forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 mancare pui prepelita

In jos 
+2
razvy82
razvantac
6 participanți
AutorMesaj
razvantac
membru registrat
membru registrat
razvantac


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Data de inscriere : 28/04/2010

mancare pui prepelita Empty
MesajSubiect: mancare pui prepelita   mancare pui prepelita EmptyMier Mai 19, 2010 6:23 am

buna ziua,
astazi imi ies primii pui de prepelita(deja au inceput sa iasa) si doresc sa stiu ce mancare le dati in primele zile....
va multumesc anticipat!
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 101
Varsta : 41
Data de inscriere : 21/03/2010

mancare pui prepelita Empty
MesajSubiect: Re: mancare pui prepelita   mancare pui prepelita EmptyMier Mai 19, 2010 8:11 am

eu le dau furaje combinate pentru pui amestecata cu Starter (concentrat pt pui)
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 104
Varsta : 40
Data de inscriere : 14/03/2010

mancare pui prepelita Empty
MesajSubiect: Re: mancare pui prepelita   mancare pui prepelita EmptyJoi Mai 20, 2010 11:15 am

Exista concentrat de pui (starter- la pui de gaina de la 1 zi la 3 saptamani), apoi concentrat crestere (de la 3 sapt la 6 saptamani)...dupa ce se oua primul ou, eu le dau furaj pt ouat de prepelite.
Acest concentrat se amesteca cu malai: de regula 35% concentrat la 65% malai...
Sau...exista furaj de pui granule, insa asta trebuie macinat daca este granule.
Sus In jos
Cezar
nou pe forum



Numarul mesajelor : 9
Varsta : 32
Data de inscriere : 07/09/2009

mancare pui prepelita Empty
MesajSubiect: Re: mancare pui prepelita   mancare pui prepelita EmptyVin Mai 21, 2010 2:39 am

Le dau starter furaj concentrat pentru pui starter.
Pentru ca de obicei nu imi scot mai mult de 50 de pui o data o macin cu macinatoarea de cafea. In prima saptamana il macin praf, in a 2-a putin mai mare, iar dupa aceea pana la 5 saptamani le dau direct granulele, fara sa le mai macin.

PS. Cauta furaj cu cel mai ridicat procent de proteina. Cu cat e mai mare cresterea e mai rapida.
Sus In jos
lori
nou membru
nou membru



Numarul mesajelor : 1
Varsta : 48
Data de inscriere : 27/05/2010

mancare pui prepelita Empty
MesajSubiect: pui de prepelita   mancare pui prepelita EmptyJoi Mai 27, 2010 1:07 am

am 9 pui de prepelita si de vreo 2 zile la 2 li s-a sucit gatul .De ce?
Sus In jos
razvantac
membru registrat
membru registrat
razvantac


Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Data de inscriere : 28/04/2010

mancare pui prepelita Empty
MesajSubiect: Re: mancare pui prepelita   mancare pui prepelita EmptyVin Mai 28, 2010 12:01 pm

poate fii o cauza genetica....daca oul a fost facut din "incest" sau pot fii debili.tot asa am patit si eu cu 3 pui ...nu puteau merge Sad si a trebuit sa ii trec la "victime colaterale"
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

mancare pui prepelita Empty
MesajSubiect: Re: mancare pui prepelita   mancare pui prepelita EmptyMier Mar 09, 2011 3:39 pm

Raspunsurile corecte sunt mai complicate decat atat.

Necesarele de vitamine, minerale, proteine si putere calorica difera la prepelite fata de gaini sau alte specii de pasari. Acestea se obtin dintr-un echilibru oferit de un premix optimizat pentru prepelite, aminoacizi & enzime specifice si un aport specific de nutrienti. Balansul trebuie sa tina cont de gradul de digestibilitate al materiilor prime, de cantitatea de celuloza continuta, de cantitatea de energie necesara etc. E mult de povestit.

Deficiente de dezvoltare embrionara pot avea cauze multiple, cosanguinitatea este doar unul dintre posibilii factori. Poate fi din cauza temperaturii prea ridicate de incubatie, din cauza erorilor de incubare (intoarcerea neconforma a oualor,lipsa unei umiditati corecte, microfisuri la coaja oului dupa jumatatea timpului de eclozare etc.), probleme de ordin medical...
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat





mancare pui prepelita Empty
MesajSubiect: Re: mancare pui prepelita   mancare pui prepelita Empty

Sus In jos
 
mancare pui prepelita
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» pui prepelita japoneza
» INCUBATIAA
» intrebari despre pui
» oua de prepelita
» pui de prepelita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: