popovicilaza a scris:
Si eu am inceput sa cresc de anul asta prepelite,dar am cumpara oua si le-am pus la incubat.Din 200 de oua mia scos 65 de pui in 10 martie,si la 38 de zile mi-au facut primul ou, dar nu inteleg de ce asa devreme eu stiam ca scot oua dupa 2 luni.
De ce ti-a iesit asa putini pui? Nu au fost ouale bune, sau pana de curet, sau...?
Cred ca din cauza incubatorului sau nu am pus apa in el la timp.
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Cum se procedeaza?   vand pui de prepelita EmptyMier Apr 21, 2010 12:29 am

Pe mine m-au invatat altii, ca inainte cu 3-4 zile sa pun apa in cele 2 canale. Cand au inceput sa iasa, mi-am improvizat o pompita in care pun apa caldutza (38 grade) si pulverizez ouale ori de cate ori deschid incubatorul ca sa scot puisorii si sa-i pun in "cresa".

D-le Bilascu5 nu s-au ouat nici acum prepelitzele?
Ieri, am luat de la cele 20 de femele pe care le am de 6-7 saptamani, 11 oua.
Sus In jos
Continut sponsorizat





vand pui de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: vand pui de prepelita   vand pui de prepelita Empty

Sus In jos
 
vand pui de prepelita
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vand Oua de Prepelita
» VAND OUA DE PREPELITA
» Vand pui prepelita, oua
» vand pui de prepelita
» vand oua prepelita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: