forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 neclaritati cu incubarea

In jos 
+20
RZV
boticelina
Tavy
minicu
D.RACILA74
Ioo Francisc
geluionut
todi
Vexx
george.m
Dados
PrepeliteBrasov
gabrielbalc
ady
b_laur14
nita_anisor
b dorin
44axa
incubatoare
mikki
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyVin Mar 23, 2012 12:14 pm

Tavy a scris:
si la cat sa o pun?

38.5 e buna
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyVin Mar 23, 2012 12:34 pm

minicu a scris:
Tavy a scris:
si la cat sa o pun?

38.5 e buna
38,8 ii buna?
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptySam Mar 24, 2012 2:16 am

Tavy a scris:
minicu a scris:
Tavy a scris:
si la cat sa o pun?

38.5 e buna
38,8 ii buna?


Intre 37,5 si 39
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyDum Mar 25, 2012 2:00 am

am invelit incubatorul intr-o plapuma si am lasat afisajul si aerisirea descoperita acuma am 38,5 ,apa am pus in amandoua alveolele ce sa mai fac?
cred ca sunt stresat bounce bounce
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Mar 27, 2012 1:40 am

Tavy a scris:
am invelit incubatorul intr-o plapuma si am lasat afisajul si aerisirea descoperita acuma am 38,5 ,apa am pus in amandoua alveolele ce sa mai fac?
cred ca sunt stresat bounce bounce


Verifici sa ai apa in alveole le intorci si...... rabdare!
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Mar 27, 2012 1:46 am

cine ma poate ajuta cu ceva sfaturi
vreau sa achizitionez un incubator de mare capacitate respectiv 5000 de oua fabricant fiind o firma din arad si vreau sa ma documentez care este procentajul de eclozare daca sunt rentabile etc si daca isi merita banii
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Mar 27, 2012 2:12 am

ady a scris:
cine ma poate ajuta cu ceva sfaturi
vreau sa achizitionez un incubator de mare capacitate respectiv 5000 de oua fabricant fiind o firma din arad si vreau sa ma documentez care este procentajul de eclozare daca sunt rentabile etc si daca isi merita banii

Pune un link sa il vedem si noi Razz

De ajutat poate cineva care are asa ceva. Eu am Cleo cu etaj deci nu iti pot sari in ajutor bounce
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint
boticelina


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 48
Data de inscriere : 26/01/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Mar 27, 2012 3:30 am

ady a scris:
cine ma poate ajuta cu ceva sfaturi
vreau sa achizitionez un incubator de mare capacitate respectiv 5000 de oua fabricant fiind o firma din arad si vreau sa ma documentez care este procentajul de eclozare daca sunt rentabile etc si daca isi merita banii

Eu am auzit ca nu-s foarte fiabile, dar asta doar din ce circula pe net. Dar daca-ti iei un incubator din asta de volum, o sa-ti trebuiasca si eclozionator, gasesti? Sau il tii pe asta cu jumatate sisteme de intoarcere si jumatate cu rafturi? nu stiu, intreb si eu...

Chiar ai nevoie sa incubezi 5000 de oua odata? Shocked Ar trebui sa ai 1000 de outoare, 4 rasteluri a cate 5 rafturi x 200 pui pe nivel doar ca maternitate, this is biiig business affraid

Am vazut incubatoare "straineze" de volum si pe site la Ferma Capota si la Agroland, la preturi f mari, cat costa un incubator din asta mare de la Arad?
Sus In jos
RZV
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 44
Data de inscriere : 16/04/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Apr 17, 2012 1:10 am

Salutare,
Sunt nou in acest domeniu si am si eu o intrebare (deocamdata doar una): aseara la ora 19 s-au "implinit" exact 16 zile de incubatie.Azi dimineata la ora 06.00 era iesit primul puiut de prepelita.Nu ma ingrijoreaza termenul deoarece am vazut ca se poate intarzia procesul de eclozare si mai mult,am vazut cateva oua miscandu-se.Intrebarea mea e urmatoarea:am inteles ca puii trebuie tinuti in incubator pana se usuca complet.Doar ca puiutul nu sta intr-un loc se plimba,se catara peste oua si le misca.E vre-o problema daca ouale sunt miscate pentru ca am inteles ca in ultimele 36-48 de ore ouale nu trebuie miscate?
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Apr 17, 2012 3:22 am

RZV a scris:
Salutare,
Sunt nou in acest domeniu si am si eu o intrebare (deocamdata doar una): aseara la ora 19 s-au "implinit" exact 16 zile de incubatie.Azi dimineata la ora 06.00 era iesit primul puiut de prepelita.Nu ma ingrijoreaza termenul deoarece am vazut ca se poate intarzia procesul de eclozare si mai mult,am vazut cateva oua miscandu-se.Intrebarea mea e urmatoarea:am inteles ca puii trebuie tinuti in incubator pana se usuca complet.Doar ca puiutul nu sta intr-un loc se plimba,se catara peste oua si le misca.E vre-o problema daca ouale sunt miscate pentru ca am inteles ca in ultimele 36-48 de ore ouale nu trebuie miscate?

Poti sa-l scoti si sa-l bagi in maternitate.
Sus In jos
FKLCo
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 50
Data de inscriere : 17/04/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Am nevoie de un sfat   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Apr 17, 2012 11:30 am

Salut tuturor

Am o mare problema, am pus 50 oua de prepelita la incubat pe data de 1 Aprilie la ora 19:00 si dupa socoteala mea trebuiau sa iasa pui pe data de 16 ... 17 Aprilie (adica azi) dar pana la ora asta singurul rezultat vizibil este ca 5...6 oua se misca si un pui a scos ciocu afara dar e cam lenes nu se zbate deloc sa iasa.

Umiditatea in incubator in ultimile zile a fost de 90 ... 100 % iar temperatura de 38.7 gC.

Ce nu stiu este
-daca e normal sa mai intirzie (pe aici am citit ca se mai intampla sa se intarzie iesirea),
-pot sa ajut puisorul care a scos ciocu prin ruperea coji in jurul ciocului sau sa-l mai las ca poate iese singur (nu stiu de cind se chinuie sa iasa deoarece am fost la servici si am venit la ora 19 acasa si l-am gasit cu ciocu afara) de la ora 19 am pulverizat cu apa ouale de doua ori la interval de 1 ora.
- care ar fi intervalul de stropire a oualelor.

Multumes anticipat

Clocitoare Puisor Nou cu Termometru si Higrometru cu intoarcere simultana.
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Apr 17, 2012 11:34 am

FKLCo a scris:
Salut tuturor

Am o mare problema, am pus 50 oua de prepelita la incubat pe data de 1 Aprilie la ora 19:00 si dupa socoteala mea trebuiau sa iasa pui pe data de 16 ... 17 Aprilie (adica azi) dar pana la ora asta singurul rezultat vizibil este ca 5...6 oua se misca si un pui a scos ciocu afara dar e cam lenes nu se zbate deloc sa iasa.

Umiditatea in incubator in ultimile zile a fost de 90 ... 100 % iar temperatura de 38.7 gC.

Ce nu stiu este
-daca e normal sa mai intirzie (pe aici am citit ca se mai intampla sa se intarzie iesirea),
-pot sa ajut puisorul care a scos ciocu prin ruperea coji in jurul ciocului sau sa-l mai las ca poate iese singur (nu stiu de cind se chinuie sa iasa deoarece am fost la servici si am venit la ora 19 acasa si l-am gasit cu ciocu afara) de la ora 19 am pulverizat cu apa ouale de doua ori la interval de 1 ora.
- care ar fi intervalul de stropire a oualelor.

Multumes anticipat

Clocitoare Puisor Nou cu Termometru si Higrometru cu intoarcere simultana.
eu am udat de trei oripezi si tot atunci scoteam puiuti
ori pe zi
Sus In jos
FKLCo
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 50
Data de inscriere : 17/04/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Apr 17, 2012 11:50 am

Ori sunt eu prea stresat dar oulele mele piuie, ori o fi catva care au scos ciocu prin partea de jos a oului si nu ii vad eu dar cand am ridicat capacul s-a auzit un cor de piuituri (3...4 voci).

Nu rade-ti dar sunt la prima nastere. bounce
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur
Sorina


Numarul mesajelor : 151
Varsta : 57
Data de inscriere : 08/03/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Apr 17, 2012 11:55 am

FKLCo a scris:
Ori sunt eu prea stresat dar oulele mele piuie, ori o fi catva care au scos ciocu prin partea de jos a oului si nu ii vad eu dar cand am ridicat capacul s-a auzit un cor de piuituri (3...4 voci).

Nu rade-ti dar sunt la prima nastere. bounce


sigur esti stresat cum am fost noi toti prima oara...
piuie chiar daca nu-i vezi,ei sunt acolo si ciocnesc sa iasa,iti vor iesi dar cu rabdare vreo juma de ora Laughing
aaaa si nu deschide incubatorul des,e deajuns la 4 ore cand stropesti peretii incubatorului , tot atunci strangi recolta frumos si i pui in maternitate unde vei avea caldura de 38 de grade...
spor la sodatei !!
Sus In jos
FKLCo
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 50
Data de inscriere : 17/04/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Apr 17, 2012 12:34 pm

Am un puiiiiii !!! sunt tatic.

A iesit altul nu ala care a scos primul ciocu' ce sa fac cu asta ca nu vrea sa iasa sa il mai astept sau sa il ajut putin, nu vreau sa moara.
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Apr 17, 2012 1:39 pm

MERGI SI TE ODIHNESTE.DIMINEATA DESCHIDE INCUBATORUL SI MUTAI PE CEI IESITI IN MATERNITATE .SPER CA AI PREGATIT-O.SUCCES SI FI SIGUR CA-I BINE ASA.NU MAI DESCHIDE INCUBATORUL DES VEI PIERDE .VIATA ISI URMEAZA CURSUL .SUCCES DEPLIN!
Sus In jos
FKLCo
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 50
Data de inscriere : 17/04/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Apr 17, 2012 2:00 pm

Pai nu stiu ce sa fac ca eu n-am pomenit asa , dupa ce ies din ou au o vitalitate fantastica si incep sa se plimbe peste celelalte oua si le intorc pe toate partile, o fi bine sa ii las, pana acum am 5 puisori.
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin



Numarul mesajelor : 514
Varsta : 64
Data de inscriere : 18/04/2010

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: neclaritati cu incubare   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMar Apr 17, 2012 2:13 pm

sa va traiasca puisorii, este normal sa se plimbe pe unde doresc, caci este locul lor . :)Puteti sa-i duceti in maternitatea incalzita.
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMier Apr 18, 2012 12:01 pm

Cati pui v-au iesit?
Sus In jos
FKLCo
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 50
Data de inscriere : 17/04/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMier Apr 18, 2012 12:53 pm

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Am 35 de gagalici din 50 de oua(+ un handicapat care nu a avut maicamea ce face si l-a ajutat sa iasa din ou putin fortat, am mai avut unu putin uschit care dadea capul pe spate dar si-a revenit acum mananca , bea apa, e vesel).

Misterul este ca acum mai am inincubator doar 10 oua nu inteleg unde sunt ceilalti.

Eu sunt foarte bucuros de ei, sint multumit pentru prima oara consider un succes.

Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMier Apr 18, 2012 12:55 pm

FKLCo a scris:
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Am 35 de gagalici din 50 de oua(+ un handicapat care nu a avut maicamea ce face si l-a ajutat sa iasa din ou putin fortat, am mai avut unu putin uschit care dadea capul pe spate dar si-a revenit acum mananca , bea apa, e vesel).

Misterul este ca acum mai am inincubator doar 10 oua nu inteleg unde sunt ceilalti.

Eu sunt foarte bucuros de ei, sint multumit pentru prima oara consider un succes.

sa ai noroc de ei
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMier Apr 18, 2012 1:18 pm

FKLCo a scris:
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Am 35 de gagalici din 50 de oua(+ un handicapat care nu a avut maicamea ce face si l-a ajutat sa iasa din ou putin fortat, am mai avut unu putin uschit care dadea capul pe spate dar si-a revenit acum mananca , bea apa, e vesel).

Misterul este ca acum mai am inincubator doar 10 oua nu inteleg unde sunt ceilalti.

Eu sunt foarte bucuros de ei, sint multumit pentru prima oara consider un succes.

succes.ai vazut ca se pote!la mai multi pui!
Sus In jos
FKLCo
nou pe forum



Numarul mesajelor : 7
Varsta : 50
Data de inscriere : 17/04/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyMier Apr 18, 2012 2:05 pm

Multumesc mult pentru urari.

Eu acum le dau sa manance mancare pentru prepelite adulte, si le mai face maicamea cite un ou fiert pe zi si le da galbenusul, am pus vitamne in apa. Nu stiu daca dieta este corecta dar mancare speciala pentru pui nu am gasit, am luat de la unu care prepara si ii zice Pui Starter (sau Start nu mai stiu sigur) vad ca pui mananca, beau apa, si sunt vioi, chiar prea vioi (doar ala handicapatu saracu care are gherutele subdezvoltate si le tine stranse si pliate la 90 de grade, nu prea poate sa mearga dar are o vointa fantastica ... oare si-o reveni?)

Mai tin oualele pana miine si le scot ca nu vreau sa mai apara un handicapat ca ma doare sufletul cind il vad asa.

Precizez ca eu vreau sa le cresc din placere si pentru oua, exclus pentru carne (la mine vor muri de batranete)

Orice sfat in continuare e binevenit.
Sus In jos
floraye
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Data de inscriere : 07/03/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 EmptyJoi Apr 19, 2012 1:08 am

Cel handicapat nu isi va mai reveni, iar cele zece oua care au mai ramas in incubator sunt sanse mici sa-ti iasa toti , din pacate asa mi s-a intamplat si mie , am avut 10 oua limpezi din 122 de oua .
Sus In jos
Continut sponsorizat





neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
neclaritati cu incubarea
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: