forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 neclaritati cu incubarea

In jos 
+20
RZV
boticelina
Tavy
minicu
D.RACILA74
Ioo Francisc
geluionut
todi
Vexx
george.m
Dados
PrepeliteBrasov
gabrielbalc
ady
b_laur14
nita_anisor
b dorin
44axa
incubatoare
mikki
24 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
mikki
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 2
Varsta : 42
Data de inscriere : 06/03/2010

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptySam Mar 06, 2010 10:21 am

salutare!!! eu sunt incepator cu prepelitele am cumparat oua,am pus incubatoru insa nu stiu cum sa procedez am gasit pe net tot felul de variante unii spun ca temp, de incubare sa fie 37.5 altii 39 ,unii spun sa intorc ouale din prima zi, altii sa nu l-e intorc primele 3 zile va rog frumos!daca vrea cineva sa ma ajute!
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Mar 07, 2010 6:04 am

mikki a scris:
salutare!!! eu sunt incepator cu prepelitele am cumparat oua,am pus incubatoru insa nu stiu cum sa procedez am gasit pe net tot felul de variante unii spun ca temp, de incubare sa fie 37.5 altii 39 ,unii spun sa intorc ouale din prima zi, altii sa nu l-e intorc primele 3 zile va rog frumos!daca vrea cineva sa ma ajute!
Incubatorul pe care il folosesc si eu pentru prepelite este Cleo cu termometru electronic atasat. Eu am facut asa: In primul rand am pus apa in alveolele de sub gratar, am asezat ouale 140 buc pe gratar, am verificat temperatura interioara afisata la termometrul electronic care arata 38 grade, (plus minus 0,2 grade ) , avand in vedere faptul ca la acest incubator sonda termometrului este fixata pe gratarul de protectie motor, la aproximativ 4 cm deasupra oualor de prepelita, am verificat si cu un alt termometru cu sonda lasata la nivelul oualor, unde arata 37,8 grade ( plus minus 0,2 grade ). Cred ca este ok dupa cum am citit in multe pagini pe net. In nici un caz sa nu fie 39 grade deasupra oualor, depinde unde este pusa sonda termometrului, daca este mai sus si arata 39 grade iar pe oua nu depaseste 38 grade este ok. Foloseste doar termometru veterinar cu alcool sau un termometru electronic verificat, in niciun caz termometru de camera. Intoarcerea oualor o fac la 6 ore sau maxim 8 ore, dau cu mana umezita pete oua si le rotesc. La 2 sau 3 zile complectez apa. La cateva zile ouale din mergine le mut la mijloc si invers. Am folosit acest tip de incubator multi ani ok pt. pui gaina, acum sa vad ce iese la prepelita, daca am primit oua de incubat sau nu. Cei care folosesc acest incubator la prepelita am vazut ca scot bine, o parere si din partea lor ar fi binevenita. Revin saptamana viitoare cu detalii sa vad ce iasa....
Am atasat doua foto cu detalii.neclaritati cu incubarea Cleotermometru
neclaritati cu incubarea Sondatermometru
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
44axa
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 20
Varsta : 69
Data de inscriere : 28/10/2010

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyJoi Ian 06, 2011 5:45 am

mikki a scris:
salutare!!! eu sunt incepator cu prepelitele am cumparat oua,am pus incubatoru insa nu stiu cum sa procedez am gasit pe net tot felul de variante unii spun ca temp, de incubare sa fie 37.5 altii 39 ,unii spun sa intorc ouale din prima zi, altii sa nu l-e intorc primele 3 zile va rog frumos!daca vrea cineva sa ma ajute!
Iata cum am procedat eu la
Incubare prepelite
Ouale de incubatie trebuie sa provina de la pasari sanatoase, de preferat sa nu fie o matca foarte batrana.
Matca de prepelite trebuie sa aibă un raport de: 1 mascul – 3 femele.
Ouale pentru incubat trebuie atent selectionate, acestea trebuie sa aiba coaja intreaba, curata, nu trebuie spalate, daca sunt murdare se pot curata cu o carpa uscata sau cu hartie abraziva.
Dimensiunile oualelor trebuie sa fie asemanatoare, cele prea mari sau prea mici pot prezenta malformati.
Acestea trebuiesc pastrate la temperatura camerei, cu varful in jos, partea rotunda in sus.
Ouale se pastreaza maxim 10 zile, dupa 10 zile acestea isi pierd fertilitatea.
Durata de incubatie este de 16 – 17 zile.
In aceasta perioada am intors ouale seara si dimineata .(In primele 48 de ore nu am umblat deloc la ele.)
Inainte de a proceda la intoarcere le-am stopit cu apa la temperatura camerei.
Temperatura de incubare a ramas asa cum a dato incubatorul care a fost pus intr-o camera cu trmperatura de 20 grade.
In final am avut rezultate foarte multumitoare.
Dupa circa 3 saptamani se pot diferentia masculi de femele.
Masculul are pieptul roscat iar cloaca prezinta o excrescenta de culoare roza fara penaj.
Femela are pieptul si gatul maro – roscat inchis si cloaca alungita transversal.
Sus In jos
http://hobyella.blogspot.com/
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: umiditate incubator   neclaritati cu incubarea EmptyDum Mar 13, 2011 6:18 am

in care alveole se pune apa nu mai am cartea incubatorului (este hexagonal)si care este alveola A si alveola B .Am pus un incubator cu 190 oua cu apa in amindoua alveolele ,este bine ?Nu am mai folosit incubatorul de 13 ani de cind am renuntat la cresterea prepelitelor.Acum ma apuc din nou de crescut prepelite
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Mar 13, 2011 11:25 am

b dorin a scris:
in care alveole se pune apa nu mai am cartea incubatorului (este hexagonal)si care este alveola A si alveola B .Am pus un incubator cu 190 oua cu apa in amindoua alveolele ,este bine ?Nu am mai folosit incubatorul de 13 ani de cind am renuntat la cresterea prepelitelor.Acum ma apuc din nou de crescut prepelite
sigur cel din mijloc da o umiditate mai mica cel din exterior o umiditate mai mare amindoua maxim .eu dupa ce am pus oualele si apa ,cind am completat am umplut ambele alveole din greseala.dar nu am mai dat oualele la o parte sa golesc una din alveole si au iesit cam 60 la suta .era ptr prima oara .acum am pus a doua oara pe doua straturi si am pus deasemenea apa in ambele alveole saptamina viitoare pe joi vineri trebuie sa iasa si va spun cum a rezultat . succes!
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Mar 13, 2011 3:01 pm

in cartea incubatorului stiu sigur ca scria
Sus In jos
b_laur14
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 71
Data de inscriere : 27/02/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Mar 13, 2011 3:14 pm

b dorin a scris:
in cartea incubatorului stiu sigur ca scria
In cartea incubatorului scrie ca:Se asigura umiditatede 60-65% cu apa in alveola (A)cea din mijloc si umiditate 80-85% cu apa in alveolele(A) si (B).
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Mar 13, 2011 3:22 pm

in cea care o aveam scria cum se incubeaza oule de gaina ,rate, giste, prepelite si alte oratanii ziua cind incep sa fie intoarse ,umiditatea la fiecare fel de pasare temperatura mai multe informatii erau
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Mar 13, 2011 3:25 pm

zilele cit dureaza incubatia ,stiu ca cel mai mult a durat la ratele lesesti
Sus In jos
b_laur14
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 71
Data de inscriere : 27/02/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyMar Mar 15, 2011 11:06 am

Am o neclaritate.In care alveola se pune apa intr-un incubator Cleo5 ?
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyMar Mar 15, 2011 2:43 pm

aceesi problema o am si eu
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyMier Mar 16, 2011 5:31 am

eu merg pe alveola din exterior pana in ziua 12 dupa care pun si in cea din mijloc deoarece la eclozare puii au nevoie de umiditate cat mai mare pentru a potea sa iasa mai usor din ou plus ca in momentul in care am vazut ca incep sa ciocneasca folosesc un pistol din acela cu care se spala geamurile si o data la 8 ore incalzesc apa la 38 de grade si le stropesc pentru a asigura o umiditate cat mai mare
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: incubez la cerere oua    neclaritati cu incubarea EmptyDum Mar 27, 2011 1:38 am

incubez la cere oua de orice fel in zona brasovului
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyMier Iun 29, 2011 10:37 am

Dupa cat timp se intorc prima data ouale puse in incubator, 2 sau 3 zile? Si de cate ori se intorc pe zi, 1 data sau de 2 ori? Azi am pus 165 oua la incubat.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptySam Sept 10, 2011 3:23 pm

Sper sa va ajute informatiile legate de incubare postate aici: http://www.prepelitebv.ro/incubare.html
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Dados
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 15
Varsta : 41
Data de inscriere : 08/02/2012

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyMier Feb 08, 2012 7:13 am

Salutare domnilor,
eu sunt novice in domeniul asta al prepelitelor si de aceea apelez si la dumneavoastra pentru cateva informatii. Treaba e cam asa, mi-am luat prin decembrie vreo 50 de prepelite dintre care 15 sunt masculi, acum trei zile am pus 150 de oua intr-un incubator Cleo 5, in primele 2 zile nu le-am intors, acum le intorc la 12 ore, umiditatea osclieaza undeva intre 65-70% iar temperatura intre 38 - 38.6 grade (asta la nivelul oului), asa ca spuneti-mi va rog daca este ok asa, cam cati pui credeti ca o sa-mi iasa! va multumesc
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce



Numarul mesajelor : 64
Varsta : 47
Data de inscriere : 13/12/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyMier Feb 08, 2012 7:39 am

mentine-le asa conditile si cred ca o sa ai rezultate bune
dar depinde si de calitatea oualelor
Sus In jos
Dados
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 15
Varsta : 41
Data de inscriere : 08/02/2012

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyMier Feb 08, 2012 8:05 am

legat de calitatea oualelor, ce sa zic in cusca de unde am adunat ouale am mentinut raportul de 1 mascul la 3 femele, am pus numai ouale care nu prezinta malformatii, fara fisuri, cu un colorit uniform si cel mai vechi a avut 8 zile. multumesc pt sfaturi
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyJoi Feb 09, 2012 12:44 am

E foarte bine cum le-ai selectat.
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyVin Feb 10, 2012 7:14 am

prepelitebv.ro a scris:
Sper sa va ajute informatiile legate de incubare postate aici: http://www.prepelitebv.ro/incubare.html


Foarte utile Informatile de pe site
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Feb 12, 2012 3:29 am

Ne bucuram si multumim de apreciere! Aceea a si fost ideea, sa fie de ajutor...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Feb 12, 2012 4:38 am

prepelitebv.ro a scris:
Ne bucuram si multumim de apreciere! Aceea a si fost ideea, sa fie de ajutor...


Numai ca nu am gasit temperatura ideala pentru incubare .... Am scos la imprimanta tot si am citit tot dar nu am vazut ....
Sus In jos
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Feb 12, 2012 5:07 am

Din experienta proprie, am obtinut cele mai bune rezultate cu o temperatura de 38C la incubatoarele de suprafata si cu temperatura de 37,6C la incubatoarele de volum.
Sus In jos
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Feb 12, 2012 11:52 am

todi a scris:
Din experienta proprie, am obtinut cele mai bune rezultate cu o temperatura de 38C la incubatoarele de suprafata si cu temperatura de 37,6C la incubatoarele de volum.

ms pentru raspund eu am fost ieri in dedeman si am cumparat un incubator Cleo 5
Sus In jos
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea EmptyDum Feb 12, 2012 12:01 pm

Vexx a scris:
todi a scris:
Din experienta proprie, am obtinut cele mai bune rezultate cu o temperatura de 38C la incubatoarele de suprafata si cu temperatura de 37,6C la incubatoarele de volum.

ms pentru raspund eu am fost ieri in dedeman si am cumparat un incubator Cleo 5

Sunt bune, dar pentru uniformizarea temperaturii pe toata suprafata incubatorului, am rotit capacul de trei ori pe zi in sensul acelor de ceasornic.
Sus In jos
Continut sponsorizat





neclaritati cu incubarea Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea Empty

Sus In jos
 
neclaritati cu incubarea
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: