forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 ajutor incepatori

In jos 
+3
b dorin
Sorina
viorel rosu
7 participanți
AutorMesaj
viorel rosu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 26
Data de inscriere : 10/03/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyMar Mar 13, 2012 1:01 am

salutare

Am o mare problema puisorii mei au deja trei zile prima si a doua zi nu au murit nici unul dar a treia zi au murit trei manca concentrate starter pentru pui de curca in apa leam pus ENROFLOXACINA caldura care le-am administrato este de 38g specific ca nu sunt uzi au asternutul curat si un puisor avea ochiul lipit dimineata l-am uns cu terramycina asta o aveam in casa

VA ROG AJUTATIMA NU STIU CE SA LE FAC

Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyMar Mar 13, 2012 2:44 pm

eu atat stiu,nu le dai concentrate de pui de curca,ci special pentru prepelite tineret 0-21 de zile...mai informeaza-te pe forum

succes cu prepe!!!
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyMar Mar 13, 2012 8:02 pm

da sunt obraznici baga capul in apa si dupa aceea in mancare si li se lipesc ochii trebuie urmariti .eu le dezlipesc pleoapele cu putina apa .am acum pui si au iesit 68% din cat am pus la incubat
Sus In jos
viorel rosu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 26
Data de inscriere : 10/03/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyMier Mar 14, 2012 1:23 pm

concentrat pentru pui de prepelita nu am gasit da oricum acum nu ma-i mor am cumparat vitamine si sunt mai vioi
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyJoi Mar 15, 2012 10:24 am

incearca cu Starter pui PROVIMI e de calitate
Sus In jos
viorel rosu
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 26
Data de inscriere : 10/03/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: cum comparam masculi de femele,la ce varsta ??   ajutor incepatori EmptyVin Mar 30, 2012 8:50 am

sall
cum putem sa comparam femelele de masculi si la ce varsta???
va multumesc
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyMar Apr 10, 2012 10:56 am

masculi sunt mai roscati pe cap si piept fara pete...
femele-mai deschise la culoare si pe piept au pete negre(maro)...
dupa varsta de 3 saptamani...
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyMar Apr 10, 2012 11:25 am

Sorina a scris:
masculi sunt mai roscati pe cap si piept fara pete...
femele-mai deschise la culoare si pe piept au pete negre(maro)...
dupa varsta de 3 saptamani...
Sorry dak e prea mare Very Happy Kakas=cocos ; tojó= ouatoare
ajutor incepatori Japanfurjneme


Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyMar Apr 10, 2012 12:45 pm

bravo szabi se vede clar diferenta, bounce cine stie posteaza poze,poate ma inveti si pe mine Embarassed

tu ai si un atuu,cunosti si alte limbi,intri si pe forumuri straine...poate ne ti si pe noi la curent cu ce se intampla pe afara Laughing
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyMar Apr 10, 2012 1:03 pm

Sorina a scris:
bravo szabi se vede clar diferenta, bounce cine stie posteaza poze,poate ma inveti si pe mine Embarassed

tu ai si un atuu,cunosti si alte limbi,intri si pe forumuri straine...poate ne ti si pe noi la curent cu ce se intampla pe afara Laughing
Smile Ms. Da ,limba mea materna e maghiara! E bine dak se vede diferenta Very Happy Deci,can scrii un post,acolo sus sunt niste imagini,te duci si cauti "Gazduieste o imagine" click pe el si uploadezi acolo imaginea (pe imageschack) cand esti gata dai copy la URL (parca asta era dar dak nu reusesti ma uit Very Happy ) revii pe forum in post si dai paste. Cam atata. Dak nu ntelegi te mai ajut cu placere Smile Eventual ai messenger ?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyMar Apr 10, 2012 1:38 pm

multumesc,am inteles bounce
Sus In jos
FKLCo
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 50
Data de inscriere : 17/04/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptySam Apr 28, 2012 10:08 am

Sunt incepator, am 36 de prepeitze mici de 2 saptamani si doresc sa ma pregatesc pentru cind or fi mari.
Am citeva nelamuiri:
1. Deoarece doresc sa le cresc mai mult din hobby si pentru oua ma gandeam sa le cresc la sol dar din cite am citit este destul de complicat sa igenizezi "voliera" unde stau prepelitele, asa ca ma voi orienta spre o cusca, ma gandeam sa iau o cusca de 80 de prepelitze, aici devine misterul adica eu nu stiu citi cocosei si cite puicutze am daca se fac mari si sunt prea multi cocosei nu se vor bate intre ei?
Cam care este numarul de cocosei care pot fi tinuti impreuna?
Deci pentru maxim 60 de prepelitze (femele +masculi) este ok sa iau o singura cusca pentru 80 de prepelitze sau mai multe mai mici?

2.Iarna ce fac cu ele? Adica care este temperatura de comfort la care pot fi tinute ? Si cum pot asigura aceasta temperatura?


Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptySam Apr 28, 2012 11:08 am

viorel rosu a scris:
salutare

Am o mare problema puisorii mei au deja trei zile prima si a doua zi nu au murit nici unul dar a treia zi au murit trei manca concentrate starter pentru pui de curca in apa leam pus ENROFLOXACINA caldura care le-am administrato este de 38g specific ca nu sunt uzi au asternutul curat si un puisor avea ochiul lipit dimineata l-am uns cu terramycina asta o aveam in casa

VA ROG AJUTATIMA NU STIU CE SA LE FAC


Eu sunt cam in aceeasi situatie, ai mei au 2 zile si azi adica cea de-a 2-a zi am gasit 2 morti, eu le-am dat in prima zi concentrat pentru pui de prepelita iar in cea de-a 2-a zi pentru ca a ajuns pachetul de la BV le-am facut furajul de la microfermabv, in apa le-am pus jolovit
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyDum Apr 29, 2012 12:35 am

azi dimineata am mai gasit 3 morti
ce sa le fac??????????
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyDum Apr 29, 2012 2:37 am

maya-g a scris:
azi dimineata am mai gasit 3 morti
ce sa le fac??????????

atentie,pot muri si ca nu au aerisire de ajuns...eu am patit-o...si le-am dat jos un perete,apoi nu au mai avut nimic,e grsit cand se face maternitatea ca o cutie,inchisa in cele partu laturi din laterale,mai bine o faceti cu trei pereti si o acoperiti cu o panza(atentie la becuri)eu asa am facut si nu am mai avut probleme...

spor cu soldateii !!!
Sus In jos
maya-g
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 48
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/04/2012

ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori EmptyDum Apr 29, 2012 10:06 am

pai asa e si la mine maternitatea, lateralele din lemn, sus si jos plasa, dedesubt pun un cearsaf in doua, iar sus o patura si o las putin la o parte.
P.S. MI-AU MURIT 11 PUI affraid

si daca ai shimbat peretele cum ai mentinut caldura, eu am mai dat patura la o parte mai mult dar scadea temperatura cam mult si nu prea reuseam sa o reglez (cand era prea mare cand prea mica, apropos la 3 zile care ar fi temperatura optima, la mine sunt 35 grade si stau tot pe marginea maternitatii)
Sus In jos
Continut sponsorizat





ajutor incepatori Empty
MesajSubiect: Re: ajutor incepatori   ajutor incepatori Empty

Sus In jos
 
ajutor incepatori
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ajutor incepator!
» ajutor crestere
» ajutor crestere
» Ajutor Incepator!!!
» Nevoie de ajutor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-
Mergi direct la: