forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 de care prepelite cresti ??

In jos 
+6
Tavy
lucky30
Ioo Francisc
gabrielbalc
kJean
Admin
10 participanți

de care prepelite cresti ??
japoneze
de care prepelite cresti ?? Bar_left74%de care prepelite cresti ?? Bar_right
 74% [ 64 ]
faaron
de care prepelite cresti ?? Bar_left13%de care prepelite cresti ?? Bar_right
 13% [ 11 ]
chinesti pitice
de care prepelite cresti ?? Bar_left2%de care prepelite cresti ?? Bar_right
 2% [ 2 ]
altele
de care prepelite cresti ?? Bar_left10%de care prepelite cresti ?? Bar_right
 10% [ 9 ]
Total voturi : 86
 

AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 67
Varsta : 57
Data de inscriere : 07/02/2009

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyDum Feb 08, 2009 3:00 pm

sondaj
Sus In jos
https://prepelite.forumgratuit.ro
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyDum Noi 27, 2011 9:10 am

Cei care cresc pre[e;ite faraon ne pot da date de contact?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyJoi Dec 08, 2011 2:48 pm

Se pare ca inca nu creste nimeni.
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyJoi Dec 08, 2011 4:38 pm

Asa se pare. . .
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyMier Feb 22, 2012 7:21 am

Nu se anunta nimeni cu faraon?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptySam Feb 25, 2012 8:42 am

Se pare ca inca nu...
Sus In jos
lucky30
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 15
Varsta : 46
Data de inscriere : 27/04/2010

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyLun Mai 14, 2012 1:13 pm

eu unul nu am vazut faraon pana acum.doar auriu de manciuria.
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyLun Mai 14, 2012 1:40 pm

auriu de manciuria am si eu
Sus In jos
Alex77
membru argint
membru argint
Alex77


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 38
Data de inscriere : 04/03/2012

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyMar Mai 15, 2012 1:02 am

Culmea este ca doar la noi le spune faraon. de exemplu in ungarie sunt prepelite de carne.
Sunt curios cum se numeste prepelita faraon in latina? ca nu prea gasesc pe nicaieri.
Astept sa imi vina un prieten din ungaria cu 320 oute prepelite de carne dar sa vedem ce sunt eu banuiesc ca sunt manciuria. vedem peste 1 luna Very Happy
Sus In jos
http://prepelite-fundeni.yolasite.com/
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyMar Mai 15, 2012 3:15 am

Prepelita faraon este prepelita europeano-asiatica comuna, astea de le avem noi.

Denumirea au scos-o americanii care au si alte tipuri de prepelite (californiana, bobwithe) diferite si ca penaj si ca durata de incubare, etc. De altfel, daca aveti curiozitatea sa citit materiale in lb engleza o sa vedeti ca amterialele informative care provin din SUA impart prepelitele in "new world quail - rasele specifice continentului american) si Old World Quail (rase specifice Europei, Asiei si Nordului Africii)

Cred ca Cea mai potrivita denumire pt prepelitele de carne tot americanii o au si anume, Jumbo Quail, care in sine nu e o rasa ci o selectie facuta in directia marimii pasarii.

Eu am pus mana pe cateva exemplare "de carne", le-am incubat eu, din 24 de pui am selectat 14 adulti, cei mai mari, acum au cca 9 saptamani, sunt foarte blande si sperioase ca temperament, oua la fel de bine ca si celelalte, doar ca pasarile sunt semnificativ mai mari (cam cu 30%) iar ouale sunt cu cca 50% mai mari (ieri am avut oua intre 13 si 16 gr/buc.)

Penajul lor e Golden Italian (care e dominant) dar am si 2 cu penaj comun care sunt la fel de dezvoltate si fac oua la fel de mari Smile
Sus In jos
prepelite_constanta
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Data de inscriere : 14/04/2012

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyMar Mai 15, 2012 4:45 am

boticelina a scris:
Prepelita faraon este prepelita europeano-asiatica comuna, astea de le avem noi.

Denumirea au scos-o americanii care au si alte tipuri de prepelite (californiana, bobwithe) diferite si ca penaj si ca durata de incubare, etc. De altfel, daca aveti curiozitatea sa citit materiale in lb engleza o sa vedeti ca amterialele informative care provin din SUA impart prepelitele in "new world quail - rasele specifice continentului american) si Old World Quail (rase specifice Europei, Asiei si Nordului Africii)

Cred ca Cea mai potrivita denumire pt prepelitele de carne tot americanii o au si anume, Jumbo Quail, care in sine nu e o rasa ci o selectie facuta in directia marimii pasarii.

Eu am pus mana pe cateva exemplare "de carne", le-am incubat eu, din 24 de pui am selectat 14 adulti, cei mai mari, acum au cca 9 saptamani, sunt foarte blande si sperioase ca temperament, oua la fel de bine ca si celelalte, doar ca pasarile sunt semnificativ mai mari (cam cu 30%) iar ouale sunt cu cca 50% mai mari (ieri am avut oua intre 13 si 16 gr/buc.)

Penajul lor e Golden Italian (care e dominant) dar am si 2 cu penaj comun care sunt la fel de dezvoltate si fac oua la fel de mari Smile




de susa de balotesti stie cineva ceva?
Sus In jos
http://alcoolmetru.aaz.ro
Sipos Gabriel
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/04/2014

de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? EmptyVin Apr 25, 2014 1:25 pm

sunt incepator, viitor crescator, sunt decis, am inceput constructia unei incaperi de 6 mp dar nu stiu ce prepelite sa iau?
ce ma sfatuiti?
Sus In jos
Continut sponsorizat





de care prepelite cresti ?? Empty
MesajSubiect: Re: de care prepelite cresti ??   de care prepelite cresti ?? Empty

Sus In jos
 
de care prepelite cresti ??
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Care sunt furajele indicate pentru prepelite ?
» INCEPUTUL
» Cumpar porumb, cumpar grau, cumpar srot de soia, cumpar srot de floarea soarelui, cumpar calciu furajer, cumpar ulei
» INCEPUTUL CU PREPELITE
» Microferma de prepelite Brasov - prepelite Bobwhite de vanzare!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: sondaje-
Mergi direct la: