forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 pentru pui

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

pentru pui Empty
MesajSubiect: pentru pui   pentru pui EmptyDum Mai 29, 2011 3:05 pm

eu le am facut maternitate cred ca este cel mai bine si cel mai de durata mod de a avea grija de pui de aproape toate natiile.o mica investitie la inceput si se vad rezultatele.
Sus In jos
prepelit prepelitescu
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 43
Data de inscriere : 28/05/2011

pentru pui Empty
MesajSubiect: maternitate   pentru pui EmptyDum Mai 29, 2011 4:11 pm

poate ai putea detalia cum ai realizat maternitatea, sunt convins ca ar fi de ajutor multora.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

pentru pui Empty
MesajSubiect: maternitate   pentru pui EmptyLun Mai 30, 2011 5:02 pm

in primul rind am facut rost de podeaua custii . o podea facuta pe comanda la d-nul Radu din BISTRTA (cel cu custile adevarate)cu dimensiunile de 1m pe 60 cm ochiul de 50/9mm si inca o plasa podea pentru puii de 1/21 zile cu ochiul de 0.5/0.5mm cumparata de la praktiker zincata sudata dar cam subtire .pe rama de podea la amandoua plasele am montat vergele de fier beton sa nu flambeze podeaua.cusca este din lemn demontabila are niste suruburi care le desfac cu un imbus.are pereti laterali demontabili din placaj pentru puii mici cand cresc le scot lateralele. la exterior am dat gauri in rama si am pus vergele din sarma zincata de 0.3mm ca sa poata avea acces la hranitorile si adapatorile exteriore .incalzirea este facuta cu 2 becuri .eu am avut un bec halogen spot si unul clasic de aceeasi putere 100w legate la un variator de lumina pe care am dat 10ron. pana am gasit la praktiker bec cu infrarosu de 100w pe care am dat 25 ron care l am folosit mai mult la puii de gaina .intre timp crescusera puii de prepelita.distanta intre podea si tavanul custii este de 30 cm ,adapatorile folosite sunt de la canari hranitorile din profil de rigips (pentru puii mici)la puii mai mari am pus adapatori de 5 litri scuze pentru scris si modul de exprimare am sa mai revin .
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: pentru pui   pentru pui EmptySam Sept 10, 2011 5:02 pm

prepelit prepelitescu a scris:
poate ai putea detalia cum ai realizat maternitatea, sunt convins ca ar fi de ajutor multora.

http://www.prepelitebv.ro/maternitati.html - are si poze, sper sa ajute.

@ b dorin: suna destul de bine ce ai facut! mai putin partea cu lemnul / placajul (probleme de dezinfectare periodica, in timp poate iesi urat) si cu adapatorile. Este ca separatia dejectiilor face minuni in dezvoltarea puilor? Felicitari!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: pentru pui   pentru pui EmptyDum Sept 11, 2011 12:58 pm

este adevarat de atunci am evoluat folosesc adapatori automate la maternitate si la custile de prepelite .am sa schimb si maternitatea doar suportul in rest si eu folosesc trei tipuri de podea . suportul de lemn nu este indicat dar la vremea respectiva aveam nevoie de o maternitate demontabila
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: pentru pui   pentru pui EmptyDum Sept 11, 2011 2:09 pm

Super! Te felicit. Ei, asa se intampla mereu, si noi am evoluat mult de la primele noastre maternitati facute din policarbonat la modelele care le confectionam acum... Daca se pune pasiune si se investeste timp si efort rezultatele intotdeauna apar. Important e sa existe dorinta de a evolua, de a fi mai bun decat ai fost ieri, sa existe deschiderea de a invata ceva nou. Stiu ca ce zic poate parea banal, dar stiu crescatori cu vechime care folosesc aceleasi improvizatii pe care le foloseau cu ani in urma, mi se pare chiar trist, sunt atat de putini cei care au dorinta de a creste frumos si de a face lucrurile mai bune! Cum poti ca dupa ani buni de activitate sa folosesti jgheaburi din peturi taiate si plasa de rabitz cu burta in care sa stea la gramada prepelitele, ouale si dejectiile? Evil or Very Mad Am toata admiratia pentru oameni ca b dorin - am avut onoarea sa cunosc mai multi crescatori care sa gandeasca optimist, cu viziune pentru business si alaturi de care crestem impreuna [motto-ul nostru] si e un impuls, un stimulent si pentru noi sa lucram cu asemenea oameni. Jos palaria! bounce
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





pentru pui Empty
MesajSubiect: Re: pentru pui   pentru pui Empty

Sus In jos
 
pentru pui
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» vindem oua pentru consum si pentru incubat
» Cresa pentru pui
» Furaj pentru oua
» Pentru prepelite
» ECLOZIONATORUL

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: