forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 ce fel de incubator folositi?

In jos 
+15
kJean
valeanu casian
gabrielbalc
b dorin
dallian76
LauraB
razvy82
ady
Pavel_2502
jony56
simpaticu31
incubatoare
TAKY86
YO
Admin
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: .   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyDum Sept 04, 2011 10:41 am

Bine ai venit alaturi de noi pe forum.

Eu folosesc incubator hexagonal si sunt multumit de rezultate(procent de eclozare 90%)
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyDum Sept 04, 2011 10:49 am

90%??? Model? Tip?
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: .   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyDum Sept 04, 2011 11:15 am

Nu stiu exact cum se numeste dar este foarte des intalnit , se gaseste in toate magazinele de profil.
Promit ca maine revin si cu detalii despre incubator( tip, model)
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyDum Sept 04, 2011 12:34 pm

Asteptam bounce
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyDum Sept 04, 2011 1:12 pm

Folosesc incubator Cleo 5 fara mecanism de intoarcere si termometru digital atasat.(am vazut si ceva poze aici pe forum)
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyDum Sept 04, 2011 2:14 pm

valeanu casian a scris:
Buna ziua!
Sunt nou pe forum, dar as vrea sa tinem legatura ca sa aflu mai multe despre prepelite. In momentul de fata am 21 de prepelite. Trei dintre ele le-am luat cand aveau in jur de 3-4 saptamani si 20 de pui de 2-3 zile. Pui deja au aproape 5 saptamani in cateva zile. Ma intereseaza doua lucruri: am aflat ca sunt doua moduri de a creste prepelite , la sol si in baterii. Deocamdata eu le tin in baterii, dar la sol cum s-ar putea improviza un fel de voliera mai mare unde sa se miste in voie, si pe timp de iarna sa le pot asigura conditii climaterice adecvate. Al doilea lucru, v-as ruga sa-mi dati niste informatii in legatura cu un incubator; de unde pot cumpara(sau comanda)cam care este pretul si cate locasuri pentru oua de prepelite are. Multumesc mult si asptept raspuns.
Bine ai venit printre noi.
Voliera se poate face din plasa pe suport metalic si daca le faci niste adaposturi din lemn unde sa doarma noaptea sau sa stea pe timp de ploaie e ok, dar asta numai pe timp de vara, iarna e imposibil sa le ti in voliera. Deci cel mai bine e sa le ti in custi in spatiu inchis si incalzit iarna. In legatura cu incubatorul eu zic sa iti iei un incubator simplu din comert care e in jur de 150 lei. Incubatoare cu locasuri pentru oua de prepelita sunt putine si scumpe. Iti iei unul normal si le pui pe sita. Iti intra in jur de 200 oua.
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: ,   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyLun Sept 05, 2011 2:39 pm


Cresterea in voliera a prepelitelor eu cred ca se preteaza foarte bine pentru un crescator care nu urmareste sa obtina un numar insemnat de oua, ori pentru cei care practicand cresterea pasarilor din pura placere, care judeca mai mult cu inima decat cu punga, in ideea de a-i oferi pasarii conditii cat mai apropiate de natura.
Nu mai vorbim de situatia in care ii ofera si hrana bio: musculite, pietricele... , in ideea de a consuma o carne "nestresata".
Planuind sa cresteti in voliera prepelitele nu trebuie sa scapati din vedere faptul ca una din principalele boli ale lor este stresul.
Recomandarea mea este ca prepelitele pentru carne si distractie in voliera , eventual la sol, prepelitele pentru ouat in baterii corespunzatoare.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyMar Sept 06, 2011 2:30 pm

Daca vrei sa ti pasari pentru carne trebuie sa le limitezi spatiul in care se pot misca nu sa il maresti.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptySam Sept 10, 2011 4:05 pm

LauraB a scris:
Stie cineva unde se gasesc de cumparat incubatoare pt oua de prepelita?ca sa poti sa pui macar 300 de oua.Eu am pus 145 de oua de prepelita in incubator hexagonal pt oua de gaina,din care mi-au iesit numai 70 din diverse motive,10 au murit in prilele zile de viata,care au fost handicapati sau prea slabi sa supravietuiasca si am ramas cu 60,din care jumatate au fost cocosi.Din 145 de oua am ajuns sa am mai putin de 30 de prepelite ouatoare.
Parerea mea este,ca la fel te chinui cu ei si daca ai 60 si daca ai 200.Asa ca e mai rentabil un incubator in care sa poti pune mai multe oua.
Multumesc si astept pareri

In Cleo cu etaj bagam 400 de oua lejer. Degeaba bagi multe daca faci greseli grave de incubare sau de crestere; o idee buna e nu doar sa cresti numarul oualor la incubat, ci si rata de prepelite mature scoase din ouale incubate. Daca ai nevoie de ajutor, spune-ne...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptySam Sept 10, 2011 4:12 pm

Admin a scris:
eu am encercat deja cu tot feluri de incubatoare dar nu sunt multumit cu nici unul.
ce incubatoar folositi si cum sunt rezultate?
ma gandesc deja in mod serios sa aduc un incubator din germania chiar daca e cam urat de scumb.
cand am scos cel mai bine a fost 80% si era bine, dar din pacate de multe ori incubatoarele romanesc nu isi pastreaza temperatura prea bine si asa am de multe ori si numai 50%.
im pare putin.
voi ce ziceti la asta?

Acum avem in dotare un Brinsea OvaEasy 380 Advanced EX full-options (capacitate 1.488 oua de prepelita), si mai vechile Cleo 5 cu etaj (capacitate 400 de oua de prepelita daca se foloseste si etajul sau 250 de oua daca nu) si 2x Puisor (250 de oua de prepelita fiecare). Poate la anul ne mai luam un incubator profi, tot de 1.500 de oua, sa vedem cum e cu fondurile astea europene study

Ce incubator ati luat din Germania? Romanesc care nu-si pastreaza temperatura lol! imi vine in minte doar o firma... Multi crescatori se straduiesc sa gaseasca fraieri carora sa le vanda incubatoarele alea sa scape de ele... cumva o firma cu renume si vechime ("traditie") din vestul tarii? albino Noi inainte sa bagam mana in buzunar am explorat toate variantele astea aparent mai avantajoase [cel putin la prima privire], si asta a incubatoarelor lucrate din lemn si derivate din lemn (!!!) din Arad, si cea a incubatoarelor home made, si cea a mai multor incubatoare ieftine tip Cleo / Puisor (stiu crescator care se chinuie cu 7 asemenea incubatoare)... din fericire nu ne-am oprit la niciuna, desi am fost tentati...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptySam Sept 10, 2011 4:27 pm

kJean a scris:

Cresterea in voliera a prepelitelor eu cred ca se preteaza foarte bine pentru un crescator care nu urmareste sa obtina un numar insemnat de oua, ori pentru cei care practicand cresterea pasarilor din pura placere, care judeca mai mult cu inima decat cu punga, in ideea de a-i oferi pasarii conditii cat mai apropiate de natura.
Nu mai vorbim de situatia in care ii ofera si hrana bio: musculite, pietricele... , in ideea de a consuma o carne "nestresata".
Planuind sa cresteti in voliera prepelitele nu trebuie sa scapati din vedere faptul ca una din principalele boli ale lor este stresul.
Recomandarea mea este ca prepelitele pentru carne si distractie in voliera , eventual la sol, prepelitele pentru ouat in baterii corespunzatoare.

Eu n-am vazut pana acuma prepelite bolnave (ad literam) de stres.
Problema la voliere este ca nu se pot separa ouale de prepelite si de dejectii, igienizare se poate face greu, dezinfectia defectuos si riscul de imbolnaviri este urias si pentru prepelite, si pentru cei care consuma ouale. Pe langa problemele de mentinere a temperaturii etc. ... E ca furajarea bio. Pare simplu dar nu este... Incercati sa gasiti nu mai departe de porumb certificat bio Smile Sunt doar cativa cultivatori in tara si pretul e de 8 lei / kg. Pretul pe furajul final e cam de 10 ori mai mare si unele ingrediente trebuie aduse de la mama naibii din capatul (de vest) Germaniei. Aaaa, da, am vazut site-uri "preplite bio" si "oua de prepelita bio" sau 'eco" sau ce vreti voi, n-au nicio treaba nici cu adevaratul BIO si nici cu ECO, e gargara de marketing sau/si multa necuinoastere a ce inseamna termenii...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptySam Sept 10, 2011 4:44 pm

prepelitebv.ro a scris:
kJean a scris:

Cresterea in voliera a prepelitelor eu cred ca se preteaza foarte bine pentru un crescator care nu urmareste sa obtina un numar insemnat de oua, ori pentru cei care practicand cresterea pasarilor din pura placere, care judeca mai mult cu inima decat cu punga, in ideea de a-i oferi pasarii conditii cat mai apropiate de natura.
Nu mai vorbim de situatia in care ii ofera si hrana bio: musculite, pietricele... , in ideea de a consuma o carne "nestresata".
Planuind sa cresteti in voliera prepelitele nu trebuie sa scapati din vedere faptul ca una din principalele boli ale lor este stresul.
Recomandarea mea este ca prepelitele pentru carne si distractie in voliera , eventual la sol, prepelitele pentru ouat in baterii corespunzatoare.

Eu n-am vazut pana acuma prepelite bolnave (ad literam) de stres.
Problema la voliere este ca nu se pot separa ouale de prepelite si de dejectii, igienizare se poate face greu, dezinfectia defectuos si riscul de imbolnaviri este urias si pentru prepelite, si pentru cei care consuma ouale. Pe langa problemele de mentinere a temperaturii etc. ... E ca furajarea bio. Pare simplu dar nu este... Incercati sa gasiti nu mai departe de porumb certificat bio Smile Sunt doar cativa cultivatori in tara si pretul e de 8 lei / kg. Pretul pe furajul final e cam de 10 ori mai mare si unele ingrediente trebuie aduse de la mama naibii din capatul (de vest) Germaniei. Aaaa, da, am vazut site-uri "preplite bio" si "oua de prepelita bio" sau 'eco" sau ce vreti voi, n-au nicio treaba nici cu adevaratul BIO si nici cu ECO, e gargara de marketing sau/si multa necuinoastere a ce inseamna termenii...

Ma refeream la "boala" -figurat. Tinand cont ca prepelitele ar fi crescute in voliera , nu ar trebui sa aiba surse de stres in imediata apropiere :accesul cainilor si a pisicilor langa voliera, trafic intens sau loc de joaca pt copii, deoarece prepelitele fiind fricoase vor sari in toate directiile si se pot accidenta, deci inbolnavi.
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: .   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptySam Sept 10, 2011 4:45 pm

In ideea in care doresti sa confectionezi o voliera, obligatoriu partea superioara sa fie din plasa de polipropilena (deasa, sa nu cumva sa le incapa gatlejurile pe acolo )
Altfel, cum din lemn nu se recomanda(desi e mai moale) pentru ca se ,,imbraca" de paraziti, daca e din metal in maxim 1 luna vor fi barbierite in cap, urmand ca in intervalul urmator sa faca cucuie .
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptySam Sept 10, 2011 7:47 pm

kJean a scris:
In ideea in care doresti sa confectionezi o voliera, obligatoriu partea superioara sa fie din plasa de polipropilena (deasa, sa nu cumva sa le incapa gatlejurile pe acolo )
Altfel, cum din lemn nu se recomanda(desi e mai moale) pentru ca se ,,imbraca" de paraziti, daca e din metal in maxim 1 luna vor fi barbierite in cap, urmand ca in intervalul urmator sa faca cucuie .

Vorbesti in cunostinta de cauza! Ce inaltime are voliera de care ne povestesti si pe care o ai / o stii / ai vazut-o tu? Intreb, pentru ca asemenea voliere de regula se fac la 3-4 metri inaltime, improbabil ca prepelitele sa o atinga incat sa pateasca ce spui decat daca ne zici de vreo voliera de pana in 50cm inaltime... sub un metru oricum. Ai ceva poze? Ma intereseaza sistemul de management al dejectiilor si cel de colectare oua.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyDum Sept 11, 2011 9:05 am

prepelitebv.ro a scris:
vorbesti in cunostinta de cauza! Ce inaltime are voliera de care ne povestesti si pe care o ai / o stii / ai vazut-o tu? Intreb, pentru ca asemenea voliere de regula se fac la 3-4 metri inaltime, improbabil ca prepelitele sa o atinga incat sa pateasca ce spui decat daca ne zici de vreo voliera de pana in 50cm inaltime... sub un metru oricum. Ai ceva poze? Ma intereseaza sistemul de management al dejectiilor si cel de colectare oua.

Am vazut o voliera de cca 1.5-2m la cineva, care se plangea ca isi gaseste prepelitele cu capul julit. Zicea ca ii sar prepelitele in sus , isi iau zborul uneori.(avea deasupra plasa de sarma si i-am recomandat sa-l inlocuiasca cu plasa de polipropilena sau chiar plasa de protectie pentru constructii. Dupa aaceea nu a mai avut probleme cu prepelitele-in afara celor care isi luau zborul si se loveau de plasa laterala)
Eu am eliberat prepelitele de cateva ori intr-o inchepere de 2.20m inaltime si ultima data mi-a murit o prepelita, si-a rupt gatul.
Cat despre dejectii, igiena lasa de dorit.Iar colectarea oualor ce sa mai zic, ouale-s pline de dejectii.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyDum Sept 11, 2011 2:15 pm

Am mare drag pentru prepelite dar nu este sub nicio forma admisibil sa existe probleme de igiena si oua pline de dejectii. Cu parere de rau, inca nu am gasit solutia VIABILA care sa permita cresterea prepelitelor altfel decat in custi. Nici ONG-ul cu care am analizat problema si care a adus si un neamt consilier nu a reusit sa vina cu o solutie viabila, pana acum. Cand vom gasi una care sa fie aprobata de medicul nostru veterinar (si apoi de DSVSA), sunt primul deschis sa gasesc modalitatile necesare implementarii. Pana atunci,investim cat se poate in bunastarea pasarilor - de la igiena la furajare premium, ambient etc. Ce se poate face, facem!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyMar Sept 13, 2011 12:26 pm

Am un cleo 5 fara oua are temperatura ok dar cu oua urca pina la 39.5 este normal? daca nu cum pot regla temperatura daca stiti?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyMar Sept 13, 2011 4:16 pm

Andrei a scris:
Am un cleo 5 fara oua are temperatura ok dar cu oua urca pina la 39.5 este normal? daca nu cum pot regla temperatura daca stiti?

Nu e normal! Iti recomand sa apelezi la garantie (daca mai este in garantie).
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyMier Sept 14, 2011 6:43 am

Nu mai este Crying or Very sad asa ca de ma puteti ajuta varog
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyMier Sept 14, 2011 1:10 pm

Nu prea am cum; variantele ar fi sa il folosesti intr-o incapere foarte rece (beci), sa apelezi la post-garantie (reparatie la service autorizat, contra cost, sau pe la vreu prieten electrician...) sau sa cumperi altul nou. La pretul care il are, intra la consumabile... Cat te costa sa-l repari, iei altul.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyMier Sept 14, 2011 9:24 pm

Daca nu are vreun buton de reglaj al temperaturii, cel mai bine sa-ti iei altul.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyMier Sept 14, 2011 9:37 pm

Este prevazut cu termometru, nu cu termostat... Asta e, faptul ca-s ieftine are si dezavantaje. Partea buna e ca atunci cand se strica, le schimbi cu totul... Macar ai unul nou, cu garantie. In timp, se ajunge si la incubatoare adevarate...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyJoi Sept 15, 2011 12:07 pm

Cel mai bine nou. Trebuie si eu sa-mi cumpar la primavara unul...
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyMier Noi 23, 2011 5:26 am

vreau sa imi cumpar un Cleo 5 cu sistem semiautomat de intoarcere a oualor, ce ziceti se merita?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 EmptyJoi Noi 24, 2011 11:17 am

Nu stiu, dar daca iti cumperi sa imi zici si mie daca esti multumit.
Sus In jos
Continut sponsorizat





ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: ce fel de incubator folositi?   ce fel de incubator folositi? - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
ce fel de incubator folositi?
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dupa ce perioada pot fi folositi cocoseii pt oua de incubatie?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: