forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 SUPARAT....mi-au murit o multime de pui

In jos 
+5
dannyel1975
ady
razvy82
LauraB
vgm78
9 participanți
AutorMesaj
vgm78
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 45
Data de inscriere : 05/01/2011

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptyMar Feb 08, 2011 12:24 pm

Va salut pe toti cei de aici.
Am o mare suparare in mine acuma. Sa va povestesc.
Din 150 de oua am scos 98 pui.
Le-am construit o cresa din placi de polistiren gros de 5cm, marimea fiind de 90x40cm si inaltimea de 45cm, la care i-am facut 3 gauri de acces aer. Inauntru am pus un termostat si 3 becuri, unul in mijloc de 11w economic si doua de 40w pt incalzire.
temperatura le-am tinut-o la 35gr o saptamana si ceva.
Dupa ce ii scoteam din incubator si ii mutam aici parca erau transpirati si uzi. Nu stiu care a fost problema si au inceput sa mai gasescmorti.
PROBLEMA GRAVA a venit dupa aia mai nasol deoarece ii gaseam inghesuiti in diverse locuri ale custii si erau suprapusi unul peste altul, iar cand i-am dat la o parte aia de jos erau morti. Am aruncat o data 13 si a doua zi 20 tot asa i-am gasit suprapusi intr-un colt.
Nu stiu ce sa mai fac deoarece sunt disperat.
Ce sa fac sa nu se mai adune toti gramada si sa se urce unul pe altul??? voi cum aveti?? mentionez faptul ca becurile sunt puse in partea de sus a custii.\
Pana la urma cum e cu temperatura asta, dupa 10 zile am inceput sa o scad cu 2gr pe zi si acuma e la 28.si e a 14 zi.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: pui morti   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptyMier Feb 09, 2011 2:21 am

Buna

Eu am tinut puii pana la 3 saptamani intr-un acvariu de sticla cu un bec cu infrarosu de 100w(special pentru pui care dadea caldura)iar pe fundul acvariului am pus polistiren si un prosop absorbant care sa traga umiditatea.E normal ca in primele zile sa maora din pui9de obicei care iasa ultimii sunt mai slabi sau handicapati,si nu supravietuiesc.Ce descrii tu,din cate am inteles si eu de la altii,mai cu experienta in domeniu se cheama "efectul de piramida",adica puii se inghesuie unu peste altu si cei de jos mor sufocati.O cauza ar putea fii faptul ca se uda cu apa si atunci se inchesuie unu in altul.Eu i-am tinut aproaape 3 saptamani in bucatarie ,ca sa ii am tot timpul sub observatie.In ce le-ai pus apa?urmareste sa vezi daca nu se uda.Si eu aveam probleme cu ei cu apa si in primele zile le-am pus intru-un recipent apa in care numa ciocu puteau sa il bage si ma trezeam si noaptea sa le pun apa.Deja l a2 saptamani temp e ok,in jur de 30 grade(la nivelul puilor).dac le este prea cald ei nu stau sub sursa de caldura(bec).Lasa-le mai mult aer,poate ca nu intra suficient aer prin gaurile pe care le-ai facut.Partea de sus a cutiei e acoperita?Daca da,poate ar trebui numa pe jumatate sa o acoperi.Eu am patit cand am cumparat prepelite mature ,le-am pus intr-o cutie si pe masina s-au sufocat(cele de jos au murit).
Sa auzim de bine
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: Re: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptyMier Feb 09, 2011 5:37 am

in principiu efectul de piramida se face in momentul in care le este frig si fac precum pinguinii inghesuindu-se unii in altii, iar ceimai slabi de jos mor asfixiati.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: Re: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptyVin Feb 11, 2011 3:35 am

POT SA ITI DAU UN SFAT
adpaostul dupa cum zici u este cam ok insa trebuia sa le lasi aerisire si sa vezi , din cate am inteles din ceea ce ai scris ca transpira sau sunt puii puzi, sa incerci sa faci ceva cu umezeala din interior, iar becurile, ca sa mai micsorezi efectul de piramida punele in borcane de 1 litru si asazale pe podeaua adapostului iar puii cerora le este frig vei vedea cum se aduna pe langa borcanele care sunt calde da le bec cu cat pui mai multe cu atatmai bine insa la termostat si acopera adapostul cu o panza din bumbac pentru a permite reglarea automata a temperaturii adaca lasi si un colt liber vei observa ca temperatura in adapost ramane mai mereu consatnta, modificarile fiind foarte mici.
P.S. la un adapost de marimea celui descris de tine iti recomand doua borscane cu doua becuri de 60W care sa functioneze constant
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
vgm78
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 45
Data de inscriere : 05/01/2011

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: Re: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptySam Feb 12, 2011 1:36 am

Care ar trebui sa fie graficul temperaturii puilor incepand din prima zi de viata si pana la maturitate?
De la unii am inteles ca in prima saptamana sa fie 38gr, apoi scade cu 2gr pe saptamana, de la altii am inteles ca in primele trei zile sa fie 38 apoi scade cu 2gr pe zi. Nu stiu care e buna.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: temperatura optima pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptySam Feb 12, 2011 8:49 am

Din cate stiu eu,scade cu aproximativ 2 grade pe saptamana,nu pe zi.
saptamana 1:40-38 grade
saptamana2:37-35 grade
saptamana 3:32-30 grade
La 4 saptamani poti sa ii muti in baterie,deja sunt destul de mari si temp sa fie undeva pe la 25 grade.
Ei sunt foarte sensibili in primele zile de viata,atunci e foarte imp temperatura,cand au crescut nu mai sunt asa sensibili(adica nu mor daca nu au temperatura exact cat scrie la carte)
Sus In jos
dannyel1975
nou pe forum
dannyel1975


Numarul mesajelor : 6
Varsta : 49
Data de inscriere : 04/03/2011

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: Re: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptySam Mar 05, 2011 12:16 am

vgm78 a scris:
Va salut pe toti cei de aici.
Am o mare suparare in mine acuma. Sa va povestesc.
Din 150 de oua am scos 98 pui.
Le-am construit o cresa din placi de polistiren gros de 5cm, marimea fiind de 90x40cm si inaltimea de 45cm, la care i-am facut 3 gauri de acces aer. Inauntru am pus un termostat si 3 becuri, unul in mijloc de 11w economic si doua de 40w pt incalzire.
temperatura le-am tinut-o la 35gr o saptamana si ceva.
Dupa ce ii scoteam din incubator si ii mutam aici parca erau transpirati si uzi. Nu stiu care a fost problema si au inceput sa mai gasescmorti.
PROBLEMA GRAVA a venit dupa aia mai nasol deoarece ii gaseam inghesuiti in diverse locuri ale custii si erau suprapusi unul peste altul, iar cand i-am dat la o parte aia de jos erau morti. Am aruncat o data 13 si a doua zi 20 tot asa i-am gasit suprapusi intr-un colt.
Nu stiu ce sa mai fac deoarece sunt disperat.
Ce sa fac sa nu se mai adune toti gramada si sa se urce unul pe altul??? voi cum aveti?? mentionez faptul ca becurile sunt puse in partea de sus a custii.\
Pana la urma cum e cu temperatura asta, dupa 10 zile am inceput sa o scad cu 2gr pe zi si acuma e la 28.si e a 14 zi.
sunama la 0757555403 si iti explic tot ce doresti, cresc prepelite de 5 ani si am acumulat ceva experienta.
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: Re: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptySam Mar 05, 2011 2:29 pm

este foarte mica temperatura... le este frig si se urca unele peste altele. Vezi putin mai sus care sunt tempereaturile
saptamana 1:40-38 grade
saptamana2:37-35 grade
saptamana 3:32-30 grade
asa cum scrie si Laura.
Imi pare rau pt pui..... dar mai ai sanse sa ramai cu cateva daca ridici temperatura la 35-36 de grade
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: Re: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptyDum Mar 06, 2011 12:00 am

polistirenul e un material ce nu absoarbe umezeala deloc.Avand recipiente cu apa in interior , din cauza caldurii se formeaza multa umezeala din aceasta cauza ii gasesti transpirati, lucru ce nu e tocmai bun.gaseste o solutie sa mai elimini din umezeala. eventual pune peste cutie ceva ziare.Sa ne auzim cu bine
Sus In jos
pappyon
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 67
Data de inscriere : 31/08/2011

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: Re: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptyMier Aug 31, 2011 3:54 am

Stimate domn ! un pui nu poate rezista la o temperatura mai mare decat cea de ecloziune!Vorbesc de 40 grade.Puii ca sa stea lejeri(nelipiti unul de altul)cand dorm,le trebuie o temperatura constanta,respectiv 38 gr.in primele doua zile,apoi temperatura se scade in functie de mediul camerei sau adapostului.Puii insasi spun ce temperatura le trebuie,respectiv daca e racoare se aduna "piramida",daca stau culcati cu aripioarele desfacute ,este prea mare temperatura.Sa nu uitam un lucru elementar:circuitul aerului in natura este "cald sus,rece jos".Daca incalzitorul(becul) este sus,pe fundul maternitatii este racoare.Este gresita ideea scaderii progresive a temperaturii.Nu poti dormii linistit atata timp cat ai puisori in maternitate ! Evil or Very Mad
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: Re: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptySam Sept 03, 2011 6:06 am

La ce va referiti cand spuneti ca este gresita scaderea progresiva a temperaturii?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: Re: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui EmptySam Sept 10, 2011 5:37 pm

vgm78 a scris:
temperatura le-am tinut-o la 35gr o saptamana si ceva. [...] Nu stiu care a fost problema si au inceput sa mai gasescmorti.
PROBLEMA GRAVA a venit dupa aia mai nasol deoarece ii gaseam inghesuiti in diverse locuri ale custii si erau suprapusi unul peste altul, iar cand i-am dat la o parte aia de jos erau morti. [...] Ce sa fac sa nu se mai adune toti gramada si sa se urce unul pe altul??? [...] Pana la urma cum e cu temperatura asta, dupa 10 zile am inceput sa o scad cu 2gr pe zi si acuma e la 28.si e a 14 zi.

Am facut cu bold cuvintele-cheie.
Nu aveti nevoie de termometre si grafice de temperatura. Aveti copii? Sa nu-mi spuneti ca in primul an de viata de cand i-ati adus de la maternitate i-ati tinut numai cu termometrul in fundulete ca sa vedeti daca le e frig sau le e prea cald...
1. Puii trebuie sa fie distribuiti uniform, natural, in incinta. Adicatelea, sa nu fie multi pui intr-o parte si deloc in alta.
2. Daca se inghesuie catre sursa de caldura, le este frig. Cresteti temperatura pana nu se mai inghesuie.
3. Daca se inghesuie cat mai departe de sursa de caldura [vezi cu bold mai sus], le este prea cald. Scadeti temperatura.
Daca nu luati masuri rapid si stau mult timp inghesuiti, cei de la baza pana la urma mor (cel mai frecvent asfixiati datorita compresiei mecanice exercitate pe plamani de masa uriasa de pui de deasupra lor). (De regula) nu mor nici de frig, nici de cald... mor omorati de ceilalti.
Nu am analizat aici varianta cu puii uzi, care e altceva, ci doar cazul de fata al colegului de forum.
Din punctul meu de vedere, la 14 zile au penajul format si 28 de grade e temperatura relativ maricica (dar acceptabila, nu e tragic).

@dannyel1975: considera-te sunat, te rugam sa ne scrii AICI sfaturile tale de crescator cu experienta. Fa o fapta buna si lasa scris, vor veni altii din urma care poate vor avea aceeasi problema si vor putea citi direct solutia si-ti vor multumi. Aici ne ajutam unii pe altii, asa din draga inima si cu pasiune si respect. Degeaba ai experienta care o ai daca nu ai si sufletul bun, deschiderea si altruismul de a o impartasi PUBLIC cu noi toti!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty
MesajSubiect: Re: SUPARAT....mi-au murit o multime de pui   SUPARAT....mi-au murit o multime de pui Empty

Sus In jos
 
SUPARAT....mi-au murit o multime de pui
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» INCEPUTUL

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: