forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Diminuarea pierderilor la incubatie.

In jos 
+17
geluionut
b_laur14
ady
nita_anisor
george.m
Vexx
mihain2010
Ioo Francisc
incubatoare
PrepeliteBrasov
Andrei
neneavictor
gabrielbalc
LauraB
Pavel_2502
b dorin
Anndreas
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMar Mar 06, 2012 6:26 am

94 de puii au iesit
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMar Mar 06, 2012 6:28 am

Din 150 de oua? Shocked
Super. Eu sper sa imi iasa 94 din 300 Very Happy
Ca mari emotii am cand vad ca am ajuns in ziua 15-16 si nu aud deloc miscare. Sad
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMar Mar 06, 2012 7:42 am

Sa nu faci greseala ca si mine la primul incubator ... daca vezi ca au spart unpic ci ciocul si sau oprit sa ii ajuti sa iasa ca eu nu iam ajutat la primul incubator si vreo 40 au murit in ou nu au mai putut sa iasa ......
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMar Mar 06, 2012 7:59 am

Da, am vazut mai sus.
Cred ca o sa incerc cu o penseta sau ceva de genu.
Dar se vede evident ca au spart sau trebuie sa le verific atent?
De ajutat, le maresc doar gaura sau sparg oul cu totul?
Mersi frumos de sfaturi.
O zi buna sa ai.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMar Mar 06, 2012 8:36 am

sa nu faci ce zice colegul vexx decat dupa ce trec vreo 2 zile de la inceputul eclozarii
si sa o faci cu foarte mare grija pentru ca daca atunci a spart puiul coaja si u te apuci sa o rupi nu vei face dacat sa il omori
marirea orificiului si ajutarea puiului sa iasa din ou nu prea e dar daca o faci fao cu FOARTE MARE GRIJA si OPRESTETE DACA DAI DE SANGE (vei vedea ce zic )
de retinut
mai bine pierzi ceva puisori la inceput decat sa ii omori pe toti, si in aceste doua zile 15-16 umple cele doua alveole cu apa daca se poate sa fie si peste ele ca la tine e incubatorul mare si ai nevoie de umuditate mare
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMar Mar 06, 2012 10:43 am

Ok am inteles.
Mersi frumos de sfaturi.
Acum se implinesc 16 zile insa nici semn de activitate.
Operatiunea cu penseta ar trebui sa o incep de maine seara sau de poimaine?
O seara buna.
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMar Mar 06, 2012 10:59 am

mmna eu la primul incubator vreo 40 au murit in incubator pentru ca nu iam ajutat ... deci erau cu ciocu afara dar erau mortii ca iam tinut pana in ziua 20 ca poate poate ... si la al 2 lea pe toti care am vazut ca numai faci nici o miscare iam scos eu adica am desfacut usor cu mana tot cate unpic din coaja [ nu pielita ] si apoi inde au rupt eu pielea aia am desfacut usor jumate din ou si am pus inapoi ... si Nu au murit nici unul in ou ... restul care au ramas in incubator erau cu puii in ei morti si multe erau oua normale nu de incubator ...
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMar Mar 06, 2012 11:07 am

Vexx a scris:
mmna eu la primul incubator vreo 40 au murit in incubator pentru ca nu iam ajutat ... deci erau cu ciocu afara dar erau mortii ca iam tinut pana in ziua 20 ca poate poate ... si la al 2 lea pe toti care am vazut ca numai faci nici o miscare iam scos eu adica am desfacut usor cu mana tot cate unpic din coaja [ nu pielita ] si apoi inde au rupt eu pielea aia am desfacut usor jumate din ou si am pus inapoi ... si Nu au murit nici unul in ou ... restul care au ramas in incubator erau cu puii in ei morti si multe erau oua normale nu de incubator ...

Am inteles acum. Mersi frumos. Deci pielea aia era "problema".
Si totsi mai am o intrebare.
Daca sunt cu ciocul pe afara, sau au gaurit oul dar inca nu au iesit, nu se inneaca cand dau cu pulverizatorul cu apa?
Sus In jos
b_laur14
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 71
Data de inscriere : 27/02/2011

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMar Mar 06, 2012 1:35 pm

Nu se ineaca caci pulverizezi apa peste oua, nu o torni peste ele.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMar Mar 06, 2012 2:08 pm

b_laur14 a scris:
Nu se ineaca caci pulverizezi apa peste oua, nu o torni peste ele.

Da. Corect. Nu stiu la ce ma gandeam cand am intrebat Smile
Din experienta ta, nu sti? Nu ar fi trebuit sa imi iasa vreun pui pana acum? S-au implinit 16 zile la ora 16:00 si nici acum nu vad vreun semn de activitate. Sper sa fie intarziati si nu morti sau malformati cyclops

O seara buna.
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyVin Mar 16, 2012 11:30 am

ce ai reusit sa scoti? ceva concluzii?
am pus si eu un incubator cu 144 oua
sper sa nu patesc la fel bounce bounce bounce bounce
Sus In jos
Anndreas
membru registrat
membru registrat
Anndreas


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 43
Data de inscriere : 24/02/2011

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptySam Mar 17, 2012 12:21 am

[quote="incubatoare"][quote="Anndreas"]
Andrei a scris:
credema ca la mine sunt ,cei sanatosi tun sau cracanat...talas

Pentru procentajul scazut iti recomand sa incerci.... Quote]

Total gresit, incubatoarele Cleo nu se deregleaza singure Evil or Very Mad doar atunci cand crescatorul care este mester verifica temperatura cu un termometru uman sau de camera si regleaza el cum crede. In cartea tehnica este scris sa nu se regleze decat cu un termometru etalon de precizie si doar de catre service Exclamation
Daca are termometru atasat trebuie verificata sonda care de multe ori din cauza manevrarii gresite sau cand se curata incubatorul poate sa sara din locasul de pe gratarul de protectie, atunci daca se regleaza temperatura in aceste conditii reglajul este total gresit.
Nu mai trageti concluzii total gresite sau rau intentionate despre incubatoarele Cleo care sunt ok. Multe alte cauze pot determina o incubare nereusita.

Aveam doua incubatoare cleo5 puse cu oua,unul din ele dupa intoarcerea oualor nu se mai stabiliza.Se oprea ba la 35 ba la 41 grade,se mai intampla...,celalalt merge perfect.Am ales raul cel mai mic,sa rup sigiliul si sa reglez dupa fiecare intoacere daca temperatura nu se stabiliza si asa am mentinut temperatura pana la urmatoarea intoarcere,repetand operatiunea mereu.Am fost multumit ca am rezolvat si asa...Dupa am fost la engros-ul de unde le-am cumparat si am fost refuzat deoarece am dezlipit abtipildul- sigiliu*care as fi putut sa-l pun la loc fara sa stie nimeni dar nu-mi sta in caracter.(nefiind vizibile deteriorari mecanice intentionate sau dovezi ale unei proaste utilizari)Pe chestia asta,garantia trebuia sa mearga inainte...nu sa se bazeze pe faptul ca nu poate renunta nimeni la procesul de incubatie ca sa vina imediat la garantie, o sa umble la sigiliu....si asa ...cu un paragraf ati scapat de o obligatie. Acum l-am reparat la un electronist particular.
1.-Incubatoarele erau la prima folosire;
2.-D-voastra ati fi aruncat niste vietati in devenire si sa mergeti la garantie?...
3.-Sonda era la locul ei, nu a fost cazul sa fie curatat deoarece era prima folosire;
4.-Reglajele au fost facute in concordanta chiar cu temperaturile indicate de termometru etalon,pe care l-am cumparat special.
Ce nu am facut bine?...Se intampla defectiuni si la firme mai mari dar aia si le asuma,ce este asa greu?Pierdeti costurile de reparatie dar in schimb castigati alte sute de clienti.Ce vedeti ca am concluzionat gresit aici?...sau rau intentionat?...
Daca vreti intradevar sa faceti un gest omenesc,nu ar trebui sa ironizati ca s-a bagat mesterul stie tot si la distrus,si d-voastra ati fi facut la fel in locul nostru*...ca nu sunt singurul.Ati putea sa anulati acel subpunct cu "deezlipirea unui abtipild" care anuleaza garantia daca nu prezinta semne de degradare rea-voita, nu pentru mine,ci pentru toti ceilalti utilizatori care va sustinem si va cumparam produsele.Va multumesc pentru intelegere.Sper sa auzim vesti bune din partea d-voastra,ca de aceea suntem pe forum ca sa le rezolvam si sa remediati acest inconvenient minor.Spor maxim!

Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptySam Mar 17, 2012 12:48 am

geluionut a scris:
ce ai reusit sa scoti? ceva concluzii?
am pus si eu un incubator cu 144 oua
sper sa nu patesc la fel bounce bounce bounce bounce

Am avut rezultate foarte slabe Razz
Vezi discutia si concluziile aici:
https://prepelite.forumgratuit.ro/t501p45-vis-vs-realitate
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMier Mar 28, 2012 2:16 pm

la mine azi ii a 17-a zi si mi-au iesit 49 din 140.ma ingrijoreaza faptul ca nu mai dau semne nici unul k vrea sa iasa.ar mai trebui sa astept o zi..?..cam cate zile poate dura iesirea primului si ultimului pui..?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyMier Mar 28, 2012 4:44 pm

ionut mie mi-au iesit pe rand incepand dina 15 zi seara,timp de 5 zile,in a cincea zi cand vroiam sa-l opresc am ascultat ouale si mi-au ciocanit inca 2,nu m-a lasat inima si am mai tinut incubatorul putin,asa ca nu te descuraja,mai lasa-l pana nu se mai aude nimic...

spor la soldatei!!!!
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyJoi Mar 29, 2012 9:29 am

[quote="Anndreas"][quote="incubatoare"]
Anndreas a scris:
Andrei a scris:
credema ca la mine sunt ,cei sanatosi tun sau cracanat...talas

Pentru procentajul scazut iti recomand sa incerci.... Quote]

Total gresit, incubatoarele Cleo nu se deregleaza singure Evil or Very Mad doar atunci cand crescatorul care este mester verifica temperatura cu un termometru uman sau de camera si regleaza el cum crede. In cartea tehnica este scris sa nu se regleze decat cu un termometru etalon de precizie si doar de catre service Exclamation
Daca are termometru atasat trebuie verificata sonda care de multe ori din cauza manevrarii gresite sau cand se curata incubatorul poate sa sara din locasul de pe gratarul de protectie, atunci daca se regleaza temperatura in aceste conditii reglajul este total gresit.
Nu mai trageti concluzii total gresite sau rau intentionate despre incubatoarele Cleo care sunt ok. Multe alte cauze pot determina o incubare nereusita.

Aveam doua incubatoare cleo5 puse cu oua,unul din ele dupa intoarcerea oualor nu se mai stabiliza.Se oprea ba la 35 ba la 41 grade,se mai intampla...,celalalt merge perfect.Am ales raul cel mai mic,sa rup sigiliul si sa reglez dupa fiecare intoacere daca temperatura nu se stabiliza si asa am mentinut temperatura pana la urmatoarea intoarcere,repetand operatiunea mereu.Am fost multumit ca am rezolvat si asa...Dupa am fost la engros-ul de unde le-am cumparat si am fost refuzat deoarece am dezlipit abtipildul- sigiliu*care as fi putut sa-l pun la loc fara sa stie nimeni dar nu-mi sta in caracter.(nefiind vizibile deteriorari mecanice intentionate sau dovezi ale unei proaste utilizari)Pe chestia asta,garantia trebuia sa mearga inainte...nu sa se bazeze pe faptul ca nu poate renunta nimeni la procesul de incubatie ca sa vina imediat la garantie, o sa umble la sigiliu....si asa ...cu un paragraf ati scapat de o obligatie. Acum l-am reparat la un electronist particular.
1.-Incubatoarele erau la prima folosire;
2.-D-voastra ati fi aruncat niste vietati in devenire si sa mergeti la garantie?...
3.-Sonda era la locul ei, nu a fost cazul sa fie curatat deoarece era prima folosire;
4.-Reglajele au fost facute in concordanta chiar cu temperaturile indicate de termometru etalon,pe care l-am cumparat special.
Ce nu am facut bine?...Se intampla defectiuni si la firme mai mari dar aia si le asuma,ce este asa greu?Pierdeti costurile de reparatie dar in schimb castigati alte sute de clienti.Ce vedeti ca am concluzionat gresit aici?...sau rau intentionat?...
Daca vreti intradevar sa faceti un gest omenesc,nu ar trebui sa ironizati ca s-a bagat mesterul stie tot si la distrus,si d-voastra ati fi facut la fel in locul nostru*...ca nu sunt singurul.Ati putea sa anulati acel subpunct cu "deezlipirea unui abtipild" care anuleaza garantia daca nu prezinta semne de degradare rea-voita, nu pentru mine,ci pentru toti ceilalti utilizatori care va sustinem si va cumparam produsele.Va multumesc pentru intelegere.Sper sa auzim vesti bune din partea d-voastra,ca de aceea suntem pe forum ca sa le rezolvam si sa remediati acest inconvenient minor.Spor maxim!

si eu am probleme cu incubatorul cleo 5 cu etaj nu pot sa-l stabilizez cand e pe 36-37 cand pe 39,1 seara il las pe 36 dimineata il gasesc pe 38 seara cand vin de la serviciu il gasesc pe 39.1 ce sa fac ?
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyJoi Mar 29, 2012 11:34 am

Astazi la ora 21:00 intru in ziua a 17-a cheers Mainainte am ajuns casa si am vazut ca cateva pui au inceput sa ciocnesca bounce Am 115 oua in incubator,cand termin incubatia o sa va zic % .
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptySam Mar 31, 2012 1:53 am

Sorina a scris:
ionut mie mi-au iesit pe rand incepand dina 15 zi seara,timp de 5 zile,in a cincea zi cand vroiam sa-l opresc am ascultat ouale si mi-au ciocanit inca 2,nu m-a lasat inima si am mai tinut incubatorul putin,asa ca nu te descuraja,mai lasa-l pana nu se mai aude nimic...

spor la soldatei!!!!

bounce in sfarsit am scapat de emotii si nu mi-au mai murit puisorii ca de prima data.tin sa va anunt ca din 140 de oua am 90 de pui perfect sanatosi , 4 au fost handicapati si au murit iar 2 au murit in ou dupa ce au spart oul.eu sunt foarte multumit voi ce ziceti ii bn sau ar trebui sa fie mai bine...?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyDum Apr 01, 2012 2:46 am

ionut eu zic ca pentru inceput e bine,eu am avut procentajul mai mic am acum 81 de soldatei din 139 de oua si sunt multumita,am invatat foarte multe si mai am de invatat,cand voi pune alt incubator(am avut incubator puiut la o temperatura de 38,6 si in ultimile zile sa ridicat la 38,8 probabil din cauza activitatii) voi avea grija din ce am invatat sa pun in practica...atentie la ventilatia din maternitate ,acumai mei stau in cusca profi cu plasa mica pusa suplimentar pe jos sa pice dejectiile,nu sunt murdari pe labute,au o temperatura de 32 de grade la o saptamana si sunt fericiti cheers asa ca spor la soldatei!!!
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyDum Apr 01, 2012 12:52 pm

Cum am zis am avut 115 oua la incubat. Au iesit in jur de 75 de pui,din care unu cracanat,avea ciocurile in directii puse Sad 3 au mai murit in timpul zilei,probabil au fost prea slabi,deci acuma am 71 de pui si sper sa nu mai moara nici una.Peste 20 de pui au murit in ou dupa ce au ciocnit coaja Sad Am facut totu cum a zis domnu Muresan,si nu stiu de ce nu au iesit din ou Sad umiditate destula(peretii mereu erau cu abur.. cand deschideam pulverizam apa calduta pe oua dar si pe marginea incubatorului),temperatura 38,3 si nu am deschis capacu numa odata la 4-5-6 ore. In final ma bucur foarte mult de soldateii mei Smile Le dau furaj preparat dupa reteta de pe www.prepelitebv.ro bom bom
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 EmptyLun Apr 02, 2012 12:51 am

Szabi a scris:
Cum am zis am avut 115 oua la incubat. Au iesit in jur de 75 de pui,din care unu cracanat,avea ciocurile in directii puse Sad 3 au mai murit in timpul zilei,probabil au fost prea slabi,deci acuma am 71 de pui si sper sa nu mai moara nici una.Peste 20 de pui au murit in ou dupa ce au ciocnit coaja Sad Am facut totu cum a zis domnu Muresan,si nu stiu de ce nu au iesit din ou Sad umiditate destula(peretii mereu erau cu abur.. cand deschideam pulverizam apa calduta pe oua dar si pe marginea incubatorului),temperatura 38,3 si nu am deschis capacu numa odata la 4-5-6 ore. In final ma bucur foarte mult de soldateii mei Smile Le dau furaj preparat dupa reteta de pe www.prepelitebv.ro bom bom

eu am scos din 140 de oua 94 de pui...sa-ti zic cum am procedat poate te ajuta : am udat ouale innainte cu 5 zile sa iasa pui mai exact dupa ce intorceam ouale pulverizam apa cu un pulverizator de geamuri si din a 14-a zi nu le-am mai intors dar am pulverizat apa de 3 ori pe zi : dimineata , la amiaza si seara.dupa ce au inceput sa iasa puisorii deschideam incubatorul dimineata si seara si culegeam pui scosi pe care ii puneam in maternitate dupa care stropeam bine peretii incubatorului FARA SA DAU CU APA PE OUA.eu sunt multumit de rezultatele pe care le-am avut la a doua eclozare dupa prima care a fost un mare esec si la mine adica am 30 de pui din 100 de oua.si mie mi-au murit tot asa cu ciocul afara cam 30 din prima...am vb cu unu altu si am procedat la a doua eclozare cu ti-am scris mai sus.
bafta in continuare
Sus In jos
Continut sponsorizat





Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Diminuarea pierderilor la incubatie.   Diminuarea pierderilor la incubatie. - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Diminuarea pierderilor la incubatie.
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: