forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 prepelite nu se oua

In jos 
+8
aura.m
Tavy
nita_anisor
rozalia
bebetm
mihain2010
Szabi
vasile dudu
12 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyMar Apr 24, 2012 5:47 am

sunt din jud suceava am 60 fete puse in 5 custi a cate 12 bucati in fiecare cusca cate 4 masculi prepelitele au aprozimativ 3 luni numi se ouo cate 3 4 oua pe zi mancare ii dau mancare cumparata pentru prepelite outoare mancarea se numeste putina
ce ar putea sa aibe prepelitele mele astept o sugestie din partea cuiva care se pricepe la ele
Sus In jos
Szabi
membru argint
membru argint
Szabi


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyMar Apr 24, 2012 10:53 am

vasile dudu a scris:
sunt din jud suceava am 60 fete puse in 5 custi a cate 12 bucati in fiecare cusca cate 4 masculi prepelitele au aprozimativ 3 luni numi se ouo cate 3 4 oua pe zi mancare ii dau mancare cumparata pentru prepelite outoare mancarea se numeste putina
ce ar putea sa aibe prepelitele mele astept o sugestie din partea cuiva care se pricepe la ele
Daca sunt de varsta optima si mancarea e buna, ai grija ca temp sa fie 22-25 Celsius si lumina ar trebui sa aiba minim 16 ore.. dupa cum stiu eu
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 71
Varsta : 52
Data de inscriere : 10/02/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyMier Apr 25, 2012 1:31 am

1. Sigur au 3 luni? Sigur sunt 60 de fete?
2. Din cate stiu mancarea de la Purina e ok, dar cam scumpa. Vezi sa fie pentru prepelite.
3. Lumina 16-18 ore pe zi.
4. Temparatura in jur de 22 grade.
5. Liniste.
6. Aer curat.

Daca toate astea sunt ok....
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyMier Apr 25, 2012 5:04 am

nu pot sa fiu chear atat de sigur pentru ca eu leam cumparat dar merg pe spusele celui cemi lea vandut
sigur au fast pui.
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyDum Apr 29, 2012 8:29 am

au toate conditiile dar oua ba
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyDum Apr 29, 2012 1:45 pm

Vazi ca multi dintre vanzatori sunt mincinosi , spun ca au mai mult ca sa castige mai mult pe ele , eu am patit .
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyLun Apr 30, 2012 6:10 am

ce inseamna castrat chimic mia spus cineva sa nu fie castrate chimic cea ce nas crede deoarece o parte se oua adica cum vam spus si mai sus am 60 fete acum adun cate 10 12 oua
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: prepelite nu se oua   prepelite nu se oua  EmptyLun Apr 30, 2012 7:34 am

Domnu Vasile, mai au si ei o perioada cand nu oua. Eu de expl. am inceput sa fac o selectie la prepelite mai batrane, asta insemna 8 - 9 luni. Am custi, separate, unde pe ele le tin separat si asa imi dau seama. Am avut 9 prepelite care 2 saptamani nu au mai ouat,asta vedeam ca ele stateau cum v-am spus separat . Am inceput sa tai din ele 3 prepelite. Surpriza. Erau plin cu oua , asta insemna peste cateva zile incepeau sa oua. Deci, eu zic , nu va faceti problema, probabil , tipul de la cine ati cumparat , cum se spune s-a folosit la maximum. Asteptati si ele au momente cand isi mai iau cate o pauza,sunt ca si noi. Nu putem lucra incontinuu.
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyDum Mai 13, 2012 8:03 am

am inceput sa fiu mandru
de fetelemele nu am un rezultat inca foarte bun se oua 60 la suta si sunt bucuros am inceput sa fac si eu si sotia acel tratament cu oua de 120zile am si doi vecini care imi cumpara tot pentru tratament ii dau cu 050 bani sunt multumit
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyDum Mai 13, 2012 12:16 pm

[quote="vasile dudu"]am inceput sa fiu mandru
de fetelemele nu am un rezultat inca foarte bun se oua 60 la suta si sunt bucuros am inceput sa fac si eu si sotia acel tratament cu oua de 120zile am si doi vecini care imi cumpara tot pentru tratament ii dau cu 050 bani sunt multumit[/quot
succes .cu rabdarea trecem si marea!
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: prepelite nu se oua   prepelite nu se oua  EmptyLun Mai 14, 2012 12:44 am

o sa fiti multumit de rezultatul cu oua de prepe.eu fac de mai multi ani, aveam o alergie puternica.Nu pot sa spun ca sunt vindecata 100 %, dar 90 da. Continuu si acuma in prezent tratamentul, sotul a terminat inaintea mea. Sa ne traiasca prepele. cheers
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyLun Mai 14, 2012 6:36 am

astazi am primit deja o comanda de 200 de oua
cred ca in 6 zile pot sai dau oule
deoarece mai am
2 abonati care le ridica la 2 zile cate 10 sunt foarte multumit de prepelitele mele


Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint
bebetm


Numarul mesajelor : 115
Varsta : 59
Data de inscriere : 15/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyLun Mai 14, 2012 8:12 am

cate ai ?
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyLun Mai 14, 2012 8:13 am

[quote="bebetm"]cate ai ?
[/quo
te]
60 fetite
Sus In jos
vasile dudu
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 35
Varsta : 64
Data de inscriere : 29/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyVin Mai 18, 2012 8:39 am

[quote="vasile dudu"]
bebetm a scris:
cate ai ?
[/quo
te]
60 feti
te
astazi mea ciocnit deja 1 ou din pacate a murit nu stiu
motivul termenul este duminica
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyLun Mai 21, 2012 8:09 am

prepelitele mele au implinit duminica 20 mai 6 saptamani si nu am nici un ou uare sa ma ingrijorez ?
ce ziceti ?
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyMier Mai 23, 2012 12:34 pm

Tavy a scris:
prepelitele mele au implinit duminica 20 mai 6 saptamani si nu am nici un ou uare sa ma ingrijorez ?
ce ziceti ?
de duminica se oua doar 2 oua din 56 de prepelite nu stiu ce sa le fac
Sus In jos
aura.m
membru registrat
membru registrat
aura.m


Numarul mesajelor : 21
Varsta : 68
Data de inscriere : 21/02/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyMier Mai 23, 2012 1:29 pm

pai in principiu furajul trebuie sa fie de vina...ce furaje folosesti?
eu am luat niste prepelite nefurajate corespunzator...cand le -am luat aveau 5 saptamani si au inceput sa oua abia pe la 7-8 saptamani, dar in cele din urma acum, la 10 saptamani oua zilnic...cred ca trebuie sa mai ai putina rabdare...
Cele pe care le -am crescut eu de la 1 zi si le-am furajat cu starer, furaj de tineret si furaj ouatoare au inceput sa oua de la 39 de zile (2 oua-70 de fetite), numarul de oua a crescut zilnic, azi la 43 de zile am adunat 16 oua de la 70 fetite.
Eu folosesc reteta celor de la Brasov si sunt foarte multumita de evolutia prepelitelor.
Sus In jos
http://prepelitediverse.blogspot.de
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyMier Mai 23, 2012 2:08 pm

aura.m a scris:
pai in principiu furajul trebuie sa fie de vina...ce furaje folosesti?
eu am luat niste prepelite nefurajate corespunzator...cand le -am luat aveau 5 saptamani si au inceput sa oua abia pe la 7-8 saptamani, dar in cele din urma acum, la 10 saptamani oua zilnic...cred ca trebuie sa mai ai putina rabdare...
Cele pe care le -am crescut eu de la 1 zi si le-am furajat cu starer, furaj de tineret si furaj ouatoare au inceput sa oua de la 39 de zile (2 oua-70 de fetite), numarul de oua a crescut zilnic, azi la 43 de zile am adunat 16 oua de la 70 fetite.
Eu folosesc reteta celor de la Brasov si sunt foarte multumita de evolutia prepelitelor.
folosesc furaj ce am luat de la o firma ce il vinde gata preparat dar am cunostinte care folosesc acelasi furaj si prepelitele lui oua 99%in ficare zi deci nu furajul este de vina dar dupa cum spui ar putea fi de vina faptul ca leam dat acest furaj de la 15 zile si nu am continuat cu starterul de pui
Sus In jos
Popa Alexandru
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/01/2013

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: despre prepelite   prepelite nu se oua  EmptyLun Ian 21, 2013 5:11 am

buna ziua!ma numesc Popa alexandru si am si eu 40 de prepelite.sunt incepator in cresterea lor.am cumparat in luna iunie oua si le-am pus la clocitoare.problema mea este ca pana acum nu au ouat deloc nici macar un ou.acum le dau furaje facute in casa dar le-am dat dalea speciale.am inteles ca trebuiesc sortate masculii de femele dar nu am reusit pentru ca nu le cunosc.va rog frumos imi puteti da un sfat cu ce as putea sa fac ca sa faca si ele oute?va multumesc mult
Sus In jos
Popa Alexandru
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/01/2013

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: nu se oua prepelitele   prepelite nu se oua  EmptyLun Ian 21, 2013 8:37 am

va rogf frumos sa ma ajutati chiar am nevoie de o solutie pentru ca parintii mei sunt hotarati sa nu imi mai dea bani pentru intretinerea lor ca nu au facut nici un ou.va rog frumos....va multmuesc!
Sus In jos
Popa Alexandru
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/01/2013

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: nu se oua prepelitele   prepelite nu se oua  EmptyMar Ian 22, 2013 3:53 am

buna ziua!chiar nimeni nu ma poate ajuta si pe mine?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyVin Ian 25, 2013 2:17 pm

Popa Alexandru a scris:
buna ziua!chiar nimeni nu ma poate ajuta si pe mine?


prepelitele se oa de regula dupa varsta de 6 saptamani
pardon acum am vazut ca le ai din iunie...
deci ao iesit din ou 40 de bucati...jumatate din ele sigur sunt masculi(au piptul mai roscat, femelele au pieptul mai deschis cu pete)
verifica sa fie fetele intr-o parte, baietii taiei , nu sunt de folos,decat sa ii pui la munca pentru alta tura de oua...nu sunt ei de vina,la prepelite nu trebuie sa ai cocos ca fetele sa oua...bunn, dupa ca ai selectat, si tot nu fac oau, schimba-le furajul, cusiguranta este de la furaj, daca niciasa nu se oua in maxim o saptamana, arata-le cratita cel mai bine

Sus In jos
Popa Alexandru
nou pe forum



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/01/2013

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: prepelite   prepelite nu se oua  EmptySam Ian 26, 2013 12:01 pm

buna seara!astazi am sortat prepelitele si din 40 18 erau fete si restu baieti.am oprit 4 baieti si i-al pus pe toti intro cusca.temperatura este de 22 de grade dar mai variaza uneori fiind de 19-20.maine o sa cumpar si altfel de furaje si o sa le dau timp de acomodare.sper ca intro saptamana sa gasesc un ousor.va multumesc pentru ajutor.o sa mai revin cu alte intamplari.multa sanatate!
a am uitat sa zic i-am sortat dupa metoda cu cloaca si cu apasarea usoara si mi-a iesit de minune pentru ca i-am taiat pe baietii in plus si toti chiar erau baieti.
Sus In jos
radu
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 41
Data de inscriere : 17/01/2014

prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  EmptyVin Ian 17, 2014 10:59 am

sall la toata lumea. am cumparat de 3 zile 20 buc prep, 15 fete si 5 baieti. persoana de la care le-am cumparat a zis ca sunt din iunie si ca au facut oua pana in noiembrie si dupa aceea le-a facut ca sa nu mai oua. e posibil? in prezent sunt la mine si nu oua. ce ar trebui sa fac. daca ma poate ajuta cineva cu o informatie...
Sus In jos
Continut sponsorizat





prepelite nu se oua  Empty
MesajSubiect: Re: prepelite nu se oua    prepelite nu se oua  Empty

Sus In jos
 
prepelite nu se oua
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cumpar porumb, cumpar grau, cumpar srot de soia, cumpar srot de floarea soarelui, cumpar calciu furajer, cumpar ulei
» Microferma de prepelite Brasov - prepelite Bobwhite de vanzare!
» INCEPUTUL CU PREPELITE
» VAND CUSTI DE PREPELITE LA 30 LEI SI PREPELITE OUATOARE LA 7 LEI/NEG
» vand pui de prepelita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: