forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Documente necesare!

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
ouldeprepelita
membru registrat
membru registrat
ouldeprepelita


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/04/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyMier Apr 18, 2012 11:46 pm

Va salut,
Pentru a putea vinde de acasa direct la consumatori , daca am clienti care vin si cumpara ouale direct de acasa, ce documente sunt necesare ?

In afara de Buletin de analize, Aviz sanitar de la medicul zonal si certificatul de producator ? Este vb de 200-300oua/zi.

Dar pt. a avea un "stand" in piata ? PFA si SRL sunt doar daca vinzi catre restaurante si magazine?

Ne avand PFA sau SRL, am dreptul de a face reclama prin flyere publicitare ?

Multumesc frumos,
Sus In jos
http://www.ouldeprepelita.ro
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyJoi Apr 19, 2012 10:57 am

bine ai venit...

1- sa vinzi in piata e de ajuns Buletin de analize, Aviz sanitar de la medicul zonal si certificatul de producator(nu-ti trebuie casa de marcat)

2-la magazin sau restaurant iti trebuie factura , deci PFA,SRL sau I.I(intreprindere Individuala)diferenta la PFA si II este ca ti contabilitate primara(nu-ti trebuie contabil)

3-flayerele poti sa le imparti si daca nu ai toate cele enumerate sus(dar sa ai prepe)nu te cauta nimeni la flayere sa vada daca ai firma

spor la soldatei !!
Sus In jos
ouldeprepelita
membru registrat
membru registrat
ouldeprepelita


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/04/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyJoi Apr 19, 2012 4:12 pm

Sorina a scris:
bine ai venit...

1- sa vinzi in piata e de ajuns Buletin de analize, Aviz sanitar de la medicul zonal si certificatul de producator(nu-ti trebuie casa de marcat)

2-la magazin sau restaurant iti trebuie factura , deci PFA,SRL sau I.I(intreprindere Individuala)diferenta la PFA si II este ca ti contabilitate primara(nu-ti trebuie contabil)

3-flayerele poti sa le imparti si daca nu ai toate cele enumerate sus(dar sa ai prepe)nu te cauta nimeni la flayere sa vada daca ai firma

spor la soldatei !!


@Sorina,
Multumesc frumos.
Dupa ce rezolv, revin cu info.

Sus In jos
http://www.ouldeprepelita.ro
catalin71
membru registrat
membru registrat
catalin71


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 52
Data de inscriere : 04/02/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyJoi Apr 19, 2012 11:17 pm

buna ziua
spuneti-mi va rog buletinul de analize de unde se poate obtine?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyVin Apr 20, 2012 12:33 am

buletinul de analiza il obtii de la DVS contra unei sume,in termen de o saptamana...
Sus In jos
ouldeprepelita
membru registrat
membru registrat
ouldeprepelita


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/04/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptySam Apr 28, 2012 3:27 am

Update: Am scos Certificatul de producator si avizul. Saptamana viitoare Miercuri este ultimul pas, buletinul de analize.
Sus In jos
http://www.ouldeprepelita.ro
ouldeprepelita
membru registrat
membru registrat
ouldeprepelita


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/04/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyJoi Mai 03, 2012 1:33 am

Am vb cu Dr vet zonal si mi-a spus ca nu este nevoie de buletinul de analize decat daca ti-l cere cineva. ( cineva ala cine este? )

Cica, ar exista 2 buletine de analize, fizico chimic si micro biologic , voi ce fel de analize ati facut cand ati dus ouale?

Multumesc.
Sus In jos
http://www.ouldeprepelita.ro
mihaim
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Data de inscriere : 13/01/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyJoi Mai 03, 2012 2:30 am

in Bucuresti tot asa de simplu e oare?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyJoi Mai 03, 2012 2:59 am

ouldeprepelita a scris:
Am vb cu Dr vet zonal si mi-a spus ca nu este nevoie de buletinul de analize decat daca ti-l cere cineva. ( cineva ala cine este? )

Cica, ar exista 2 buletine de analize, fizico chimic si micro biologic , voi ce fel de analize ati facut cand ati dus ouale?

Multumesc.

cele fizico-chimice sunt pentru valoarea nutritiva a oului
cele micro-biologice sunt pentru eventualele boli(Se determină de obicei: NTG, salmonele, titrul coli, conţinutul în drojdii şi mucegaiuri)

asa stiu eu,sper ca te-am ajutat.

Sus In jos
ouldeprepelita
membru registrat
membru registrat
ouldeprepelita


Numarul mesajelor : 25
Varsta : 37
Data de inscriere : 18/04/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyJoi Mai 03, 2012 6:05 am

Sorina a scris:
ouldeprepelita a scris:
Am vb cu Dr vet zonal si mi-a spus ca nu este nevoie de buletinul de analize decat daca ti-l cere cineva. ( cineva ala cine este? )

Cica, ar exista 2 buletine de analize, fizico chimic si micro biologic , voi ce fel de analize ati facut cand ati dus ouale?

Multumesc.

cele fizico-chimice sunt pentru valoarea nutritiva a oului
cele micro-biologice sunt pentru eventualele boli(Se determină de obicei: NTG, salmonele, titrul coli, conţinutul în drojdii şi mucegaiuri)

asa stiu eu,sper ca te-am ajutat.


Da asa este, insa care trebuie facut pt a putea vinde ?
Dr a zis ca nu e nevoie de buletinul de analize sa poti vinde insa ma indoiesc.
Sus In jos
http://www.ouldeprepelita.ro
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyJoi Mai 03, 2012 8:22 am

ouldeprepelita a scris:
Sorina a scris:
ouldeprepelita a scris:
Am vb cu Dr vet zonal si mi-a spus ca nu este nevoie de buletinul de analize decat daca ti-l cere cineva. ( cineva ala cine este? )

Cica, ar exista 2 buletine de analize, fizico chimic si micro biologic , voi ce fel de analize ati facut cand ati dus ouale?

Multumesc.

cele fizico-chimice sunt pentru valoarea nutritiva a oului
cele micro-biologice sunt pentru eventualele boli(Se determină de obicei: NTG, salmonele, titrul coli, conţinutul în drojdii şi mucegaiuri)

asa stiu eu,sper ca te-am ajutat.


Da asa este, insa care trebuie facut pt a putea vinde ?
Dr a zis ca nu e nevoie de buletinul de analize sa poti vinde insa ma indoiesc.
medicul veterinar a zis ca la prepelita nu sunt atatea boli ca si la gaina si nu trebuie atatea analize si certificate pentru ca prepelita daca este bolnava nu oua asa a zis el
Sus In jos
catalin71
membru registrat
membru registrat
catalin71


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 52
Data de inscriere : 04/02/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptyVin Mai 04, 2012 1:13 am

buna ziua
nu vreti sa transmitem informatii concrete?
de exemplu :
analiza oului in bucuresti se face la .........................
pretul analizei oului este de ..................
pentru analiza chimica costa ....................
pentru alt tip de analiza costa..................
cred ca este cel mai simpu
nu?
multumesc
o zi buna
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! EmptySam Mai 05, 2012 8:39 am

catalin71 aici sunt informatii generale, restul il face fiecare pe regiunea lui, ne ajutam cum putem...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Documente necesare! Empty
MesajSubiect: Re: Documente necesare!   Documente necesare! Empty

Sus In jos
 
Documente necesare!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Avize sanitare necesare pentru desfacere
» acte / avize necesare vanzarii oualor cu factura

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: diverse :: de toate pentru toti-
Mergi direct la: