forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 pui mici de prepelita

In jos 
+2
Sasha20
costi_han
6 participanți
AutorMesaj
costi_han
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 45
Data de inscriere : 27/11/2010

pui mici de prepelita Empty
MesajSubiect: pui mici de prepelita   pui mici de prepelita EmptySam Apr 02, 2011 11:52 pm

Salutare
am pus si eu clocitoarea.
Din 150 de ouă mi-au iesit cam 100 de pui. Unii dintre ei au mai murit ca erau cam handicapati acum mai am cam 80.
Sunt super multumit nu ma asteptam la acest procent. mai ales ca nu am fost prea atent la intorcerea lor. Adica am facut-o cu mana cam neglijent si nici nu le-am prea schimbat locul.Problema este ce fac cu ei acum ca nu ma asteptam sa fie atatia si nici nu am cui sa-i dau.
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/02/2011

pui mici de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: pui mici de prepelita   pui mici de prepelita EmptyLun Apr 04, 2011 4:36 am

sal costi
eu zic sa-i tii pe toti pentru ca vei avea sigur multi cocosi. Nu-i greu cu ei iei o cutie mare de carton un bec de 100w si sa rezolvat treaba. Apa sa le pui intr-o farfurie de la ghiveci este cel mai simplu pentru ca nu este adnca si nu se ineaca.Iar peste vreo 3 saptamani iti alegi gainusele si cocosii de care ai nevoie, iar restu la farfurie.
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

pui mici de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: pui mici de prepelita   pui mici de prepelita EmptyLun Apr 04, 2011 10:34 am

caz fericit sa-ti iasa mai multi decat te astepti....doamne da la toata lumea "ghinion" dintrasta
Sus In jos
Anndreas
membru registrat
membru registrat
Anndreas


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 43
Data de inscriere : 24/02/2011

pui mici de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: pui mici de prepelita   pui mici de prepelita EmptyJoi Mai 26, 2011 10:46 pm

Sasha20 a scris:
sal costi
eu zic sa-i tii pe toti pentru ca vei avea sigur multi cocosi. Nu-i greu cu ei iei o cutie mare de carton un bec de 100w si sa rezolvat treaba. Apa sa le pui intr-o farfurie de la ghiveci este cel mai simplu pentru ca nu este adnca si nu se ineaca.Iar peste vreo 3 saptamani iti alegi gainusele si cocosii de care ai nevoie, iar restu la farfurie.


O cutie si mai utila:

De la depozit,am cumparat 1bax polister expandat de 5cm.grosime, cu cea mai mare densitate gasita 40 ron, din care am facut 2-ua cutii 1m x 50cm,lipite cu silicon(tub pentru izolatii sanitare)le-am captusit cu,carton deoarece incepuse puisorii sa ciuguleasca din ele,capac pe 3/4 din suprafata(nu mai mult pentru ca se face condens si nici nu mai ramane aer la ei suficient) si bec de 60w primele zile iar dupa 7 zile merge de 40w.Tavita din profil-rigips pentru hrana si adapatoare cel mai mic model de la Agroland 1,5L(6,5ron)in care am pus un inel dintr-un cablu electric(sa nu fie nivelul apei prea mare)ca mai gaseam puisori inecati.Face economie la curent,mai ales acum cand e cald + caldura degajata de ei, nici nu mai e mevoie de bec ziua.E foaarte utila,usoara,calduroasa,economica,rezistenta la umezeala,nu se deterioreaza la cateva zile precum cartonul.La fiecare 2 zile,pun puisorii in altceva,arunc materialul cu dejectiile,spal cutia la presiune cu apa,tin la uscat putin si este ca noua,Merge folosita la mai multe serii lejer.


Spor maxim!
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

pui mici de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: pui mici de prepelita   pui mici de prepelita EmptyMier Iun 29, 2011 10:46 am

Sasha20 a scris:
sal costi
eu zic sa-i tii pe toti pentru ca vei avea sigur multi cocosi. Nu-i greu cu ei iei o cutie mare de carton un bec de 100w si sa rezolvat treaba. Apa sa le pui intr-o farfurie de la ghiveci este cel mai simplu pentru ca nu este adnca si nu se ineaca.Iar peste vreo 3 saptamani iti alegi gainusele si cocosii de care ai nevoie, iar restu la farfurie.
La cat timp se pot sacrifica cocosii? Cand ating greutatea ideala?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

pui mici de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: pui mici de prepelita   pui mici de prepelita EmptyDum Aug 07, 2011 2:41 am

Nimeni? Nimic?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

pui mici de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: pui mici de prepelita   pui mici de prepelita EmptySam Sept 10, 2011 3:30 pm

Depinde de furajare, daca le dai furaj de tineret (ingrasare) pe la 8-10 saptamani au niste pieptane de mai mare splendoarea. Nici cu furaj de ouatoare nu ies rau, desi se simte diferenta... De la varsta asta pana la un an jumatate sau mai mult ii poti taia oricand vrei,sunt absolut fabulosi. Ma indoiesc insa ca exista careva care sa nu-i vanda (sau manance) pana la cel mult 16 saptamani...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





pui mici de prepelita Empty
MesajSubiect: Re: pui mici de prepelita   pui mici de prepelita Empty

Sus In jos
 
pui mici de prepelita
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Incubatoare de oua la cele mai mici preturi
» pui prepelita
» cu ce pret sa vindem oua de prepelite?
» pui prepelita japoneza
» INCUBATIAA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: