forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Diminuarea pierderilor la incubatie.

In jos 
+17
geluionut
b_laur14
ady
nita_anisor
george.m
Vexx
mihain2010
Ioo Francisc
incubatoare
PrepeliteBrasov
Andrei
neneavictor
gabrielbalc
LauraB
Pavel_2502
b dorin
Anndreas
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Anndreas
membru registrat
membru registrat
Anndreas


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 43
Data de inscriere : 24/02/2011

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyMar Feb 28, 2012 8:50 am

Andrei a scris:
credema ca la mine sunt ,cei sanatosi tun sau cracanat...talas

Pentru procentajul scazut iti recomand sa incerci alt incubator si eu am trecut prin asa ceva,cu Cleo 5,se deregleaza temperatura.Iar puisorii cracanati doar cativa pot ajunge la maturitate in medii separate si chinuiti.La un prieten se cracanau puisorii sanatosi,in maternitate.Cauza:pe podeaua cutiei el a pus carton si ziare,in loc de material textil care sa ofere si aderenta pana se dezvolta putin musculatura pe ele.
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyMar Feb 28, 2012 3:54 pm

[quote="Anndreas"]
Andrei a scris:
credema ca la mine sunt ,cei sanatosi tun sau cracanat...talas

Pentru procentajul scazut iti recomand sa incerci.... Quote]

Total gresit, incubatoarele Cleo nu se deregleaza singure Evil or Very Mad doar atunci cand crescatorul care este mester verifica temperatura cu un termometru uman sau de camera si regleaza el cum crede. In cartea tehnica este scris sa nu se regleze decat cu un termometru etalon de precizie si doar de catre service Exclamation
Daca are termometru atasat trebuie verificata sonda care de multe ori din cauza manevrarii gresite sau cand se curata incubatorul poate sa sara din locasul de pe gratarul de protectie, atunci daca se regleaza temperatura in aceste conditii reglajul este total gresit.
Nu mai trageti concluzii total gresite sau rau intentionate despre incubatoarele Cleo care sunt ok. Multe alte cauze pot determina o incubare nereusita.
Uite aici o cloca electrica care este si ea ok pentru incalzirea puisorilor http://www.electrounivers.aaz.ro/prezentare/48253/Microferma-pui-Closca-electrica
Noi cautam tot timpul sa venim in intampinarea crescatorilor mici cu noi produse utile in aceasta activitate. Eu vreau sa va arat ca producatorul si noi servisantii suntem receptivi la ce dezbateti aici in forum dar prea repede trageti concluzii si condamnati un produs fara a vedea care sunt cauzele nereusitei.
Mii de crescatori folosesc cu brio aceste incubatoare pe care noi le testam pentru voi. sunny
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyMar Feb 28, 2012 4:05 pm

Da. Conteaza poate mai mult factorul uman decat calitatea incubatorului in cazul in care acesta este unul de tip hobby.
Adica e normal sa nu se comporte ca unul de 2000 de euro, dar unii prin experienta si cunostinte reusesc mai multe decat altii.
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyMar Feb 28, 2012 4:34 pm

Ioo Francisc a scris:
Da. Conteaza poate mai mult factorul uman decat calitatea incubatorului in cazul in care acesta este unul de tip hobby.
Adica e normal sa nu se comporte ca unul de 2000 de euro, dar unii prin experienta si cunostinte reusesc mai multe decat altii.
Da aici iti dau dreptate, multi au dat 2000 de euro si au avut ghinionul sa arunce mii de oua , defecte apar la orice aparat, mai ales astazi cand fluctuatiile de tensiune sunt mari si intretinerea retelelor electrice este la pamant. De aceia este bine sa asculte de noi cu experienta de zeci de ani in domeniu , care am experimentat si adaptat aceste incubatoare hobby pentru gospodaria individuala. Sa sti ca partea electronica nu tine cont de cat dai pe incubator cand nu este tensiune ok poate sa fie si nava spatiala ca tot crapa.
Dar pentru gospodarie la un pret mediu de 200 lei/ incubator se merita sa cumperi 10 incubatoare Cleo si tot nu dai 2000 de euro.
Sa sti ca am avut cazuri cand intreprinzatori de la bloc au cumparat 15 incubatoare Cleo si puneau ouale la interval de cateva zile in incubatoare pentru a nu iesii puii toti odata sa aibe timp sa vanda la piata si uite asa la bloc la etajul 7 aveau ferma. affraid
si au scos mii de pui cu ele fara a venii cu vreo unul inapoi in service. La prima tura au scos banii investiti... Idea
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyMar Feb 28, 2012 4:57 pm

Ioo Francisc a scris:
Ce parere ai de cloca electrica ? ti se pare ok la prima vedere ? Question este un produs nou , ce zici ?
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyVin Mar 02, 2012 3:16 am

E foarte misto daca am inteles bine ce e.
Se poate pune pe maternitati nu?
Banuiesc ca functioneaza pe acelasi principiu, cu rezistenta si ventilator nu?
Closca asigura caldura pentu ce suprafata?
Eu acum proiectez o maernitate de 1,5 lungime, 0,8 latime si 0,25 inaltime. Ajunge oare o closca? Si inca o intrebare: Vad ca are si bec, deci asigura atat caldura cat si lumina?
Cred ca o sa vreau si eu una daca am inteles bine. Smile
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyVin Mar 02, 2012 5:20 am

Ioo Francisc a scris:
E foarte misto daca am inteles bine ce e.
Se poate pune pe maternitati nu?
Banuiesc ca functioneaza pe acelasi principiu, cu rezistenta si ventilator nu?
Closca asigura caldura pentu ce suprafata?
Eu acum proiectez o maernitate de 1,5 lungime, 0,8 latime si 0,25 inaltime. Ajunge oare o closca? Si inca o intrebare: Vad ca are si bec, deci asigura atat caldura cat si lumina?
Cred ca o sa vreau si eu una daca am inteles bine. Smile
Este ok pentru ce ai tu, vezi aici detalii http://www.electrounivers.aaz.ro/prezentare/48253/Microferma-pui-Closca-electrica
Asigura atat caldura cat si lumina.
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyVin Mar 02, 2012 5:27 am

Intrebare: La prepelite in primele zile trebuie in jur de 38-39 grade. Apoi temperatura se scade treptat, in functie de varsta.
Cum se pot realiza aceste lucruri cu acest aparat?
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyVin Mar 02, 2012 6:25 am

mihain2010 a scris:
Intrebare: La prepelite in primele zile trebuie in jur de 38-39 grade. Apoi temperatura se scade treptat, in functie de varsta.
Cum se pot realiza aceste lucruri cu acest aparat?

Puilor de prepelita mici din incubator, trebuie sa li se asigure la nivelul pardoselii, din maternitate, o temperatura de 37°; aceasta se scade in cea de-a doua saptamana la 35-32° si in cea de a treia saptamana la 28-25°.
Aceasta clocitoare electrica are un pret scazut dar poate face fata asigurarii temperaturii optime pentru dezvoltarea puilor. Personal am folosit acest sistem la nivel de gospodarie si a fost ok. Temperatura se asigura in plaja descrisa prin ridicarea sau lasarea in jos a capacului foarte simplu. Deci este pentru gospodarie ok la un pret de cost mic. Lumina becului este suficienta pentru pui. O sa vedeti ca puii cauta singuri locul incalzit, iar daca este prea cald se indeparteaza de sursa Smile
Aici aveti detalii http://www.electrounivers.aaz.ro/prezentare/48253/Microferma-pui-Closca-electrica
----------
De aproape 20 de ani distribui incubatoarele electrice pentru oua de incubat tip Cleo si prestez service reparatii in garantie si post garantie pentru aceste incubatoare. Ofer preturi bune la incubatoare, care sunt livrate cu termometru electronic si mecanism mecanic semiautomat de intoarcere a oualor de gaina, ca accesorii livrez mecanisme de intoarcere oua de prepelita. Trimit piese de schimb, rezistente, module, motoare ventilator. www.electrounivers.aaz.ro tel. 0744507642



Ultima editare efectuata de catre incubatoare in Sam Mar 03, 2012 1:06 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyVin Mar 02, 2012 7:07 am

Avand in vedere raportul pret/calitate e foarte corect ce spuneti.
Ca varianta mai scumpa dar si mai buna: sursa de incalzire + termostat: un control mai exact al temperaturii (mai ales daca in incapere temperatura nu e constanta) si in plus un consum mai redus de electricitate (chiar daca pare putin, la mai multe maternitati si in timp se aduna).
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyVin Mar 02, 2012 10:32 am

mihain2010 a scris:
Avand in vedere raportul pret/calitate e foarte corect ce spuneti.
Ca varianta mai scumpa dar si mai buna: sursa de incalzire + termostat: un control mai exact al temperaturii (mai ales daca in incapere temperatura nu e constanta) si in plus un consum mai redus de electricitate (chiar daca pare putin, la mai multe maternitati si in timp se aduna).
Se poate atasa si modulul electronic si termometru, in acest caz se poare regla si temperatura....dar creste pretul si asa toti vor pret mic si eficienta si dotari , cam greu in productie de serie sa faci asa ceva Evil or Very Mad
Deci ca amator se poate dar costa cyclops Cand este vorba de dat bani Evil or Very Mad aici vorbim de scoaterea puilor pentru tine mai mult ca hobby, iar in ziua de azi putini isi pot permite hobby costisitoare.
In cazul intreprinzatorilor cu ferme este altceva, dar sa sti ca si astia sunt economi cu banii affraid Nu este asa de usor cum cred unii cu cresterea pasarilor...
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyVin Mar 02, 2012 10:39 am

Depinde ce intelegi prin scump. Eu pe un termostat cu 3 sonde/3 relee, 5A/releu am dat cam 250 ron, deci cam 80 ron/termostatul ca sa zic asa. Apoi sursa de incalzire poate fi orice: de la un bec de 2 lei, la o aeroterma de 50 lei si pana la un panou IR de cateva sute...

In alta ordine de idei, ce putere are rezistenta de la incubator/closca si cat ar costa luata separat?
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyVin Mar 02, 2012 11:22 pm

Pana la urma:
Closca se pune jos pe fundul maternitatii sau sus?
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptySam Mar 03, 2012 1:00 am

Ioo Francisc a scris:
Pana la urma:
Closca se pune jos pe fundul maternitatii sau sus?
vezi aici detalii si poza http: http://www.electrounivers.aaz.ro/prezentare/48253/Microferma-pui-Closca-electrica
closca electrica
----------
De aproape 20 de ani distribui incubatoarele electrice pentru oua de incubat tip Cleo si prestez service reparatii in garantie si post garantie pentru aceste incubatoare. Ofer preturi bune la incubatoare, care sunt livrate cu termometru electronic si mecanism mecanic semiautomat de intoarcere a oualor de gaina, ca accesorii livrez mecanisme de intoarcere oua de prepelita. Trimit piese de schimb, rezistente, module, motoare ventilator. www.electrounivers.aaz.ro tel. 0744507642
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptySam Mar 03, 2012 4:19 am

Da. Am vazut ce era de vazut acolo.
Mersi oricum.
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptySam Mar 03, 2012 7:19 am

Revin cu intrebarea: ce putere are o rezistenta de la incubator/closca si cat costa?

Multumesc.
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyDum Mar 04, 2012 7:27 am

Am o intrebare ..... zilele astea mi-au iesit din oua puii dar vreo 20-30 au spart oul pana afara gaura mica si atat ... au murit in ou ... ce pot sa fac sa ii ajut
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyDum Mar 04, 2012 10:48 am

ii ajuti sa iasa prin decojire in jurul ciocului cate putin pana ies singuri
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyDum Mar 04, 2012 10:49 am

si in plus trebuie sa stropesti ouale cu apa calduta in ultimele 2 zile
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyDum Mar 04, 2012 11:55 am

Acuma incep sa imi iasa din al 2 lea incubator cativa ... o sa fie acolo ca sa ii ajut daca trebuie .. din primu incubator au iesit 60 Pui sanatosi 2 cracanati vreo 30 au spart numai ou cu ciocu si atat iar restu nu o iesit nimic
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyDum Mar 04, 2012 12:13 pm

sa ai grija sa nu dureze prea mult operatiunea decojirii,sa nu ii racesti,nu trebuie sa umbli prea des la ei ci la cateva ore ca asa e recomandat
la cat mai multi pui sanatosi
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyDum Mar 04, 2012 4:54 pm

Si cum faci?
Rupi coaja cu o penseta sau ceva de genu?
Cat rupi din coaja?putin sau o rupi cu totul?
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyLun Mar 05, 2012 6:28 am

phhaa ce repede au iesit astia din oua de azi dimineata au inceput pana acuma cam vreo 80 repede de tot ... si acuma or ramas spre sfarsit aia care au spart si nu au putut sa iasa ii ajut eu sa iasa
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyLun Mar 05, 2012 2:49 pm

Vexx a scris:
phhaa ce repede au iesit astia din oua de azi dimineata au inceput pana acuma cam vreo 80 repede de tot ... si acuma or ramas spre sfarsit aia care au spart si nu au putut sa iasa ii ajut eu sa iasa

SUCCES JUNIOARE !SI TOATA STIMA .SA AI PARTE DE EI .AI PREGATIT MATERNITATEA?
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 EmptyMar Mar 06, 2012 3:03 am

Vexx a scris:
phhaa ce repede au iesit astia din oua de azi dimineata au inceput pana acuma cam vreo 80 repede de tot ... si acuma or ramas spre sfarsit aia care au spart si nu au putut sa iasa ii ajut eu sa iasa


Si care sunt rezultatele pana acum?
Cati au iesit din cate oua? Si pe cati i-ai ajutat?
Spor si bafta in continuare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Diminuarea pierderilor la incubatie.
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: