forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 adapare pui / prepelite

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 7:17 am

va salut pe toti.
ma intereseaza parerile voastre in legatura cu adaparea atat a puilir cat si a prepelitelor.mai exact ma intereseaza ce vitamine si cat timp se dau.eu momentan le dau maravet pt ca mia fost recomandat de un crescator de prin zona.zicea sa le dau pe toata perioada de viata.oare aceste vitamine nu contin ceva antibiotice care sa afecteze proprietatile oualor...?..dupa ce ajung la maturitate pot sa le dau doar apa de la robinet...?
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: Re: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 8:21 am

ionutbercea a scris:
va salut pe toti.
ma intereseaza parerile voastre in legatura cu adaparea atat a puilir cat si a prepelitelor.mai exact ma intereseaza ce vitamine si cat timp se dau.eu momentan le dau maravet pt ca mia fost recomandat de un crescator de prin zona.zicea sa le dau pe toata perioada de viata.oare aceste vitamine nu contin ceva antibiotice care sa afecteze proprietatile oualor...?..dupa ce ajung la maturitate pot sa le dau doar apa de la robinet...?

Salut,

Toate vitaminele au o perioada de pauza pana la urmatoare repetare. daca o sa le dai prea mult sar putea sa ai probleme cu prepelitele.
Din cate stiu eu si din ce am invatat pe la facultate vitaminele nu contin antibiotice.
Eu la puisorii mei leam dat jolomax 5ml/2L apa /100 pui timp de 5 zile pe urma pauza 10 zile, a doua tura de vitamine 7ml/ 4L apa/100 pui. Am ales jolomax pentru ca, contine cam ce le trebui prepelitelor dar se poate da si alte vitamine nu neaparat numai jolomax, dar fi atent citeste pe prospect ca trebuie sa scrie si perioada de pauza intre administrari.
Poti sa dai apa de la robinet numai sa nu fie foarte rece ca dauneaza tractusului digestiv.

Multa bafta in continuare
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 9:22 am

puisorii mei , au avut putina diaree de la jolomax, asa ca dau ce dadeam de ....ani Anka-Vet Vitamine CH, probabil ai mei sunt mai cumot:)
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: Re: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 12:51 pm

rozalia a scris:
puisorii mei , au avut putina diaree de la jolomax, asa ca dau ce dadeam de ....ani Anka-Vet Vitamine CH, probabil ai mei sunt mai cumot:)

probabil este mai bun Anka-Vet Vitamine CH decat jolomax sau jolovit. inca nu lam testat, este si asta in program o data cu urmatoare tura de puisori. sper sa am acelasi procent Twisted Evil de 93% jocolor
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 1:07 pm

eu am cativa anisori decand tin prepelite. Am avut mici , mari probleme, am primit ajutor - verbal ,de la dl. Muresan, prepelitebr.ro., atunci am inteles ce inseamna diferenta intre aer curat si aer statut, umiditate mare. Nevorbind de furaje. Incercati Anka-Vet Vitamine CH, o sa vedeti ce bine o sa va mearga puiutilor. Pentru mine si familia mea ( sotul si fiica )ei sunt un surplus de energie. am o prietena, administrator la o firma, vine demulte ori si isi incarca bateria stand cu prepelite Laughing
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: Re: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 1:25 pm

rozalia a scris:
eu am cativa anisori decand tin prepelite. Am avut mici , mari probleme, am primit ajutor - verbal ,de la dl. Muresan, prepelitebr.ro., atunci am inteles ce inseamna diferenta intre aer curat si aer statut, umiditate mare. Nevorbind de furaje. Incercati Anka-Vet Vitamine CH, o sa vedeti ce bine o sa va mearga puiutilor. Pentru mine si familia mea ( sotul si fiica )ei sunt un surplus de energie. am o prietena, administrator la o firma, vine demulte ori si isi incarca bateria stand cu prepelite Laughing

si eu le dau ancavet la pui..dar te intreb daca trebuie sa le dau si la prepelite dupa ce au inceput sa faca oua...?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 1:29 pm

da, in fiecare luna le dau 10 zile. Inainte sa cumpar mixurile de la prepelitebv. plusam si calciul. Decand am schimbat furajul nu mai pun nimic in plus fata de cea ce scrie in reteta de la ferma brasov.
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: Re: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 1:32 pm

rozalia a scris:
da, in fiecare luna le dau 10 zile. Inainte sa cumpar mixurile de la prepelitebv. plusam si calciul. Decand am schimbat furajul nu mai pun nimic in plus fata de cea ce scrie in reteta de la ferma brasov.

de unde iti cumperi materia prima pt prepararea furajului si cam cat te scoate pret / kg dupa ce iti faci toate calculele..?..eu momentan cumpar de la fabrica cu 1.74 ron / kg...oare as iesi mai rentabil daca mi-as prepara furajul..?
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 1:44 pm

greu pot sa fac calculul.
1 kg porumb = 0,80 bani
1 kg grau = 1 leu
srot floarea soarelui = 1,15 lei
srot de soia = 2,60 lei
calciu = ? nu stiu Smile
restul gasiti pe prepelitebv.ro
ulei = / depinde ce gasiti Smile
asa ca va rog sa faceti calculul Smile
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: Re: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 2:16 pm

rozalia a scris:
greu pot sa fac calculul.
1 kg porumb = 0,80 bani
1 kg grau = 1 leu
srot floarea soarelui = 1,15 lei
srot de soia = 2,60 lei
calciu = ? nu stiu Smile
restul gasiti pe prepelitebv.ro
ulei = / depinde ce gasiti Smile
asa ca va rog sa faceti calculul Smile

pe mine, furajul gata facut ma duce cam la:
furaj starter 0-21 zile 2.5lei/kg
furaj tineret 21-42 zile 2 lei/kg
furaj ouatoare de la 42 zile in sus 2 lei /kg
asta este un calcul facut pentru furajele gasite in apropiere de bucuresti.
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyLun Apr 23, 2012 2:36 pm

eu nu fac reclama la nimeni. Chiar daca m-ar costa cu 2 lei /kg in plus, tot asa asi proceda. Pentru siguranta lor. Cine s-a fript odata, sufla si in iaurt.- zicala roman.
Este intr-adevar mai comod sa cumpar gata preparat , decat sa le macin, dar asa stiu ce manaca. Asa procedez pentru familia mea cu ; fac paine acasa, am in gradina de la tara si la oras tot ce am nevoie , fasole etc.... asa ca ...cumparati totul gata..
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: Re: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyMar Apr 24, 2012 6:00 am

rozalia a scris:
eu nu fac reclama la nimeni. Chiar daca m-ar costa cu 2 lei /kg in plus, tot asa asi proceda. Pentru siguranta lor. Cine s-a fript odata, sufla si in iaurt.- zicala roman.
Este intr-adevar mai comod sa cumpar gata preparat , decat sa le macin, dar asa stiu ce manaca. Asa procedez pentru familia mea cu ; fac paine acasa, am in gradina de la tara si la oras tot ce am nevoie , fasole etc.... asa ca ...cumparati totul gata..

eu momentan cumpar de la poarta fabrici care prepara furajele cu 1.74 ron / kg si sunt foarte multumit de ele...astazi au 35 de zile prima serie de pui si astept sa inceapa ouatul.am inteles ca la 40 de zile oua.abea astept sa inceapa si daca ii ok am sa cumpar furaj de acesta in continuare ca mie mi se pare foarte bun pretul.
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: Re: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyMar Apr 24, 2012 8:37 am

ionutbercea a scris:
rozalia a scris:
eu nu fac reclama la nimeni. Chiar daca m-ar costa cu 2 lei /kg in plus, tot asa asi proceda. Pentru siguranta lor. Cine s-a fript odata, sufla si in iaurt.- zicala roman.
Este intr-adevar mai comod sa cumpar gata preparat , decat sa le macin, dar asa stiu ce manaca. Asa procedez pentru familia mea cu ; fac paine acasa, am in gradina de la tara si la oras tot ce am nevoie , fasole etc.... asa ca ...cumparati totul gata..

eu momentan cumpar de la poarta fabrici care prepara furajele cu 1.74 ron / kg si sunt foarte multumit de ele...astazi au 35 de zile prima serie de pui si astept sa inceapa ouatul.am inteles ca la 40 de zile oua.abea astept sa inceapa si daca ii ok am sa cumpar furaj de acesta in continuare ca mie mi se pare foarte bun pretul.
Ionut , de la ce fabrica cumperi furajele?
Sus In jos
ionutbercea
membru registrat
membru registrat
ionutbercea


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 36
Data de inscriere : 07/03/2012

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: Re: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyMar Apr 24, 2012 10:54 am

floraye a scris:
ionutbercea a scris:
rozalia a scris:
eu nu fac reclama la nimeni. Chiar daca m-ar costa cu 2 lei /kg in plus, tot asa asi proceda. Pentru siguranta lor. Cine s-a fript odata, sufla si in iaurt.- zicala roman.
Este intr-adevar mai comod sa cumpar gata preparat , decat sa le macin, dar asa stiu ce manaca. Asa procedez pentru familia mea cu ; fac paine acasa, am in gradina de la tara si la oras tot ce am nevoie , fasole etc.... asa ca ...cumparati totul gata..

eu momentan cumpar de la poarta fabrici care prepara furajele cu 1.74 ron / kg si sunt foarte multumit de ele...astazi au 35 de zile prima serie de pui si astept sa inceapa ouatul.am inteles ca la 40 de zile oua.abea astept sa inceapa si daca ii ok am sa cumpar furaj de acesta in continuare ca mie mi se pare foarte bun pretul.
Ionut , de la ce fabrica cumperi furajele?

din baia mare de la combimar.acolo produc tot felu de furaje.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite EmptyMar Apr 24, 2012 12:13 pm

Baia Mare?este un oras frumos, este aproape de noi.Dar raman la reteta primita si acceptata de doamnele mele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





adapare pui / prepelite Empty
MesajSubiect: Re: adapare pui / prepelite   adapare pui / prepelite Empty

Sus In jos
 
adapare pui / prepelite
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cumpar porumb, cumpar grau, cumpar srot de soia, cumpar srot de floarea soarelui, cumpar calciu furajer, cumpar ulei
» Microferma de prepelite Brasov - prepelite Bobwhite de vanzare!
» oua prepelite
» VAND CUSTI DE PREPELITE LA 30 LEI SI PREPELITE OUATOARE LA 7 LEI/NEG
» oua si prepelite

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: