forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 La ce varsta incep ouatul?

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptySam Sept 03, 2011 5:59 am

La ce varsta incep sa oua toate? Am 35 de prepelite de 7 saptamani nu nu am decat 2 oua pe zi.
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: .   La ce varsta incep ouatul? EmptySam Sept 03, 2011 3:00 pm

La o furajare corecta ajunge la maturitate si depune primele oua la 6 - 7 saptamani. (ai verificat proportia de gaini si cocosi Smile )
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptyDum Sept 04, 2011 5:34 am

Da am verificat. Am 1 cocos la 5 gainuse dar voi mai reduce numarul de cocosi.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptyDum Sept 04, 2011 11:10 pm

gabrielbalc a scris:
Da am verificat. Am 1 cocos la 5 gainuse dar voi mai reduce numarul de cocosi.

De ce ai reduce numarul de cocosi? De regula se tin un mascul la trei femele (2 la 6), dar daca vrei rata mai buna la incubat poti tine si 2 masculi la 5 femele. Daca nu vrei sa incubezi, poti tine doar femelele separat (avantaj - raman mai mult timp cu pene...).

Indiferent cati masculi ai intre ele, ouatul incepe la 6 saptamani (mai exact din ziua 38-40 ai primul ou) si urca in mod constant pana la 10-12 saptamani, cand se atinge curba maxima de ouat. Daca la 9 saptamani nu oua cam 80% din fete, trebuie cautate si alte cauze (de regula furajare deficitara, ambient). [furajare deficitara nu doar ca ouatoare, influenteaza foarte foarte mult evolutia prepelitei pe termen lung mai ales furajarea din perioada de crestere - deci musai furaj de starter, apoi de tineret de cea mai buna calitate inainte de a trece la cel de ouatoare]
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptyMar Sept 06, 2011 2:25 pm

Deja am 5-6 oua pe zi.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptyMar Sept 06, 2011 2:37 pm

...si vor fi tot mai multe de acum incolo Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptyMar Sept 06, 2011 2:49 pm

Doamne ajuta. Sa curga ouale Laughing
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: .   La ce varsta incep ouatul? EmptySam Sept 10, 2011 6:11 pm

gabrielbalc a scris:
Deja am 5-6 oua pe zi.
S-au mai inmultit ouale/zi?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptyLun Sept 12, 2011 2:08 pm

Inca nu Crying or Very sad . Am 4-6 oua pe zi, prepelitele au deja 9 saptamani. Caut in continuare posibile probleme.
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptyVin Sept 30, 2011 5:06 pm

gabrielbalc a scris:
Inca nu Crying or Very sad . Am 4-6 oua pe zi, prepelitele au deja 9 saptamani. Caut in continuare posibile probleme.
Ai gasit posibilele probleme.? Cred ca da. Laughing
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptySam Oct 01, 2011 2:38 am

si ale mele au 7 saptamani si niciun ou..
temperatura e ok, mancare buna..nu stiu dc sunt rele
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptySam Oct 01, 2011 3:07 am

Furajate corect de la stadiul de pui pana la maturitate, in conditii de igiena si ambient ok, incep sa oua la 40 de zile. Mai exact primul ou iese in ziua 38 - 40. Daca la 6 saptamani (42 de zile) nu ati vazut primul ou, ceva n-a fost in regula! study Sau au stat puii in contact cu propriile dejectii si sunt usor subdezvoltati, sau nu au fost furajati corespunzator cu exact ce trebuie conform varstei (furaj de pui de prepelita, apoi furaj de tineret), ori au fost deficiente de mediu (adapare, caldura, hrana insuficienta), ori e mediu stresant (inclusiv daca au fost mutate recent in locatie noua), sau ouale din care au iesit puii provin de la pasari cu deficiente sau pasari bolnave. Ceva, undeva, nu a fost ok si asta se vede acum sau o sa se vada (si) ulterior (cateva posibile urmari: ouat scazut, ouat intrerupt prea devreme, mortalitate crescuta, apatie - una din astea sau combinatii) No
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptySam Oct 01, 2011 12:20 pm

Momentan am in jur de 25 de oua pe zi de la 50 gainuse.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptySam Oct 01, 2011 12:37 pm

In crestere, sper!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptySam Oct 01, 2011 12:42 pm

prepelitebv.ro a scris:
Furajate corect de la stadiul de pui pana la maturitate, in conditii de igiena si ambient ok, incep sa oua la 40 de zile. Mai exact primul ou iese in ziua 38 - 40. Daca la 6 saptamani (42 de zile) nu ati vazut primul ou, ceva n-a fost in regula! study Sau au stat puii in contact cu propriile dejectii si sunt usor subdezvoltati, sau nu au fost furajati corespunzator cu exact ce trebuie conform varstei (furaj de pui de prepelita, apoi furaj de tineret), ori au fost deficiente de mediu (adapare, caldura, hrana insuficienta), ori e mediu stresant (inclusiv daca au fost mutate recent in locatie noua), sau ouale din care au iesit puii provin de la pasari cu deficiente sau pasari bolnave. Ceva, undeva, nu a fost ok si asta se vede acum sau o sa se vada (si) ulterior (cateva posibile urmari: ouat scazut, ouat intrerupt prea devreme, mortalitate crescuta, apatie - una din astea sau combinatii) No
le-am adus de marti in locatia stabila unde urmeaza sa dezvolt ferma, puii au fost tinuti pe cearceaf din bumbac, pt a se absorbi dejectiile
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptySam Oct 01, 2011 12:48 pm

Pai asta o fi cauza, mutarea in locatie noua. Chestia cu bumbacul e ok doar in primele 3-4 zile de viata, hai, maxim o saptamana. Dup-aia... separator de dejectii ca altfel se pierde si calitativ si cantitativ.
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptyDum Oct 02, 2011 3:33 am

prepelitebv.ro a scris:
In crestere, sper!
In crestere da. Smile
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 141
Varsta : 37
Data de inscriere : 29/09/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptyDum Oct 02, 2011 11:47 am

a venit primul ou!!!
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: .   La ce varsta incep ouatul? EmptyDum Oct 02, 2011 11:48 am

sorin1sipos a scris:
a venit primul ou!!!
Rabdare...vor veni si altele...
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? EmptyDum Oct 02, 2011 12:28 pm

Niciunul nu-i ca primul! Twisted Evil Sa fie primul din multele sute de mii urmatoare!
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





La ce varsta incep ouatul? Empty
MesajSubiect: Re: La ce varsta incep ouatul?   La ce varsta incep ouatul? Empty

Sus In jos
 
La ce varsta incep ouatul?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ouatul prepelitelor ???
» ouatul iarna la prepelite
» Cumpar prepelite (50 - 100) la varsta de 4-5 sapt.
» ajutor incepatori
» cum putem compara masculi de femele si la ce varsta??

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: