forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Sall la toti!

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
radu
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 41
Data de inscriere : 17/01/2014

Sall la toti! Empty
MesajSubiect: Sall la toti!   Sall la toti! EmptySam Ian 25, 2014 3:31 pm

Sall la toti! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva informatii?
Am 20 prep. ce le-am cumparat de la o persoana si inca nu au inceput sa oua. Le am de 2 saptamani si nu au inceput sa oua, doar cocoseii au inceput sa-si intre in drepturi  elephant , au varsta de 7-8 luni si persoana de la care le-am cumparat a zis ca le-a intrerupt ciclul de ouat din noiembrie. Eu momentan le tin intr-un demisol unde le fac caldura cu lemne. Temperatura la ele nu scade sub 13 grade si le fac de 2 ori pe zi foc, temperatura ajunge la 24 grade, uneori si mai mult. Multumesc.
Sus In jos
miezure
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Data de inscriere : 31/05/2010

Sall la toti! Empty
MesajSubiect: Re: Sall la toti!   Sall la toti! EmptyDum Ian 26, 2014 6:22 am

Ca sa le opresti din ouat le reduci proteina din furaj (adica mai pe romaneste le tai concentratul din furaj )si le reduci perioada de iluminat (adica nu le oferi 18 ore de lumina zilnic)dar ca sa le readuci iar la normal adica la ouat e putin mai greu trebuie sa le treci treptat in 4,5 zile nu brusc la o furajare cu 20% proteina bruta in furaj o cura cu vitamine in apa de baut macar o saptamana chiar doua ca nu le face rau si marirea perioadei de lumina la 18 ore pe zi si in cel mai rau caz in 3 saptamani dar daca furajul e de calitate chiar intr-o saptamana jumate revin pe ouat toate ca la inceput .Asta o spun din experienta proprie pentru ca eu asa am mai jonglat cu ouatul in perioadele de vara cand nivelul vanzarilor la oua scade foarte mult recunosc ca nu le-am redus de tot concentratul dar daca in amestecul de furaj puneam 1kg de concentrat la 3 kg de faina de porumb in perioada de ouat maxim cand nu am mai vrut oua am facut amestecul de 1kg concentrat la 6 kg de faina si am ajuns sa faca un ou la 4 -5 zile deci un procentaj minim minimorum .Perioada de restrictie e adevarat nu a durat mai mult de o luna consecutiv si revenirea la un ouat de 75 80 %sa facut destul de anevoios am explicat mai sus cam cum sta treaba .
Sus In jos
 
Sall la toti!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» prezentare
» Buna la toti
» buna la toti
» cumpar 520 buc.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: