forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 neclaritati cu incubarea

In jos 
+20
RZV
boticelina
Tavy
minicu
D.RACILA74
Ioo Francisc
geluionut
todi
Vexx
george.m
Dados
PrepeliteBrasov
gabrielbalc
ady
b_laur14
nita_anisor
b dorin
44axa
incubatoare
mikki
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyDum Feb 12, 2012 1:35 pm

todi a scris:
Vexx a scris:
todi a scris:
Din experienta proprie, am obtinut cele mai bune rezultate cu o temperatura de 38C la incubatoarele de suprafata si cu temperatura de 37,6C la incubatoarele de volum.

ms pentru raspund eu am fost ieri in dedeman si am cumparat un incubator Cleo 5

Sunt bune, dar pentru uniformizarea temperaturii pe toata suprafata incubatorului, am rotit capacul de trei ori pe zi in sensul acelor de ceasornic.
de ce ai facut acest lucru caci de uniformizarea temperaturii se ocupa ventilatoru ,din acest motiv este montat in circuit. Sincer mi se pare o munca in plus care nu isi are rostul
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyDum Feb 12, 2012 4:44 pm

Va recomand la Cleo sa aplicati o termoizolatie pe fund si laterale, de ex. o patura groasa in 2-3 straturi sau similare. Mai ales la varianta cu etaj e nevoie; tinut in casa (22 grade celsius), incarcat cu oua de prepelita si neizolat, poate avea 38 de grade la senzor si sub 32 jos ceea ce nu e ok. "Imbracate" pe fund si lateral si burdusite cu oua, tocmai am scos 81% dintr-unul cu etaj (Cleo 5ET) si din altul acum piuie "padurea" de pui (ii aud ca-s taman in spatele meu). Tocmai am crescut rata de masculi de la 1:3 (2:6) la 2:5, sa vedem urmatoarele rate de incubari cum vor iesi...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyLun Feb 13, 2012 8:53 am

ady a scris:
todi a scris:
Vexx a scris:
todi a scris:
Din experienta proprie, am obtinut cele mai bune rezultate cu o temperatura de 38C la incubatoarele de suprafata si cu temperatura de 37,6C la incubatoarele de volum.

ms pentru raspund eu am fost ieri in dedeman si am cumparat un incubator Cleo 5

Sunt bune, dar pentru uniformizarea temperaturii pe toata suprafata incubatorului, am rotit capacul de trei ori pe zi in sensul acelor de ceasornic.
de ce ai facut acest lucru caci de uniformizarea temperaturii se ocupa ventilatoru ,din acest motiv este montat in circuit. Sincer mi se pare o munca in plus care nu isi are rostul
Masoara temperatura in cele patru colturi ale incubatorului in timpul functionarii si mai discutam.
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyLun Feb 13, 2012 12:58 pm

cleo nu e dreptunghiular.ce tip de incubator aveti?
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyLun Feb 13, 2012 4:38 pm

fara suparare todi dar eu inca crec k e o munca in plus
corect in colturi fie el hexagonal sau orice forma temperatura este mai mica si va ramane mai mica deorece suprafata de contact cu peretii incubatorului este mai mare fata de un perete drept tocmai de aceea producatorii de incubatoare recomanda mutarea oualor de la exterior catre interior la fiecare intoarcere. este ca si cum ai avea o camera cu 2 pereti catre exterior ,cum bine stii (cred), acea camera va fi mai rece decat celelalte orice i-ai face
P.S. scuze poate nu e cel mai bun exemplu insa la acesta ora nu gasesc altul Shocked
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyMar Feb 14, 2012 2:11 am

Nu si daca camera e izolata Very Happy
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint
ady


Numarul mesajelor : 131
Varsta : 38
Data de inscriere : 21/11/2010

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyMar Feb 14, 2012 4:15 am

gabrielbalc a scris:
Nu si daca camera e izolata Very Happy
exact dar dak nu eizolata ?
la fel este si cu un incubator care nu e invelit
Sus In jos
http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyMar Feb 14, 2012 7:33 am

Teoretic nu ar trebui sa fie asa dar asta este cu produsele romanesti, ne place sa le facem cat mai ieftin si cat mai repede.
Sus In jos
todi
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 18
Varsta : 57
Data de inscriere : 14/02/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyMar Feb 14, 2012 8:07 am

ady a scris:
fara suparare todi dar eu inca crec k e o munca in plus
corect in colturi fie el hexagonal sau orice forma temperatura este mai mica si va ramane mai mica deorece suprafata de contact cu peretii incubatorului este mai mare fata de un perete drept tocmai de aceea producatorii de incubatoare recomanda mutarea oualor de la exterior catre interior la fiecare intoarcere. este ca si cum ai avea o camera cu 2 pereti catre exterior ,cum bine stii (cred), acea camera va fi mai rece decat celelalte orice i-ai face
P.S. scuze poate nu e cel mai bun exemplu insa la acesta ora nu gasesc altul Shocked
Nu e nicio suparare, este foarte bine ca sunt opinii diferite, numai asa putem sa invatam unii de la altii. Totusi, daca o sa masori temperatura in acelasi timp in patru locuri diferite(bineinteles cu termometre care sa indice temperatura la fel in acelasi loc), fie ca incubatorul este patrat, dreptunghiular sau hexagonal, ai sa observi ca temperaturile sunt diferite.
Cauze posibile:
- rezistenta nu este asezata in acelasi plan cu ouale(distanta mai mare fata de oua = temperatura mai mica, distanta mai mica fata de oua = temperatura mai mare),
- postarea excentrica a rezistentei,
- in zona in care se face legatura intre firele de alimentare si rezistenta, temperatura este mai mica.
Acestea sunt o parte din posibilele cauze. Ca urmare, pentru a elimina aceste cauze determinate de mici imperfectiuni ale incubatoarelor, nu cred ca este un efort suplimentar sa rotim capacul dupa ce intoarcem ouale, pentru a uniformiza putin temperatura la care sunt expuse acestea.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyMar Feb 14, 2012 8:11 am

Tocmai de aceea se muta ouale de la interior spre exterior si invers.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyMar Feb 14, 2012 11:11 am

Toate incubatoarele romanesti tip hobby - indiferent de producator - care nu au pereti izolati au aceasta problema (mai mult sau mai putin acuta, de la caz la caz). Ca utilizatori super-intensivi (utilizam non-stop un incubator semiprofesional Brinsea de aproape 1.500 de oua si inca 4 incubatoare, doua Puiut / Puisor mai vechi paralelipipedice si doua Cleo 5ET [cu etaj intermediar si fara intoarceri semiautomate de oua de prepelita, ca incap mai multe oua] si probabil vom mai baga in uz inca doua Cleo 5ET in curand], va spun ca cea mai simpla si eficienta metoda este de a inveli pe fund si pe laterale (inclusiv lateralele capacelor, nu si pe electronica si aerisire) incubatoarele. Pentru confort punem 240 de oua de incubat in doua tavi speciale de oua de prepelita (cele albastre de la noi de pe site) care merg perfect in unghi in Cleo 5ET, si intorsul a 240 de oua cu tavile astea dureaza 10 secunde cu totul), iese excelent la incubat. Cand are nevoie si rabdare sa bage mai multe oua, intoarse de mana merg bagate si 350 - 400 de oua in fiecare Cleo 5ET, dar atunci dureaza mai mult intorsul oualor [nu-i nicio problema daca sta incubatorul oprit mai multe minute in timpul operatiunii]. Anca deja e experta la cate sute de mii de pui a scos pana acum... Recordul de oua intoarse manual ca la carte [ce inseamna asta gasiti la noi pe site la sectiunea Incubare] este de 35 de minute per mia de oua, parca - ea stie sa va zica cel mai bine. Oricand aveti nevoie de sfaturi sau ajutor referitor la incubare, pe ea s-o sunati! study scratch cheers
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Vexx
membru registrat
membru registrat
Vexx


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 30
Data de inscriere : 18/01/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyMar Feb 14, 2012 1:39 pm

Eu maine ma duc sa imi cumpar oua sa pun la incubator .... am vb deja cu omu azi le-o strans Doamne Ajuta sa vad scot ceva
Sus In jos
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyDum Feb 19, 2012 6:39 am

gabrielbalc a scris:
Teoretic nu ar trebui sa fie asa dar asta este cu produsele romanesti, ne place sa le facem cat mai ieftin si cat mai repede.
Recomand aceste incubatoare Cleo pe care le distribui de 20 de ani, personal am scos cu ele sunt ok.

_________________---



De aproape 20 de ani distribui incubatoarele electrice pentru oua de incubat tip Cleo si prestez service reparatii in garantie si post garantie pentru aceste incubatoare. Ofer preturi bune la incubatoare, care sunt livrate cu termometru electronic si mecanism mecanic semiautomat de intoarcere a oualor de gaina, ca accesorii livrez mecanisme de intoarcere oua de prepelita. Trimit piese de schimb, rezistente, module, motoare ventilator. www.electrounivers.aaz.ro tel. 0744507642

Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyDum Feb 19, 2012 12:30 pm

Invelite in patura sau nu?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyDum Feb 19, 2012 2:10 pm

Da, inveliti-le (mai putin pe capac desupra). Ady (daca nu ma insel asupra user name-ului) a facut test cu un Cleo 5 cu etaj incarcat cu oua, fara izolatie din paturi, incubator tinut in casa, luata temp cu termometru cu senzor pe fir si iti poate da mai multe detalii. Concluzia clara e ca trebuie invelit asa cum ti-am / v-am spus. Noi tocmai am scos 81% cu un Cleo 5ET, dar intorcand ouale toate simultan (puse in tavile albastre speciale pentru incubat oua de prepelita).
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
incubatoare
membru argint
membru argint
incubatoare


Numarul mesajelor : 82
Varsta : 61
Data de inscriere : 19/02/2010

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyLun Feb 20, 2012 1:15 am

[quote="prepelitebv.ro"]Da, inveliti-le .....


Deci pentru incubatorul Cleo cu etaj distribuit de noi temperatura la termometrul electronic atasat pe capac trebuie sa fie reglata la 39 grade, daca in camera sunt peste 19 grade nu este necesar sa inveliti incubatorul, in etaj se pun oua numai in dispozitivul de intoarcere,nu puneti direct pe gratar deoarece nu se mai face ventilare si nu vor iesii pui in partea de jos, atentie in ultimele doua zile ouale se scot din dispozitive si se aseaza direct pe gratar, nu se mai intorc, trebuie sa puneti apa in ambele amveole , cu o pompita se pulverizeaza cu apa ouale, ajuta la iesirea puilor si inmoaie coaja cand oul este ciocanit...


------------------------------

De aproape 20 de ani distribui incubatoarele electrice pentru oua de incubat tip Cleo si prestez service reparatii in garantie si post garantie pentru aceste incubatoare. Ofer preturi bune la incubatoare, care sunt livrate cu termometru electronic si mecanism mecanic semiautomat de intoarcere a oualor de gaina, ca accesorii livrez mecanisme de intoarcere oua de prepelita. Trimit piese de schimb, rezistente, module, motoare ventilator. www.electrounivers.aaz.ro tel. 0744507642
Sus In jos
http://www.electrounivers.aaz.ro
geluionut
membru argint
membru argint
geluionut


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 41
Data de inscriere : 09/09/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyVin Mar 16, 2012 11:46 am

am pus si eu un incubator cu 144 oua
toate comentariile ma ajuta
am invatat multe de la fiecare
cleo 5 mi se pare ok
incubatorul meu este cu termometru digital si imi arata 39,1 cred ca la nivelul oualor am 38 cred
o sa vedem rezultatele bounce bounce bounce bounce
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur
Ioo Francisc


Numarul mesajelor : 236
Varsta : 38
Data de inscriere : 19/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptySam Mar 17, 2012 1:06 am

geluionut a scris:
am pus si eu un incubator cu 144 oua
toate comentariile ma ajuta
am invatat multe de la fiecare
cleo 5 mi se pare ok
incubatorul meu este cu termometru digital si imi arata 39,1 cred ca la nivelul oualor am 38 cred
o sa vedem rezultatele bounce bounce bounce bounce

Bafta multa... Very Happy
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptySam Mar 17, 2012 2:49 pm

incubatoare a scris:
daca in camera sunt peste 19 grade nu este necesar sa inveliti incubatorul, in etaj se pun oua numai in dispozitivul de intoarcere,nu puneti direct pe gratar deoarece nu se mai face ventilare si nu vor iesii pui in partea de jos [...]

Tocmai am vorbit azi cu cineva care intr-o camera la 19 grade cu incubatorul invelit [zice omul ca bine...] si utilizand un Cleo 5 cu etaj setat la 39 de grade si intoarcere semiautomata de oua de prepelita [deci "aerisit"] avea la nivelul oualor de jos cam 36 de grade si spunea ca de la parter i-a iesit mai slab (si cu 1-2 zile intarziere). Noi am scos mii de pui cu incubatoare Cleo, am incercat diverse variante de intoarcere si de temperaturi si de moduri de izolare (sau ne...), cu diferite temperaturi ambientale (20-24 de grade) [incuband non-stop am trecut de mai multe ori prin toate anotimpurile], si va spun ca setarea optima este 38,3 indicata de Cleo-uri in incubatoare cu etaj invelite (izolate) bine [laterale si baza, nu capac / aerisire / modul electronic]. Cu 350 - 400 de oua (200-250 suprapuse pe gratarul de la baza si 150 pe gratarul de la etaj) Cleo se descurca bine (80% in medie) daca se aplica o tehnica mai atenta de intoarcere a oualor (e descrisa la noi pe site la tab-ul dedicat incubarii); probabil colegul de forum a incubat mai putin ca noi si n-a facut cate incercari si teste am facut noi. Oricum experienta o capatati fiecare exersand, deci spor la incubat tuturor! Smile
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
D.RACILA74
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 49
Data de inscriere : 09/03/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyJoi Mar 22, 2012 5:22 am

... sunt nou in acesta " afacere ", am pus si eu 147 oua de prepelita , pe 20.03.( vreo 5 s-au spart in timpul transportului, deci n-am 148 Very Happy ...). Sper sa am o rata buna de eclozare, am citit ( v-am citit ) cam tot ce ati scris pe acest forum ( si va multumesc tuturor pe aceasta cale pentru impartasirea experientelor dvs. ) ... Deocamdata totul e bine, diseara intorc pentru prima data ouale, temperatura la afisajul electronic e 38,5, si fiind intr-o incapere sub 20 grade C , am invelit incubatorul. Cred ca am procedat bine ... O zi buna tuturor !
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 3:00 am

D.RACILA74 a scris:
... sunt nou in acesta " afacere ", am pus si eu 147 oua de prepelita , pe 20.03.( vreo 5 s-au spart in timpul transportului, deci n-am 148 Very Happy ...). Sper sa am o rata buna de eclozare, am citit ( v-am citit ) cam tot ce ati scris pe acest forum ( si va multumesc tuturor pe aceasta cale pentru impartasirea experientelor dvs. ) ... Deocamdata totul e bine, diseara intorc pentru prima data ouale, temperatura la afisajul electronic e 38,5, si fiind intr-o incapere sub 20 grade C , am invelit incubatorul. Cred ca am procedat bine ... O zi buna tuturor !

Ai procedat bine cu precizarea sanu acoperi modulul electronic
Sus In jos
D.RACILA74
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 49
Data de inscriere : 09/03/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 3:06 am

minicu a scris:
D.RACILA74 a scris:
... sunt nou in acesta " afacere ", am pus si eu 147 oua de prepelita , pe 20.03.( vreo 5 s-au spart in timpul transportului, deci n-am 148 Very Happy ...). Sper sa am o rata buna de eclozare, am citit ( v-am citit ) cam tot ce ati scris pe acest forum ( si va multumesc tuturor pe aceasta cale pentru impartasirea experientelor dvs. ) ... Deocamdata totul e bine, diseara intorc pentru prima data ouale, temperatura la afisajul electronic e 38,5, si fiind intr-o incapere sub 20 grade C , am invelit incubatorul. Cred ca am procedat bine ... O zi buna tuturor !

Ai procedat bine cu precizarea sanu acoperi modulul electronic


Modulul electronic nu e acoperit si nici gaura de aerisire de langa el ... Sper sa fie bine pana la sfarsit ! Multumesc de confirmare a faptului ca am procedat bine... O zi buna !
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 11:08 am

am un incubator cu etaj si afisajul electronic arata 39,7 si creste pana la ce temperatura sa-l las sa urce ?
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 92
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 12:00 pm

Tavy a scris:
am un incubator cu etaj si afisajul electronic arata 39,7 si creste pana la ce temperatura sa-l las sa urce ?

Daca indica bine afisajul ar trebui sa-lreglezi .Cred ca e prea mare temperatura
Sus In jos
Tavy
membru argint
membru argint
Tavy


Numarul mesajelor : 137
Varsta : 47
Data de inscriere : 25/02/2012

neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 EmptyVin Mar 23, 2012 12:09 pm

si la cat sa o pun?
Sus In jos
Continut sponsorizat





neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: neclaritati cu incubarea   neclaritati cu incubarea - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
neclaritati cu incubarea
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: incubare-
Mergi direct la: