forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Cresa pentru pui

In jos 
+6
maya-g
PrepeliteBrasov
gabrielbalc
Andrei
Anndreas
prepelit prepelitescu
10 participanți
AutorMesaj
prepelit prepelitescu
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 43
Data de inscriere : 28/05/2011

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptySam Mai 28, 2011 3:22 pm

Bunsa tuturor

In curand o sa fiu si eu crescator de prepelite, si bineinteles acum incerc sa acumulez cat mai multe informatii pentru a avea timp sa le procesez,imbunatatesc si bineinteles sa aplic.Prima intalnire cu aceste pasari va fi cand ele vor iesi din oua si atunci as vrea sa fiu suficient de pregatit pentru a le oferi conditi.
Am vazut pe un sait danez care vind tot felul de chestii pentru ferme de pui , o cresa portabila rotunda, cu un bec deasupra. Cred ca este o idee buna pt ca caldura se distribuie uniform.
Astept pareri, idei si sfaturi de la cei experimentati.
Sus In jos
Anndreas
membru registrat
membru registrat
Anndreas


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 43
Data de inscriere : 24/02/2011

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyLun Iun 20, 2011 2:25 pm

O cutie si mai utila:

De la depozit,am cumparat 1bax polister expandat de 5cm.grosime, cu cea mai mare densitate gasita 40 ron, din care am facut 2-ua cutii 1m x 50cm,lipite cu silicon(tub pentru izolatii sanitare)le-am captusit cu,carton deoarece incepuse puisorii sa ciuguleasca din ele,capac pe 3/4 din suprafata(nu mai mult pentru ca se face condens si nici nu mai ramane aer la ei suficient) si bec de 60w primele zile iar dupa 7 zile merge de 40w.Tavita din profil-rigips pentru hrana si adapatoare cel mai mic model de la Agroland 1,5L(6,5ron)in care am pus un inel dintr-un cablu electric(sa nu fie nivelul apei prea mare)ca mai gaseam puisori inecati.Face economie la curent,mai ales acum cand e cald + caldura degajata de ei, nici nu mai e mevoie de bec ziua.E foaarte utila,usoara,calduroasa,economica,rezistenta la umezeala,nu se deterioreaza la cateva zile precum cartonul.La fiecare 2 zile,pun puisorii in altceva,arunc materialul cu dejectiile,spal cutia la presiune cu apa,tin la uscat putin si este ca noua,Merge folosita la mai multe serii lejer.
Nu am experienta,doar incerc sa ma descurc si deseori reusesc.

Spor maxim!
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat
Andrei


Numarul mesajelor : 32
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/08/2011

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyLun Aug 22, 2011 12:27 pm

Anndreas a scris:
O cutie si mai utila:

De la depozit,am cumparat 1bax polister expandat de 5cm.grosime, cu cea mai mare densitate gasita 40 ron, din care am facut 2-ua cutii 1m x 50cm,lipite cu silicon(tub pentru izolatii sanitare)le-am captusit cu,carton deoarece incepuse puisorii sa ciuguleasca din ele,capac pe 3/4 din suprafata(nu mai mult pentru ca se face condens si nici nu mai ramane aer la ei suficient) si bec de 60w primele zile iar dupa 7 zile merge de 40w.Tavita din profil-rigips pentru hrana si adapatoare cel mai mic model de la Agroland 1,5L(6,5ron)in care am pus un inel dintr-un cablu electric(sa nu fie nivelul apei prea mare)ca mai gaseam puisori inecati.Face economie la curent,mai ales acum cand e cald + caldura degajata de ei, nici nu mai e mevoie de bec ziua.E foaarte utila,usoara,calduroasa,economica,rezistenta la umezeala,nu se deterioreaza la cateva zile precum cartonul.La fiecare 2 zile,pun puisorii in altceva,arunc materialul cu dejectiile,spal cutia la presiune cu apa,tin la uscat putin si este ca noua,Merge folosita la mai multe serii lejer.
Nu am experienta,doar incerc sa ma descurc si deseori reusesc.

Spor maxim!

Cutiei iai facut si capac? dezvolta destula caldura becul de 6ow pt a le mentine temperatura de 38grade fara capac?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyMar Aug 23, 2011 8:01 am

Trebuie acoperita cutia cam 3/4 din suprafata.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptySam Sept 10, 2011 5:16 pm

prepelit prepelitescu a scris:
Bunsa tuturor

In curand o sa fiu si eu crescator de prepelite, si bineinteles acum incerc sa acumulez cat mai multe informatii pentru a avea timp sa le procesez,imbunatatesc si bineinteles sa aplic.Prima intalnire cu aceste pasari va fi cand ele vor iesi din oua si atunci as vrea sa fiu suficient de pregatit pentru a le oferi conditi.
Am vazut pe un sait danez care vind tot felul de chestii pentru ferme de pui , o cresa portabila rotunda, cu un bec deasupra. Cred ca este o idee buna pt ca caldura se distribuie uniform.
Astept pareri, idei si sfaturi de la cei experimentati.

As fi interesat sa vad un link la site-ul acela danez, ma poti ajuta te rog? Cresele de prepelite pe care le facem noi sunt mobile ca rastelurile pe care le punem au roti Very Happy Mobile in sensul de "plimbat cu mana" nu e prea grozav ca sunt mari, voluminoase, si cu cateva sute de pui nu-s nici usoare si adevarul e ca nici nu ne fataim cu ele toata ziua, au locul lor cuminte, mobilitatea ajuta doar la igiena obisnuita si la dezinfectiile periodice (intre loturile de pui cazate, cand se elibereaza)... Poze cu ale noastre [si multe alte detalii] is pe site, la rubrica Maternitati.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyDum Apr 15, 2012 4:06 am

As vrea sa stiu si eu, daca are cineva bunavointa de a-mi raspunde, ce fel de plasa se foloseste/folositi in partea de jos a maternitatii?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyDum Apr 15, 2012 6:00 am

Folosim trei podele diferite (interschimbabile), adaptate pe specificul varstei. Le folosim pentru perioada 0-2 (max.3) saptamani. Vino sa ne vizitezi si le vezi la lucru.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyLun Apr 16, 2012 1:23 am

Multumesc pentru invitatie Microferma brasov, cu prima ocazie cu care o sa am drum spre Brasov o sa vin, m-a incantat enorm ceea ce am vazut pe site, si mai ales cand am vazut cu cata pasiune vorbiti despre prepelite m-a determinat si pe mine sa cumpar incubatorul. Admir ceea ce faceti si mai ales faptul ca ajutati pe oricine cu sfaturi. Sper sa ajung cat de curand sa va vad la lucru!
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyVin Apr 27, 2012 1:37 am

Vreau sa va intreb si eu in ce puneti apa la puisori in primele zile, eu am pus in capace de borcan in care am pus pietricele sa nu se ude (si tot se uda), dar dispare apa ca prin minune, am luat o adapatoare pentru pui dar n-am pus-o pentru ca mi se pare ca nu ajung sa bea apa.
Si cu caldura am o problema daca sunt 38 grade stau pe margine ingramaditi unde e mai putina caldura, daca sunt 35 36 grade mi se pare ca se simt mai bine, voi la ce temperatura ii tineti?

Un sfat va rog!
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyVin Apr 27, 2012 1:51 am

[quote="maya-g"] Vreau sa va intreb si eu in ce puneti apa la puisori in primele zile, eu am pus in capace de borcan in care am pus pietricele sa nu se ude (si tot se uda), dar dispare apa ca prin minune, am luat o adapatoare pentru pui dar n-am pus-o pentru ca mi se pare ca nu ajung sa bea apa.
Si cu caldura am o problema daca sunt 38 grade stau pe margine ingramaditi unde e mai putina caldura, daca sunt 35 36 grade mi se pare ca se simt mai bine, voi la ce temperatura ii tineti?

Un sfat va rog![/quote
Buna. Si eu am problema cu adapatoarele...Eu am taiat fundu la sticla de 0,5L si in aia am pus pietre. O sa incerc in curand si cu adapatoarele automate din aia de 35lei.(da ai grija sa nu se uda foarte repede pot sa moara Mad )
In legatura cu caldura Prima zi trebuie sa fie ~38 de grade,apoi scazi treptat cate 0,5 s-au 1 grade Celsius in fiecare zi.Asta e in "carte" dar vezi si tu dak stau sub bec le e frig,dak se duc cat mai departe de bec atunci le e cald.Dak e prea cald descoperi un pic mai tare maternitatea,s-au ridici mai sus becu,si invers dak le e frig Laughing
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyVin Apr 27, 2012 2:04 am

uite ce am facut eu, sau mai bine zis sotu' am pus un bec cu infrarosu de 150W legat la reostat dar l-a lasat prea jos si ei saracii sub bec era prea fierbinte in colturi stateau gramada, asa ca am mai luat doua becuri cu incandescenta de 60w si le-am pus toate la reostat, fiind legate pe diagonala, dar cel cu infrarosu l-am ridicat deasupra maternitatii si i-a facut sotul o cutie din tabla, acum aveau 37 de grade si pareau sa se simta bine.
Acum sper sa rezolv cumva si cu apa daca mai primeesc vreun sfat, o idee de la voi e si mai bine
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyVin Apr 27, 2012 4:03 am

Pentru incalzire: becul cu infrarosu transmite caldura sub un anumit unghi, deci cu cat il ridici mai sus, va acoperi o suprafata mai mare. Daca il lasi prea jos, va incalzi prea tare o suprafata mica, iar in rest va fi rece. In functie de suprafata maternitatii, ori iei un bec mai mare si il ridici mai sus, ori 2 mai mici si mai jos puse. Mai departe treaba cu reostatul e ok (in magazin se cheama variator tensiune).

Pentru apa: adapatori mai mari (sunt de 1,5...3 litri), iar in jgheab pui pietricele, mai dese la inceput. Dupa cateva zile scoti pietricelele. Treptat ridici si adapatoarea, pe masura ce cresc puii. Cu cele automate e ok, daca ai cum le adapta la maternitate (depinde din ce si cum e facuta).

PS: Pe aceasta tema s-a mai discutat, mai sapati. De exemplu daca intri pe mesajele mele, s-ar putea sa mai gasesti lucruri interesante (pe partea de climatizare in special).
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyVin Apr 27, 2012 4:08 am

Mersi pentru raspuns, stiam ca mai este pe undeva ceva referitor la subiect dar nu am mai gasit Rolling Eyes , o sa mai caut
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyVin Apr 27, 2012 6:52 am

eu la o adapatoare normala pt pui am lipit niste benzi pe gaurele asa incat sa intre doar ciocul si a fost foarte bine au supravietuit toti iar caldura cu bec infrarosu asezat la o inaltime de aprox 40 -50 cm cu reostat si un termometru care sa indice bine caldura, reglezi caldura in functie de ce arata termometrul si de locatia puilor
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptyVin Apr 27, 2012 11:17 am

maya-g a scris:
uite ce am facut eu, sau mai bine zis sotu' am pus un bec cu infrarosu de 150W legat la reostat dar l-a lasat prea jos si ei saracii sub bec era prea fierbinte in colturi stateau gramada, asa ca am mai luat doua becuri cu incandescenta de 60w si le-am pus toate la reostat, fiind legate pe diagonala, dar cel cu infrarosu l-am ridicat deasupra maternitatii si i-a facut sotul o cutie din tabla, acum aveau 37 de grade si pareau sa se simta bine.
Acum sper sa rezolv cumva si cu apa daca mai primeesc vreun sfat, o idee de la voi e si mai bine
maya-g scuze de intrebare dar de unde a cumparat sotul tau reostat
p.s . reostat nu potentiometru din acela de se pune la spoturi ca este mare diferenta intre ele
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui EmptySam Apr 28, 2012 5:20 am

sincer nu stiu ce diferenta e intre ele (ca deh...sunt femeie Laughing ) dar ce am luat noi se mai numeste si variator de tensiune si l-am luat din dedeman cred ca a costat vreo 12 sau 14 lei nu mai stiu exact
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cresa pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: Cresa pentru pui   Cresa pentru pui Empty

Sus In jos
 
Cresa pentru pui
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» vindem oua pentru consum si pentru incubat
» pentru pui
» Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?
» Pentru VOINEACORNEL
» bătaie intre prepelite

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: