forum crescatorul de prepelite
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum pentru crescatori de prepelite din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  


https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

 

 intrebari despre pui

In jos 
+3
nita_anisor
gabrielbalc
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
7 participanți
AutorMesaj
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 41
Data de inscriere : 01/08/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyLun Aug 01, 2011 7:29 am

Question buna ziua tuturor!sper ca ma primiti si pe mine in grupul vostru!si eu sunt incepatoare in ale prepelitelor!acum incerc sa vedem daca merge treaba pe aici pe la mine prin zon,deocamdata a mers binisor sa zicem ca am vandut oua exact cat am scos mancarea.Voi stiti cumva un centru de colectare a oualelor de prepelita?si inca o intrbare:cand incep sa iasa puii din ou trebuies ajutati in vreun fel,ca la tura trecuta miau murit la greu ori nu puteau iesi,ori iam ajutat si a fost prea devreme
Sus In jos
http://amirazajontz@gmail.com
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyLun Aug 01, 2011 9:48 am

Buna ziua si bine ai venit. Puii au murit in ou deoarece nu au reusit sa sparga coaja, mai precis membrana de sub coaja. Asta din cauza ca nu au avut suficienta umezeala. Cu 2 zile inainte de a iesi puii trebuie umplute ambele alveole de la incubator si trebuie ca in momentul cand ies puii din ou sa stropesti ouale cu un pulverizator cum sunt cele pentru geamuri. Asta pentru a asigura o umezeala cat mai mare si in felul acesta rup membrana mai usor.
Sus In jos
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 41
Data de inscriere : 01/08/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyMar Aug 02, 2011 3:23 am

gabrielbalc a scris:
Buna ziua si bine ai venit. Puii au murit in ou deoarece nu au reusit sa sparga coaja, mai precis membrana de sub coaja. Asta din cauza ca nu au avut suficienta umezeala. Cu 2 zile inainte de a iesi puii trebuie umplute ambele alveole de la incubator si trebuie ca in momentul cand ies puii din ou sa stropesti ouale cu un pulverizator cum sunt cele pentru geamuri. Asta pentru a asigura o umezeala cat mai mare si in felul acesta rup membrana mai usor.

va multumesc pt rasp!Exact asa sa intamplat,membrana de sub coaja nu au reusit sa o rupa,iar in momemntul cand iam ajutat o mare parte au murit!Sa vadem ce se va intampla maine cand iese a doua serie,Doamne ajuta!sa fie totul bine:|
Sus In jos
http://amirazajontz@gmail.com
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyMar Aug 02, 2011 1:43 pm

Nu uita sa pulverizezi apa calduta pe oua. La cat mai multi pui Very Happy
Sus In jos
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 41
Data de inscriere : 01/08/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyMar Aug 02, 2011 3:04 pm

gabrielbalc a scris:
Nu uita sa pulverizezi apa calduta pe oua. La cat mai multi pui Very Happy

da.......,multumesc!maine numaram bobocii!Razz mai am o intrebare la dvs,si la prepelitele adulte le dati antibiotic 5zile pe luna,ca eu nu leam dat niciodata!mai sunt bune ouale in timpul in care iau antibiotice!
Sus In jos
http://amirazajontz@gmail.com
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 41
Data de inscriere : 01/08/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyMar Aug 02, 2011 3:10 pm

[quote="AMIRA ZAJONTZ MILOSAN"][quote="gabrielbalc"]Nu uita sa pulverizezi apa calduta pe oua. La cat mai multi pui Very Happy [/quote]

da.......,multumesc!maine numaram bobocii!Razz mai am o intrebare la dvs,si la prepelitele adulte le dati antibiotic 5zile pe luna,ca eu nu leam dat niciodata!mai sunt bune ouale in timpul in care iau antibiotice![/quote]

ura sunt deja cateva oua ciocanite cu toate ca maine se implinesc 17 zile!Doamne ajuta,sa fie totul bine tura asta!

unde va vindeti ouale?ca eu am tot intrbat in stanga si dreapta dar prea putin,oricum nu ma pot plange ca pana acum am cam vandut tot ce am avut,si ce nu am vandut leam bagat la incubat:flower:
Sus In jos
http://amirazajontz@gmail.com
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyMier Aug 03, 2011 1:07 pm

Eu nu le-am dat antibiotice deloc, nici la pui. La prepelite adulte chiar mi se pare inutil. Oua inca nu am vandut ca le consumam in familie.
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur



Numarul mesajelor : 152
Varsta : 61
Data de inscriere : 05/02/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyJoi Aug 04, 2011 8:07 am

sunt la a 5 a generatie de pui si nu le-am mai dat nimic .apa si hrana.momentan e ok au 3 .4 saptamani. cine cumpara ? oua prepelite?
Sus In jos
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 41
Data de inscriere : 01/08/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyJoi Aug 04, 2011 8:24 am

nita_anisor a scris:
sunt la a 5 a generatie de pui si nu le-am mai dat nimic .apa si hrana.momentan e ok au 3 .4 saptamani. cine cumpara ? oua prepelite?



eu leam dat la pui timp de 2sapt OXIVIT-S si a fost ok,dar citisem la alti crescatori ca le dau si la cele adulte:!:
Sus In jos
http://amirazajontz@gmail.com
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyJoi Aug 04, 2011 1:19 pm

gabrielbalc a scris:
Nu uita sa pulverizezi apa calduta pe oua. La cat mai multi pui Very Happy
.eu de cand am inceput sa stropesc oule cu apa am avut cele mai multe pierderi de cand scot pui. poate gresesc undeva
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyJoi Aug 04, 2011 1:26 pm

Oxivit le-am dat si eu la pui.
Sus In jos
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 41
Data de inscriere : 01/08/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyJoi Aug 04, 2011 3:03 pm

b dorin a scris:
gabrielbalc a scris:
Nu uita sa pulverizezi apa calduta pe oua. La cat mai multi pui Very Happy
.eu de cand am inceput sa stropesc oule cu apa am avut cele mai multe pierderi de cand scot pui. poate gresesc undeva

sa zicem ca de data asta,a doua tura,mia mers mai bine!ieri am avut 20 de pui si azidimineata am gasit 8 innecati(adapatoare de pui de gaina) si vreo 4 de moarte "naturala",azi au mai iesit vreo 50 si traiesc toti pana in prezant,mai am vreo 20 in clocitoare si inca 40 oua neciocanite vom vedea maine cati raman.oricum am ajuns la concluzia ca sunt ffff greu de prasit:|
Sus In jos
http://amirazajontz@gmail.com
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 41
Data de inscriere : 01/08/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyVin Aug 05, 2011 7:49 am

AMIRA ZAJONTZ MILOSAN a scris:
b dorin a scris:
gabrielbalc a scris:
Nu uita sa pulverizezi apa calduta pe oua. La cat mai multi pui Very Happy
.eu de cand am inceput sa stropesc oule cu apa am avut cele mai multe pierderi de cand scot pui. poate gresesc undeva

sa zicem ca de data asta,a doua tura,mia mers mai bine!ieri am avut 20 de pui si azidimineata am gasit 8 innecati(adapatoare de pui de gaina) si vreo 4 de moarte "naturala",azi au mai iesit vreo 50 si traiesc toti pana in prezant,mai am vreo 20 in clocitoare si inca 40 oua neciocanite vom vedea maine cati raman.oricum am ajuns la concluzia ca sunt ffff greu de prasit:|

ura!!!!!! au iesit puii!!mai bine ca data trecuta adica 80 si 40 oua neciocanite,au si murit cam 40 fie in oul abia ciocanit fie ca nu au avut putere sa sparga oul,fie innecati sau calcati de fratiori!dar e bine si asa,undei castig e si pierdere:|
Sus In jos
http://amirazajontz@gmail.com
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyDum Aug 07, 2011 2:30 am

Am si eu de ieri 41 de puiuti din 65 de oua.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 77
Varsta : 43
Data de inscriere : 01/02/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: pui prepelita   intrebari despre pui EmptyMar Aug 09, 2011 8:57 am

Trebuie sa ai mare grija cu puii,mai ales in primele zile.Trebuie sa gasesti o solutie pt adapatoare de apa,in ceea de pui se ineaca ,pt ca sunt prea mici si se baga cu totul.Eu amm folosit adapatoare pt pui,dar am prins un fel de plasa,ca sa nu poata ei deacat baga ciocul.O alta varianta e sa pui o farfurioara(gen cea de la ghivecele de flori),peste care s pui un castron,astfel incat sa ramana putin spatiu in margine ,numa cat sa poata baga ei ciocul,dar dezavantajul e ca trebuie sa pui apa destul de des,si noaptea raman fara apa,daca nu te trezesti.Ideea e ca nu tb sa se ude,ca atunci se inghesuie unul peste altul asi se sufoca.Foarte importanta este caldura.Neaparat sa ai in primele zile 38-40 grade,apoi scazi treptat temperatura)la nivelul puilor)Eu am patit ca mi-a\u murit 25 pt ca am avut doar 35 grade in primele zile.
Bafta multa
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyMar Aug 09, 2011 12:23 pm

Multumesc pentru sfaturi Smile . Oricum am mai crescut o tura de pui. Am 70 de pui de 4 saptamani.
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint



Numarul mesajelor : 87
Varsta : 52
Data de inscriere : 21/02/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyMar Aug 09, 2011 12:43 pm

eu le pun apa in adapatori de canari in prima saptamana
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyMier Aug 10, 2011 8:08 am

Eu le-am pus intr-o farfuriuta primele 3 zile, apoi intr-o adapatoare de pui la care am lipit leucoplast pe orificii, pe jumatate din suprafata lor.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyJoi Aug 11, 2011 5:27 pm

Cat de des trebuie sa puneti apa la pui (ca nu mai este)? Dar cat de des trebuie sa schimbati apa (mai este dar e inadmisibil de murdara / risc de boli)? Trebuie aruncata multa apa murdara (vitamine pierdute) si relativ frecvent? Se intampla uneori (sau deseori) sa fie puii fara apa dimineata? Cand beau apa, se uda puii? Exista risc de inec?
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin
gabrielbalc


Numarul mesajelor : 535
Varsta : 42
Data de inscriere : 19/06/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptyVin Aug 12, 2011 12:52 am

Apa le pun de 2 ori pe zi,de murdarit nu si-o murdaresc pentru ca inauntru este foarte curat deci nici nu prea arunc apa murdara (cu vitamine). Se mai intampla uneori sa ramana fara apa dimineata dar rareori pentru ca seara le pun suficienta. Nu se uda si nu exista risc de inec.
Sus In jos
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: ,   intrebari despre pui EmptyVin Sept 02, 2011 3:55 pm

Iti recomand pentru primele 3-4 zile adapatoare de 250ml pt pasari de colivie ( mai multe adapatoare, in functie de cati pui ai)
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin
PrepeliteBrasov


Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Data de inscriere : 02/01/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui EmptySam Sept 03, 2011 12:38 am

Cum reusiti sa dozati corect vitaminele la 250ml? Ca ar trebui o cantitate infima (si desigur sa nu stati cu solutia preparata ca nu e o idee buna, se prepara la administrare)
Sus In jos
http://www.prepelitebv.ro/
kJean
membru argint
membru argint
kJean


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 40
Data de inscriere : 02/09/2011

intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: .   intrebari despre pui EmptySam Sept 03, 2011 2:45 pm

De obicei folosesc 4 astfel de adapatoare la o cusca, deci calculez doza la 1L.
Sus In jos
Continut sponsorizat





intrebari despre pui Empty
MesajSubiect: Re: intrebari despre pui   intrebari despre pui Empty

Sus In jos
 
intrebari despre pui
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Noua mea ferma (Stadiu proiect)
» intrebari de incepator:I
» despre gabriella
» prepelite nu se oua
» despre mine

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: