forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 ouale la incubator

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
elena
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 45
Data de inscriere : 06/07/2010

ouale la incubator Empty
MesajSubiect: ouale la incubator   ouale la incubator EmptyDum Iul 11, 2010 12:44 pm

salutare!!!
am si eu o nelamurire cu ouale din incubator. Mai sunt 4 zile si s-ar implini, termenul sa iasa 16- 17 zile din cate stiu, sa le mai intorc in aceste ultime zile sau nu?? Apa in alveole tb mai mult decat de obiceiadica si in cea din mijloc?
Eu am pus pana acum ( la sfatul celui de la care am cumparat ouale)apa doar in alveola de pe margine... oare e bine?
Multumesc pentru un eventual sfat. Smile
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

ouale la incubator Empty
MesajSubiect: Re: ouale la incubator   ouale la incubator EmptyLun Iul 12, 2010 2:16 am

in ultimele doua zile sa nu mai intorci ouale , dar sa pui apa peste tot, sa fie umiditate mare, chiart poti pulveriza apa calduta peste oua in ultimele 2 zile, pentru ca altfel puiul nu poate sparge coaja (asa am patit si eu pt ca nu am fost acasa cand au iesit puii) si sa lasi incubatorul in functiune vreo 3 zile dupa iesirea primului pui... pentru ca mai sint "intarziati" printre ei... dar sa fie umiditate maaare.
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
elena
nou pe forum



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 45
Data de inscriere : 06/07/2010

ouale la incubator Empty
MesajSubiect: Re: ouale la incubator   ouale la incubator EmptyLun Iul 12, 2010 2:07 pm

ok! multumesc mult pentru sfat.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

ouale la incubator Empty
MesajSubiect: Re: ouale la incubator   ouale la incubator EmptyMier Iun 29, 2011 10:44 am

Cat timp trebuie lasat puiul in incubator dupa ce iese din coaja? Se scoate imediat? Se lasa se se usuce?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

ouale la incubator Empty
MesajSubiect: Re: ouale la incubator   ouale la incubator EmptySam Sept 10, 2011 3:25 pm

Noi ii scoatem imediat pentru ca se usuca mai repede si mai bine in mediu cu umiditate normala. Chestie de gusturi pana la urma, cred...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





ouale la incubator Empty
MesajSubiect: Re: ouale la incubator   ouale la incubator Empty

Sus In jos
 
ouale la incubator
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» prepelitele imi ciocnesc ouale
» cui sa vand ouale de prepelita
» unde vindeti ouale?
» la ce foloseste oul de prepelita?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: