forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?

In jos 
+10
Cezar
jony56
Pavel_2502
bilascu5
lucky30
Iulian
razvy82
simpaticu31
popovicilaza
incubatoare
14 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyLun Mai 03, 2010 1:11 pm

razvy82 a scris:
"Din 41 de pui , 22 au fost femele.
Astazi din 46 de pui, numai 20 de femele...
Eu am mascului si de vanzare, nu cumparati?"
eu as avea nevoie de masculi dar e distanta destul de mare intre noi...asa ca masculii pe care ii am ii pun intr-o singura cusca si ouale de la femelele din cusca aia am sa le pun la incubat.Restul de oua le voi da pt. consum

Din ce zona esti?
Se spune ca ouale de incubat sa nu fie mai vechi de 5-6 zile.
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyLun Mai 10, 2010 12:46 pm

Crying or Very sad Nu stiu ce se intampla cu prepelitele mele.Deja au 8 saptamani si au facut intr-o saptamana 5 oua dupa care, de 2 zile incoace nici un ou Question Oare au ceva probleme sau asa fac la inceput? Le mai las 1 saptamana si daca nu incep sa faca oua calumea ori le vadn ori le fac tocanitza.... No
Sus In jos
jony56
membru registrat
membru registrat
jony56


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 68
Data de inscriere : 24/04/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyLun Mai 10, 2010 2:12 pm

jony56 a scris:
Salut eu cred ca singurul motiv este furajul, am patito si eu la inceput pana am gasit sursa de furaj.
Sus In jos
popovicilaza
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/02/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyJoi Mai 13, 2010 10:09 am

razvy82 a scris:
Crying or Very sad Nu stiu ce se intampla cu prepelitele mele.Deja au 8 saptamani si au facut intr-o saptamana 5 oua dupa care, de 2 zile incoace nici un ou Question Oare au ceva probleme sau asa fac la inceput? Le mai las 1 saptamana si daca nu incep sa faca oua calumea ori le vadn ori le fac tocanitza.... No
Fa-le tocana nu mai au nici o sansa.Asa am patit si eu prima oara,si le-am taiat si am luato de la inceput.Daca incep sa se oua bine continua sa oua bine daca nu nu.
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyJoi Mai 13, 2010 1:35 pm

eu le dau furaje pentru gaini ouatoare si cu 17 puicute fac cam 15-17 oua pe zi. Deja am inceput sa vand din ele.
Very Happy
Cred ca am sa mai pun ceva oua la clocitoare pentru ca am satisfactie mare cind string ouale.
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
lucky30
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 15
Varsta : 46
Data de inscriere : 27/04/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyDum Mai 16, 2010 10:19 am

eu am 24 gainuse si 8 cocosi.iau zilnic 21-22 oua.azi am pus la incubator 100 oua de prepelita faraon.sper sa ajung cu 50-60 la maturitate. lol!
Sus In jos
Cezar
nou pe forum



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 32
Data de inscriere : 07/09/2009

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyMar Mai 18, 2010 12:38 am

Eu folosesc furaj combinat pentru prepelite ouatoare, au firma in Salonta, iar locuri de desfacere au ca peste tot in Bihor, in alte judete nu stiu. Are si soia modificata genetic, dar asta nu influenteaza calitatea oualor. Iar cu ouatul merge bine.

Pavel, din ce zona a Bihorului esti?(eu sunt din Stei)
As avea nevoie mare de cel putin 3 barbatusi(schimb la schimb), ca le-am consangvinizat pe ale mele pana cand, acum se intampla ca imi eclocizeaza pui cu anomalii. De exemplu am un pui care mi-a iesit din ou si intr-o zi intreaga nu s-a uscat. Nici uscatorul nu ia unflat puful. Acum sper sa moara si sa scape. Nu imi dau seama ce are, probabil "transpira" continuu.
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyMar Mai 18, 2010 2:21 am

Cezar a scris:
Eu folosesc furaj combinat pentru prepelite ouatoare, au firma in Salonta, iar locuri de desfacere au ca peste tot in Bihor, in alte judete nu stiu. Are si soia modificata genetic, dar asta nu influenteaza calitatea oualor. Iar cu ouatul merge bine.

Pavel, din ce zona a Bihorului esti?(eu sunt din Stei)
As avea nevoie mare de cel putin 3 barbatusi(schimb la schimb), ca le-am consangvinizat pe ale mele pana cand, acum se intampla ca imi eclocizeaza pui cu anomalii. De exemplu am un pui care mi-a iesit din ou si intr-o zi intreaga nu s-a uscat. Nici uscatorul nu ia unflat puful. Acum sper sa moara si sa scape. Nu imi dau seama ce are, probabil "transpira" continuu.

Buna Cezar! Ma bucur sa vad ca mai sunt pe aici si crescatori de prepelite din Bihor. Eu sunt de langa TINCA...Daca vrei sa vb adresa mea de mess Pavel_0903@yahoo.com.

Ps firma cu furajul este Vetland , NU?
Sus In jos
Cezar
nou pe forum



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 32
Data de inscriere : 07/09/2009

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyVin Mai 21, 2010 2:31 am

Da, de la Vetland iau furajul.
Sus In jos
miezure
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Data de inscriere : 31/05/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyLun Mai 31, 2010 12:09 pm

salutare azi am gasit pe net forumul si m-am logat si eu aici sa putem sa discutam despre aceste mici pasari care fie vorba intre noi sunt chiar dragalase . Am inceput crescatoria anul trecut in primavara si de atunci mi-a intrat [microbul in sange] am ceva experienta in cresterea si inmultirea acestor pasari si daca aveti intrebari sau greutati in a va descurca cu ele va rog nu ezitati sa ma intrebati
Sus In jos
popovicilaza
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/02/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyVin Iun 04, 2010 10:12 am

te rog spunemi de ce prepelitele mele din 20 oua avorteaza 2-3.adica le face fara coaja?
Sus In jos
miezure
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Data de inscriere : 31/05/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyVin Iun 04, 2010 12:28 pm

problema este ca furajul pe care il folosesti e sarac in continutul de calciu cumpara o punga de calciu gritic de la un margazin de furaje si amestecal in mancarea ce o folosesti si problema o sa dispara in 3 4 zile
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyDum Iun 06, 2010 2:05 pm

am 75 de prepelite din care 12 sunt mascului si 63 femele.De la aceste primesc doar 14-17 oua pe zi.Oare de ce? mentionez ca prepelitele au varsta de 4 luni.Please help
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyDum Iun 06, 2010 3:00 pm

razvy82 a scris:
am 75 de prepelite din care 12 sunt mascului si 63 femele.De la aceste primesc doar 14-17 oua pe zi.Oare de ce? mentionez ca prepelitele au varsta de 4 luni.Please help

Sa fie probleme furajul?
Eu le-am schimbat odata furajul, si a doua- a treia zi s-au ouat oua albe si oua moi...am trecut inapoi pe furaj si rezultatul e ca de la 40 de prepelite (astea is mai batrane) iau 33-36 oua.
Sus In jos
Cezar
nou pe forum



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 32
Data de inscriere : 07/09/2009

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyLun Iun 07, 2010 12:35 am

Si eu am niste prepelite care or amanat cam mult ouatu, rezolvare se pare ca e sa le dau stimulent de ouat. Cum le dau vreo doua zile cum incep mai multe sa oua. Poti sa le dai si niste polivitamine si ceva calciu furajer vitaminizat. La mine vad ca incep sa oua din ce in ce mai bine. Sa ai bafta!
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce
bilascu5


Numarul mesajelor : 51
Varsta : 61
Data de inscriere : 27/02/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyLun Iun 07, 2010 2:35 am

eu le dau furaje pentru gaini ouatoare si in apa le pun 2-3 picaturi/0,5 l de Anka-vet vitamina. ouatul este de 14-15 oua pe zi din 17 puicutze.
Sus In jos
http://www.szekely.webgarden.ro
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyLun Iun 07, 2010 2:52 am

pana acuma le dadeam un amestec din: 1kg furaje combinate pt gaini ouatoare, 2kg faina malai, 1 kg orzoaica, 1 kg srot de fl. soarelui +100 gr de caclciu
Sus In jos
miezure
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Data de inscriere : 31/05/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyLun Iun 07, 2010 7:43 am

pentru razvy82 daca furajul contine proteina destula undeva catre 22% si cantitatea de calcuiu este ok singurele explicatii ar fi ori temperatura unde le tii este sub 18 19 grade (ele au nevoie pentru a face oua de o temperatura de 20 22 de grade )la aceasta temperatura au cel mai bun randament de ouat sau alta cauza ar fi prea putine ore de lumina au nevoie cam de 16 18 ore de lumina ca sa dea randament la ouat eu am rezolvat problema in crescatorie cu o priza cu potentometru care aprinde lumina la 08 dimineata si o stinge la ora 24 seara avand astfel un ciclu de lumina de 16 ore de lumina si randamentul este super . Vreau sati mai spun sa mai faci odata sexarea ca sar putea sa fi fost si ceva erori si sa nu ai totusi 63 de femele daca nu ai erori la sexare si remediezi treaba cu mancarea temperatura si lumina o sa ai un reviriment super la ouat daca nu le dai mancare degeaba si o sa le tii doar de ornament .
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyMar Iun 08, 2010 5:54 am

temperatura-21 grade
lumina-imi merge non-stop un bec economic de 18 watts (putere 100w bec clasic).
Ramane sa vad acum cu mancarea.Le voi da doar furaj combinat pt. gaini ouatoare preparat industrial, poate reusesc asa.Mi-a zis cineva ca prea multa faina de malai nu face bine deaorece se ingrasa si nu mai fac oua.
Sus In jos
popovicilaza
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/02/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyMar Iun 08, 2010 12:28 pm

Fratilor va spun doar atat..totul se rezuma la alimentatie, le dai iti dau nu le dai nuti dau.Eu am patito cu treaba asta,le-am dat mancare buna si au inceput sa se oua ca nu mai stiam ce sa fac cu ele(eu nu le consum) am dat anunt in ziar si am gasit clienti, apoi ma-m zgarcit si nu le-am mai dat concentrate si nu sau mai ouat decat o data la 2 zile 4-5 oua si alea fara coaja.Acum le dau furaj concentrat pt gaini ouatoare 5kg+10kg uruiala de porumb cu grau si floarea soarelui+la fiecare kg rezultat adaug 1 lingura de calciu si 1 lingura de faina de peste.si sunt multumit si eu si clienti mei.
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyMier Iun 09, 2010 3:51 pm

acum vin de la prepelite.Dupa 2 zile de administrat doar furaj industrial am trecut de la 14-17 oua la 24 de oua.Poate am noroc maine di gasesc mai multe
Sus In jos
miezure
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 31
Varsta : 52
Data de inscriere : 31/05/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyJoi Iun 10, 2010 2:23 am

felicitari deci de vina a fost furajul uite asa inveti cate ceva bafta in continuare.
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyJoi Iun 10, 2010 2:46 pm

razvy82 a scris:
acum vin de la prepelite.Dupa 2 zile de administrat doar furaj industrial am trecut de la 14-17 oua la 24 de oua.Poate am noroc maine di gasesc mai multe

De la cate prepelite?
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyJoi Iun 10, 2010 5:04 pm

am scris mia devreme.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 EmptyMar Apr 26, 2011 6:07 am

lucky30 a scris:
tot ce gasesc in comert ca furaj pt prepelite contine soia modificata genetic.stie cineva cat influenteaza calitatea oualelor aceasta?

Soia OMG difera fata de planta de soia standard prin faptul ca este un soi modificat in laborator pentru a rezista mai bine la conditiile climaterice zonale, la daunatori si/sau sa optimizeze consumul de nutrienti in recolte mai bogate. E ca si cum ai duce sotia gravida la medic pentru a modifica genetic embrionul astfel incat copilul care se naste sa fie rezistent la boli, sa nu faca niciodata chelie, cancer, cardiopatii si sa nu aibe niciodata nevoie de ochelari, sa aibe articulatiile bune ca sa poata face jogging la 115 ani si dintii sa nu faca niciodata carii, indiferent daca se spala pe dinti sau nu. In aceeasi categorie (de organism modificat genetic) se incadreaza si copiii copiilor copiilor nascuti din asemenea parinti.

Mai important ar fi de stiut daca aceste plante de soia, fie provenite din incrucisari naturale sau de laborator (deci soia normala sau soia modificata) sunt crescute pe terenuri bio sau pe terenuri chimicalizate artificial. E ca diferenta dintre un organism uman dezvoltat cu parizer ieftin, margarina si cola, cu excese de alcool si tigari, fata de un organism care dezvoltat cu o alimentatie naturala si sanatoasa.

Prefer soia dintr-un soi de planta rezistent crescut in conditii naturale (ingrasamant din balega de vaca etc.) decat un soi de planta obisnuita plantata pe un teren chimizat. Treaba cu OMG (organismele modificate genetic) e baubau de marketing care sa fure atentia de la alte chestii mai grave... sper sa ma-nsel. No
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?   Care sunt furajele indicate pentru prepelite ? - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» va rog prezentati-va aici
» vand incubatoare electrice si pentru prepelite
» de care prepelite cresti ??
» cine are vro 150 de preplite de vanzare????
» Pentru prepelite

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: