forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 prepelite moarte

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

prepelite moarte  Empty
MesajSubiect: prepelite moarte    prepelite moarte  EmptyDum Mar 20, 2011 7:45 am

am intampinat o problema la care nu ii gasesc rezolvare
am o baterie de prepelite in care tin matca insa de ceva timp in coace ma lovesc de probleme:\
in ultima cusca de sus in jos tot imi mor prepelitele inainte sa oua de cele mai multe ori au avut oul in fund pe jumatate iesit cand le-am gasit moarte si nu pot sa inteleg de3 ce ?
mentionez ca dupa ce au inceput sa se rareasca in cusc respectiva am bagat altele din alte custi din care nu murisera pana atunci insa de dimineata am avut o surpriza neplacuta cand m-am dus sa le dau de mancare am gasit un moarta pe care am bagat-o cu 2 zile inainte si care nu avea nimic
cine ma poaste ajuta? mentionez ca prepelitele nu prezinta nici un sintom iar pe corpul lor nu se vede nici un semn de lovire sau mai stiu eu ce
va multumesc
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

prepelite moarte  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite moarte    prepelite moarte  EmptyDum Mar 20, 2011 11:47 am

Furajul poate fi cauza...am patit si eu...
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

prepelite moarte  Empty
MesajSubiect: prepelite moarte   prepelite moarte  EmptyLun Mar 21, 2011 1:54 am

Buna
Si eu am patit la fel,le gaseam moarte,acum nu avea nimic,ma duceam peste 2 ore si era moarta.Eu am un medic veterinar cu care colaborez ori de cate ori am avut probleme cu ele si prima care a murit am dus-o sa ii faca autopsie.Mi-a spus ca a facut hemoragie interna,a doua la fel a murit peste cateva zile,peste alte cateva zile a murit alta la care mi-am luat inima in dinti si i-am facut eu autopsia sa vad dc avea hemoragie interna si ea.Si am descoperit ca avea,ficatul si zona in care era ficatul plina cu sange.la recomandarea medicului le-am dat vitamina K3(antihemoragica)si nu au mai murit.Cel mai bine este sa duci una moarta sa ii faca autopsia ca sa stii exact de ce a murit si sa le faci un tratament daca e cazul la celelalte.Si la mine mureau numai din aceeasi cusca.
bafta multa
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

prepelite moarte  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite moarte    prepelite moarte  EmptyLun Mar 21, 2011 12:32 pm

corect asta am facut si eu dar o data ajuns la medic acesta mi-a spus ca din cauza ca ouale sunt mare se mai rup la fund si mor mi-a recomandat vitamina k3 insa a spus ca ouale nu mai sunt bune de consum o perioada si am procedat la incubarea lor dar dupa ce am intrerupt tratamentul cu vitamina k la o perioada scurt de timp am gasit alta moarta si iar pune la incubator ouale si uite asa am pierdut ceva din clienti.
ma gandeam ca stie cineva o alta metoda prin care sa reduc pierderile
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
Continut sponsorizat





prepelite moarte  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite moarte    prepelite moarte  Empty

Sus In jos
 
prepelite moarte
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» PREPELITE MOARTE
» vitamine pentru prepelite si intarirea cojilor de ou
» Prepelite Moarte
» 5 Preplițe moarte in 3 săptămâni
» Cumpar porumb, cumpar grau, cumpar srot de soia, cumpar srot de floarea soarelui, cumpar calciu furajer, cumpar ulei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: boli si tratamente preventive-
Mergi direct la: